Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Tda7294

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#1
zafy

zafy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2004
VERAU SA-MI FAC UN AMPLIF CU TDA 7294.
SE AUDE BINE ? DE EXEMPLU IN COMPARATIE CU UN AMPLIFICATOR DE MAGNETOFON "ROSTOV"

#2
sorinac

sorinac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.01.2004
Daca-l montezi tot pe Rostov se aude la fel pt. ca calitatea auditiei depinde cel mai putin de final - cei de puteri mai mari de 10-15Wattsin au caracteristici f.bune , mult mai bune decat ale pre-urilor - deci : preu de rostov + (aproape)orice final = aceeasi Marie cu alta palarie !

#3
zafy

zafy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2004
nu-l montez tot pe rostov dar am un final de rostov si se aude bine dupa parerea mea. nu am pretentia ca TDA7294 sa se auda la fel de bine dar as vrea sa stiu daca este macar pe aproape.

#4
sorinac

sorinac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.01.2004
Sigur se va auzi mai bine - dar revin,depinde cu ce- l ataci - pt. ca este o generatie relativ noua(in istoria audio) in tehnologie mosfet(dmos cred) si la astea raportul semnal/zgomot este extrem(in jurul a 100dB,la putere mica) iar slew-rate(viteza de raspuns) este buna(10-12V/microsec.),nu mai vorbesc de rezerva mare de putere generata de cca 50Wsin(comparativ cu cel de rostov care avea vreo 10W? - nu mai stiu exact) ; fiind cu mosfet are si o dinamica excelenta,sunet rotund,si banda larga(cam 100KHz in sus iar in jos,avand conectare directa,frecventa nu mai este limitata de condensatorul de iesire,nu cred ca ai boxe pt. el),deci nu ai de ce sa-ti faci probleme,practic bate orice alta componenta a lantului audio in care e inclus ; evident ca si factorul subiectiv conteaza,depinde cu ce ai crescut,daca ai prins sunetul magurilor cu tuburi ori ai ascultat un final quad405 , o sa-ti dai seama cam ce vreau sa spun, dar daca esti mutumit de rostov ar trebui sa-ti placa si TDA7294 .

#5
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
fata de finalul magului se va auzi spun eu mai bine...
Finalul la rostov(am copilarit si cu alea pe lampi) este cu tranzistori! Partea prosta e ca e rusesc si din cate se stie rusii fac lucruri serioase dar nu prea stiu sa faca CEuri:(
Cu alte cuvinte daca vrei sa faci artizanal un amplificator vezi ce bagi in fata (ce preu o sa ai) si mai ales vezi alimentarea!! trebuie calibrata si filtrata bine!

#6
zafy

zafy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2004
BUN.  
AM SA FAC UNUL CU TDA.
ORICUM LA FINALUL DE ROSTOV I-AM SCHIMBAT CONDENSATOARELE SI
I-AM MARIT ALIMENTAREA.

#7
macavei_andrei

macavei_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2004
Se aude bine, dar ai grija sa nu faci "ghidusii" ca il arzi f usor. E relativ ieftin, dar eu as folosi un cip Tripath. Meseriasii aia fac cip-uri PWM si FET incluse, de 1x, 2x, 4x si 6x 5W-1000W :cool: . Aruncati o privire la www.tripath.com, dar vedeti ca nu au distribuitori in Ro si nu trimit samples free.  :mad:

Bafta!

#8
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
Eu am amplif 2x250W (RMS 2X170W/ 8ohm) cu TDA 7294 in punte. IC sunt facute de SGS Thomson, am folosit doua bobine babane pt a-l alimenta. Daca il lucrezi curat se va auzi identic cu un amplif standard de marca. Am si un Kenwood si se aude identic cu cel pe TDA 7294 (ca fidelitate,altfel e mai slab ca putere). Ce e deosebit la acest montaj e ca daca il alimentezi corespunzator (+-40V) vei obtine 180W la... 16ohm. Eu n-am boxe pe 16ohm ,dar am facut un test cu 4boxe in serie,stereo si pot sa-ti spun ca se auzea SUPERB, rotund, plin, puternic.  Atentie ca necesita radiatore impresionante,nu fii zgarcit la acest capitol ca te/le arzi! Altfel montajul e relativ simplu,mai multa munca e la sursa si filtrare. Bafta !

#9
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
@Macavei
Vb de lucruri fantasmagorice :) Am construit acum 4ani o statie de amplificare cu 2 PA03A, de la Apex. Scotea 2x 1200W RMS. Pt ca am primit facut apoi rost de inca 2 astfel de bijuterii (de la o... locomotiva) am planuit sa fac un montaj in punte,i-am frecat la cap timp de 1an pe inginerii de la Apex USA si ...l-am facut. 2X 2400W ! Rezultatele? Lumina palpaia dupa bass in casa cand ii dadeam drumul, am deplasat placile blocului in dreptul apartamentului meu, a picat terasitul. Si asta cu usile& geamurile deschise si la "doar" 2x600W ,ca mai mult nu am avut boxe. Puterea asta e pt stadion frate... Dar a fost frumos, fluturau pantalonii de la bass de zici ca erau steagul Statelor Unite :)

#10
zafy

zafy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.03.2004
am testat tda7294 pe o sarcina rezistiva de 5ohm cu semnal sinusoidal alimentat la +/-27V. nu am sesizat nici o modificare a amplitudinii si a formei tensiunii de iesire intre 60hz(asta depinde si de sursa de semnal pe care am avut-o) si 20khz(mergea si mai mult da nu mai m-a interesat). limiteza cam la 3-4V fata de alimentare. daca se incalzeste limiteza din ce in ce mai jos. undeva peste 50W apare o infexiune in jurul tensiunii de zero.

pentru macavei_andrei:
ma-am uitat la www.tripath.com. suna bine ce e acolo. dupa cite stiu eu
clasa t e o combinatie intre d si ab. dar daca nu se gasesc!!!
explica-mi te rog la ce se arde tda7294(la scurt? la suprasarcina? )

pentru Twister:
ma intereseaza schema in punte cu tda7294 pe care ai folosit-o

#11
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
AIWAMAN , muzical,dar corespunzator unui SINUS de 2X 2000W, diferenta intre cele doua caracteristici e mica la PA03A pt ca de fapt este un operational, nu un circuit dedicat audio.

#12
Twister

Twister

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 22.01.2004
ZAFY , daca vrei iti trimit prin mail schema respectiva, sunt mai multe variatii ale aceleiasi scheme in fond, dar mie mi s-a parut cea mai echilibrata cea prezentata in revista Connex Club.
TDA7294 se poate arde cel mai usor la scurt, pt ca necesita o alimentare diferentiala,deci si izolare fata de radiator. Apoi, ATENTIE mare cu ce lipesti pinii integratului pt ca are in componeneta MOSFET si iti tre un pistol cu masa sau un letcon (clasic,cu rezistenta),altfel il arzi inainte de a-l testa macar. Mie mi s-a intamplat cu unul dinte integrate,be careful.

#13
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Ma gandeam sa-mi iau un kit de ala de la Adelaida cu 2 tda7294 cica 2x100W..si-a mai luat cineva ? ma intereseaza dak scot 100W, eu stiam ca max 70W, si dak sunteti multumiti...dak mai stie cineva o schema "imbunatatita"

Attached Files



#14
pannther

pannther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.08.2004
eu am folosit ceva de la philips un TDA8571 de 4x40W . am folosit 5 condensatoare si 2 rezistente. .mere super. dudie in casa.

Attached Files



#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
8Ohm/ Vs = +-38V scoate 90Watt fara clipping. Cei 100Watt ies luind in calcul distorsiunile de 10%
De ce e asa de important sa scoti 100Watt?

#16
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Am luat de la Adelaida un kit de amplificare stereo(de ala cu preamplificator) cu 2 tda7294..alimentate la +/- 43 V..merg de n-ai aer...chiar am ramas uimit...e o alegere buna pt. cine vrea sa mai ia..numai ca eu eu am trecut peste IC-ul care face preamplif..si am bagat direct in tda semnal...oricum fain..multam de sfaturi la toti!!!

#17
basculanta

basculanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2004
am luat de la Adelaida kitul de amplificator cu tda 7294, i-am pus radiatoare de P4 cu coolere și merge beton. Sunt foarte mulțumit :coolspeak:

#18
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Servus:)Am nevoie de ajutor!am construit doua amplificatoare(doua module unul stereo si unul in punte) folosind 4 integrate tda7294 folosind exact schema din datasheet-ul de la st semiconductors.amplificatoarele merg dar suna prost(mai excat frecventele joase suna urat...se aduaga unele perturbatii ciudate asemenatoare cu cele ce se aud din canalul de mijloc(intre canale) de la un fisier mp3 prost codat..semnalul de intrare e ok...l-am testat cu alt amplif..).Nu imi dau seama de unde vine problema...aceste integrate ar trebui sa sune bine...am mai contruit amplificatoare cu integrate care merg ok...Folosesc o sursa de aproximativ 150w deci nu aici este problema .tensiunea redresata este de +-35 volti fara sarcina,redresarea este destul de buna nu am brum...dar calitatea sunetului este forte proasta.numi dau seama unde am gresit.daca aveti ceva sugesti,intrebari,propuneri sau solutii va multumesc anticipat:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate