Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Exista facultati de unde iesi inginer in domeniul auto?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 creatza22, on Jun 11 2007, 18:33, said:

mai"mami"baiatul n-a specificat exact AR-ul,ci facultati de unde poti iesi inginer in domeniul auto..dar daca il intereseaza AR-ul sa incerce la Mecanica..;)
pai atunci poate sa faca si Inginerie Economica sau Mediu...

#20
creatza22

creatza22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.06.2007

 carman, on Jun 11 2007, 18:45, said:

pai atunci poate sa faca si Inginerie Economica sau Mediu...
pai sa intre aici daca il intereseaza Iasi:http://www.mec.tuiasi.ro/
aaaa...si daca tot veni vorba TCM-ul vrea sa-si schimbe numele in"Constructii de Masini si Management Industrial"deci....de ce nu si inginerie economica?;)

#21
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 creatza22, on Jun 11 2007, 19:03, said:

pai sa intre aici daca il intereseaza Iasi:http://www.mec.tuiasi.ro/
aaaa...si daca tot veni vorba TCM-ul vrea sa-si schimbe numele in"Constructii de Masini si Management Industrial"deci....de ce nu si inginerie economica?;)
in Buc. se numeste Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice-IMST (specializari:TCM,Masini Unelte,Utilajul si Tehnologia Sudurii,Roboti Industriali,Inginerie Economica).ma rog,asta era acum cativa ani...
denumirea de TCM induce in eroare destula lume...stiu ca se propunea denumirea de Tehnologia Fabricarii Produselor (TFP)...mult mai aproape de realitate!

#22
creatza22

creatza22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.06.2007

 carman, on Jun 11 2007, 19:06, said:

in Buc. se numeste Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice-IMST (specializari:TCM,Masini Unelte,Utilajul si Tehnologia Sudurii,Roboti Industriali,Inginerie Economica).ma rog,asta era acum cativa ani...
denumirea de TCM induce in eroare destula lume...stiu ca se propunea denumirea de Tehnologia Fabricarii Produselor (TFP)...mult mai aproape de realitate!
pai stiu  despre ce vorbesc...eu n-am auzit nimic de denumirea asta,dar stiu ca este cea mai "tanara",ea fiind"rupta"de aproximativ 10 ani din "Facultatea de Mecanica"..
da'hai ca ma duc la taiat copiute ca maine am examen la Organe de Masini..:D:D:D:D

#23
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 creatza22, on Jun 11 2007, 19:30, said:

pai stiu  despre ce vorbesc...eu n-am auzit nimic de denumirea asta,dar stiu ca este cea mai "tanara",ea fiind"rupta"de aproximativ 10 ani din "Facultatea de Mecanica"..
da'hai ca ma duc la taiat copiute ca maine am examen la Organe de Masini..:D:D:D:D
OM-ul! si?gata proiectul la reductor?
bafta!

#24
creatza22

creatza22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.06.2007
nop,noi suntem aia cu cric auto...facut de manuta mea,etapa cu etapa,cu planse  in autocad:D
ce mai ,inginera adevarata!! B)

#25
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
e ultima avertizare, lasati offtopicul ca impart warnuri <_<

#26
GIC

GIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.03.2007
Pentru curajosi

#27
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 GIC, on Jun 19 2007, 13:01, said:

mda... niste ratati cei care comenteaza acolo!

#28
alyx

alyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.01.2007
Eu initial am vrut sa ma duc la telecomunicatii,insa acea facultate de transporturi/autovehicule rutiere mi-a trezit interesul si nu mai vreau sa aud de nimik de decat de AV. Fac o alegere buna optand pt. asta in loc de Telecomunicatii? E mare concurentza? Cu ce medii se intra? Si cat de grea e facultatea? Nu cred k se compara cu automatica,nu?

#29
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Buna ziua vad ca acest topic este parasit de 1 an dar cu toate oa sa inscriu poate citeste cineva ,am promovat bacalaureatul si as vrea sa ma duc in pitesti la facultatea de mecanica si tehnologie care are urmatoarele profiluri http://www.upit.ro/u...0Tehnologie.pdf   .Acum si intrebarea mea,avei idee ce materi se studiaza aici?Imi plac fffff mult masinile si am ceva cunostine in domeniul auto ,tata fiind tinichigiu auto ,unchiul meu mecanic auto ...dar am auzit ca aceasta facultate mai ales la profilul TEHNOLOGIA CONSTRUCTIILOR DE MASINI nu prea se axeaza prea mult pe domeniul auto,aici facandu se fff multa matematica si fizica iar eu sunt f slab la matematica ,are rost sa ma duc ?Ms

#30
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 aysmen, on Jul 17 2008, 20:54, said:

Buna ziua vad ca acest topic este parasit de 1 an dar cu toate oa sa inscriu poate citeste cineva ,am promovat bacalaureatul si as vrea sa ma duc in pitesti la facultatea de mecanica si tehnologie care are urmatoarele profiluri http://www.upit.ro/u...0Tehnologie.pdf   .Acum si intrebarea mea,avei idee ce materi se studiaza aici?Imi plac fffff mult masinile si am ceva cunostine in domeniul auto ,tata fiind tinichigiu auto ,unchiul meu mecanic auto ...dar am auzit ca aceasta facultate mai ales la profilul TEHNOLOGIA CONSTRUCTIILOR DE MASINI nu prea se axeaza prea mult pe domeniul auto,aici facandu se fff multa matematica si fizica iar eu sunt f slab la matematica ,are rost sa ma duc ?Ms


Trebuie sa intelegi ca ORICE facultate din domeniul auto este bazata mult pe matematica; nu se fac generalitati despre masini si cum se repara, ci se CALCULEAZA o multitudine de chestii legate de motoare, stabilitate, dinamica, etc etc etc... Deci a "fi pasionat de masini" nu este o motivatie suficienta. Pentru orice domeniu al ingineriei trebuie in plus sa fii dispus sa patrunzi in aspectele fizico-matematice, caracterizate de ecuatii si modele.

#31
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Cam ce posibilitati as avea dupa ce termin Autovehicule Rutiere din cadrul Facultatii de Mecanica Iasi?

#32
mecatronyx

mecatronyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2008

 mwlambo, on Jul 17 2008, 23:27, said:

Cam ce posibilitati as avea dupa ce termin Autovehicule Rutiere din cadrul Facultatii de Mecanica Iasi?

RAR,service auto, statie itp etc etc.

#33
shad0_w_master

shad0_w_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.09.2006
Am si eu o intrebare.M-am inscris la Facultatea de Mecanica din Iasi.Am media de admitere 7,63 si as dori sa stiu daca as avea sanse sa intru la fara taxa.Multumesc.
L.E:Am uitat sa mentionez,am intrebat la secretariat care a fost ultima medie la buget anul trecut,si mi-a zis 6,57.Iar doamna care era in comisia de inscriere mi-a zis ca nu trebuie sa-mi fac griji,ca am media destul de buna.Dar totusi imi fac griji...

Edited by shad0_w_master, 18 July 2008 - 13:33.


#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mai copii, voi nu intelegeti rolul unui inginer. Jobul lui nu e sa isi bage mainile in motor. Asta o face un mecanic, adica cineva cu scoala profesionala sau maxim liceul. Azi cand mai toate masinile au un mic calculator, service-man ii baga cupla in fund si "gandacul"  spune tot ce il doare. Inclusiv ca la usa dreapta spate, (vorbesc de Fabia mea din 2002)..
Nu pt asta faceti facultatea ca sa urmati instructiunile din manualul de service.
Rolul unui ing este sa elaboreze acest manual bazandu-se pe specificatiile colegului lui, tot ing, de la Proiectare. Ma rog, nu e o persoana, ci un Colectiv de...
Iar fiecare ing este un om care pe baza matematici aplica regulile fizicii cerute de cerintele unui caiet de sarcini.
De ex eu am nevoie de un motor care sa imi dea 1000cp. Tanand seama de tehnologia pe care o pot folosi, rezulta ca voi avea nevoie sa il fac in 4 cilindri. Deci fiecare cilndru va avea volumul, diametrul, inaltimea, ca sa reziste la presiunea exercitata de explozia amesteclui carbuant si sa genereze forta de..
Pt asta se fac cursurile de rezistenta materialelor, unde matematica e iarasi baza. Adica sau o visezi, sau ...pui burta pe ea, cum a facut subsemnatul in anul IV..
Pt ca  daca nu ai inteles chestiile astea, degeaba CAD-ezi.
Chiar, eu am terminat Electronica, asa ca nu imi pot imagina mai multe despre ce se face Fac de Transporturi.
Dar si ca ing electronist practic eu sunt element de conceptie sau conducere, nu plantator de piese. Evident ca stiu sa le lipesc, si a fost vai si amar de cei care au incercat la  inceput sa ma testeze, dar teoretic si practic nu asta-i treaba mea.
Din cate stiu industria auto de azi, lucrurile sunt cam la fel. Gandeste-te de ce un om cu calificare superioara ar trebui sa faca treaba unui mecanic? Inseamna ca cineva nu isi justifica salariul. Sau mecanicul nu stie, sau inginerul nu e capabil pt functia lui. Asa ca de ce sa platesc 2 salarii, din care unul- teoretic mult - mai mare..
Iti place meseria de mecanic auto, e ok, te platesc ca atare. Ai ajuns inginer, faci treaba de ing.. Proiectezi, CAD-ezi, organizezi, indrumi, etc.
Asta daca te duce capul sa te adaptezi cerintelor jobului. Altfel, e nevoie si de vanzatori ...Sunt  rau, stiu ca uneori viata e nedreapta si e injust sa vinzi castraveti avand o diploma. Pe de alta partea, daca  chiar ai invatat bine in fac, e putin probabil sa nu iti gasesti un job in meseria ta...
Sper ca nu v-am suparat cu "copii", nu vreau sa va jignesc, ci sa va spun ca sunteteti mai tineri adica mai netrecuti prin viata decat mine. Dar voi ati plati o leafa de inginer unui care trage fie prin canale? Sau l-ati plati conform calificarii necesare, adica mult mai putin?

#35
dmvictor92

dmvictor92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2010
toate ca toate dar eu nu am gasit o pagina a vreunei facultati de acest gen  ...
sunt si eu interesat de facultate ...
as dori si eu un link ceva cu o facultate de genu ...
mersi mult

#36
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

 dmvictor92, on 18th June 2010, 03:03, said:

toate ca toate dar eu nu am gasit o pagina a vreunei facultati de acest gen  ...
sunt si eu interesat de facultate ...
as dori si eu un link ceva cu o facultate de genu ...
mersi mult

Pai depinde de unde esti, ce vrei, unde vrei sa mergi.
La Brasov este AR, la Bucuresti, Iasi, Cluj ...eu de Brasov am auzit multe lucruri bune dar nah, uita-te pe adresele universitatilor unde vrei sa mergi :|

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate