Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#2269
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postlaurentiu_florin, on 29 mai 2017 - 11:49, said:

salut,

au masurat grosime ziduri si exteriorul casei...

Diferenta nu cred ca a fost mare (maxim 10mp intuiesc), dar ceva/cineva i-a determinat sa masoare, de s-a ajuns aici.
In general, din ce am auzit, se face receptia cu ruleta in buzunar, doar vizual.

#2270
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
In general, din ce am auzit, se face receptia cu ruleta in buzunar, doar vizual.

salut,

receptia, a fost OK.
diferenta a fost la masuratorile pentru cadastru....

#2271
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
as vrea un raspuns scurt si la obiectPosted Image

pentru o termoizolare fatada : expandat grafitat de 10 cm densitate 80 cu conductivitate termica 0,032 W/mK sau expandat de 15 cm, densitate 80 cu conductivitate termica 0,038 W/mK.

ce sa aleg?Posted Image

#2272
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcasadivino, on 08 iunie 2017 - 09:01, said:

ce sa aleg?

Pur teoretic, calculezi rezistenta Rc =  d/λc si vezi cum iesi mai bine.

#2273
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Zilele acestea mi-a fost prezentat un proiect, elaborat in 2017, pentru o locuinta unifaliliala din Constanta, in care necesarul termic specific este prezentat la nivel de 100 W/mp. Posted Image
Oare ce i-o fi facut (sau ce nu i-o fi facut) beneficiarul domnului proiectant de s-a '"bucurat'" de un asemenea tratament?!

- ori proiectantii s-au reorientat sa traiasca doar din comisioanele obtinute in urma vanzarii echipamentelor si materialelor si astfel macar trece-i 500 W/mp ca '"balta peste are'";
- ori din goana dupa sursa de castig s-a subtiat atat de mult calitatea serviciilor de ""cum n-ai da tot iese prost'"..
- ori si proiectantii au inceput sa abordeze problema ca '"dupa noi macar potopul'" si nu mai este interesant sa se respecte niste norme, legi, standarde, etc. ?

Apropo, daca s-a auzit ca vine vre-un '"potop'", apoi spuneti si celorlalti din jur, ca prea am ajuns sa avem un comportament nefiresc si sinucigas.. Posted Image Posted Image
Posted Image

#2274
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Am simulat si eu in u-wert configuratia peretilor pe care am de gand sa o fac.
Deoarece nu am gasit exact materialele am corectat la caramida si polistiren valoarea W/mK.
Am uitat ceva straturi? Mi-a scapat ceva?

Attached Files


Edited by mmmgigi, 20 July 2017 - 06:59.


#2275
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmmmgigi, on 20 iulie 2017 - 06:59, said:

Mi-a scapat ceva?
Temperatura exterioara de calcul e doar minus 5? Casa va fi construita in Olanda?
Dupa cum stiu cat e iubitori de caldura sunt romanii (in comparatie cu olandezii spre exemplu) as zice sa mai ridici si temperatura interioara..
Posted Image

#2276
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
bine asa?
diferenta mare nu mi se pare ca este. Apare doar mai mult condens in termoizolatie.
La tencuieli(interior/ext) mai trebuie pus ceva pe acolo? ca sa ne apropiem cat mai mult de realitate.

Attached Files


Edited by mmmgigi, 20 July 2017 - 08:17.


#2277
adyspecie

adyspecie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 10.07.2007
E buna combinatia asta ? Mai trebuie adaugat ceva?

Edited by adyspecie, 27 July 2017 - 09:51.


#2278
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Sa invatam de la altii, mai bine bine fara izolatie decat cu asa ceva!Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Hh5MYv7lWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2279
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
@sandy76 ai putea sa descrii despre ce este vorba in cateva cuvinte pentru cei ce nu cunosc engleza? Multumesc.Posted Image

#2280
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Stiu ca s a discutat mult pe tema asta dar vreau sa vad daca am inteles bine.
Eu daca izolez fundatia ca in poza atasata (doar pe exterior) pana la cota de inghet, inseamna ca sub casa NU voi avea teperaturi mai mici de 0 grade si nu este neaparata nevoie de izolarea fundatiei si pe interior . Voi izola doar placa si se v a pierde caldura doar in dreptul fundatiilor
Stiu ca daca as izola si pe interior ar fi si mai mica pierderea de caldura, dar nesemnificativ.
Am facut o schita cu temperaturi aproximative ca sa fie mai clar.   Temperaturile nu sunt reale, sunt doar pt a exemplifica ideea . Va rog sa imi spuneti daca gresesc. Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  izzo.jpg   42.43K   50 downloads

Edited by livyu_s, 06 September 2017 - 11:26.


#2281
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
1. In alte tari, daca izolezi fundatia perimetral pe exterior, se considera ca se ridica cota de inghet si se permite sa faci fundatie la adancime mai mica.
Cauta pe google "Frost Protected Shallow Foundation" (shallow = de mica adancime). Vezi si poza din atasament.


2. Casa are si elevatii. Elevatiile se toarna afara din pamant, de aceea e relativ usor sa aplici izolatie pe toate elevatiile.
De ce sa izolezi elevatiile: ele sunt in contact direct cu peretii si, prin intermediul peretilor, fura caldura de la interior.
Vezi aici pentru exemplificare:

Attached Files


Edited by kolfleading, 06 September 2017 - 12:28.


#2282
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postkolfleading, on 06 septembrie 2017 - 12:21, said:

latiei: https://forum.softpe...8#entry20867114

Ce funny esti Kolf... Posted Image L-ai redirectionat pe om pe acest topic de la dana, ca sa ii raspunzi aici si sa il redirectionezi pe jurnalul tau.
Cum te-ai scarpina cu mana stanga la urechea dreaptaPosted Image ,
Nu puteai direct sa ii raspunzi asta la dana pe jurnal Posted Image, putin oftopic nu strica, la mine pe jurnal de exemplu deja e un mix de medicina-farmacie-dermato Posted Image

Edited by Mirel_85, 06 September 2017 - 12:33.


#2283
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMirel_85, on 06 septembrie 2017 - 12:33, said:

L-ai redirectionat pe om pe acest topic de la dana,
Pentru discutii interactive.

View PostMirel_85, on 06 septembrie 2017 - 12:33, said:

ca sa ii raspunzi aici si sa il redirectionezi pe jurnalul tau.
Doar ca sa-i arat pozele, nu ca sa discute acolo.

View PostMirel_85, on 06 septembrie 2017 - 12:33, said:

Nu puteai direct sa ii raspunzi asta la dana pe jurnal
Cred ca ar fi fost o gresala, deoarece aceste discutii probabil intereseaza si pe altii. Poate se implica si altii, care nu frecventeaza aria de Jurnale, sau nu frecventeaza topicul Danei.
Pe topicul Danei, s-ar fi pierdut in neant in 2 - 3 zile.
Acesta este motivul pentru care am preferat sa-i raspund aici.

Edited by kolfleading, 06 September 2017 - 12:44.


#2284
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Multumesc pentru sfaturi. Acum este clar ca trebuie izolata si elevatia pe interior (daca nu toata, macar 40 de cm de la placa in jos conform studiilor). Presupun ca ai izolat cu 10 cm ?

#2285
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
10 cm de XPS din doua straturi de 5 cm (pentru ca polistirenul de 5 cm era mai ieftin si era pe stoc, iar cel de 10 cm era mai scump si se aducea doar pe baza de comanda).

#2286
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View Postlivyu_s, on 06 septembrie 2017 - 13:15, said:

Multumesc pentru sfaturi. Acum este clar ca trebuie izolata si elevatia pe interior (daca nu toata, macar 40 de cm de la placa in jos conform studiilor). Presupun ca ai izolat cu 10 cm ?
Depinde de cât de înaltă ai elevația, 40cm nu este o cifra magica. Mai degrabă 60cm este mai magica pentru ca este lățimea unei plăci de XPS. Daca pui 40 ce faci cu restul plăcii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate