Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sa construim o casa 2007. Instalatii

- - - - -
  • Please log in to reply
1055 replies to this topic

#1027
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011
Buna dimineata,


  Va rog sa ma ajutati cu unele raspunsuri si chiar cu o firma care se ocupa cu asa ceva.Vreau sa fac urmatoarea modificare intr-un apartament.Sa prelungesc teava de gaze din bucatarie pe balcon(pe peretele opus).Imi puteti spune daca pentru aceasta lucrare imi trebuie autorizatie distrigaz.

  Multumesc!

#1028
alexossul

alexossul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2010
Salutare la toata lumea,
As avea nevoie de cateva sfaturi legate de instalatia electrica pe care trebuie sa o fac in viit apropiat.Mai exact este vorba despre o anexa la curte care contine :
-un hol  
- o baie
-o bucatarie(nu prea mare)
-o camera(living)
Am aplecat urechea in stanga si in dreapta pe ici pe colo,am discutat cu un electrician(din pacate nu la fata locului) si am aflat urmatoarele:
-se pleca din contor pana la panoul ce va fi instalat cu conductor de minim 4mm
-fiecare camera sa aibe cate doua sigurante bipolare ,una pe prize una pt iluminat
-pt prize conductor 2,5mm iar iluminat 1,5
-sigurantele pt ilumiat sa fie de 6A sau 10 A in functie de cate becuri iar pt prize 16 A sau 20-25A pt mai multe prize
-pt prize in  baie necesar siguranta diferentiala la 300 miliamperi
-la bucatrie si baie se trage si fir de impamantare la corpurile de iluminat.
-am invatat cum sa cositoresc firele pt doze(proba practica)

Acum daca ma puteti sfatuii am o serie de intrebari:
1.In tabloul cel nou trebuie sa pun o siguranta generala care sa imi opreasca curentul pe toata anexa? de cati A trebuie sa fie?
2.As vrea ca in baie sa montez 3 prize(cu capac), una pt un boiler una pt masina de spalat si una langa oglinda pt diverse.este ok? ce siguranta mi-ar trebuii sa sustina toate cele 3? este necesar sa trag din tablou circuite separate pt fiecare priza sau este suficient un singur circuit pana in doza(care va fi pe hol nu in baie)iar din doza sa plec la cele 3 prize.
3.Pentru prizele din bucatarie 4-5 prize e suficient un circuit pana in doza iar din doza sa plec la fiecare priza? ce siguranta ar trebuii ,cati A?
4.Este permis ca la prize sa plec" din una in alta"? sau trebuie sa trag conductori separat de la doza pt fiecare priza in parte?
5.Este necesara doza pt corpurile de iluminat daca sunt decat 2 pe camera?
6.Ca tub de protectie este ok "copex" sau tevile din pvc? am inteles ca tevile din pvc le pot curba cu un pistol cu aer cald.curbarea o pot face dupa introducerea conductorilor ? este pericol sa se topeasca izolatia firelor?

Va multumesc anticipat si as aprecia daca v-ati rapii putin timp pentru un ucenic ca mine.!

#1029
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postmisu77, on 30th January 2012, 10:28, said:

..pentru aceasta lucrare imi trebuie autorizatie distrigaz.
da, +modificare Proiect gaze.

#1030
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
o intrebare am si eu...
centralele termice, pe gaze, de apartament/casa, au incorporate in constructia lor un fel de termostat?
de ce va intreb: daca am oprit incalzirea, spre calorifere, si am lasat deschis doar spre apa calda menajera, in conditiile in care nu am mai trecut pe la casa de 2-3 zile maxim, de ce imi apare pe contoarul de gaze o diferenta de 2 mc!? pot sa fie scapari de gaze pe undeva? contorul de gaze este la strada, centrala in casa aflata la 10m de el, termostatul separat, cel din casa, setat la 7 grade!
si am ramas surprins de diferenta aia, mica ce-i drept, dar de unde vine ea...
multumesc!

#1031
trisaba

trisaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.01.2011
Salutare tuturor!Sunt in curs de constructie casa proprie p+1(amprenta de 77, suprafata utila 115 mp) in constanta si vreau sa fac incalzirea prin pardoseala, centrala in condensatie.Sub planseul de la parter am pus polistiren de 10 iar peretii sunt de bca de 25 cu polistiren de 10, suprafata geamurilor este destul de generoasa, tamplarie rehau cu tripan.
Intrebarea mea pentru cine se pricepe: o sa faca fata doar incalzirea in pardoseala?Sau mai este nevoie sa suplimentez si cu calorifere?
Va multumesc anticipat!

#1032
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
[quote name='fsoare03' post='11188944' date='2nd March 2012, 15:57']o intrebare am si eu...
centralele termice, pe gaze, de apartament/casa, au incorporate in constructia lor un fel de termostat?
de ce va intreb: daca am oprit incalzirea, spre calorifere, si am lasat deschis doar spre apa calda menajera, in conditiile in care nu am mai trecut pe la casa de 2-3 zile maxim, de ce imi apare pe contoarul de gaze o diferenta de 2 mc!? pot sa fie scapari de gaze pe undeva? contorul de gaze este la strada, centrala in casa aflata la 10m de el, termostatul separat, cel din casa, setat la 7 grade!
si am ramas surprins de diferenta aia, mica ce-i drept, dar de unde vine ea...
multumesc![/quote]


depinde paote fi bine exec instalatia, sa nu aibe pierderi,
saca este izolata?  daca nu pierderile asta sunt, a scazut temp sub 7 grade, oricum noaptea sunt multe cu minus
daca este izolata atunci trebuie sa fii atent la ceas, sa nu fi fost dupa virgula, cifra 9 , iar cand ai citit sa fi trecut de 1, deci 1 mc de gaz, nu este mult 10 kw termici
oricum nu cred ca tebuie sa iti faci probleme, dar oricum tine sub obsevatie


[quote name='trisaba' date='9th March 2012, 19:04' post='11220110']
Salutare tuturor!Sunt in curs de constructie casa proprie p+1(amprenta de 77, suprafata utila 115 mp)

depinde totusi cum arata planurile, cat de generoase sunt suprafete vitrate
se poate face un calcul si de vazut ce rezulta...

#1033
trisaba

trisaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.01.2011

View Posttrisaba, on 9th March 2012, 18:04, said:

Salutare tuturor!Sunt in curs de constructie casa proprie p+1(amprenta de 77, suprafata utila 115 mp) in constanta si vreau sa fac incalzirea prin pardoseala, centrala in condensatie.Sub planseul de la parter am pus polistiren de 10 iar peretii sunt de bca de 25 cu polistiren de 10, suprafata geamurilor este destul de generoasa, tamplarie rehau cu tripan.
Intrebarea mea pentru cine se pricepe: o sa faca fata doar incalzirea in pardoseala?Sau mai este nevoie sa suplimentez si cu calorifere?
Va multumesc anticipat!


#1034
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006
Salutare!
Sunt in stadiul de a construi o casa (suntem abia la fundatie) dar daca la "civile" mai am niste repere de preturi din piata, la sanitare sunt complet necunoscatoare. Pentru o casa P+M, 2 bai si un WC de serviciu (baile la etaj, WC de serviciu la parter) si o bucatarie (parter), care ar fi un cost rezonabil pt manopera sanitare (apa si canalizare). Am si proiect dar nu il am in format electronic la indemana. Mentionez ca nu ma refer si la instalatia termica, pe care o sa o fac ulterior separat.
Va multumesc.

#1035
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Ce modalitate de realizare a instalatiilor electrice este recomandata pt trifazat ?
1. pe 2 faze se monteaza consumatorii de priza si pe o faza lumina si eventual consumatori mai usori
2. se imparte casa in 3 zone cu cate o faza asociata si pt fiecare zona se pune separat o singuranta pt iluminat.

O centrala pe curent cand are puterea diminuata, foloseste mai putine faze sau scade consumul pe fiecare faza ?

Incerc sa gasesc o corelare intre consumatori prize, iluminat si CTE.

#1036
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
In zilele urmatoare va trebui sa bag cablul de curent prin teava de trecere prevazuta in blocul de fundatie. Ce dimensiune (si cod de simbolizare) trebuie sa aiba acest cablu, tinand cont ca va parcurge vreo 20 m subteran pana la casa si ca bransamentul este trifazat de 10kW? Al sau Cu? As merge pe cost minim.
Daca ar fi posibil, l-as pune mai tarziu ca sa nu stau cu colacul prin curte si sa tentez vreun prost. mi se pare, totusi, cam rigid ca sa poata intra prin tevi+coturi de fi 50. Ce ziceti?
Multumesc.

#1037
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Desi ai bransament de numai 10kW eu zic sa dimensionezi pe un 24kW. Nu se stie in viitor ce vrei. Daca modifici partida nu schimbi si cablul decat sigurantele.
Cablul trebuie sa fie de aluminiu ACYABY sau cupru CYABY cu manta metalica de protectie.
Daca mergi pe aluminiu sa ai conductorii de faze de cel putin 25. Recomand 35. Eu mi-am achizitionat 3x35+16 ACYABY
Daca alegi cupru faza de 16mm e super.
Cuprul este mai scump decat aluminiul dar daca le dimensionezi corect, ambele fac acelasi lucru.
Din cate stiu nu ai voie sa faci bucle mai stranse de X ori diametru cablului, deci trasul prin pvc e o problema. Depinde cat de stranse sunt coturile.
Eu ti-am oferit un punct de vedere neautrorizat. Pana cand cineva te va ajuta sper sa-ti fie de folos.

#1038
SimonaDespin

SimonaDespin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 09.03.2008
Salut,

  O intrebare daca ma puteti ajuta: se justifica instalarea in baie a unei site de aerisire in pardoseala? (cred ca asa ii zice)
  O sa am incalzire in pardoseala si ma gandesc sa nu afecteze. Multumesc

#1039
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Ma roade o intrebare care tine de legislatie:

Pentru o bucatarie dotata cu aragaz electric+plita cu inductie am nevoie obligatoriu de fereastra pentru a asigura ventilarea? Eu cred ca mi-ar fi sufiecient un canal de ventilatie + ventilator. Totusi, legal am voie?

Vreau sa fac mai multe garsoniere amenajate ca cea din imagine. Singura fereastra ar fi la dormitor.
Attached File  garsoniera.jpg   26.85K   68 downloads

Edited by buha, 11 May 2012 - 16:23.


#1040
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
E cumplit sa gatesti fara fereastra...

#1041
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Da, imi imaginez acest lucru dar compartimentarea este decisa de arhitect+investitor.  ^_^

Vreau sa stiu daca intr-o bucatarie, gatind folosind electricitatea, este obligatoriu o fereastra.

Edited by buha, 11 May 2012 - 21:50.


#1042
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View PostSimonaDespin, on 25th April 2012, 09:30, said:

Salut,

  O intrebare daca ma puteti ajuta: se justifica instalarea in baie a unei site de aerisire in pardoseala? (cred ca asa ii zice)
  O sa am incalzire in pardoseala si ma gandesc sa nu afecteze. Multumesc


Prostia asta cu sifon de pardoseala se practica pe vremea blocurilor comuniste. Nu se instaleaza asa ceva si asa scapi si de mirosul care s-ar putea emana de la sifon!! Nu!

#1043
cristache_80

cristache_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.10.2009

View Postbuha, on 11th May 2012, 17:20, said:

Ma roade o intrebare care tine de legislatie:

Pentru o bucatarie dotata cu aragaz electric+plita cu inductie am nevoie obligatoriu de fereastra pentru a asigura ventilarea? Eu cred ca mi-ar fi sufiecient un canal de ventilatie + ventilator. Totusi, legal am voie?

Vreau sa fac mai multe garsoniere amenajate ca cea din imagine. Singura fereastra ar fi la dormitor.
Attachment garsoniera.jpg
exact compartimentarea asta o are un bloc(comunist) de garsoniere din galati.(mai putin camarile)
totusi este posibil ca legislatia sa se fi schimbat.

#1044
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010

View Postnovigelu, on 12th May 2012, 10:41, said:

Prostia asta cu sifon de pardoseala se practica pe vremea blocurilor comuniste. Nu se instaleaza asa ceva si asa scapi si de mirosul care s-ar putea emana de la sifon!! Nu!


si daca speli in baie ,apa unde se duce ?

View Posthot, on 8th February 2011, 19:59, said:

Port prosopul ala este foarte ineficient,mai bine te orientezi spre altceva,alea nu dau caldura.

la ce te ai putea orienta ,deja baile sunt mici ,ce ai putea pune acolo?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate