Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Exista facultati de unde iesi inginer in domeniul auto?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
alyx

alyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.01.2007
Mai am o luna si ceva si dau si eu bacul :| Ma hotarasem sa incerc la poli la telecomunicatii si la Constructii civile. Am citit cateva post-uri a unora de la poli si au zis k nu-i buna de nimik telecomunicatiile. Eu sunt pasionat pana peste cap de automobile,motoare si cam tot ceea ce are legatura cu asta... As vrea sa studiez in continuare ceva legat de industria constructoare de automobile... Nush insa dak exista in Romania vreo facultate buna la asa ceva... E pacat sa nu fac ceea ce-mi place cel mai mult.. Din 18-20 de ore cat sunt treaz zilnic, dak am timp,vreo 2 vorbsc cu cine prind despre masini.. Nu ma mai suporta lumea... Astep sugestii,pareri...

#2
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

 alyx, on May 4 2007, 14:48, said:

Mai am o luna si ceva si dau si eu bacul :| Ma hotarasem sa incerc la poli la telecomunicatii si la Constructii civile. Am citit cateva post-uri a unora de la poli si au zis k nu-i buna de nimik telecomunicatiile. Eu sunt pasionat pana peste cap de automobile,motoare si cam tot ceea ce are legatura cu asta... As vrea sa studiez in continuare ceva legat de industria constructoare de automobile... Nush insa dak exista in Romania vreo facultate buna la asa ceva... E pacat sa nu fac ceea ce-mi place cel mai mult.. Din 18-20 de ore cat sunt treaz zilnic, dak am timp,vreo 2 vorbsc cu cine prind despre masini.. Nu ma mai suporta lumea... Astep sugestii,pareri...

Exista profilul Autovehicule rutiere.
Sa vorbesti despre automobile si sa lucrezi in domeniu nu e acelasi lucru.

#3
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 05.02.2002
Facultatea de Tansporturi - UPB

Desi primii doi ani numai despre masini nu o sa studiezi, ma rog... o sa vezi tu :D  :rolleyes:

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
si parca mai era ceva la Brasov

#5
beastoff

beastoff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.07.2003

 Tarzy, on May 4 2007, 16:30, said:

si parca mai era ceva la Brasov
Si in pitesti este...

eu am terminat Transporturile/Autovehicule Rutiere din Politehnica Bucuresti....
am ramas destul de dezamagit de nivelul de predare - acces - cunostintele profesorilor la noile tehnologii din domeniu...
dar poti sa vii, sa intri, sa studiezi ca apucatul singur si daca ai noroc cu carul poate prinzi o bursa la un fabricant mare de masini-motoare din afara...
oricum,
bafta...

PS
acum lucrez in domeniu IT, fara nici macar o tanngenta cu domeniul auto... poate doar atunci cand sunt sofer...

Edited by beastoff, 04 May 2007 - 16:00.


#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si vezi ca asta mai inseamna si fizici, matematici, chimii, rezistenta materialelor,mecanica... si multe altele...
sa nu crezi ca numai vorbesti despre masini acolo

#7
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 alyx, on May 4 2007, 15:48, said:

Mai am o luna si ceva si dau si eu bacul :| Ma hotarasem sa incerc la poli la telecomunicatii si la Constructii civile. Am citit cateva post-uri a unora de la poli si au zis k nu-i buna de nimik telecomunicatiile. Eu sunt pasionat pana peste cap de automobile,motoare si cam tot ceea ce are legatura cu asta... As vrea sa studiez in continuare ceva legat de industria constructoare de automobile... Nush insa dak exista in Romania vreo facultate buna la asa ceva... E pacat sa nu fac ceea ce-mi place cel mai mult.. Din 18-20 de ore cat sunt treaz zilnic, dak am timp,vreo 2 vorbsc cu cine prind despre masini.. Nu ma mai suporta lumea... Astep sugestii,pareri...

Facultatea de Transporturi-UPB!
anul I:analiza, matematica, algebra, chimie,fizica, studiul materialelor etc.
anul II: matematici speciale, geometrie descriptiva si desen tehnic, mecanisme, rezistenta materialelor, tehnologia materialelor, termotehnica etc.
anulIII: organe de masini, materii de specialitate
anul IV si V: materii de specialitate
acestea vor fi "asezonate" cu materii economice,istorie,sport,limbi straine etc.sa nu mai vorbesc despre laboratoare si proiecte...
in timpul facultatii ar trebui sa pui mana pe CATIA (preferabil IV-AIX/UNIX, dar merge si V-Windows),Pro/Engineer, Ansys si/sau Nastran/Patran. astfel vei avea sansa sa LUCREZI in domeniul auto...CARE NU INSEAMNA SA VORBESTI DESPRE MASINI!
Bafta!

#8
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

 carman, on May 5 2007, 10:29, said:

in timpul facultatii ar trebui sa pui mana pe CATIA (preferabil IV-AIX/UNIX, dar merge si V-Windows)

Nu e deloc preferabil pe AIX/UNIX. Catia V4 o sa iasa incet din scena si V5 ruleaza mult mai bine pe Windows.

#9
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 pro-e, on May 12 2007, 14:17, said:

Nu e deloc preferabil pe AIX/UNIX. Catia V4 o sa iasa incet din scena si V5 ruleaza mult mai bine pe Windows.

tot aud asta de vreo 6 ani...  :D
oricum, Catia v4 se misca mult mai bine pe Risc 6000 decat V5 pe IBM/intelli station e pro... poate lucrurile s-au schimbat intre timp...

#10
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

 carman, on May 13 2007, 08:08, said:

tot aud asta de vreo 6 ani...  :D
oricum, Catia v4 se misca mult mai bine pe Risc 6000 decat V5 pe IBM/intelli station e pro... poate lucrurile s-au schimbat intre timp...

Eu lucrez in V5 dar am colegi mai batrani care lucreaza inca in V4 dar nu pot sa compar cum se misca V5 cu V4. De exemplu nu prea poti sa lucrezi in V4 in modul shade pe cand in V5 nu ai nevoie de wireframe. Avantajul lui V5 pe Unix e ca e poate cu ceva mai stabil, dar nu ai viteza la fel de buna ca pe Windows in schimb.

Dar deja suntem off-topic.

Edited by pro-e, 17 May 2007 - 17:49.


#11
alyx

alyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.01.2007
Nu-mi place numai sa vb. despre asta. Adik imi place sa-mi bag nasul prin motare si tot ce tine de masini.. sunt in tema cu mai toate tehnologiile ce apar prin masini... Stiu bineteles modele,motorizari,carcateristici la multe,multe masini.. Am citit destul de mult ink de cand eram in 1-2 si mi-a placut... Si vreau cu orice pretz sa lucrez in domeniu indiferent de ce sacrificii implica.. Ma intereseaza cum s-a intrat anul tracut la transporturi anul trecut la UPB? Ce medii au fost si ce concurentza... Se intra usor? Dak sunt in pom cu chimia nu o sa fac fatza in primul an? Pls, care stiti,raspundeti. Merci anticipat...

#12
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
La constanta daca vrei sa vii, exista un colegiu auto da 3 ani.

#13
maxone

maxone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.08.2003
Sper ca accepti sfaturi de la unii mai batrâni!
Faptul ca iti place sa mesteresti prin motoare nu cred ca este suficient ca sa te apuci sa faci AR-ul. Pentru asta este suficient sa-ti cumperi o rabla de Dacie sau Oltcit si sa stai toata ziua cu nasul prin motorul ei.
Cum spunea si cineva mai inainte in primii 2 ani o sa faci orice, numai despre autovehicule nu, adica mate, fizica la greu.
Plus ca in anul 3 dai de Stoicescu, si pana aici ti-a fost, prietenii stiu de ce !!!!!!

Edited by maxone, 19 May 2007 - 14:32.


#14
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 alyx, on May 19 2007, 13:55, said:

Nu-mi place numai sa vb. despre asta. Adik imi place sa-mi bag nasul prin motare si tot ce tine de masini.. sunt in tema cu mai toate tehnologiile ce apar prin masini... Stiu bineteles modele,motorizari,carcateristici la multe,multe masini.. Am citit destul de mult ink de cand eram in 1-2 si mi-a placut... Si vreau cu orice pretz sa lucrez in domeniu indiferent de ce sacrificii implica.. Ma intereseaza cum s-a intrat anul tracut la transporturi anul trecut la UPB? Ce medii au fost si ce concurentza... Se intra usor? Dak sunt in pom cu chimia nu o sa fac fatza in primul an? Pls, care stiti,raspundeti. Merci anticipat...

nu iti face griji in privinta chimiei (asta daca nu mai preda Radovici... :D ).
da linistit unde vrei si nu iti mai face atatea griji... vei avea pe urma suficient timp... :lol:
daca sunt date diferite de examen, da in mai multe locuri!

#15
slider

slider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 24.08.2005
La Constanta nu mai este colegiu! Este facultatea de autovehicule rutiere. 4 ani.
Iote aici: http://www.univ-ovid...cultati.php#ana

#16
creatza22

creatza22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.06.2007
incearca in Iasi la TCM(tehnologia constructiilor de masini)...
e o facultate buna dar, "Tratatul de la Bologna" cam te lasa fara vlaga..in schimb materilile  sunt cam acelasi mentionate si mai sus,numai ca difera anii...adica cam ce fac unii in anul 3,4 noi facem in 2 fara a avea fundamentul necesar...

#17
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 creatza22, on Jun 11 2007, 17:21, said:

incearca in Iasi la TCM(tehnologia constructiilor de masini)...
e o facultate buna dar, "Tratatul de la Bologna" cam te lasa fara vlaga..in schimb materilile  sunt cam acelasi mentionate si mai sus,numai ca difera anii...adica cam ce fac unii in anul 3,4 noi facem in 2 fara a avea fundamentul necesar...
mami,TCM-ul n-are  nici o treaba cu AR-ul! nu mai induce lumea in eroare!

#18
creatza22

creatza22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.06.2007

 carman, on Jun 11 2007, 17:25, said:

mami,TCM-ul n-are  nici o treaba cu AR-ul! nu mai induce lumea in eroare!
mai"mami"baiatul n-a specificat exact AR-ul,ci facultati de unde poti iesi inginer in domeniul auto..dar daca il intereseaza AR-ul sa incerce la Mecanica..;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate