Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Monitor LCD HORIZON 2206SW, 22" sau Samsung SyncMaster 205BW

- - - - -
  • Please log in to reply
438 replies to this topic

#379
Noname2323

Noname2323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 20.05.2007

View PostmNiosu, on Aug 8 2008, 11:04, said:

Proaspat si foarte fericit posesor de Horizon 2206SW   :peacefingers: .Ce pot sa spun: am ramas masca si eu si familia si prietenii: se vede cristal extrem de bine,culori vii,contras bun (prea mare ptr gustu meu si l-am redus foarte mult) si la fel si luminozitatea.Ce pot sa spun de filme: genial ,pana si un film de 1080p mi se pare prea slab ptr el si ii se vad defectele daca stai aprope de monitor,dar nu e probleme poti traii si cu filme clasice de 700Mb dar se vor vedea mai prost datorita comprimarii se vor vedea toate defectele.Ce sa mai zic de wallpapere wide, sau de screensaveru DreamAquarium care este superb pe acest monitor si nu imi mai vine sa inchid monitorul chiar daca nu stau la pc numai sa fie acvariul ala deschis mereu   .Bleedingu nu este foarte mare,si se vede doar pe negru,insa devine mai vizibil noaptea cand e intuneric bezana in camera.Carcasa e bine finisata si chiar nu am auzit scartieturi sau alte chestii la ajustari(mentionez ca modelul meu este din MAI 2008 si probabil ca au mai imbunatatit modelul in acesta ultima linie).Difuzoarele se aud destul de bine ptr niste difuzuare de 1W.Acuma eu nu stiu ce ati fi vrut voi sa faceti cu ele dar e clar ca nu au fost concepute ptr muzica ci ptr folosire office,sunete de windows,si diferite sunete de fundal si ptr asta sunt bunicele.A si la mine nu se audedeloc sunetul ala de bazait de care zic unii ca se aude daca nu le folosesti si nu le dai pe 0%(probabil o alta imbunatatire la modelele de mai 08  ^_^ ).Eu intentionez sa le folosesc in jucuri cand m-ie sila sa ascult la casti iar boxele mele sunt cam prea puternice ptr asa ceva  :D .Singurul lucru care il pot reprosa este meniul OSD care este mult prea simplu si greu de acesat datorita butoaneleor situate in partea de jos,si a proastei marcari a acestora ce te obliga sa le tii minte ca sa poti umbla ca de orientata dupa marcajele de pe carcasa al lor este aproape imposibil.
Am sa uploadez cateva imagini din care una cu adevaratele caracteristici ale monitorului,fotografiate pe cutia acestuia ptr cei inca nelamuriti sau sceptici de diferitele date gresite de la diferiti producatori.(scuzati calitatea precara a pozelelor dar sunt facute cu telefonul).

Multumesc tuturor forumistilor care m-au convins sa iau acest monitor si il recomand tuturor.Nu stati pe ganduri ca scrie HORIZON pe el.Nu conteaza absolut de loc,conteaza cum se vede si se vede mai bine  ca unele modele de firma mult mai scumpe.BAFTA!

LE:Precizez ca acele caracteristici din poza cutiei cu dimensini corespund dimensiunii cutie si nu a monitorului!!!! Ah si am uitat sa spun ceva foarte important :NICI UN PIXEL MORT!!!!
1 Felicitari si sa il stapanesti sanatos
2 Sincer nu sunt omul care strica cheful la om :( asi avea ceva de comentat la ce scrisasi tu mai sus dar 1 nu ar avea rost ca ai luat deja lcd , 2 nu sunt om rau si nu am nimica de castigat daca ma iau de ceva pe care ai dat bani si tu si familia ta zici ca sunteti super multumiti :)
O singura completare si iti doresc vizionare placuta :D
Eu am patit sa vad 1080p  pe un Full Hd de 24 si sa cred ca nu e suficient ala de 24 pentru asa ceva :D se zice ca alea de 32 ar fi perfecte pt. vizionat HD ( acuma nu bag mana in foc pentru asa ceva ca nu am avut de afaceri cu 32 lcd )

#380
mNiosu

mNiosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2007
Ma intorc cu o veste proasta din pacate  -_- ...Dupa 2 zile de la achizitionare am gasit un pixel mort in marginea din stanga la 2 mm de rama deci nu e foarte enervant ca nu e vizibil decat pe alb si daca il cauti.Idee e ca imi e frica sa nu creeze un precedent si sa ma trezesc cu altii.Sunt sigur ca e mort si nu blocat fiindca e negru si nu colorat si ptr ca am incercat un o metoda de deblocare ptr o ora fara rezultate.
Intrebarea ar fi : Sa ma duc sa il schimb ptr pixelul asta acum ca e proaspat in garantie sau sa ignor problema ca oricum e nu e vizibil?? Ma repet ideea principala e din perspectiva aparitiiei altora pe viitor...

#381
Noname2323

Noname2323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 20.05.2007

View PostmNiosu, on Aug 10 2008, 17:20, said:

Ma intorc cu o veste proasta din pacate  -_- ...Dupa 2 zile de la achizitionare am gasit un pixel mort in marginea din stanga la 2 mm de rama deci nu e foarte enervant ca nu e vizibil decat pe alb si daca il cauti.Idee e ca imi e frica sa nu creeze un precedent si sa ma trezesc cu altii.Sunt sigur ca e mort si nu blocat fiindca e negru si nu colorat si ptr ca am incercat un o metoda de deblocare ptr o ora fara rezultate.
Intrebarea ar fi : Sa ma duc sa il schimb ptr pixelul asta acum ca e proaspat in garantie sau sa ignor problema ca oricum e nu e vizibil?? Ma repet ideea principala e din perspectiva aparitiiei altora pe viitor...
Schimbal ( ma gandesc ca nu l-ai luat de la vreun magazin online sa trebuiasca sa il trimiti prin curiere) chiar imi pare tare faza ca stai pe ganduri , asta este principalul motiv pentru care multi aleg Horizon , trebuie sa stii valoare banului , adica dai 6 mil si ceva pe un lucru si te astepti sa faca ceva de bani aia nu sa stai cu pixeli arsi sau ca se vede mai intunecat etc....
Ps: vezi ca nu toate firmele dau garantie la 0 pixeli la Horizon ( de ex: , magiccomputers nu dau asa ceva ) de obicei se da de la 3-4 pixeli

Edited by Noname2323, 10 August 2008 - 17:04.


#382
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
daca e cumparat online poti sa-l returnezi in termen de 10 zile fara sa dai nici o explicatie.

#383
mNiosu

mNiosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2007
L-am dus la garantie maine primesc altul  B-) . Nu mi-a fost primit chiar imediat. Aveti grija de unde-l luati ca azi am trecut pe la Asesoft si am intrebat si au zis ca este garantat la 0 pixeli la vanzare si 5 dupa asa ca depinde de unde-l luati !!!!! Sper sa nu am acelasi ghinion de 2 ori ca ar fi culmea sa ma gasesc de 2 ori intre cei 1% care au avut probleme cu pixelii la modelu asta. Sunt prea ghinionist daca se intampla iar si cred ca o sa ma impusc  :lol: ....Asta daca nu ma ajunge ghinionu si mor calcat de o bicicleta  :lol: :lol:  ...revin cu detalii (asupra minitorului ca asupra sinuciderii nu o sa mai apuc daca o sa fie  :)  )

Edited by mNiosu, 11 August 2008 - 18:44.


#384
Noname2323

Noname2323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 20.05.2007

View PostmNiosu, on Aug 11 2008, 19:44, said:

L-am dus la garantie maine primesc altul  B-) . Nu mi-a fost primit chiar imediat. Aveti grija de unde-l luati ca azi am trecut pe la Asesoft si am intrebat si au zis ca este garantat la 0 pixeli la vanzare si 5 dupa asa ca depinde de unde-l luati !!!!! Sper sa nu am acelasi ghinion de 2 ori ca ar fi culmea sa ma gasesc de 2 ori intre cei 1% care au avut probleme cu pixelii la modelu asta. Sunt prea ghinionist daca se intampla iar si cred ca o sa ma impusc  :lol: ....Asta daca nu ma ajunge ghinionu si mor calcat de o bicicleta  :lol: :lol:  ...revin cu detalii (asupra minitorului ca asupra sinuciderii nu o sa mai apuc daca o sa fie  :)  )
Sa ai norok :D
Lasa e bine ca nu l-ai comandat online :D si e bine ca l-au primit :D ca asa scrie pe toate saiturile si iti zice si in magazin ca aia 0 pixeli sunt la vanzare si in caz ca mor pe parcurs se aplica de la 4-5 in sus

#385
mNiosu

mNiosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2007
Vesti bune ppl  ;) .Am adus noul monitor acasa si nu sunt probleme.Chiar se vede mai bine ca primul in sensul ca se vede mai luminos la acelasi setari de culoare si luminozitate.Sper sa nu mai am probleme si sa fi fost doar un pic de ghinion atunci  :D .

#386
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
posesori de Horizon 2206SW, cum se mai comporta monitorul ?

io astept unul din minut in minut.

:)

#387
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Totul ok :D

#388
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
hai ca mi-a venit si mie monitoru.

in afara de faptu ca nu se compara la culori cu Samsung (nu stiu cine zicea mai sus) e un monitor ... OK ... nu exceleaza prin nimic. Simplitate e ce il caracterizeaza. Un best buy. Nu ai bani de ceva mai bun, iti iei monitoru asta.

intrebarea mea este ... si la voi merge la rez maxima 1680 x 1050 cu 60 hz ? am un 6600GT :(

#389
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
asta-i rezolutia lui nativa si rata de refresh recomandata. la LCD-uri nu-i nevoie de refresh mai mare. nu-i ca la CRT-uri.

#390
mNiosu

mNiosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcipix, on Aug 27 2008, 13:02, said:

posesori de Horizon 2206SW, cum se mai comporta monitorul ?

io astept unul din minut in minut.

Perfect la asta al doilea. Absolut nici o problema si se vede perfect !! :D

#391
xelanoimis

xelanoimis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.06.2006
Salut, caut si eu un monitor de 22 si suna interesant acest HORIZON 2206SW. Ca sa nu mai zic de pret!
Doua intrebari as avea:

1. De pe la ce siteuri l-ati luat, care aveti?
Ma intereseaza sa fie de incredere si sa nu faca faze cu garantia - de preferat sa il schimbe si daca are 1 pixel mort.

2. Pot lua un alt monitor, semnificativ mai bun, la un buget de pana in 800-900ron. Ceva Samsung sau poate ViewSonic?
Despre Samsung am auzit de faza cu loteria la panel A,C,S si cum nu prea am noroc la de-astea, nu m-as baga.

Apropo, cum se procedeaza la cumparatul online? Ti-l aduce acasa sau te duci sa-l iei de la ei. Intreb ca sa stiu cand verific faza cu 0 pixeli morti la primire.

Merci.

#392
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
garantie la pixel mort nu ofera decat samsung si numai la gama de varf. horizon garanteaza doar ca nu ti-l vinde cu pixeli morti.
la cumparatul online il primesti acasa si legea iti permite sa-l returnezi in termen de 10 zile fara a da nici o explicatie.

#393
giov

giov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2006
Am si eu o mica problema, detin un horizon 2206sw si placa video leadtek 7600gt. Treaba e urmatoarea....acum mai mult timp incepuse sa-mi flicare monitorul exact ca un CRT cand nu suporta o rezolutie mai mare...apar niste linii orizontale de culoare predominanta verde ... si dupa un timp dispare imaginea. Toata treaba s-a agravat cand a facut la fel si a disparut imaginea de tot, monitorul mergea dar nu afisat nimic, facea decat niste flashuri alb(nu culoarea alba, ci ca atunci cand te uiti la un film.. dispare imaginea si ramane ca un fel de bleeding pe tot eccranul)-negru(ca si cum era monitorul stins, dar ledul era verde...deci intra tensiune in el). Am testat si mufa de VGA (il tin pe DVI) si la fel facea. Treaba urata este ca de cand aprindeam calc nu vedeam nimic (nici cand boota...ci facea doar chestia cu alb-negru[ca si cum se aprindeau si se stingeau lampile, dar nu aveam culoare]). Tin sa precizez ca atunci cand eram in windows si nu aveam imagine am incercat si OSD monitorului si cineva imi zicea ca ar fi trebuit sa mearga, dar nu mergea nici el. Am pus un CRT mai vechi....ma gandeam ca s-a stricat pl video...si a mers, a facut si el ceva pe la inceput dar probabil ca era setata rez nativa a horizonului la 1680x1050....dar in rest aveam imagine. Toata treaba asta s-a intamplat seara iar dim cand am deschis calcul a facut mici probleme(horizonul)....nu am vazut cand a bootat ci doar atunci cand incarca win(vista) dupa iar o pauza(mai mare decat era normal....) cu ecran negru si vedeam decat mouse-ul si dupa asta intr-un final aveam si imagine. Acum daca are cineva idee despre ceva....ca eu nu stiu cam care ar fi treaba, daca este ceva de la monitor din electronica...ceva condensatori busiti si se intampla ceva cand se incalzeste....sau de la pl video? Multumesc anticipat  :rolleyes:

#394
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ia un laptop si testeaza monitorul (VGA). Daca tot nu merge: la service

Edited by Blackhawk, 19 October 2008 - 18:32.


#395
giov

giov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2006
Am testat monitorul si pe alt calculator si la fel face....eram aproape sigur ca de la monitor este problema, acum e in service, sper sa rezolve treaba si sa-mi dea altul nou:)

#396
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.06.2003
Am de cateva luni un Horizon 2206 si pot spune ca e perfect pentru activitati de office si consider in continuare ca e cea mai buna achizitie la banii lui. Insa vreau sa-i avertizez pe cei care vor sa lucreze si ceva grafica pe el ca se poate intampla ca la unele exemplare, redarea nuantelor de culoare sa nu fie uniforma pe toata suprafata. La al meu, intre treimea superioara si cea inferioara este o diferenta de nuanta de aproximativ 10%, partea superioara fiind mai intunecata. La celalalt monitor din birou nu apare problema asta.

Pentru cei care au avut probleme cu rezolutia, nereusind sa o foloseasca pe cea nativa le recomand un update de drivere. Eu am grafica integrata pe MB si doar un update cu driverele de la Intel a rezolvat problema, ultimele drivere disponibile pe site-ul producatorului placii de baza nefiind de nici un folos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate