Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

'Rendez-vous' turistic :)

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#91
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postvarucristea, on Mar 16 2009, 00:34, said:

Iordania 17-25 octombrie.
Deocamdata sunt singur si cu biletul de avion luat.
Vere, pai daca dau aia iar cu bombardeaua prin zona pana in octombrie?!

#92
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005

Quote

Iordania 17-25 octombrie.
Deocamdata sunt singur si cu biletul de avion luat.

De unde ii plecarea  ?
Bugetul ?
Locuri care se viziteaza ?


Quote

Vere, pai daca dau aia iar cu bombardeaua prin zona pana in octombrie?!

atunci scad preturile ! Daca nu o sa aiba grija criza economica sa reduca preturile, ergo ii perioada buna pentru Iordania

Edited by hhclub2004, 16 March 2009 - 23:19.


#93
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View PostPitzifelnic, on Mar 16 2009, 22:12, said:

Vere, pai daca dau aia iar cu bombardeaua prin zona pana in octombrie?!


Doamne pazeste si fereste, dar unde mai poti sa mergi la sigur in lumea asta ?
In ultimii 10 ani s-a dat cu bombardeua in: New York, Londra, Madrid, Bangkok, Bali, Istanbul, Mumbai, Sharm El Sheikh, Amman samd.
Consider ca azi in lume si Amman-ul si Paris-ul sunt supuse aceleiasi amenintari.
Ce sa fac sa nu ma mai duc nici acolo, nici acolo ?
Ma gandesc ca masura de securitate suplimentara sa dau skip total la Amman si sa ma cazez direct la Madaba.
O sa urmaresc situatia in zona pana atunci si daca se duce stabilitatea pe apa sambetei renunt.

View Posthhclub2004, on Mar 16 2009, 23:18, said:

De unde ii plecarea  ?
Bugetul ?
Locuri care se viziteaza ?




atunci scad preturile ! Daca nu o sa aiba grija criza economica sa reduca preturile, ergo ii perioada buna pentru Iordania

Bucuresti - Amman si retur cu Tarom-ul.
Bugetul nu l-am pus pe hartie pentru ca nu am cumparat inca Lonely Planet de Iordania. De obicei la cazare merg pe variante budget si maxim mid-range nu ma intereseaza sa dau bani multi pe cazare. In orice caz nu o sa ma cazez la niciun hotel de lux.
Revin dupa ce cumpar ghidul si pot sa iti spun o cifra cat mai aproape de realitate.

In afara de Petra care e motivul principal pentru care ma duc in Iordania si pentru care am pus 2 zile (adica o noapte acolo), sunt total flexibil la celelate atractii: Amman, Madaba, Marea Moarta, Quseir Amra, Muntele Nebo, Jerash, Wadi Rum. De exemplu pe mine nu ma intereseaza Aqaba, s-a scris si pe forum ca e o porcarie.
Incerc sa vad cat mai multe in cele 8 zile pe care le am la dispozitie din lista de mai sus, dar Petra e number one.

#94
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvarucristea, on Mar 17 2009, 02:40, said:

Doamne pazeste si fereste, dar unde mai poti sa mergi la sigur in lumea asta ?
In ultimii 10 ani s-a dat cu bombardeua in: New York, Londra, Madrid, Bangkok, Bali, Istanbul, Mumbai, Sharm El Sheikh, Amman samd.
Consider ca azi in lume si Amman-ul si Paris-ul sunt supuse aceleiasi amenintari.
Ce sa fac sa nu ma mai duc nici acolo, nici acolo ?
Ma gandesc ca masura de securitate suplimentara sa dau skip total la Amman si sa ma cazez direct la Madaba.
O sa urmaresc situatia in zona pana atunci si daca se duce stabilitatea pe apa sambetei renunt.



Bucuresti - Amman si retur cu Tarom-ul.
Bugetul nu l-am pus pe hartie pentru ca nu am cumparat inca Lonely Planet de Iordania. De obicei la cazare merg pe variante budget si maxim mid-range nu ma intereseaza sa dau bani multi pe cazare. In orice caz nu o sa ma cazez la niciun hotel de lux.
Revin dupa ce cumpar ghidul si pot sa iti spun o cifra cat mai aproape de realitate.

In afara de Petra care e motivul principal pentru care ma duc in Iordania si pentru care am pus 2 zile (adica o noapte acolo), sunt total flexibil la celelate atractii: Amman, Madaba, Marea Moarta, Quseir Amra, Muntele Nebo, Jerash, Wadi Rum. De exemplu pe mine nu ma intereseaza Aqaba, s-a scris si pe forum ca e o porcarie.
Incerc sa vad cat mai multe in cele 8 zile pe care le am la dispozitie din lista de mai sus, dar Petra e number one.
Hai sa fim seriosi cu securitatea... singurele atentate din istoria Iordaniei au fost cele din hotelurile de lux din 2005 si Septembrie sangeros din 1970... de fapt asta e si ideea atat in Egipt, Iordania sau alte tari din zona care au uneori posibilitatea de a fi tinta unor atentate - nu sta in hoteluri de lux si hoteluri mari. Despre Amman, eu l-as pune pe lista de prioritate 2 - nu din cauze de terorism, pur si simplu in afara de amfiteatrul din centru nu ai prea multe lucruri de vazut. Si sunt 100% cu tine, Aqaba e o pierdere de vreme, este necesar sa treci pe acolo doar daca ai de gand sa treci cu ferry-ul in Egipt.

Edited by Imperator, 17 March 2009 - 08:11.


#95
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
wadi rum e bun. merita. noaptea in desert - priceless. cam comerciale tururile, da' nu prea ai de ales. altfel, poate jerash, in rest, nu prea.

#96
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
varu cristea poti sa ma treci pe lista, mai ales ca pentru aceea perioada sunt tarife promotionale de la tarom pentru aceea regiune

#97
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Posthhclub2004, on Mar 17 2009, 21:18, said:

varu cristea poti sa ma treci pe lista, mai ales ca pentru aceea perioada sunt tarife promotionale de la tarom pentru aceea regiune
Vin si eu! Poate inchiriem un charter : "Softpedia"! :notangel:

#98
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Posthhclub2004, on Mar 17 2009, 21:18, said:

varu cristea poti sa ma treci pe lista, mai ales ca pentru aceea perioada sunt tarife promotionale de la tarom pentru aceea regiune


View PostPitzifelnic, on Mar 17 2009, 22:20, said:

Vin si eu! Poate inchiriem un charter : "Softpedia"! :notangel:

Foarte bine.
Vorbim. :D

#99
danix_67

danix_67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.04.2008
Plecare sfarsitul lui Iulie Cap d'Agde, 2 persoane.Posibilitate rezervare camere sau vila.

#100
chrystyna

chrystyna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.08.2006
In Gran Canaria pleaca cineva in jur de 19 mai?  :coolspeak:

#101
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Bucuresti - Amman si retur cu Tarom-ul.
Bugetul nu l-am pus pe hartie pentru ca nu am cumparat inca Lonely Planet de Iordania. De obicei la cazare merg pe variante budget si maxim mid-range nu ma intereseaza sa dau bani multi pe cazare. In orice caz nu o sa ma cazez la niciun hotel de lux.
Revin dupa ce cumpar ghidul si pot sa iti spun o cifra cat mai aproape de realitate.
In afara de Petra care e motivul principal pentru care ma duc in Iordania si pentru care am pus 2 zile (adica o noapte acolo), sunt total flexibil la celelate atractii: Amman, Madaba, Marea Moarta, Quseir Amra, Muntele Nebo, Jerash, Wadi Rum. De exemplu pe mine nu ma intereseaza Aqaba, s-a scris si pe forum ca e o porcarie.
Incerc sa vad cat mai multe in cele 8 zile pe care le am la dispozitie din lista de mai sus, dar Petra e number one.




Dacă ai încerca să mergi cu mașina, ar fi prea greu/scump?

#102
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
In 9 iunie plec si eu la Delphin Palace ,Lara. Mai pleaca cineva in perioada asta?

#103
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postcopjob2000, on May 9 2009, 18:06, said:

Dacă ai încerca să mergi cu mașina, ar fi prea greu/scump?

Nu as merge cu masina pana in Iordania, indiferent de costuri.

#104
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009

View PostQandulak, on Jun 20 2007, 14:53, said:

Buna

Sept - Octombrie:

Pakistan, India, Nepal, Tibet

Inca nu e stabilit itinerariul, dar daca este careva interesat, e adaptabil. P parte de calatorie se poate eventual face impreuna.

:-)
Super tare. Cum reusiti sa planificati o astfel de vacanta? Eu nu as avea curaj decat printr-o agentie. Spuneti-mi si mie cateva amanunte, preturi.

#105
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postflenches, on May 10 2009, 17:36, said:

Super tare. Cum reusiti sa planificati o astfel de vacanta? Eu nu as avea curaj decat printr-o agentie. Spuneti-mi si mie cateva amanunte, preturi.
Sincer, n-as avea curajul sa fac o asemenea excursie printr-o agentie.
In general este foarte simplu. Vrei sa te duci in sa zicem Pakistan, India, Nepal, Tibet. Ajungi in zona in sa zicem Karachi si pleci din Lhasa. Iti cumperi un bilet de avion care sa te duca in Karachi si sa te ia din Lhasa. Ce faci intre ? Cumperi mai multe Lonely Planet-uri... si de acolo te lamuresti. Ce vrei sa vizitezi si cum se ajunge din punctul A in punctul B (avion, tren, masina, autocar, camila, yak, etc). Apoi citesti ce hoteluri sunt si iti faci rezervari. Iti creezi un soi de intinerariu si pleci. Inainte nu uiti sa treci pe la ambasada pakistaneza, indiana si chineza din Romania pentru a-ti lua vize, aia de Nepal o iei la fata locului, iti iei o asigurare de sanatate si un rucsac cu una - alta. Nu prea multe haine ca e ieftin pe acolo. Nu e mare branza.

#106
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
Asta da concediu. Pare simplu asa cum l-ai descris. Totusi cred ca trebuie o foarte buna documentare care ia ceva timp. Sunt multe necunoscute de rezolvat, si cred ca mi-ar place mult sa fac asta, dar cel putin prima data as pleca alaturi de cineva care a mai fost pe cont propriu in zone exotice. Sunt curios cat ar costa sa zicem 3 saptamani intr-o astfel de excursie. Banuiesc ca in afara de biletul de avion celelalte lucruri nu costa o avere.

#107
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postflenches, on May 11 2009, 20:19, said:

Asta da concediu. Pare simplu asa cum l-ai descris. Totusi cred ca trebuie o foarte buna documentare care ia ceva timp. Sunt multe necunoscute de rezolvat, si cred ca mi-ar place mult sa fac asta, dar cel putin prima data as pleca alaturi de cineva care a mai fost pe cont propriu in zone exotice. Sunt curios cat ar costa sa zicem 3 saptamani intr-o astfel de excursie. Banuiesc ca in afara de biletul de avion celelalte lucruri nu costa o avere.

Partea de planificare este de asemenea fun. Despre costuri in mare in sa zicem subcontinentul indian: Asuma vreo 15 euro pe zi pentru cazare (in conditii de dubla), vreo 15 euro mancare (asa ca sa vi cu 10 kg in plus cand te intorci), vreo 20 euro pe zi alte cheltuileli + transportul intre diverse puncte (asta variaza, in functie de cat tren, cat avion, etc). 2 saptamani in Iran m-au costat 750 euro (exceptand covorul pe care am dat vreo 500 euro si avion) in conditii de hotel vreo 3 stele, transport cu avion intre Isfahan si Shiraz, taxiuri cat cuprinde, tur privat cu ghid la Persepolis, mancare in cele mai cool restaurante (evident, au mai fost si fast food-uri), intrari la ce palate, muzee, parcuri am prins.

#108
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
N-ar fi scump...dar avionul banuiesc ca a dublat cheltuiala. Oricum e o vacanta originala. O sa ma gandesc serios si eu la astfel de vacante...orientale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate