Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre acumulatoare Sony. Probleme, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
dansimon

dansimon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.05.2007
Salutare !!!
    Am un acumulator Sony NP-F970 InfoLITHIUM (nou, eu l-am desigilat)  și nu se încarcă decât până la 210 minute. Care ar putea fi problema? Să fie contrafăcut? Am înțeles (din cele aflate) că dacă ar fi așa, camera (Sony VX 2100) mi-ar arăta un mesaj și s-ar opri. S-a confruntat cineva cu o problemă similară?  Și dacă da, a rezolvat-o?  Vă rog foarte frumos să mă ajutați și pe mine.
    Mulțumesc anticipat !!!

#2
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
dupa cateva cicluri incarcare/descarcare vezi cum sta treaba cu el
nu din prima incarcare
totusi 210minute sunt 3 ore si ceva........

Edited by paulvanorton, 09 May 2007 - 15:53.


#3
caesar73

caesar73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2004

 dansimon, on May 9 2007, 15:09, said:

Salutare !!!
    Am un acumulator Sony NP-F970 InfoLITHIUM (nou, eu l-am desigilat)  și nu se încarcă decât până la 210 minute. Care ar putea fi problema? Să fie contrafăcut? Am înțeles (din cele aflate) că dacă ar fi așa, camera (Sony VX 2100) mi-ar arăta un mesaj și s-ar opri. S-a confruntat cineva cu o problemă similară?  Și dacă da, a rezolvat-o?  Vă rog foarte frumos să mă ajutați și pe mine.
    Mulțumesc anticipat !!!

salut
este sigur contrafacut
cunosc pe cineva care a cumparat 2 acumulatori si dupa ce s-au descarcat
nu au mai fost recunoscuti de camera.
uitata la textele de pe acumulatorul original(cel mic) si la cele de pe acumulatorul fals si
o sa vezi diferente de fonturi si culori.

#4
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
si eu am unul contrafacut....deocamdata camera inca il recunoaste. Dar undeva cand mai 110 min de baterie, se inchide.
Spre surprinderea mea, am cumparat unul no-name de f64 si supriza merge perfect la standardele unui original.

Edited by IL_ConTe, 09 May 2007 - 18:46.


#5
caesar73

caesar73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2004

 IL_ConTe, on May 9 2007, 19:45, said:

si eu am unul contrafacut....deocamdata camera inca il recunoaste. Dar undeva cand mai 110 min de baterie, se inchide.
Spre surprinderea mea, am cumparat unul no-name de f64 si supriza merge perfect la standardele unui original.

eu am de la acolo de 3 ani acumulatori si nici unu nu a avut probleme

#6
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Salut! Cam aceasi problema o am si eu... Am cumparat un VX cu lampa si accu de care ai si tu..de la dl. Antonescu partenerul dl-ui Neacsu....prostia mare a fost k am probat acumulatorul pe reflector k deja camera era la loc in cutie, a mers, am zis OK..... acasa am pus acumulatorul pe VX si surpriza..... nu merge... l-am sunat pe dl. Antonescu de mai multe ori si mi-a oferit tot felul de gogosi, cum ca cipul este de generatie 2007 iar VX-ul nu, k trebuie sa resetez camera si sa nu pun data, etc.... in sfarsit m-am enervat si l-am desfacut sa-i schimb cipul cu un altul de la un accu terminat.... cand l-am deschis o mega surpriza... in interior se gasesc 4 placute care cica sunt acumulatorii, plus 3 bucati de FIER ca sa bata la greutate..... I-am pus pana la urma cip de accu mic de Sony si merge...vreo 1h si 40min..... dar din ce mi-au povestit alti prieteni (cu problema similara) nu are o durata de viata mare, ba chiar mica...... si uite asa am aruncat 100euro pe fereastra.... Asa ca dragii mei, mai bine va cumparati acumulatori de la  f64  sau de la reprezentanta Sony..
  Ca sa recunosti un accu contafacut de unul original, trebuie doar sa te uiti pe fata lui si vei vedea ca in coltul din dreapta jos are un triunghi orientat in jos, la accu Sony originale culoarea lui este GRI, iar la facaturi este aurie......  daca ai dat de unul cu triunghiul GRI si vrei sa fii 100% sigur, atunci uita-te pe spate si vezi daca are numarul de serie stantzat, iar daca ai la indemana un accu Sony original uita-te si la cracterele scrise si la felul in care e lipit autocolantul de pe spate... ai sa vezi diferenta daca tii in mana un accu contrafacut..... si toate astea le poti vedea fara sa desigilezi acumulatoru....( la fel am patit si cu accu pt ap. foto Canon Rebel XTI.... care seamana cu unul original, dar caracterele difera....bine ca asta merge, e un fals mai bun)
  Asa ca dragii mei colegi in ale televiziunii sau productiei video, mare grija pe ce aruncati banii...
  Cine nu e convins de veridicitatea afirmatiilor mele... ii trimit poze pe mail cu accu desfacut!
       Succese!

#7
madmax06

madmax06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.01.2007

 DIGITall Media, on May 10 2007, 09:35, said:

Salut! Cam aceasi problema o am si eu... Am cumparat un VX cu lampa si accu de care ai si tu..de la dl. Antonescu partenerul dl-ui Neacsu....prostia mare a fost k am probat acumulatorul pe reflector k deja camera era la loc in cutie, a mers, am zis OK..... acasa am pus acumulatorul pe VX si surpriza..... nu merge... l-am sunat pe dl. Antonescu de mai multe ori si mi-a oferit tot felul de gogosi, cum ca cipul este de generatie 2007 iar VX-ul nu, k trebuie sa resetez camera si sa nu pun data, etc.... in sfarsit m-am enervat si l-am desfacut sa-i schimb cipul cu un altul de la un accu terminat.... cand l-am deschis o mega surpriza... in interior se gasesc 4 placute care cica sunt acumulatorii, plus 3 bucati de FIER ca sa bata la greutate..... I-am pus pana la urma cip de accu mic de Sony si merge...vreo 1h si 40min..... dar din ce mi-au povestit alti prieteni (cu problema similara) nu are o durata de viata mare, ba chiar mica...... si uite asa am aruncat 100euro pe fereastra.... Asa ca dragii mei, mai bine va cumparati acumulatori de la  f64  sau de la reprezentanta Sony..
  Ca sa recunosti un accu contafacut de unul original, trebuie doar sa te uiti pe fata lui si vei vedea ca in coltul din dreapta jos are un triunghi orientat in jos, la accu Sony originale culoarea lui este GRI, iar la facaturi este aurie......  daca ai dat de unul cu triunghiul GRI si vrei sa fii 100% sigur, atunci uita-te pe spate si vezi daca are numarul de serie stantzat, iar daca ai la indemana un accu Sony original uita-te si la cracterele scrise si la felul in care e lipit autocolantul de pe spate... ai sa vezi diferenta daca tii in mana un accu contrafacut..... si toate astea le poti vedea fara sa desigilezi acumulatoru....( la fel am patit si cu accu pt ap. foto Canon Rebel XTI.... care seamana cu unul original, dar caracterele difera....bine ca asta merge, e un fals mai bun)
  Asa ca dragii mei colegi in ale televiziunii sau productiei video, mare grija pe ce aruncati banii...
  Cine nu e convins de veridicitatea afirmatiilor mele... ii trimit poze pe mail cu accu desfacut!
       Succese!

Am inteles ca ti-ai luat VX de la dl. Neacsu. Esti multumit de ea? O ai de mult timp?
Cu acc am patit-o si eu la fel si am un ghimpe.

#8
dansimon

dansimon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.05.2007
Înseamnă că am ,,mușcat-o'', cum se spune. Caracteristicele sunt cele enumerate de ,DIGITall Media': triunghiul auriu, lipsa numărului de serie, autocolantul nu este lipit ca la accumulatorul cel mic și diferă și caracterele. Camera este tot de la dl. Antonescu, dar culmea e că recunoaște acumulatorul cu toate că i-am făcut vreo două descărcări. Și mie mi s-a comunicat tot la fel să nu setez data pe cameră, dar dacă am văzut că tot nu se încarcă după cum ar trebui, am setat și data, gândindu-mă ca ar putea apărea vreo schimbare, ori de acceptare ori de respingere. Dar deocamdată, nimic. Am să încerc să-i mai fac vreo două încărcări-descărcări, să văd cum va reacționa. Lui dl. Antonescu nu-i reproșez nimic pentru că nu le fabrică dânsul. Mai mult, s-a oferit să mi-l schimbe, dar dacă ce are în stoc sunt toate la fel, atunci nu cred că se rezolvă problema. Am să-l mai sun, să văd ce s-ar mai putea rezolva. Oricum, mulțumesc mult pentru răspunsurile primite și pentru promptitudinea voastră. Eventual am să vă mai comunic dacă apare vreo schimbare.

#9
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Sa nu mai aud de neacsu asta, mi-a vandut un accumulator, si TEAMA MARE. Se incarca pana la 200 min, s-a umflat, crapat sus, intre SO si NY. Mare teapa trage omu asta. L-am sunat, si raspuns, dupa ce era si beat  " fa si tu mai multe incarcari/descarcari, ca poate merge, ca asa am auzit ca a mai aptit unu din ARAD"  :coolspeak: Adica sa fac praf acumulatoru, si dupa vreo 1-2 ani, poate merge, poate scapa de mine. Oricum, o sa cumpar iar ceva de la el, si vin cu "colegii" peste el, pentru ca nu stie cu cine s-a pus'. Sa vezi cu ce amenzi se lasa, ca nu merge asa. Si vad ca nu sunt singurul pagubit. Daca il schimpa, NO PROBLEM, se intelege, darsa vii cu asa motiveeee.
P.S. Chiar daca citeste, nu ma intereseaza, poate sis pazeste mai bine spateel.

#10
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006
Ce sa va spun ca si eu am luat un VX-ul de la dl. Neacsu si tot de la dansul am luat si un accumulator NP-F970 care am crezut ca-i tzeapa prima data cand l-am incarcat, dar prostia a fost a mea ca l-am incarcat cu un charger rapid luat de la F64 cu 80 RON bomba d-aia chinezeasca, iar dupa ce l-am incarcat in camera imi arata vreo 810 min. proximativ. Ce vreau sa mentionez este ca acumulatorul a fost SIGILAT si avea si holograma d-aia de Sony... Oricum arata ca ala cu care a venit camera cu triunghi argintiu (alb) si cu seria stantzata pe spate. Ce sa zic ori ati avut voi ghinion cu vreun import prost de accum. ori cine stie. Totusi trebuie vorbit cu ei si rugati frumos sa-i schimbe, mie personal mi-au facut o impresie buna si dl. Neacsu si dl. Antonescu, intotdeauna cand am avut vreo problema au rezolvat-o imediat, acum poate si din cauza fizicului meu impunator de 1.90 m si 130 kg.

#11
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Cat de frumos sa mai vb, daca am sunat si mi-a raspuns ca din  butoi, mai ca ma facea vinovat pe mine ca l-am deranjat la telefon. Daca isi respecta clientii, spunea sa il returnez si imi trimite altu, nu..."vezi si tu, ca au mai patit si altii asa" .

#12
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

 Vlad237, on May 12 2007, 17:39, said:

Cat de frumos sa mai vb, daca am sunat si mi-a raspuns ca din  butoi, mai ca ma facea vinovat pe mine ca l-am deranjat la telefon. Daca isi respecta clientii, spunea sa il returnez si imi trimite altu, nu..."vezi si tu, ca au mai patit si altii asa" .

Imi pare rau pentru voi, cred ca si eu la randul meu turbam daca pateam o faza d-asta, totusi mai piseaza-i la telefon poate cine stie cedeaza pana la urma.

#13
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Imi pare rau sa aud ca mai sunt altii ca mine, cu siguranta sunt mult mai multi... Intradevar, Neacsu & Antonescu nu poarta vina pt k acumulatorii sunt falsi, ei poarta vina pt k stiu de problema asta si continua sa vanda acesti acumulatori si ce este mai rau... te aburesc la telefon cu tot felul de prostii numai sa nu iti returneze banii... Intradevar iti scimba accu, dar cu unul la fel, iar taxele de curierat le platesti tot tu...ei..si unde ajungem in felul acesta dragii mei? Sunt curios daca exista cineva care si-a primit banii inapoi de la unul dintre acesti domni?!

#14
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
As vrea sa le vad si eu fetele oamenilor cand le faci o vizita cu " colegii"....

#15
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Sincer, as suporta cheltuielile de transport, daca as stii sa imi trimite altul, dar cine mai risca?Daca era un Leo I.... poate merita.

#16
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

 Vlad237, on May 14 2007, 10:15, said:

Sincer, as suporta cheltuielile de transport, daca as stii sa imi trimite altul, dar cine mai risca?Daca era un Leo I.... poate merita.

Lasa-ma si cu Leoi ca nu-i departe de altii.

#17
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

 cluca1969, on May 14 2007, 10:33, said:

Lasa-ma si cu Leoi ca nu-i departe de altii.
Adica?  :huh:

#18
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

 Vlad237, on May 14 2007, 10:15, said:

Sincer, as suporta cheltuielile de transport, daca as stii sa imi trimite altul, dar cine mai risca?Daca era un Leo I.... poate merita.

   Zici ca Leo e mai serios?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate