Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Exista facultati de unde iesi inginer in domeniul auto?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postcreatza22, on 11 iunie 2007 - 18:30, said:

pai stiu  despre ce vorbesc...eu n-am auzit nimic de denumirea asta,dar stiu ca este cea mai "tanara",ea fiind"rupta"de aproximativ 10 ani din "Facultatea de Mecanica"..
da'hai ca ma duc la taiat copiute ca maine am examen la Organe de Masini..Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image


Facultatea TCM- Tehnologia Constructiilor de Masini (azi IMST) este foarte veche si nu are nimic de a face cu Facultatea de Inginerie Mecanica . Ambele au functionat separat. TCM era o facultate foarte la moda inainte de '89 si se intra ff greu.
Cu TCM inveti orice tine de tehnologie de fabnricatie mecanica. Poti acupa un post de inginer auto cu TCM insa cu AR nu poti ocupa un post de TCM-ist.

View Postcarman, on 11 iunie 2007 - 18:06, said:

in Buc. se numeste Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice-IMST (specializari:TCM,Masini Unelte,Utilajul si Tehnologia Sudurii,Roboti Industriali,Inginerie Economica).ma rog,asta era acum cativa ani...
denumirea de TCM induce in eroare destula lume...stiu ca se propunea denumirea de Tehnologia Fabricarii Produselor (TFP)...mult mai aproape de realitate!


Pana in 1995 se chema TCM - Tehnologia Constructiilor de Masini. Azi se cheama IMST. O anomalie dupa mine. Unde te duci sa te angajezi cand zici TCM stiu toti, dar cand zici IMST habar nu are nimeni. Trebuia sa spui vechea denumire si atunci se dumiresc toti.

View Postcarman, on 20 mai 2007 - 13:06, said:

nu iti face griji in privinta chimiei (asta daca nu mai preda Radovici... Posted Image ).


Am facut cu el..Doamne ce idiot! In primul an se facea chmie si nu stiu daca luau 1-2 dintr-o grupa de 30 de insi. Oricum era bosorog pe vremea mea - prin 1996, dar cica era foarte tare. Se spunea ca fabricase nu stiu ce vopsele anticorozive pentru rachetele  de la NASA

View Postcarman, on 11 iunie 2007 - 16:25, said:

mami,TCM-ul n-are  nici o treaba cu AR-ul! nu mai induce lumea in eroare!


CU TCM - Tehnologia constructiilor de masini, azi IMST, poate lucra ca inginer auto, dar invers nu. E adevarat ca la IMST faci multa tehnologie de fabricatie mecanica si mai putin de auto strict, dar partea mecanica o acoperi toata.

View Postcreatza22, on 11 iunie 2007 - 18:03, said:

pai sa intre aici daca il intereseaza Iasi:http://www.mec.tuiasi.ro/
aaaa...si daca tot veni vorba TCM-ul vrea sa-si schimbe numele in"Constructii de Masini si Management Industrial"deci....de ce nu si inginerie economica?Posted Image

Ingineria economica e o struto-camila. Nici inginer si nici economist. A fost creata pentrru fraierii ce vroiau sa dea la ase si nu intrau.

Edited by cristian_e, 22 July 2015 - 18:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate