Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

AdSense si Google o iau razna

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Uitati anunt de la Google

http://adsense.blogs...k-and-miss.html

Prin prezenta, nici SP (pe langa 99% din site-uri) nu mai respecta regulile adsense. De acum reclamele trebuie pozitionate in zone in care vizitatorii nu ar da click. Astia s-au ticnit de tot?

Generally, we ask that you not place your ads near features of your site that your users may interact with by clicking.

Edited by miromulus, 03 May 2007 - 21:33.


#2
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
sincer mi se pare relativ ok. cred ca se refera la locurile de langa meniu, link-uri importante, pe langa care poti da click din greseala foarte repede. am intalnit si eu situatia asta si m-a enervat la culme. reclamele erau practic inghesuite langa meniu, si uneori dadeam din graba click langa (adica pe reclama) :P

#3
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Uita-te la SP. Unde-si mai pune reclamele? Ca in tot forumul gasesti ceva pe care poti da click.

#4
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Asta e chiar o aberatie.. pai unde sa punem si noi reclamele? le punem in josul paginii unde majoritatea userilor nici nu prea ajung?  :huh:

#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Citat din sfaturile de optimizare ale celor de la Google

"Ads placed near rich content and navigational aids usually do well because users are focused on those areas of a page."

Acum se contrazic singurei. Si AdSense incepe sa devina, dupa mesajul asta, dintr-un sistem de reclama PPC, unul de refferals platit cu 5 centi pe actiune.

Edited by miromulus, 03 May 2007 - 22:04.


#6
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
cred totusi ca softpedia iesea din discutie. mie mi s-a parut aerisit, si reclamele erau puse in zone unde nu erau link-uri cu care sa se confunde . dar asta e doar parerea mea, of course

#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postxnoise, on May 3 2007, 23:02, said:

cred totusi ca softpedia iesea din discutie. mie mi s-a parut aerisit, si reclamele erau puse in zone unde nu erau link-uri cu care sa se confunde . dar asta e doar parerea mea, of course

xnoise, aia e problema. SP are clar reclame imediat sub linkuri, care nu incurca pe nimeni ce-i drept, dar care acum intra in conflict cu politica nou anuntata de Google. Acum iti dai seama de idiotenie? Ce trebuie sa facem? Sa postam un warning: "nu dati click pe reclame decat daca sunteti absolut siguri. De preferat, vizitati site-ul inainte ca sa nu ne faceti probleme"

#8
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
Cea mai mare porcarie posibila ... :( :( :( ... cred ca era o mica "arma" a webmasterilor ... daca ii putem spune asa! Eh, se duc banii nostri, se imbogatesc si mai mult ai de la Google ... life goe`s on! :(

#9
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
cred ca or sa trebuiasca sa mai dea un anunt mai detaliat in cazul asta, pt ca este destul de confuz ceea ce zic ei acolo. se pot intelege multe lucruri, practic fiecare poate da o interpretare proprie.

#10
domedia

domedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.02.2007

View PostFabian, on May 3 2007, 23:17, said:

Cea mai mare porcarie posibila ... :( :( :( ... cred ca era o mica "arma" a webmasterilor ... daca ii putem spune asa! Eh, se duc banii nostri, se imbogatesc si mai mult ai de la Google ... life goe`s on! :(

O sa le ia locul altii, aia o sa se intample. Bolnav sa fii sa mai ocupi spatiu pretios pe site sub conditiile astea.

#11
joc

joc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 01.10.2006
Google se confrunta cu multe acuzatii de click fraud. De aceea sunt nevoiti sa puna aceste reguli. Ar fi in interesul lor sa fie cat mai multe clickuri si implicit mai multi bani de la advertizeri.

View Postdomedia, on May 3 2007, 23:24, said:

O sa le ia locul altii, aia o sa se intample. Bolnav sa fii sa mai ocupi spatiu pretios pe site sub conditiile astea.


#12
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Google se confrunta cu o multime de acuzatii pentru ca e una din cele mai netransparente companii. De exemplu, cred ca e singura care nu precizeaza ce procent incaseaza publisherul.

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Se pot face multe smecherii sparand ca G nu vede/afla, insa sincer nu merita riscul.

Da, se pot lipi de bara de scroll bannere adsense sky, se face si bara in culoarea reclamei etc.
Se pot pune link-uri indispensabile navigarii langa reclame in speranta ca utilizatorul nu va tinti bine etc.

La asta se refera Google si este imposibil sa dea DETALII pt ca posibilitatile sunt prea multe.

#14
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
adica exact ce banuiem. banuiesc ca softpedia iese din categoriile mentionate de catre cei de la google.

#15
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostCourage, on May 4 2007, 13:01, said:

La asta se refera Google si este imposibil sa dea DETALII pt ca posibilitatile sunt prea multe.

Problema e ca atat timp cat nu dau detalii si spun doar "in zone in care userul are tendinta sa dea click" lasa loc de interpretare si pe noi la bunul lor plac. Nu vorbesc de magarii flagrante aici, cum e cea descrisa de Courage insa faptul ca nu exista niste ghiduri ne lasa in ceata. Probabil SP nu va avea nici o problema, fiind advertiser premium, insa cei mici sunt la "mila" lui big G.

edit: si un mic exemplu de "Tu esti obligat, pe noi ne doare-n cot". Google ne cere noua sa nu punem reclamele in zone cu linkuri si pe ei ii doare-n cot. http://www.google.co...amp;btnG=Search Primele rezultate sunt evident cele din adwords, imediat deasupra celor din cautari, intr-un format extrem de similar, care chiar le scoate in evidenta

Edited by miromulus, 04 May 2007 - 13:19.


#16
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006
Poti oricand sa le trimiti un mail in care sa le ceri parerea referitoare la modul cum ai amplasat reclamele (in cazul in care nu esti sigur ca esti in regula).

Si mie mi se pare ok anuntul asta, sunt o gramada de java scripturi care te fac sa poti da click numai pe anumite zone, de exemplu: pui un banner de la adsense langa un link important (ex new topic/reply aici pe forum) si setezi scriptul ca primul click din zona aia sa se poata da numai pe banner, fiind mica distanta vizitatorul nu-si da seama ca defapt i s-a furat primul clik... mai ales daca vede ca pe al 2-lea il poate da unde trebuie - nu sunt expert in coding, dar sunt multe prostii de-astea care se pot face fara sa sesizeze nimeni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate