Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

FILL&GO

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Am primit pliantul acasa si salut aparitia unui nou card de credit in ro. Detalii gasiti si aici
Vreau insa sa-l "disecam" putin.
Pe site spune asa: "Fill&Go Credit este un card emis sub licenta MasterCard cu care poti accesa linia de credit oferita de catre FinGroup, institutie financiara nebancara, membra a Grupului Rompetrol. ".

Pricing,citez din pliant:

Taxa emitere/reemitre card principal.....30 RON
Taxa emitere/reemitere card secundar...15 RON
Taxa anuala de administare...................50 RON
Comision cumparaturi in ro....................0% din volum tranzactie
Comision de cumparaturi in strainatate....1% din volum tranzactie
Comsion retrageri numerar....................2% la suma retrasa
Dobanda anuala retrageri numerar..........29%
Dobanda anuala pt tranzactii la comercianti..23%
Dobanda anuala pt tranzactiile la terminale
din statiile Rompetrol...............................20%
DAE......................................................25,54%
Taxa penalizatoare depasire limita credit....15 RON
Taxa penalizatoare pt intarzierea la plata a
sumei minime la plata...............................20 RON
Taxa pt reemitere PIN uitat/pierdut/furat...5 RON/PIN

Pentru cumparaturi cardul beneficiaza de o perioada de gratie de 45 zile in care dobanda este 0%
Suma minima de plata=5% din suma datorata in fiecare luna. Limita de credit este generoasa=10,000 EUR (echivalent RON). Nu se specifica cum se calculeaza limita raportata la venit.
Nu-mi este clar daca acei 2% la retragerea de numerar se aplica atat pt ro cat si pt strainatate si daca este un 2% minim ceva....
Dificultati pt alimentarea prin OP: dupa alimentare in contul deschis la BCR cf site-ului este nevoie sa transmiti si pe fax copie dupa ordinul de plata!!!!!! = vreme pierduta + ca alimentarea poate fi facuta si electronic, deci nu necesita un neaparat ordin de plata

Alta ciudatenie, pe site avem alte preturi fata de pliant:
01 Taxa emitere card 15 RON  
02 Taxa de intretinere anuala 40 RON  
03 Taxa de intarziere 0,5% pe zi de intarziere
04 Taxa de emitere card nou 10 RON
05 Taxa reamintire cod PIN 3 RON
01 Taxa emitere duplicat factura 3 RON
01 Taxa emitere factura detaliata 3 RON  

Taxa de intarziere in pliant este flat, pe site calculata ca procente...Taxa factura detaliata 3 RON?? Adica daca vreau sa-mi vad tranzactiile platesc 3 RON?
Fiind un card emis de o institutie nebancara nu mi-e clar cum se face acceptarea lui (cu ce procesator a incheiat Rompetrol parteneriat)
Per total un card cu semne de intrebare din punctul meu de vedere. Informatii contradictorii, pricing maricel....
Dar cum spuneam mai sus orice lansare este laudabila. O piata concurentiala nu poate duce decat la lucruri bune.
Acum asteptam un review de la un utilizator

Edited by McDude, 06 May 2007 - 19:50.


#2
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 McDude, on May 6 2007, 20:43, said:

Acum asteptam un review de la un utilizator


Uite, eu utilizez cardul Rompetrol si totul e OK. Te asigur ca functioneaza. Si ca benzina lor e OK. Fara apa, ca la MOL.

#3
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

 Dani Mois, on May 6 2007, 21:09, said:

Uite, eu utilizez cardul Rompetrol si totul e OK. Te asigur ca functioneaza. Si ca benzina lor e OK. Fara apa, ca la MOL.

Ma intereseaza cardul lor si atat: utilizare, pret, acceptanta, etc. comparativ cu concurenta
La prima vedere nu sparg gura targului.

#4
fill&go

fill&go

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2007
@ McDude:

Hai sa punem la punct cateva amanunte legate de neclaritatile tale legate de pricing-ul acestui card.

1) "Nu-mi este clar daca acei 2% la retragerea de numerar se aplica atat pt ro cat si pt strainatate si daca este un 2% minim ceva... "
Acel comision de retragere numarar se aplica oriunde se retrage numerar: la un ATM sau Ghiseu Bancar atat romanesc cat si din strainatate.


2) "Dificultati pt alimentarea prin OP: dupa alimentare in contul deschis la BCR cf site-ului este nevoie sa transmiti si pe fax copie dupa ordinul de plata!!!!!! = vreme pierduta + ca alimentarea poate fi facuta si electronic, deci nu necesita un neaparat ordin de plata

Alta ciudatenie, pe site avem alte preturi fata de pliant:
01 Taxa emitere card 15 RON
02 Taxa de intretinere anuala 40 RON
03 Taxa de intarziere 0,5% pe zi de intarziere
04 Taxa de emitere card nou 10 RON
05 Taxa reamintire cod PIN 3 RON
01 Taxa emitere duplicat factura 3 RON
01 Taxa emitere factura detaliata 3 RON
Taxa de intarziere in pliant este flat, pe site calculata ca procente...Taxa factura detaliata 3 RON?? Adica daca vreau sa-mi vad tranzactiile platesc 3 RON?"

Aceste informatii le-ai lipit pe acest forum total eronat: ele nu apartin cardului Fill&Go CREDIT ci Fill&Go PERSONAL... se pare ca ai intrat pe link-ul destinat Fill&Go Personal.

Este o mare diferenta intre aceste doua carduri: Fill&Go PERSONAL este un charge-card dedicat DOAR alimentarii cu carburant, emis de Rompetrol iar Fill&Go CREDIT, dupa cum ii spune si numele, este un card de credit emis de IFN FinGroup, membra a grupului Rompetrol.

Aici as vrea sa ma opresc putin si povestesc despre Fill&Go CREDIT: este un card de credit cu CIP (confera securitate sporita tranzactiei), international emis sub sigla MasterCard care poate fi utilizat la alimentarea cu carburant direct din pompa Rompetrol fara a mai fi obligat sa stai la coada, se poate retrage numerar de la orice ATM care afiseaza sigla MasterCard si se pot face tranzactii la orice comerciant care afiseaza sigla MC.
Tranzactiile la comerciant beneficiaza de o perioada de gratie de 45 zile fara dobanda.

Rambursarea datoriei se poate face la orice sucursala Raiffeisen Bank sau la orice statie Rompetrol care are agent Fill&Go.
Deasemenea se poate plati si prin OP in contul mentionat pe Extrasul de cont.

Ma repet, aceste taxe enumerate la punctul 2 nu sunt eroante, dar nu corespund cardului de credit despre care vorbim.

Am atasat un tabel cu pricing-ul acestui card.

Taxa emitere card principal                                                 30 RON
Taxa emitere card suplimentar                                                 15 RON
Taxa anuala de administrare cont card                                 50 RON
Taxa re-emitere PIN                                                                   5 RON
Taxa inlocuire card principal                                                 30 RON
Taxa inlocuire card suplimentar                                                 15 RON
Dobanda la tranzactiile efectuate in reteaua Rompetrol              20% anual
Dobanda la tranzactiile efectuate la comercianti,
altii decat cei din reteaua Rompetrol                              23% anual
Dobanda la retragerea de numerar de la ATM                            29% anual
Comision retragere numerar de la ATM sau casierie bancara        2% din suma retrasa
Comision pentru plata la comercianti din Romania                   0%
Comision pentru tranzactiile la comercianti in strainatate   1% din valoarea tranzactiei
Taxa penalizatoare pentru depasirea limitei de credit                 15 RON,
cu conditia ca depasirea sa fie mai mare de 5 RON
Taxa penalizatoare pentru intarzierea la plata               20 RON ,
cu conditia ca suma restanta sa fie mai mare de 5 RON
Taxa inlocuire card pierdut/ furat                                                 30 RON
Taxa emitere extras de cont                                                  0
Limita zilnica de retragere numerar la ATM                                2000 RON
Suma minima lunara de rambursat                                 5%
Data emiterii extrasului de cont                                                ultima zi din luna
Data scadenta pentru extrasul de cont                                data de 15 a lunii urmatoare emiterii extrasului
Perioada de gratie la plata dobanzii pentru tranzactiile comerciale pana la 45 de zile calendaristice

Fiind un card nou pe piata, exista o promotie prin care primii 3000 de clienti nu platesc taxa de emitere a cardului si comisionul anual.
FAGC vine si cu multi parteneri de discount care ofera reduceri la produsele/serviciile pe care le vand.


Gata cu amanuntele, pe care le puteti gasi si pe www.fillandgo.ro; ATENTIE la care sectiune intrati pentru a evita confuziile.
Ce sa mai, eu il detin si l-am folosit in toate posibilitatile posibile: am cumparat de la eMag platind on-line, am fost la Cora la cumparaturi, si, mai ales, cum l-am primit acasa prin curier am fost si am facut plinul la un Rompetrol.

Succes

#5
danivalcea

danivalcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.11.2008
Buna,,,la toata lumea...Am fost atent al parerarile voastre despre cardul de la rompetrol...Mentionez ca si eu am un card FILL@GO personal  cu care am alimentat de cateva luni(3-4)
Ce nu ati specificat si asta ma intereseaza(ca orice card emis -are si o perioada de valabilitate)""CARE ESTE MODALITATEA DE A RENUNTA LA ACEST CARD,fara a avea vreo penalizare si asta la numai 3-4 luni de la emitere...
                                                                 Multumesc celor ce posteaza despre acest topic

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Vad ca incurcati borcanele, la Rompetrol exista trei tipuri de carduri:
-unul de credit (despre care este vorba aici).
-altul pentru persoane fizice si are o limita de minim 300lei si care poate fi folosit doar in statiile Rompetrol, penru carburant si produse din magazin. Acest card se poate3 obtine doar cu buletinul, dar care nu poate avea o limita mai mare de 300 lei/luna sau cu adeverinta de venit tip de la Rompetrol.
-ultimul se adreseaza persoanelor juridice si poate fi obtinut cu o documentatie minima- -copie CUI, act constitutiv, ultima balanta de verificare lunara si in functie de vechimea agentilor economici se mai poate adauga un cec sau un bilet la ordin. Limita depinde doar de necesitatile clientului coroborat cu cifra de afaceri a acestuia.

Acest sistem de carduri este creeat pentru ultimile doua produse, primul este conceput doar pentru a-l eficientiza. Mai clar se poate spune ca era loc de asa ceva si daca tot am mai vazut si pe afara de ce nu am face si noi lucrul asta... Ne mai aduce niste cascaval si ne mai aranjeaza bilantul. Au infiintat un IFN care se cheama FinGroup (100% Rompetrol), au incheiat un deal cu MasterCard si uite ca lumea se baga la ele.

Concluzie:
As diseca cu placere un produs care are si parti bune si parti rele, insa aici daca incepem sa descoasem numai cu minus iese.
Nu vad nicio periada de gratie buna, o dobanda atractiva, un comision ok... de unde sa plecam caci toate caracteristicile sunt foarte aiurea. Nu este insa cel mai prost din tara, sunt alte carduri si mai scumpe si tot le cumpara lumea.

Sa va bagati doar daca aveti multe datorii la banci si nu va mai da nimeni niciun chior, in rest mergeti la banci si cautati produse testate
ex.
CEC, Carpatica, OTP.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
si la cardul personal daca uiti sa platesti la timp luna urmatoare va veni dublu. ca doar e romania.

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

 slai, on Nov 8 2008, 20:17, said:

si la cardul personal daca uiti sa platesti la timp luna urmatoare va veni dublu. ca doar e romania.

Pai daca era sa fie insignifiant, toata lumea ar fi platit ... cand si-ar fi amintit.

Asa e in toata lumea.

#9
danivalcea

danivalcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.11.2008
In mare parte,cunoasteti amanunte despre utilizare,dar cati din voi utilizati?Eu unu il folosesc si pot sa spun(dupa o discutie cu un angajat la rompetrol):
Folosesc un fill@go personal cu in credit de 300 lei limita,,,,,si cateva luni la rand am depasit limita,,,,urmatorea luna am platiti exact cat am alimentat in luna anterioara.De mentionat este ca daca nu vrei sa platesti suma consumata pe luna anterioara,poti achita decat limita cu care ai deschis cardul...

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Noi folosim patru carduri de business si nu am inchis inca doua carduri personale. Principiul imi convine fiindca imi controlez mai bine cheltuielile.

#11
wud

wud

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 159
  • Înscris: 03.08.2007
Nu ma tenteaza acest sistem, in care alimentezi de niste bani pe care nu ii ai, apoi la sfarsitul lunii trebuie sa platesti din urma. In plus, acest sistem necesita o multime de acte, cum ar fi adeverinta de salariu. In functie de salariu ei iti pun limita cardului. Necazul e ca eu as alimenta cred de 10 ori limita aia, stabilita in funtie de salariu.

Ceea ce ar fi cu adevarat interesant ar fi un card de DEBIT. Il alimentezi tu cand ai chef cu ce suma vrei, apoi alimetezi IN BAZA acelei sume. In acest fel, la salariu, se poate spune ca ti-ai pus banii deoparte pentru carburant, nu consumi mai mult decat iti permiti, nu te trezesti la sfarsitul lunii cu facturi pe care nu le poti plati.
Pentru fidelizarea clientilor, ar putea avea un discount de 5-10 bani pe litru, la alimentarea folosind acel card.

Din pacate, noi mai avem mult pana sa fie implementat in Romania un astfel de sistem, deoarece in momentul actual doar Rompetrol ofera carduri de carburant pentru persoane fizice. Si asa cum am spus si mai sus, oferta lor nu ma intereseaza, pentru ca e gandita prost.

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 wud, on 30th January 2012, 14:51, said:

Nu ma tenteaza acest sistem, in care alimentezi de niste bani pe care nu ii ai, apoi la sfarsitul lunii trebuie sa platesti din urma. In plus, acest sistem necesita o multime de acte, cum ar fi adeverinta de salariu. In functie de salariu ei iti pun limita cardului. Necazul e ca eu as alimenta cred de 10 ori limita aia, stabilita in funtie de salariu.

Ceea ce ar fi cu adevarat interesant ar fi un card de DEBIT. Il alimentezi tu cand ai chef cu ce suma vrei, apoi alimetezi IN BAZA acelei sume. In acest fel, la salariu, se poate spune ca ti-ai pus banii deoparte pentru carburant, nu consumi mai mult decat iti permiti, nu te trezesti la sfarsitul lunii cu facturi pe care nu le poti plati.
Pentru fidelizarea clientilor, ar putea avea un discount de 5-10 bani pe litru, la alimentarea folosind acel card.

Din pacate, noi mai avem mult pana sa fie implementat in Romania un astfel de sistem, deoarece in momentul actual doar Rompetrol ofera carduri de carburant pentru persoane fizice. Si asa cum am spus si mai sus, oferta lor nu ma intereseaza, pentru ca e gandita prost.
Oau...te apreciez...ai dezmortit un topic din 2008......cum l-ai gasit, nu stiu

Ca sa fiu on-topic totusi sa nu las treaba nefinalizata.....am senzatia ca vorbesti in necunostinta de cauza...

In primul rand, ca sa iti faci card fil&go sau cum se mai numeste acum, pentru suma minima de 300 ron, adica aprox un plin, NU iti trebuie nicio adeverinta de venit, completezi doua formulare (parca doua sunt) pe care le depui la statia Rompetrol sau le poti trimite prin posta (recomandat sa le depui la statia Rompetrol).

2.. Un car de credit nu e un card de debit....fil&go este ca un car de credit....nu prea vad legatura cand spui: "Ceea ce ar fi cu adevarat interesant ar fi un card de DEBIT. Il alimentezi tu cand ai chef cu ce suma vrei, apoi alimetezi IN BAZA acelei sume"   ....   ce vrea sa insemne asta???? reped, un card de credit nu e un card de debit...daca nu ai ce pune pe cardul de debit, dar totusi iti trebuie urgent sa alimentezi....ce te faci.

3. Fidelizarea de care spui tu este extrem de mare...20 bani pe litru de fapt este o majorare de pret la 2-3 luni. Si sa iti mai zic un secret...fidelizare faci la produsele care, ori sunt noi pe piata, ori au o vanzare medie spre minima...Comustibilul, in Romania, se vinde al draq de bine indiferent de pret, anotimp, regim politic etc....de ce sa iti dea fidelizare?????

4... ar fi fot corect sa spui de la inceput ca vorbesti din propriu-ti punct de vedere.....fiecare face ce vrea cu banii sai,nu trebuie nimeni si nimic sa ii dea sfaturi ce sa faca cu banii....este singurul lucru pe care eu personal nu il recomand nici celor mai buni prieteni, si anume, ce sa faca cu banii lor si cum sa si-i gestioneze...mai degraba ii sfatuiesc cand si cum sa faca copii, in ce pozitie sa si-o traga cu priena...dar nu ce sa faca cu banii lor.

#13
wud

wud

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 159
  • Înscris: 03.08.2007

 cuculea, on 30th January 2012, 15:48, said:

2.. Un car de credit nu e un card de debit....fil&go este ca un car de credit....nu prea vad legatura cand spui: "Ceea ce ar fi cu adevarat interesant ar fi un card de DEBIT.
Adica nu ma intereseaza cardul lor de credit si as fi interesat de un card de debit pentru carburanti, la una din retelele de benzinarii din Ro.
3. Fidelizarea de care spui tu este extrem de mare... 5-10 bani pe litru de fapt este o majorare de pret la 2-3 luni. Si sa iti mai zic un secret...fidelizare faci la produsele care, ori sunt noi pe piata, ori au o vanzare medie spre minima...Comustibilul, in Romania, se vinde al draq de bine indiferent de pret, anotimp, regim politic etc....de ce sa iti dea fidelizare?????
Este vorba de fidelizare pentru lantul respectiv de benzinarii, nu fidelizare pentru a cumpara carburant.  :lol:

Edited by wud, 30 January 2012 - 16:33.


#14
wud

wud

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 159
  • Înscris: 03.08.2007
Am vorbit cu cei de la Rompetrol, si cardul este si de debit.
Adica, poti sa incarci pe el cati bani vrei, si consumi din ei apoi.
Nu te obliga nimeni sa apelezi la suma de creditare.

In limita a 300 ron se face contractul doar cu buletinul.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
eu nu inteleg de ce-ti doresti un card de debit pentru carburanti. cardurile de debit normale nu sunt la fel de bune? nemaivorbind ca au comisioane mai mici.

#16
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Alimentezi pe 1 Februarie, platesti factura emisa pe 10 Martie cu un card de credit, acoperi suma datorata pe cardul de credit pe 25 Aprilie. Perioada de gratie maxima de aproape 3 luni!  :eek:

Edited by Byt, 02 February 2012 - 12:18.


#17
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Are cineva Card Fill & Go Debit?
M-ar interesa cam care ar fi reducerile la combustibil si care sunt costurile de intretinere a cardului.
Multumesc

#18
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 vRusu, on 21 iulie 2017 - 14:50, said:

Are cineva Card Fill & Go Debit?
M-ar interesa cam care ar fi reducerile la combustibil si care sunt costurile de intretinere a cardului.
Multumesc
Cost 0 .Reducerile le ai pe site.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate