Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

pereti casa sandwich cu stuctura metalica ( Tabla+poliretan+tabla )

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
danoprea

danoprea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2007
[b]salut

Vreau sa construiesc o casa cu stalpi de rezistenta din lemn ignifugat si tratat pt insecte, iar peretii din structura sandwich metalica....adica in loc de lemn se foloseste  un sandwich de tabla+poliuretan+tabla ( restul peretelui indentic cu cel sandwich din lemn).Ce parere aveti?
Am auzit ca se folosesc mai mult la hale industriale, supermarketuri..etc.Dar am fost la cineva intr-o astfel de casa si era foarte bine izolata termic si fonic.
Astept pareri......


#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
cred ca exista un scop precis de se foloseste strict ca si inchideri pt. hale si alte magaoaie gen carfur, metro, bricostorrrr si alte variatiuni. In principiu, este o solutie ca oricare alta, dar cred ca poate exista o motivatie in cazul constructiilor cu caracter social, unde se cauta niste costuri cit mai mici, desi nu vad unde ar exista limitari.
oricum, buna idee cu acest topic.

#3
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
tabla la exterior?  :huh:

manca-o-ar mandea pe ea, daca e zincata in 3-4 ani ai o minune de culoare ruginie.

de ce nu vynil siding? nici in state nu se poarta tabla.

basca ca orice fir electric prost izolat ai o gramada de scurgeri in pamant de curent.

parerea mea, nu va suparati pe mine.

#4
danoprea

danoprea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2007

View Postturbo trabannt, on May 7 2007, 19:05, said:

tabla la exterior?  :huh:

manca-o-ar mandea pe ea, daca e zincata in 3-4 ani ai o minune de culoare ruginie.

de ce nu vynil siding? nici in state nu se poarta tabla.

basca ca orice fir electric prost izolat ai o gramada de scurgeri in pamant de curent.

parerea mea, nu va suparati pe mine.

Scuze trabant
Nu ai inteles!!
Tot ce e tabla e izolat ( exacta ca la metro si billa ) si se poate tencui la exterior ( de  fapt tabla sandwich e numai o parte din perete, la interior fiind placa de gips carton

#5
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 15.10.2006
Daca doresti o casa-hala, adica care arata ca o hala, si pe deasupra mult mai scumpa decat una de lemn, cu pereti care sa nu respire, doar sa se corodeze din cauza condesului de pe ei incearca si solutia asta "novatoare".
Poate te trezesti si cu crapaturi din cauza dilatarilor diferite a materialelor si alte surprize.

#6
tokyoboy

tokyoboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 07.03.2007
Interesant, si eu m-am gandit la asa o casa.Ai un PM !

#7
bastus

bastus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2004
vrei ceva in genul asta?
Attached File  poza.jpg   156.49K   240 downloads

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Vai de mama mea. Moka sa mi-o dai si n-as sta in ea.
Zici ca-i schelet pentru gips carton.
Macar daca era din profile metalice I sau U dar alea seamana cu UW-uri si CD-uri de rigips. Ma intreb care o fi rezistenta.
Iti dai seama ca in momentul in care calci la etaj se cutremura toata casa? Asta uita sa ti-o spuna constructorul. Garantat!!!

#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postbastus, on May 23 2007, 13:51, said:

vrei ceva in genul asta?
s'au construit multe case pe profile din alea. Sunt destul de elastice, foarte usoare si ieftine. Atit manopera cit si materialele. Nu's durabile si foarte expuse la coroziuni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate