Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Paypal in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
5185 replies to this topic

#4933
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
1. Daca cineva doreste sa imi trimita bani in paypal, este neaparat nevoie sa atasez un card?

2. Ca sa pot face top up de pe cardul meu ing debit visa lei, se plateste vreun comision? Banii in ce cont din pp vor intra? Am deschis cont usd si euro in pp. Presupun ca nu va exista cont lei. La ce curs se va face conversia lei-euro/lei-usd?

3. A adaugat cineva cardul revolut in contul PP?

Multumesc anticipat.

edit:
La intrebarea "in ce cont vor intra banii in cazul unui top-up?".. Acum am vazut ca pot alege ce cont sa fie "PRIMARY". In cazul meu este contul de Euro. Deci treaba asta am lamurit-o.

Edited by MembruAnonim, 03 April 2019 - 06:09.


#4934
Henix

Henix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 11.12.2017

View PostMembruAnonim, on 03 aprilie 2019 - 06:02, said:

1. Daca cineva doreste sa imi trimita bani in paypal, este neaparat nevoie sa atasez un card?

2. Ca sa pot face top up de pe cardul meu ing debit visa lei, se plateste vreun comision? Banii in ce cont din pp vor intra? Am deschis cont usd si euro in pp. Presupun ca nu va exista cont lei. La ce curs se va face conversia lei-euro/lei-usd?

3. A adaugat cineva cardul revolut in contul PP?

Multumesc anticipat.

edit:
La intrebarea "in ce cont vor intra banii in cazul unui top-up?".. Acum am vazut ca pot alege ce cont sa fie "PRIMARY". In cazul meu este contul de Euro. Deci treaba asta am lamurit-o.

Poate sa iti trimita dar daca vrei sa ii scoti o sa trebuiasca sa atasezi un card sau cont. Daca vrei doar sa platesti cu ei nu e nevoie de card atatsat.

#4935
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
paypal.com

Service Unavailable - DNS failure
The server is temporarily unable to service your request. Please try again later .

cred ca este prima data
cand observ
asa ceva
in ultimii 9 -10 ani ... de cand am cont la paypal .


later edit  :
dupa cateva minute
si a revenit

Edited by noname44, 22 April 2019 - 22:02.


#4936
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Din 19 august se schimba comisioanele de retragere pe card
De la 0,5 la 1%
Grabiti-va

#4937
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006
Întrebare: Transferurile intre două conturi PayPal se comisionează? Caz concret: X din Austria îi trimite fratelui său din Romania, 550 euro. Contul PayPal in care s-au primit banii e mai vechi dar e prima oară cand se primesc bani in el. Contul este in două valute: Euro (default) si USD. Apare la descriere tranzacții "Fee:-19 euro". Eu stiam ca transferul intre conturile PayPal e gratuit. Îmi scapă ceva?

Edited by ands, 02 July 2019 - 09:35.


#4938
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Depinde cum i-a trimis, de pe card sau din balanța PayPal.

Edited by rickysyv, 02 July 2019 - 16:34.


#4939
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006
Asta nu stiu. Daca e transferul paypal-paypal dar banii se iau de pe cardul expeditorului, se ia comision?

#4940
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Evident, cardul e al unei bănci, iar PayPal n-are treabă cu banca respectivă. Unde ai mai văzut bănci să nu ia comision la transferuri?

#4941
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
el intreaba daca ia Paypal comision

#4942
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010
Ce rapid se mișcă PayPal acum când dai withdraw , mi-au intrat banii in 36 de ore pe cont.

#4943
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postands, on 02 iulie 2019 - 09:31, said:

Întrebare: Transferurile intre două conturi PayPal se comisionează? Caz concret: X din Austria îi trimite fratelui său din Romania, 550 euro. Contul PayPal in care s-au primit banii e mai vechi dar e prima oară cand se primesc bani in el. Contul este in două valute: Euro (default) si USD. Apare la descriere tranzacții "Fee:-19 euro". Eu stiam ca transferul intre conturile PayPal e gratuit. Îmi scapă ceva?

Daca ii trimiti ca Payment for goods and services (sa fie asigurata tranzactia), platesti 4% taxe.
Daca trimiti For Friends And Family, e gratie.

Vezi sa ai euro in Paypal, nu sa ii tragi din banca, eventual unde ai lei.



#4944
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Cum pot adauga fonduri pe contul meu paypal?
Contul si cardul sunt la ING in ron si sunt verificate impreuna cu contul paypal.

#4945
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Se impute treaba, daca ai magazin online si clientul anuleaza comanda paypal va retine acea taxa de 2.9%.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YPXhzgC2ODs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4946
Skypee

Skypee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 28.11.2008
Salut, intampin o problema cu paypal , am cumparat ceva de pe ebay si de vreo 5 zile plata in playpal a ramas in pending.
Am mai cumparat de la acelasi vanzator in trecut si nu am avut nicio problema , aveti idee  care e problema si cum as putea procesa aceasta plata ? Multumesc !

#4947
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Salut tuturor. Am si eu o problema cu PayPal-ul si sper sa ma poata ajuta cineva. Am avut in cont atasat un card in lei, l-am scos si am atasat un card in euro. Am incercat sa fac o plata mai mare de 1000$ si nu imi da voie, imi spune ca trebuie sa fie verificat cardul si ca va dura 4-5 zile lucratoare. Azi este a 4a zi si nu am primit nici un raspuns. Din experienta voastra se va rezolva problema sau am de asteptat mult si bine? Va atasez mai jos si un printscreen cu problema. Multumesc frumos.

Attached Files



#4948
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Vor să-ți verifice identitatea. Ai făcut asta?

#4949
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.11.2013
Se pare ca PayPal a modificat modul in care sunt retrasi banii. Acum retragere se face instant dar exista un comision suplimentar de 1% din suma. Pana acum dura cateva zile.

A incercat cineva sa retraga bani? Eu cand incerc imi spune ca momentan paypal nu poate efectua tranzactia. Nu merge nici sa retrag cu metoda clasica in care astepti cateva zile pentru ca ma redirectioneaza la metoda rapida care nu functioneaza.

Edited by florin1008, 28 November 2019 - 10:27.


#4950
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010

 florin1008, on 28 noiembrie 2019 - 10:23, said:

Se pare ca PayPal a modificat modul in care sunt retrasi banii. Acum retragere se face instant dar exista un comision suplimentar de 1% din suma. Pana acum dura cateva zile.

A incercat cineva sa retraga bani? Eu cand incerc imi spune ca momentan paypal nu poate efectua tranzactia. Nu merge nici sa retrag cu metoda clasica in care astepti cateva zile pentru ca ma redirectioneaza la metoda rapida care nu functioneaza.

Da-mi mie 5 dolari sau euro sa testez ca sa vad daca și la mine e la fel și îți trimit banii prin transfer bancar inapoi care îmi intră.Nu am nici un euro sa vad daca e comision de 1% din suma care o trimiți spre contul bancar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate