Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Paypal in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
5186 replies to this topic

#4681
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Am rezolvat si eu cu retragerea direct in USD si o sa va spun cum.
Nu puteti retrage direct dolari intr-un cont. Chiar daca e cont in dolari, nu conteaza. Se poate retrage direct in USD doar cu un card in USD atasat la un cont bancar USD. De ce, nu stiu.

Foarte important! Dupa ce ati atasat cardul in USD si l-ati verificat cu acea tranzactie de 1.5 euro, trebuie neaparat sa sunati la PayPal si sa le spuneti ca acest card este in dolari si sa il schimbe in dolari. Daca nu faceti acest pas, o sa va schimbe banii in RON, chiar daca aveti card in USD. Persoana de la relatii cu clientii a PayPal mi-a spus ca PayPal nu are de unde sa stie ca acel card este in USD. Toate cardurile emise pe teritoriul Romaniei sunt automat considerate cu moneda in RON.

Ca detalii suplimentare: In cazul contului bancar, daca retrageti USD conversia se face de catre PayPal din USD in EUR la cursul PayPal care e foarte prost. Mai departe nu stiu la ce curs se face conversia din EUR in RON ca m-am oprit. Un detaliu interesant e ca la retragerea direct intr-un cont bancar nu se plateste acel comision de retragere de 6 RON sau 2.5 USD. Cei care retrageti EUR ar trebui sa vedeti cum sta treaba si poate iesiti mai bine daca deschideti un cont in EUR si scapati de cursul de schimb si comisionul de retragere.

#4682
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Tocmai am incercat si eu sa scot 50 USD direct in cont (fara card). Asa este, cursul este foarte prost. N-am mai platit cei 2.5 USD. Sunt curios cu cat intra in cont la final. Va spun zilele astea..
Oricum, 50,00 USD = 41,24 EUR, 1 USD = 0,82 EUR, deci un curs slab. Banca este Raiffeisen.

#4683
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Cursul Euro nu iti apare in extras ?
Raiff are curs bun la Paypal Euro > card RON, e aproape 4.8 acum. Dar nu stiu daca se aplica si la USD > Euro > RON in cont.

Acum o saptamana am avut asa:
500 euro = 498 euro = 2381 RON
curs 4.782

2 euro e comisionul paypal

Edited by cammyxxx, 15 December 2017 - 14:38.


#4684
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007

View Postcammyxxx, on 15 decembrie 2017 - 14:27, said:

Cursul Euro nu iti apare in extras ?
Raiff are curs bun la Paypal Euro > card RON, e aproape 4.8 acum. Dar nu stiu daca se aplica si la USD > Euro > RON in cont.

Astept sa intre in cont si vad exact ce si cum. Sa vad care e cea mai eficienta varianta..

#4685
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017

View Postflorin1008, on 15 decembrie 2017 - 13:54, said:

Foarte important! Dupa ce ati atasat cardul in USD si l-ati verificat cu acea tranzactie de 1.5 euro, trebuie neaparat sa sunati la PayPal si sa le spuneti ca acest card este in dolari si sa il schimbe in dolari. Daca nu faceti acest pas, o sa va schimbe banii in RON, chiar daca aveti card in USD. Persoana de la relatii cu clientii a PayPal mi-a spus ca PayPal nu are de unde sa stie ca acel card este in USD. Toate cardurile emise pe teritoriul Romaniei sunt automat considerate cu moneda in RON.
Nu conteaza in ce moneda e cardul pt ei. Tu le zici in ce moneda vrei sa apara cardul tau la ei. Dar trebuie sa insisti pentru ca la inceput incearca sa te vrajeasca ca nu se poate

#4686
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu le-am zis si am si insistat chiar, au spus ca nu se poate faca ceea ce ai scris tu mai sus.

#4687
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Nu conteaza banca de aici la cursul ala criminal. Ala e cursul valutar PayPal. Din ce mi-au spus cei de la relatii cu clientii de la PayPal, metoda descrisa de mine mai sus este singura posibilitate de a retrage direct USD. Daca mai stiti si altele sa spuneti dar sa spuneti si cand le-ati implementat. Eu am reusit azi sa retrag direct USD asa cum am spus. Moneda primara USD setata din contul PayPal, card in USD atasat la un cont in USD si sunat la PayPal pentru a schimba cardul in sistemul lor din RON in USD.

Cei care spuneti ca nu merge, ati avut cardul emis de banca in USD, sau in RON si ati vrut sa il schimbe PayPal din sistemul lor din RON in USD?

Edited by florin1008, 15 December 2017 - 14:40.


#4688
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Intreaba-i de ce. Si daca zice de "bank regulations" cere-le sa-ti arate acele reguli sau legi. Iti garantez ca dupa aia te paseaza la altul si ala o sa te intrebe in ce moneda vrei cardul :)

Nu pot sa cred ca e legal sa te oblige sa faci conversia la ei, indiferent in ce moneda e cardul. Ce fac ei e abuz pt a putea ciupi ceva prin curs. Sunt care cedeaza repede si de acolo profita

#4689
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
PayPal nu e banca (sau nu era acum cativa ani cand m-am interesat). E IFN (institutie financiara nebancara). Asta inseamna ca ei nu sunt obligati sa respecte regulile bancilor si opereaza dupa un regulament mai permisiv. Oricum, probabil ca au bagat tot ce trebuie in clauzele alea din termeni si conditii. Daca vrei sa folosesti serviciul, le accepti, Nu le accepti, foloseste altceva. Cam asta e treaba peste tot, nu doar la PayPal. Problema e ca nu sunt foarte multe alternative la PayPal. Au un oarecare monopol.

#4690
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postflorin1008, on 15 decembrie 2017 - 13:54, said:

Cei care retrageti EUR ar trebui sa vedeti cum sta treaba si poate iesiti mai bine daca deschideti un cont in EUR si scapati de cursul de schimb si comisionul de retragere.
Eu am retras EUR din PP in cont bancar EUR (Piraeus Bank) si nu am avut nici o problema ref la conversii, si fara comisioane. Cat am trimis atat am primit, transferurile fiind la inceputul lunii Dec 2017

Bine acum nu stiu daca au setat ei in contul de PP contul bancar in EUR sau nu, ca am vorbit cu ei la tel + ticket la HelpDesk si am primit niste raspunsuri destul de ciudate.

#4691
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016

View Postflorin1008, on 15 decembrie 2017 - 13:54, said:

Ca detalii suplimentare: In cazul contului bancar, daca retrageti USD conversia se face de catre PayPal din USD in EUR la cursul PayPal care e foarte prost. Mai departe nu stiu la ce curs se face conversia din EUR in RON ca m-am oprit.
Oricum o dai, nu iese mai bine. Am facut zilele trecute o simulare inainte sa retrag niste $ intr-un cont lei, BRD. Fara comision, la retragere in cont, iesea mai putin cu vreo 2 lei decat daca ar fi retras prin card.

#4692
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Mi-au intrat si mie cei 50$ scosi direct in contul de banca din Raiffesein, fara taxa suplimentara de 2.5$. Cursul a iesit de 3.7652 lei / $, deci foarte slab...

#4693
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Ala e cursul PayPal, nu cursul bancii tale.

#4694
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007

View Postflorin1008, on 18 decembrie 2017 - 09:18, said:

Ala e cursul PayPal, nu cursul bancii tale.

Asa o fi, eu oricum nu mai inteleg nimic. Dupa ce am sunat la PP mi-au modificat ca extragerea sa se faca in USD (nu in lei). Cand am facut extragerea mi-au convertit suma in EUR iar din EUR in lei. Acum nu mai stiu cine a facut conversia din EUR in lei..

Attached Files


Edited by sebalos, 18 December 2017 - 09:27.


#4695
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Pai am explicat in postul #4681. In postul #4682 ai spus ca a retras direct in cont. E normal ce ai patit. Si la mine a fost la fel.

#4696
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007

View Postflorin1008, on 18 decembrie 2017 - 09:33, said:

Pai am explicat in postul #4681. In postul #4682 ai spus ca a retras direct in cont. E normal ce ai patit. Si la mine a fost la fel.

Ok, incet dar sigur incep sa ma prind si eu... Intrebare: daca fac cont & card in USD, la extragere din cont, banca nu-mi ia comision de retragere numerar (ca sa-i pot schimba la o casa de schimb valutar)?
Probabil trebuie sa ma interesez direct la banca (Raiffeisen in cazul meu...).
Merci mult de info Posted Image

#4697
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Ba da. Ideea e ca acel comision de retragere este mai mic decat diferenta de curs intre cursul BNR si cursul criminal de la PayPal. La BRD este 0.2% la retragerea de la ATM si 0.5% la retragerea de la ghiseu. Trebuie sa te orientezi in functie de banca. BCR are comision de retragere de 1.75% si nu ai facut nimic.

Din cate stiu eu, nu sunt ATM-uri in dolari in Romania. Daca retragi de la ATM tie iti apar pe ecran dolari dar bancomatul iti scoate direct lei. Eu am intrebat la BRD despre cursul de schimb dolar-leu si mi s-a spus ca se aplica cursul VISA, nu al BRD cum credeam eu. Daca e adevarat, este extraordinat de bine pentru noi. Cursul VISA este foarte apropiat de cursul BNR. Daca vrei dolari, te duci la ghiseu.

#4698
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Super atunci. Merci mult de info. Oricum aveam drum la BRD zilele astea, am sa vorbesc direct acolo.
Cardurile USD/EUR trebuie sa fie MasterCard sau Visa sau nu conteaza ? Din ce imi aduc aminte pentru withdraw trebuie Visa (Electron) parca..
Tocmai am mai scos 100$ direct pe card, platind separat si acei 2.5$, sunt curios cu cat intra in cardul/contul de lei din Raiffesein.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate