Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Paypal in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
5186 replies to this topic

#5149
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
La cat e PayPal de mare, nu au instant SEPA la euro. Transferul initiat vineri din PayPal, a intrat azi la pranz in contul Revolut, Banii au venit dintr-un cont de Deutsche Bank. Puteti verifica daca un cont de euro are instant SEPA, daca apare bifa la SCT INST - https://www.iban.com/iban-checker

#5150
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Nici nu cred ca vor.

#5151
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016
Cei 5 euro cica nu sunt transferabili.

Attached Files



#5152
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Am primit si eu azi emailul ala. Dar recompensa a intrat atunci, saptamana trecuta si am si transferat-o in cont personal, ca niciodata nu se stie cine, cum se razgandeste :)).

#5153
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Acum nu o mai prindeai... ca doar primii 40000 au prins. Luni era deja atinsa limita.

#5154
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Renuntati la Paypal daca tineti la banii vostrii.

Pentru ce-l folositi, oricum?

#5155
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
zise Radio Șanț International?

#5156
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Da-mi un motiv bun sa folosesc Paypal in fata competitorilor, sau motivul pentru care tu-l folosesti.

Edited by goldieczr, 16 November 2022 - 10:45.


#5157
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Eu nu-l folosesc in mod curent, dar il am de peste 10 ani, folosit doar cand era avantajos pentru mine, la fel cum folosesc si alte 7-8 alte fintech-uri.
Ideea e sa te folosesti de avantajele oferite de un fintech (acele functionalitati care sunt gratuite/fara comision) si sa eviti cele care te costa. De aceea am cont la mai multe fintech-uri, pentru ca poti avea tot timpul alternativa gratuita pentru o anumita tranzactie, indiferent de unde ar veni banii, sau unde trebuie sa ajunga acei bani.

Edited by wertyck, 16 November 2022 - 11:29.


#5158
petrutrc

petrutrc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2009
Ce bancă folosiți pentru a beneficia de cel mai bun curs pentru retrageri USD pe card lei?

Edited by petrutrc, 14 December 2022 - 11:25.


#5159
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
ii retragi in cont de USD , la o banca care are curs de schimb valutar BNR....
Dar parca Paypal face dubla conversie la USD pentru conturile Paypal din Europa. Alternativa e sa ai euro in Paypal ca euro ii poti transfera pe cont IBAN de euro Revolut sau alta banca din Romania, care are curs de schimb BNR...

#5160
lucas25

lucas25

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.12.2022

View Postwertyck, on 14 decembrie 2022 - 11:57, said:

ii retragi in cont de USD , la o banca care are curs de schimb valutar BNR....
si care banci au acest schimb BNR?

#5161
petrutrc

petrutrc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2009
Mersi, nu stiam.
Si ai cumva idee care ar fi bancile care fac acest schimb BNR? Poti sa imi dai mai multe detalii?

#5162
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Imprieteneste-te cu Google. Iti da raspuns corect la peste 90%din intrebarile tale: BCR, Raiffeisen, Unicredit, Intesa Sanpaolo, si parca mai sunt...

Verifici sa ai comisioanele cele mai mici la contul de euro.
LibraBank are cont de lei si de euro cu comision zero si fara comision si la transferurile in euro sau lei. Dar nu are curs BNR.
De verificat toate aceste aspecte cand alegi banca....si pachetul....

#5163
petrutrc

petrutrc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2009

 wertyck, on 14 decembrie 2022 - 11:57, said:

ii retragi in cont de USD, la o banca care are curs de schimb valutar BNR....
Dar parca Paypal face dubla conversie la USD pentru conturile Paypal din Europa. Alternativa e sa ai euro in Paypal ca euro ii poti transfera pe cont IBAN de euro Revolut sau alta banca din Romania, care are curs de schimb BNR...
Aici e partea nasoală. Nu mă lasă să-mi mut USD in contul bancar USD. Adică mă lasă dar mi-i convertesc in EUR in prealabil (îți dai seama la de curs).
Așa mai bine îi mut direct într-un cont de euro si scap de conversia făcută de PayPal si voi avea doar conversia băncii din Romania.

#5164
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
M-am intepat cu Paypal, nu am mai folosit de ani de zile. Deci schimbasem din lei in euro in contul de Revolut ca sa am pregatiti. Am intrat pe site-ul comerciantului din Germania, am ales optiunea Paypal pt plata, am ajuns in meniul PayPal de adaugare a unui card, am pus cardul Revolut si mi s-a parut suspect ca sus aparea suma in EUR iar mai jos in dreptul cardului meu o conversie in lei la curs 1 RON = 0,1925 EUR. Am crezut ca ma lasa totusi sa aleg moneda in care sa mi se ia banii de pe card si am dat Next, dar era prea tarziu, m-am trezit cu 11 EUR luati in plus pe langa suma initiala de plata. Factura magazinului e pe suma oficiala, probabil restul sunt comisioane PayPal pe cursul de 5.2 lei / 1 EUR

Ce pot face in viitor ca sa platesc direct in EUR fara conversie? Nu am vazut nicio optiune in acest sens.

#5165
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostValentinVali, on 08 februarie 2023 - 21:36, said:

Ce pot face in viitor ca sa platesc direct in EUR fara conversie? Nu am vazut nicio optiune in acest sens.

Sa nu mai folosesti PayPal :)

#5166
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

View PostValentinVali, on 08 februarie 2023 - 21:36, said:

M

Ce pot face in viitor ca sa platesc direct in EUR fara conversie? Nu am vazut nicio optiune in acest sens.
Nu folosi cardul ci contul.
Asociezi contul de euro Revolut, LT.... și țara Lituania , cu contul PayPal. Plățile în euro se vor face fără conversie dublă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate