Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum resetez cartuse de hp C3180

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
bad_dog0307

bad_dog0307

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2007
frate cumpara unul nou. e mai simplu

#20
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,868
  • Înscris: 27.06.2006

 netman, on Oct 23 2007, 17:39, said:

Si totusi,s-a gasit de-atunci vreo metoda de a vedea nivelul de cerneala dupa o reumplerea cartusului?
Nu de alta,dar ma ingrijoreaza faptul ca imi arata cartus gol(sau aproape gol),pe cand peste tot am citit ca reancarcarea trebuie facuta inainte de golirea completa a cartusului...
Doru_Neo sau Gabicen...aveti vreo idee?


Nu cred ca s-a gasit...De ce?...simplu: nivelul de cerneala la cartusele noi, originale este "masurat" de un dispozitiv electonic aflat la BAZA cartusului. Cartusul se incarca pe sus iar buretele absorbant de cerneala nu "dialogheza" cu electronica.

Cea mai buna metoda pentru a prelungi viata cartusului este cea "preventiva": avand cerneala la dispozitie, incarci cartusele black si color la maxim de fiecare data cand ai de tiparit multe pagini (black si color).

ID consumabile_imprimante

#21
rapsodiedetoamna

rapsodiedetoamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2007
ma gandesc eu acum la o ora tarzie, daca iei un cartus compatibil cu hp 21 sa zicem, la raincarcare oare mai sunt probleme?

#22
elenushu

elenushu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.06.2007
Orice cartus reumplut o sa arate nivel zero.Nu ai ce sa ii faci.
Nu are chip are un circuit.
Nu ai ce sa resetezi.
Daca vrei sa iti arate nivelul tre sa iti iei unul nou.
Dar ce te impiedica faptul ca nu vezi nivelul ?

 agradu, on May 11 2007, 10:44, said:

Hei, forumisti... chiar nu are nimeni idee?
Pe multi i-am auzit ca le-a mers imprimanta chiar daca ink level arata 0... Dar probabil ca chipul nu ajunsese pe bune la 0.

Va rog, poate stie cineva o solutie sa resetez cipul!


#23
elenushu

elenushu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.06.2007
Nu exista nici o problema.Poti reincarca si un cartus original si un cartus compatibil fara probleme.Doar ca cele compatibile sunt mai slabute si nu le poti incarca de prea multe ori.

 rapsodiedetoamna, on Nov 22 2007, 01:46, said:

ma gandesc eu acum la o ora tarzie, daca iei un cartus compatibil cu hp 21 sa zicem, la raincarcare oare mai sunt probleme?


#24
rapsodiedetoamna

rapsodiedetoamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2007

 elenushu, on Nov 22 2007, 15:40, said:

Nu exista nici o problema.Poti reincarca si un cartus original si un cartus compatibil fara probleme.Doar ca cele compatibile sunt mai slabute si nu le poti incarca de prea multe ori.

dar la calitatea printului (ma refer la text) sunt  diferente vizibile? sau numarul de pagini este cu aproximatie cam acelasi? nu am folosit niciodata un cartus compatibil.

Edited by rapsodiedetoamna, 22 November 2007 - 21:16.


#25
rapsodiedetoamna

rapsodiedetoamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2007

 rapsodiedetoamna, on Nov 22 2007, 22:14, said:

dar la calitatea printului (ma refer la text) sunt  diferente vizibile? sau numarul de pagini este cu aproximatie cam acelasi? nu am folosit niciodata un cartus compatibil.


nu se baga nimeni cu cateva cuvinte despre cele intrebate mai sus ?

#26
Dark_Ang3L

Dark_Ang3L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.12.2007
Sa nu mai deschid un nou topic, postez intrebarea aici din moment ce e vorba de refill la imprimanta tot HP.

Am o imprimanta HP Deskjet 2360; o am de o luna. Aseara i-am facut refill, am bagat cartusele frumos in imprimanta si i-am dat alieniere, curatare si foaia aceea de proba. Ma intereseaza sa stiu daca exista o modalitate de a face sa se vada din nou nivelul de cerneala al cartusului. Am citit toate explicatiile de mai sus, dar vreau sa stiu daca (raspunsul de) "NU" se aplica si la acest model de HP.


Multumesc,
D.A.

#27
Dark_Ang3L

Dark_Ang3L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.12.2007
Se pare ca pana la urma am gasit niste raspunsuri:

IMP!!!
If you are using an HP printer which uses the 21, 22, 27, 28, 56, 57, 58 or 59 and your printer will allow you to print in empty state, where the cartridge shows empty but will continue to print we strongly recommend not resetting the ID of the cartridge. With all of the current problems that Hewlett Packard is having with their own product out-of-the-box firmware updates by the manufacturer may change the way resetting the ILI (ink level indicator) is perceived by your printer.
You will have to monitor your usage to make sure the ink in your cartridge does not run out. Only use the reset method when your printer will not allow you to print on a cartridge seen as empty by the printer.


http://www.alotofthi...565758_includes maintenance.pdf


Sper sa ajute si pe altii instructiunile de-acolo :)

#28
Dark_Ang3L

Dark_Ang3L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.12.2007
Am atasat instructiunile, fiindca link-ul nu merge cand dau click pe el.

http://www.alotofthi...maintenance.pdf
^ poate merge pana la urma ^  :console:

Attached Files



#29
denzeldan

denzeldan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2007
'' Daca schimbi cartusele cu unele noi faci alinierea si pe urma le bagi pe cele vechi ai sa vezi ca le cam "uita" pe cele vechi si le vede ca noi''

Doru_Neo te inseli din nou !

Am luat un cartus nou (color doar)  si nivelul arata full, dar cand am pus inapoi pe cel vechi....surpriza!.....tot gol arata. Se pare ca imprimanta asta (despre c3180 e topicul) nu e asa de ''proasta''  :)

A reusit sa faca cineva reset la cartusul asta???
Nu gasesc modelul cartusului in ghidul atasat dar ma astept la o modalitate asemenea de resetare.
Dar un program de ''inghetare'' a nivelelor cum am gasit pentru epson (dupa ce le aveam goale....lool  :lol: ) ???


P.S.:Am luat doar cartus color ca l-am ars(HP+cerneala uscata+multe print-uri goale) chiar daca cel negru e bun....dar tot 0 arata la nivel.Acum unu e plin si altul e gol   -_-

#30
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

 denzeldan, on Mar 21 2008, 23:35, said:

'' Daca schimbi cartusele cu unele noi faci alinierea si pe urma le bagi pe cele vechi ai sa vezi ca le cam "uita" pe cele vechi si le vede ca noi''

Doru_Neo te inseli din nou !

Am luat un cartus nou (color doar)  si nivelul arata full, dar cand am pus inapoi pe cel vechi....surpriza!.....tot gol arata. Se pare ca imprimanta asta (despre c3180 e topicul) nu e asa de ''proasta''  :)

A reusit sa faca cineva reset la cartusul asta???
Nu gasesc modelul cartusului in ghidul atasat dar ma astept la o modalitate asemenea de resetare.
Dar un program de ''inghetare'' a nivelelor cum am gasit pentru epson (dupa ce le aveam goale....lool  :lol: ) ???


P.S.:Am luat doar cartus color ca l-am ars(HP+cerneala uscata+multe print-uri goale) chiar daca cel negru e bun....dar tot 0 arata la nivel.Acum unu e plin si altul e gol   -_-


In general cartusele de HP la reincarcare nu le mai lucreaza softul si imprimanta le arata goale, dar ele printeaza bine mersi. Eu ma ocup cu refill-uri de ceva vreme si  toti clientii mei cind le reincarc cartusele intimpina aceasta problema, dar s-au obisnuit. De regula softul imprimantei care arata nivelul de cerneala din cartus este relativ, dar ofera o idee despre nivelul de cerneal din cartus. Dar, avind in vedere ca o reincarcare se situeaza cam la 25% maxim, din pretul de nou al cartusului, cred ca este preferabil sa listezi fara a cunoaste exact nivelul de cerneala din cartus. Preferabil este sa ai doua cartuse, unul plin in imprimanta si unul in sertar , de schimb, binenteles si el plin. Sarea vietii face ca un cartus sa se termine tocmai atunci cind ai mult de printat si este tirziu cind nu mai poti sa-ti cumperi unul nou sau sa-l reincarci.
Numai bine.

#31
ionutpetraru

ionutpetraru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.02.2007
Salut
Am si eu o problema cu un hp C3180. Am scos cartusele din imprimanta, am facut refil la cartusul negru, am scos bureti de sub cele 2 cartuse pentru a o sterge de cerneala care a curs. Dupa ce am pus la loc cartusele si iam dat drumul mi se aprinde ledul de la " Verificati hartia\Verificati cartusul". cred ca am scos cartusele de 50 de ori din imprimanta si leam bagat la loc, nu stiu ce sa-i mai fac.

#32
NaRo

NaRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2008

 netman, on Oct 23 2007, 18:39, said:

Si totusi,s-a gasit de-atunci vreo metoda de a vedea nivelul de cerneala dupa o reumplerea cartusului?
Nu de alta,dar ma ingrijoreaza faptul ca imi arata cartus gol(sau aproape gol),pe cand peste tot am citit ca reancarcarea trebuie facuta inainte de golirea completa a cartusului...
Doru_Neo sau Gabicen...aveti vreo idee?


http://www.misterink...com/hpreset.htm  

acolo aveti o lista cu tipurile de cartuse...si sunt mai multe moduri de resetare a cartuselor..Sper sa fie de folos..
Numa Bine         :thumbup:    :thumbup:   :peacefingers:   :thumbup:    :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate