Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

daniMMM

daniMMM

Guru Member

• Grup: Senior Members
Banda bituminoasa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Srk72nXrGJk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sctnicu

sctnicu

Member

• Grup: Members
este in comert o solutie cauciucata la galeti care se toarna si se intareste. Nu mai intra apa   http://www.doctoride...ru-acoperis-68/

SpeedDemon

SpeedDemon

Senior Member

Am avut si eu o gaura la terasa pe unde intra apa, am infundato cu silicon sanitar, din ala pt baie si nu mai am probleme.

colombo2003

colombo2003

Senior Member

Dar ala in timp, mai ales la soare, dar si la inghet, nu prea rezista. Poate fi o solutie temporara, pentru un sezon, cel mult doua.

msn2

msn2

Active Member

trebuie sa scoti spuma si sa pui un profil de tabla bun, fara indoituri si sa il etansezi cu un adeziv polimeric NEGRU bun la tub, gen ceresit ft101, byson polymax, moment fix total.
eu asa am facut si e ok

teletrance

teletrance

Junior Member

saga continua. dorel loveste din nou! l-am concediat. stie cineva un mester in Timisoara care ma poate ajuta sa continui lucrarea? mersi!
in caz ca cineva se intreaba, foliile au cazut singure, peste noapte. le-a lipit cu moment, de care care mesterul a spus ca e o banda de lipit folii foarte potrivita.
azi comand banda de lipit de la delta si o sa iau si alta folie, pt ca cea pusa a fost pusa a fost masurata din ochi si a fost taiata scurt.
p.s.: folia mi s-a parut de calitate, la cat ma pricep eu

Attached Files

Edited by teletrance, 03 August 2016 - 11:07.

teletrance

teletrance

Junior Member

Astazi, mesterul a venit si si-a luat sculele si a spus ca n-o sa-mi dea niciun ban inapoi (i-am platit toata lucrarea, pe bunacredinta sau...). A lasat in urma lui cum vedeti mai sus, in poze. Stie cineva daca ar avea vreo valoare vreo reclamatie la politie, in contextul in care nu am contract cu el? mersi!

brawnie

brawnie

Ing.

din povestea de mai sus te alegi numai cu o invatatura de minte...Nu mai da bani in avans nici daca e tatal tau. Nu ai ce sa faci la politie...ba sa nu ai probleme ca ai incurajat munca la negru :)
Am vazut amenzi de 10 000 lei de la ITM la un beneficiar care lucra cu o echipa, bineinteles la negru.
Conform art. 260. (1) constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu ameda de la 500 lei la 1000 lei.

si inca un citat:
HG 500/2011 :
Art. 9. - (1) Constituie contravenţii următoarele fapte săvârşite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de muncă prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a)-g), cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către salariatul în cauză;
....
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează după cum urmează:
a) cea prevăzută la lit. a), cu amendă de 10.000 lei pentru fiecare persoană primită la muncă fără transmiterea la inspectoratul teritorial de muncă a registrului completat cu toate elementele contractului individual de muncă, fără ca amenda totală cumulată să depăşească suma de 50.000 lei;
......
(3) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către inspectorii de muncă.
(4) Contravenientul poate achita în cel mult 48 de ore jumătate din minimul amenzii contravenţionale prevăzute la alin. (2) lit. B)-e).

teletrance

teletrance

Junior Member

mersi mult de info, @brawnie. In realitate, am fost nevoit sa lucrez cu acel mester, pentru ca nicio firma nu a vrut sa faca lucrarea (prea mica, au mult de lucru etc.).
In fine, vorba ta, nu mai dau toti bani in avans. Dar urmatorul mester sigur o sa-mi ceara un avans. Si n-o sa vrea contract, probabil. Nu stiu cum sa procedez. hm...

brawnie

brawnie

Ing.

Sa iti ceara avans pentru ce? Eu inteleg cand contractezi o firma si iti cere avans pentru achizitia de materiale dar nu e cazul tau.

teletrance

teletrance

Junior Member

o sa vad cum decurg lucrurile si revin cu info :)

msn2

msn2

Active Member

nu e fezabila o reclamatie la politie, doar pt distrugere ai putea sa il reclami... ca aia a facut cu folia aia, a distrus-o!
urmatorului ii arati ce a facut primul si ii explici de ce nui vreisa dai avans, daca nu accepta atunci fii sigur ca ai scapat de la inceput de un excroc.

Edited by msn2, 05 August 2016 - 14:26.

teletrance

teletrance

Junior Member

Buna! Va rog mult sa ma sfatuiti in privinta unei alte probleme. Datele problemei mele sunt:
1. apartament cu 2 camere cu un singur perete exterior intr-un bloc nou cu 3 etaje, etajul 3.
2. deasupra, mansarda in devenire.
3. as vrea pe cat posibil sa evit folosirea unei sape pentru montare parchet in mansarda in devenire
4. nu stiu daca e relevant, in apartament am incalzire in pardoseala apa calda - centrala, peste care o sa am gresie; in mansarda, o sa am calorifere.
4. intre cele 2 spatii (apartament si mansarda) este o placa de beton de 10-11 cm
Intrebare: ce posibilitate am sa pun parchet laminat fara sapa, in contextul in care izolarea termica a mansardei fata de apartament imi este irelevanta?

p.s.: sper ca saptamana viitoare sa revin cu foto montaj din nou folie, de data aceasta corect! :)

ghitagheorghe

ghitagheorghe

Junior Member

Nu am nici o tangenta cu domeniul dar in ro.sunt pretenti de calitate dar la pret de ro.iar asta nu se poate, avansul este garantia mesterului ca macar o parte din suma a fost incasata neavind garantia plati la final.Vreti calitate asta presupune manopera tva imopozit cas alte taxe indirecte care cresc totalul cu cel putin 60%?

teletrance

teletrance

Junior Member

View Postghitagheorghe, on 18 august 2016 - 20:35, said:

Nu am nici o tangenta cu domeniul dar in ro.sunt pretenti de calitate dar la pret de ro.iar asta nu se poate, avansul este garantia mesterului ca macar o parte din suma a fost incasata neavind garantia plati la final.Vreti calitate asta presupune manopera tva imopozit cas alte taxe indirecte care cresc totalul cu cel putin 60%?
i-am dat jumate din bani in primele ore de lucru. urmatoarea perioada, restul banilor... vezi mai sus ce calitate am primit in schimb. nota: cat a cerut, atat i-am dat, nu m-am tocmit 1 leu.

mediasettv

mediasettv

Senior Member

De curând mi-am facut izolatie exterioară cu o firma autorizata!Locuiesc la etajul 2 din 4!Dupa ce a terminat izolația la mine, s-a "trezit" si vecinul de deasupra(etajul 3 același palier) ca vrea sa facă izolatie!Ancorarea schelelor pana la el s-a facut la mine (2 găuri la sufragerie, 2 la dormitor si una la baie).M-ar interesa va rog, in acele găuri ramase(in afara de materialul cu care le acoperă ei) ce pot pune ptr.a nu se infiltra apa?Merci!

msn2

msn2

Active Member

in gauri bagi spuma de lipit polistirenul, astepti sa se usuce, o tai la ras si pe deasupra dai cu adeziv si peste cu o vopsea de exterior.
sau daca nu te intereseaza cum arata iei un tub de ceresit ft101 si umpli gaura.

ps: nu ii lasa sa umple gaurile cu adeziv!! in nici un caz. daca au facut-o pune-i sa il scoata.

Edited by msn2, 01 September 2016 - 14:32.

mediasettv

mediasettv

Senior Member

View Postmsn2, on 01 septembrie 2016 - 14:31, said:

in gauri bagi spuma de lipit polistirenul, astepti sa se usuce, o tai la ras si pe deasupra dai cu adeziv si peste cu o vopsea de exterior.
sau daca nu te intereseaza cum arata iei un tub de ceresit ft101 si umpli gaura.

ps: nu ii lasa sa umple gaurile cu adeziv!! in nici un caz. daca au facut-o pune-i sa il scoata.
Merci mult!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate