Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Asigurare de viata

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007
As vrea sa fac si eu o asigurare de viata, dar nu cunosc deloc aceasta piata.
Puteti sa-mi recomandati o firma serioasa la care sa fac aceasta asigurare?

#2
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View PostSasa Darius, on May 4 2007, 10:57, said:

As vrea sa fac si eu o asigurare de viata, dar nu cunosc deloc aceasta piata.
Puteti sa-mi recomandati o firma serioasa la care sa fac aceasta asigurare?

Presupun ca te intereseaza dimensiunea si (cel putin aparenta) seriozitate & disponibiliate, acoperire etc... ?

in caz ca da, poti opta intre AIG si ING..... AIG are si acoperire internat. ... si altele in + .. cel mai bine zic eu e sa te duci sa vb. cu un consult. de la fiecare si sa decizi TU ce e mai bine, in fond si la urma urmei pt tine.... eu asa am facut :)

#3
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

View Postgmasterleo2000, on May 4 2007, 11:03, said:

Presupun ca te intereseaza dimensiunea si (cel putin aparenta) seriozitate & disponibiliate, acoperire etc... ?

in caz ca da, poti opta intre AIG si ING..... AIG are si acoperire internat. ... si altele in + .. cel mai bine zic eu e sa te duci sa vb. cu un consult. de la fiecare si sa decizi TU ce e mai bine, in fond si la urma urmei pt tine.... eu asa am facut :)

Eu sunt mai traditionalist si ma gandeam sa ma duc direct la BCR Asigurari, deoarece BCR-ul este lider de piata cel putin pe domeniul bancar.
Ma intereseaza intra-adevar sa fie seriosi si de incredere!

#4
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Cel mai bine e sa te duci la mai multe firme de asigurare si sa compari ofertele fiecarei companii. Eu unu as merge pe Allianz Tiriac , Ing si Aig. Sunt cele mai vechi firme in domeniul asigurarilor de viata si prezinta mai multa incredere

#5
adispan

adispan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.06.2006
io as mai adauga la criterii: alege compania care iti ofera cel mai acoperitor contract pentru nevoile tale

PS - ce iti doresti de la o asigurare de viata?

bafta

Adi

#6
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

View Postadispan, on May 4 2007, 19:17, said:

io as mai adauga la criterii: alege compania care iti ofera cel mai acoperitor contract pentru nevoile tale

PS - ce iti doresti de la o asigurare de viata?

bafta

Adi


Pai o sa fac un credit ipotecar pe o perioada de 30 ani si banca la care fac nu ma obliga sa fac asigurare de viata.
Eu vreau insa sa fac o astfel de asigurare pentru a nu-mi pune familia in pericol in caz de deces.

Stiu insa ca o astfel de asigurare constituie si un plan de economisire.

Oricum, recunosc, stiu foarte putine despre acest domeniu. Intr-o prima faza ma intereseaza sa aplelez la o institutie serioasa, asa incat sa am certitudinea ca in caz de "producere a evenimentului" familia mea va fi despagubita.

#7
mihaelajulia

mihaelajulia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2007

View PostSasa Darius, on May 4 2007, 20:01, said:

Pai o sa fac un credit ipotecar pe o perioada de 30 ani si banca la care fac nu ma obliga sa fac asigurare de viata.
Eu vreau insa sa fac o astfel de asigurare pentru a nu-mi pune familia in pericol in caz de deces.

Stiu insa ca o astfel de asigurare constituie si un plan de economisire.

Oricum, recunosc, stiu foarte putine despre acest domeniu. Intr-o prima faza ma intereseaza sa aplelez la o institutie serioasa, asa incat sa am certitudinea ca in caz de "producere a evenimentului" familia mea va fi despagubita.

Intreba asigurarile cati ani tre sa platesti cota de asigurare pentru a-ti putea despagubi familia (sa se apropie cat-de-cat de creditul ipotecar cu care-i lasi pe cap)

#8
adispan

adispan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.06.2006

View PostSasa Darius, on May 4 2007, 21:01, said:

Pai o sa fac un credit ipotecar pe o perioada de 30 ani si banca la care fac nu ma obliga sa fac asigurare de viata.
Eu vreau insa sa fac o astfel de asigurare pentru a nu-mi pune familia in pericol in caz de deces.

Stiu insa ca o astfel de asigurare constituie si un plan de economisire.

Oricum, recunosc, stiu foarte putine despre acest domeniu. Intr-o prima faza ma intereseaza sa aplelez la o institutie serioasa, asa incat sa am certitudinea ca in caz de "producere a evenimentului" familia mea va fi despagubita.

ok; in acest caz, suma asigurata la deces trebuie sa fie egala cu suma imprumutata (mai exact, cu soldul initial al creditului pe care il gasesti in scadentarul creditului); durata asigurarii ar trebui sa fie de cel putin 30 ani; cea mai ieftina asigurare de genul asta se numeste "asigurare de deces pe termen limitat"; ea are avantajul ca este CEA MAI IEFTINA FORMA DE ASIGURARE DE VIATA care iti ofera protectie in caz de deces; dezavantajul ei este ca la finele contractului NU INCASEZI NICIUN BAN, ea neavand componenta de economisire (investitie)

alte variante ar mai fi:
1. asigurare mixta de viata - vei avea o suma asigurata pe care o va incasa banca in cazul decesului pe perioada contractului, sau TU INSUTI la expirarea celor 30 ani
2. asigurare de pensie (cu suma garantata la expirare) sau plan de pensii (de tip unit-linked) la care sa atasezi o asigurare suplimentara pentru deces, la o valoare asigurata ca mai sus

de acum ar mai urma de dat o groaza de detalii ... daca te intereseaza ceva anume, intreaba punctual si iti raspund

mai poti gasi diverse comentarii referitoare la asigurarile de viata si aici:

http://forum.softped...t...t=0&start=0

bafta

Adi

#9
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

View Postadispan, on May 6 2007, 09:19, said:

ok; in acest caz, suma asigurata la deces trebuie sa fie egala cu suma imprumutata (mai exact, cu soldul initial al creditului pe care il gasesti in scadentarul creditului); durata asigurarii ar trebui sa fie de cel putin 30 ani; cea mai ieftina asigurare de genul asta se numeste "asigurare de deces pe termen limitat"; ea are avantajul ca este CEA MAI IEFTINA FORMA DE ASIGURARE DE VIATA care iti ofera protectie in caz de deces; dezavantajul ei este ca la finele contractului NU INCASEZI NICIUN BAN, ea neavand componenta de economisire (investitie)

alte variante ar mai fi:
1. asigurare mixta de viata - vei avea o suma asigurata pe care o va incasa banca in cazul decesului pe perioada contractului, sau TU INSUTI la expirarea celor 30 ani
2. asigurare de pensie (cu suma garantata la expirare) sau plan de pensii (de tip unit-linked) la care sa atasezi o asigurare suplimentara pentru deces, la o valoare asigurata ca mai sus

de acum ar mai urma de dat o groaza de detalii ... daca te intereseaza ceva anume, intreaba punctual si iti raspund

mai poti gasi diverse comentarii referitoare la asigurarile de viata si aici:

http://forum.softped...t...t=0&start=0

bafta

Adi


Multumesc pentru detalii.
Nu caut cea mai ieftina varianta de asigurare si as dori sa combin asigurarea de viata cu un plan de economisire.
De asemnea ma intereseaza sa apelez la o institutie solida, sa fie un risc cat mai mic.
In 30 de ani se pot intampla foarte multe!

Poti sa-mi recomanzi o institutie si un tip de asigurare?
Multumesc

#10
adispan

adispan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.06.2006
asta e partea cea mai grea :)

avand in vedere ca asigurarile de viata sunt un subiect complex, multi aleg sa isi faca asigurare la cele "notorii" sau "cu vechime de peste 100 ani"; pot sa iti spun ca asigurarile de viata sunt asa bine (in sensul "restrictiv") reglementate si verificate in Romania incat sansa de faliment este redusa aproape la zero (ea nu va fi niciodata zero, nici in romania, nici oriunde altundeva in lume) - asa ca iti pot spune ca, imho, criteriul vechime si soliditate nu intra in criteriile mele de alegere a unei companii de asigurari; ca sa alegi un produs de asigurare de viata raspunde la urmatoarea intrebare: doresti un randament constant, liniar, al investitiilor tale pe perioada asigurarii, sau esti dispus sa accepti o oarecare fluctuatie a investitiilor pe perioada asigurarii ?

daca vrei, putem sta de vorba "live", pentru ca sunt multe de discutat despre asig de viata, iar varianta asta, scrisa, imi limiteaza exprimarea

bafta

Adi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate