Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Timisoara - Suceava

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
marius_mrs

marius_mrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.10.2006
Salut la toata lumea!

Am fost in weekend acuma la Suceava am mers pe ruta :

Timisoara-Lugoj-Faget-Deva-Sebes-Alba Iulia-Turda-Tg.Mures-Reghin-Borsec-Tg.Neamt-Falticeni-SUCEAVA pe portiuni -Faget pana apropiere Deva drumuri sunt  unele gropi si denivelari din cauza schimbarea vremii (si am decis la intoarcere ma intorc prin Deva);
                -Reghin-Toplita drumul e rau (nu puteam merg mai mult cu 60km/h) din cauza plin denivelari;
Nu vroiam merg pana la Bistrita unde am fost acum vreo 2 ani drumurile sunt naspa si ma distrus jentile fata (aveam dacie break,acum am Opel).

La intoarcere tot am mers aceasi ruta doar am trecut Deva-Arad-TIMISOARA

Ma gandeam ce imi recomandati voi sa aleg ruta cea mai buna si sa fie drum bun, ma gandeam sa merg pana la Suceava-Brasov dar e mult timp pierdut si kilometri

sau Suceava-Piatra Neamt-GHEORGHENI-Tg.Mures in urmatoare 3 saptamani mai merg din nou la Suceava pt niste treburi.

Astept ideile voi daca exista alta varianta.

Cu multumiri. O zi buna.

Edited by marius_mrs, 07 May 2007 - 14:12.


#2
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Alte variante ar mai fi

Deva-Sibiu-Brasov-Bacau-Roman-Suceava    cu 100 km in plus

Tm-Ar-Oradea-cluj-Bistrita-Vatra Dornei-Suceava -  se lucreaza la greu si e plin de semafoare si circulatie pe un singur sens pe Ruta Vatra Dornei - Suceava,  de evitat , o sa iti pierzi nervii,bucsile si amortizoarele


Suceava-Piatra Neamt-GHEORGHENI-Tg.Mures   pe aici as merge doar pt Cheile Bicazului

Ps:Mi-ai facut dor de Falticeni dar vine sesiunea

#3
marius_mrs

marius_mrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.10.2006
Mersi si voi merge ruta recomandata  tie.

Am trecut si la Cheile Bicazului dar sunt prea multi turisti .... cred e idee buna sa trec la Roman

Mersi din nou si cand am fost acolo si am sa scriu cum a fost drumu.

#4
marius_mrs

marius_mrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.10.2006
Dar ce ziceti de asta  Sibiu-Sighisoara-Miercurea Ciuc-Bacau-Roman??? a mai trecut cineva?

#5
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Eu sugerez ruta prin Gheorghieni.Comparativ cu celelalte mi se pare a fi cea mai buna alegere si ca timp si ca stare generala a drumului.
Prin Toplita am fost si eu si nu imi mai trebuie,iar pe la Vatra Dornei - Bistrita de asemenea.
De la Miercurea Ciuc la Bacau e asa si asa drumul sau cel putin asa era acum 2 ani.
Ruta mai lunga prin Sibiu - Brasov e cea mai buna,dar nu stiu cat se merita.

#6
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003
Eu recomand varianta Tg. Mures - Sovata - Praid - Gheorghieni -Lacu Rosu -Bicaz - Piatra Neamt - Suceava.
Drumurile sunt bune , cu exceptia portiunii Gheorghieni - Lacu Rosu care e cam rau .....asfalt cu gropi ..dar nu in mod exagerat...se merge lejer ....mai ales ca e zona de munte si astfel viteza e oricum mai redusa.
In rest drumurile is chiar bune.....unele foarte bune .. :)

#7
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 eb2e2, on May 12 2007, 22:04, said:

Eu recomand varianta Tg. Mures - Sovata - Praid - Gheorghieni -Lacu Rosu -Bicaz - Piatra Neamt - Suceava.
:peacefingers:    Si eu cred ca este cea mai buna solutie.

#8
amar20

amar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 12.09.2005
cea mai scurta varianta tm-lugoj-deva-alba iulia-blaj-tarnaveni-balauseri-sovata-gheorgieni-piatra neamt-tg neamt-suceava. 587 km.

Edited by amar20, 13 May 2007 - 07:28.


#9
marius_mrs

marius_mrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.10.2006
Mersi mult pt ajutor si cateva saptamani am sa merg la Suceava si cand ma intorc si am sa povestesc cum a mers drumul aia Tm-Lugoj-Deva-Alba-Iulia-Blaj-tarnaveni-balauseri-Sovata-ghoergheni-P.Neamt-Tg.-Neamt-Suceava.

Dar am sa merg varianta ocolitoare Tm-Arad-Deva ca drumurile de faget sunt naspa acum.

Salutari la totii.

#10
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 amar20, on May 13 2007, 08:25, said:

cea mai scurta varianta tm-lugoj-deva-alba iulia-blaj-tarnaveni-balauseri-sovata-gheorgieni-piatra neamt-tg neamt-suceava. 587 km.

Balauseri ...pentru mine....= aprox Tg. Mures ...de aia am zis Tg. Mures.... :rolleyes:

#11
bibacj

bibacj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.08.2006
Marius_mrs cum a fost drumul? Vreau si eu sa merg Cluj-Suceava. Recomandari?

#12
deserto

deserto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.07.2007
Salut,

     trebuie sa plec pana la suceava la buna-mea shi de data asta eu sunt la volan  B) .... mi-am facut cateva trasee dar nu stiu pe unde o fi drumul mai bun...
     k de pitoresc nu imi fac probleme k oricum o sa fie garla :)

Astea sunt traseele care le-am gasit cu yahoo maps:

Traseul I: Timisoara - Arad - Oradea - Satu Mare - (DN19) Sighetu Marmatiei - Borsa - Campulung Mold - Suceava (657km)
Traseul II: Timisoara - Arad - Deva - Alba Iulia - Cluj - Dej - Bistrita - Vatra Dornei - Campulung Mold - Suceava (691km)
Traseul III: Timisoara - Arad - Deva - Sibiu - Brasov - Onesti - Bacau - Roman - Falticeni - Suceava (872km)

Orice mic(a) detaliu/sugestie despre starea drumului este binevenit(a)
Multumesc :)

#13
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Portiunea Vatra Dornei - Campulung e sub orice critica. Daca nu-ti mai trebuie masina, sau daca ai dusmani, pe acolo trimite-i... Vei avea ocazia sa vezi portiuni de drum unde e renovat doar un sens, iar diferenta dintre benzi e de 30 de centimetri; vei trece brusc ( cu cascadoriile de rigoare ) de la portiune de drum modernizata la una nemodernizata.

Ultima varianta, cea prin Bacau, mi se pare cea mai buna dpdv al calitatii drumului. Chiar daca e mai lunga.

Nu prea bantui pe acolo... parca era un "traseu" ce trecea prin Poiana Teiului; ocoleai astfel vestita portiune V. Dornei - C-lung, aflata intr-o vesnica modernizare...

#14
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Din cate stiu eu varianta prin Bacau este cea mai buna.Prin nord e urat tare.
S-ar putea sa aiba dreptate spe cu varianta prin Poiana Teiului,dar nu am mai fost pe acolo si nu stiu ce sa zic.

#15
deserto

deserto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.07.2007
ok am inteles k intre vatra dornei shi campulung este dezastru dar in restul traseului dak o iau pe sus cum este? ma refer la oradea - satu mare... o fi mai bine sa o iau prin baia mare shi sa nu urc spre sighetu marm.?? iar prin munti pe la borsa cum e drumul este serpentina sau se poate merge cat de cat? shi dak stie careva prin poiana teiului cum este i-ash fi recunoscator shi dak mi-ar spune mai exact unde fac stanga unde dreapta k nu gasesc pe harta...multumesc mult pt reply-uri

#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Daca optezi pentru varianta prin Sibiu, mai scurt decat prin Brasov- Bacau ar fi:
1. Sibiu - Sighisoara - Balauseri - Sovata - Praid - Gheorgheni - Piatra Neamt - Targu Neamt - Suceava
2. Sibiu - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Toplita - Tg. Neamt - Suceava.
Pe oricare dintre trasee din Sibiu pana in Suceava faci cca. 400 km.
Din ce am auzit, drumul este bun pe ambele variante.

Pana in Reghin respectiv Sovata pot sa-ti spun din experienta ca este bun.
Trebuie sa fac si eu drumul asta in curand - dar cu plecarea din Sibiu, asa ca, daca este cineva care a fost de curand pe unul dintre cele doua drumuri de mai sus, astept cu interes opinii.

#17
deserto

deserto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.07.2007
na spuetzi-mi shi mie care atzi fost shi pe unde k shi io vreau sa merg Timisoara-Suceva; cat atzi facut k am teroare de drum mai lung de 10 ore

#18
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
In ultima perioada am facut 2 drumuri tur-retur pe ruta TM-Falticeni pe rute diferite

Drumuri proaste si foarte proaste
Tm-Deva -nu foarte multe gropi dar adanci si care lasa urme serioase asupra masinii

Reghin-iesire Toplita-multe gropi de toate categoriile,uneori nu ai ce evita,am mai mersi si noapte pe ploaie...

Bistrita-Vatra Dornei-Gura Humorului-Neaparat de evitat in urmatorii  5ani,sectoare  cu drum foarte bun alternand cu drum "forestier" si asfalt plin de gropi.Nu prea exista marcaje si nici indicatoare.Am fost nevoit sa merg pe acolo,noroc ca era noapte si Vinerea Mare.Circulam  cu a 2-a,drumul este aproape impracticabil.Am facut peste 4 ore intre BN si Gura Humorului fara sa stau la semafoarele de la drmurile in lucru intrucat nu era circulatie...treceam pe rosu.Am stat doar la o bariera de CF :P

Blaj-Tarnaveni sau Blaj Medias -Din cate imi amintesc drum cu destule gropi...ceva de genul Lugoj-Deva

Au aparut multe gropi multe si pe muntele Petru Voda dintre Poiana Largului si Targu Neamt,tronson care arata bine de obicei dar s-a lucrat in ultimii 10 ani doar pe partea de covor asfaltic neglijandu-se terasamentele si probabil de aici starea actuala.Dar oricum se urca/coboara cu viteza moderata.


Attached File  6.jpg   198.17K   66 downloadsAttached File  5.jpg   198.45K   34 downloads Attached File  4.jpg   198.44K   21 downloads
Attached File  3.jpg   198.75K   18 downloads Attached File  2.jpg   199.26K   19 downloads Attached File  1.jpg   198.16K   23 downloads

Urmatoare deplasare o voi face pe prima ruta din ce am atasat.Cred ca e cea mai buna varianta din punct de vedere al starii drumului,cu toate ca nu cunosc exact tronsonul Cluj Napoca-Reghin dar din auzite cica ar fi bun.

Edited by bolo, 06 May 2008 - 11:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate