Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Incalzitor instant gaze/apa: gaz metan,electric, GPL

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1735 replies to this topic

#1
cristivld

cristivld

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.01.2007
Deoarece m-am hotarat sa  mai imi pun centrala pe gaz la casa, ci pe combustibil solid,  m-am gandit sa renunt si la costurile legate de racordarea la reteaua de gaze asa ca am cautat alternative iar buteliile de aragaz sunt prea mici asa ca am ajuns la cele auto (iti permit si alimentare la statiile gpl auto).
Ce parere aveti renteaza o astfel de instalatie?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Oare o sa ai vreodata autorizatie pt asta?

Nu merita instalatiile improvizate.

#3
cristivld

cristivld

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.01.2007
din cate stiu instantul de apa calda nu necesita autorizatie. asa cum nici buteliile de aragaz nu necesita autorizatie

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Ba bardon.. orice astfel de recipient sau instalatie necesita acte.
Faptul ca cele din comert sunt asigurate de producator si montate de centre autorizate demonstreaza acest lucru.
Si cand cumperi o centrala ordinara pe gaze, trebuie sa vina sa ti-o inspecteze si sa dea avizul de punere in functiune.

#5
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 Courage, on May 13 2007, 21:48, said:

Ba bardon.. orice astfel de recipient sau instalatie necesita acte.
Faptul ca cele din comert sunt asigurate de producator si montate de centre autorizate demonstreaza acest lucru.
Si cand cumperi o centrala ordinara pe gaze, trebuie sa vina sa ti-o inspecteze si sa dea avizul de punere in functiune.
Vroiam sa te intreb: vreau un boiler pentru baie (spalat-dus), nu conteaza de care, electric sau pe butelie (gaze nu am, stau la casa) care sa si faca si cald in incapere pe timpul iernii. Pana acum am fost pe cazan cu lemne dar a inceput sa rugineasca la interior si vreau sa-l schimb, dar facea caldura de duduia.
Pe de alta parte la apartament am boiler electric cu termostat de vreo 15 ani, dar nu face si caldura in baie pe timpul cat ma spal, deci iarna ce te faci? :console:
Multumesc anticipat de solutii.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm nu prea ai solutii :)
Pentru rapiditate si confort recomand boiler electric, dar pt incalzire .. iti trebuie incalzire centrala sau calorifer electric.

#7
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 Courage, on May 16 2007, 14:57, said:

Hmm nu prea ai solutii :)
Pentru rapiditate si confort recomand boiler electric, dar pt incalzire .. iti trebuie incalzire centrala sau calorifer electric.
Da, asa m-am gandit si eu, incalzirea centrala cade fiindca costa prea mult, la casa am sobe pe lemne. Ca idee, ar merge ca butelia sa o pun in camara (care e in spatele baii), ca sa nu ma asfixiez in baie? E adevarat ca o butelie tine la 4 persoane aproximativ o luna si jumatate la un boiler pe butelie si ca incalzeste apa instant? Pot face anumite reglaje de putere a apei ca la boilerul electric cu termostat? (ex: sa reglez temperatura apei iar cand temperatura e atinsa sa se opreasca)?
Si inca o intrebare: cat consuma de obicei pe luna un boiler electric, mai mult decat un calculator?

Edited by duculeana, 16 May 2007 - 14:32.


#8
giuli

giuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.09.2004
vreau si eu o parere de la cei priceputi :) pentru ca nu stiu pe care s`o aleg dintre cele doua

#9
firefighter79

firefighter79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.07.2007
cred ca mai indicat ar fi sa-ti iei NEW ELITE....DOMINOCOMPACT e doar semicondensatie.....
si cred ca diferenta de pret poate spune multe....uita-te la pret la centrale in condensare la celelalte firme consacrate si o sa intelegi despre ce vorbesc. Eu personal am mers pe o centrala cu tiraj fortat de la Junkers....cele in condensare imi depasesc bugetul :peacefingers:

#10
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
dupa cum spunea colegul in postul anterior, domicompat b are un recuperator de caldura, nu face condensatie asa cum stii tu. Alege new elite

#11
giuli

giuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.09.2004
merci mult  new elite am luat

#12
giuli

giuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.09.2004
ba n`am luat ca nu mai au (cica nu se mai fabrica) si`mi recomanda la aceeasi bani o centrala ferroli divatop model 2007
intrebarea e ...sa accept divatop`ul sau sa schimb firma cu alta ce are new elite?

multumesc

#13
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Doresc sa cumpar o centrala termica pentru un apartament cu 3 camere, bucatarie si baie (caramida, izolat si termopan).
M-am oprit la centrala de mai sus. Problema este: e sau nu e cu condensare?
Daca a folosit-o cineva va rog sa-mi spuneti cum sta cu zgomotul, debitul de apa calda si eventuale probleme in functionare, instalare sau service.

#14
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 maricmanu, on Sep 28 2007, 09:22, said:

Doresc sa cumpar o centrala termica pentru un apartament cu 3 camere, bucatarie si baie (caramida, izolat si termopan).
M-am oprit la centrala de mai sus. Problema este: e sau nu e cu condensare?
Daca a folosit-o cineva va rog sa-mi spuneti cum sta cu zgomotul, debitul de apa calda si eventuale probleme in functionare, instalare sau service.
este o semicondensare,adica prevazuta cu un recuperator de caldura din inox asezat intre retur si sch. principal.calitatea si eficienta economica,ca dupa pret(ce producator inglobeaza tehnologie si componente de virf,intr-o centrala de 2700lei?)

#15
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 caldut, on Sep 28 2007, 14:17, said:

este o semicondensare,adica prevazuta cu un recuperator de caldura din inox asezat intre retur si sch. principal.calitatea si eficienta economica,ca dupa pret(ce producator inglobeaza tehnologie si componente de virf,intr-o centrala de 2700lei?)
Semicondensare????Vaporii condenseaza....sau nu! Intre aceste doua stari este dificil de gasit o centrala care poate sa faca asta.Poate ai ascultat vreun comercial de la firma care este in stare sa zica orice doar ca sa vinda.
@+ http://forum.softped...mp;qpid=3448116
Chargement…

#16
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Deci e sau nu e cu condensare? Si daca nu este consuma totusi mai putin decat una normala sau ce alt avantaj poate avea?
E silentioasa in functionare? Ati avut vreunul probleme cu ea?
E totusi ciudat pentru ca in manualul de instalare ce de la Ferroli spun asta:
'' DOMIcompact F 24 B is a high-effi ciency condensing appliance for heating and hot water production
running on natural or liquefied petroleum gas (configurable at the time of installation) and regulated by
an advanced microprocessor control system.
The boiler shell consists of a primary copper laminar heat exchanger, a secondary aluminium heat
exchanger providing effective condensation of the water vapour contained in the flue gases, and burner
equipped with electronic ignition and ionization flame control.''
In plus sunt firme care o vand ca centrala cu condensare.

#17
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 maricmanu, on Sep 28 2007, 15:40, said:

Deci e sau nu e cu condensare? Si daca nu este consuma totusi mai putin decat una normala sau ce alt avantaj poate avea?
E silentioasa in functionare? Ati avut vreunul probleme cu ea?
E totusi ciudat pentru ca in manualul de instalare ce de la Ferroli spun asta:
'' DOMIcompact F 24 B is a high-effi ciency condensing appliance for heating and hot water production
running on natural or liquefied petroleum gas (configurable at the time of installation) and regulated by
an advanced microprocessor control system.
The boiler shell consists of a primary copper laminar heat exchanger, a secondary aluminium heat
exchanger providing effective condensation of the water vapour contained in the flue gases, and burner
equipped with electronic ignition and ionization flame control.''
In plus sunt firme care o vand ca centrala cu condensare.
modelul ales de tine nu are ce-i trebuie ptr. a fi o centrala in condensare:arzator cu preamestec si izolatie din fibra ceramica ptr.marirea efectului de amestec aer-gaz, o suprafata mare de schimb termic ptr.a favoriza condensarea unei cantit. cit mai mari de vapori.
practic fata de domicompactul traditional are acel sch. suplimentar(recuperator),iar consumul de gaz dif. extrem de putin fata de acesta din urma.
deasemeni ventilatorul este cu turatie constanta nu va asigura nicicum o ardere optima.
consider ca am depasit un pic nivelul de cititor de pliante.
apropo, stiai ca tot o centrala bitermica ramane, daca ai apa f. dura la retea ai platesti spalari chimice de o sa-ti vina rau.

#18
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007
[quote name='caldut' date='Sep 28 2007, 21:25' post='3450483']
modelul ales de tine nu are ce-i trebuie ptr. a fi o centrala in condensare:arzator cu preamestec si izolatie din fibra ceramica ptr.marirea efectului de amestec aer-gaz, o suprafata mare de schimb termic ptr.a favoriza condensarea unei cantit. cit mai mari de vapori.
practic fata de domicompactul traditional are acel sch. suplimentar(recuperator),iar consumul de gaz dif. extrem de putin fata de acesta din urma.
deasemeni ventilatorul este cu turatie constanta nu va asigura nicicum o ardere optima.
consider ca am depasit un pic nivelul de cititor de pliante.
apropo, stiai ca tot o centrala bitermica ramane, daca ai apa f. dura la retea ai platesti spalari chimice de o sa-ti vina rau.
[/quot]

ptr. bibicu5:uite ca sint in dificultate un pic,cum sa-i spunem unei centrale cu recuperator de caldura si cu arzator atmosferic?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate