Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

msn2

msn2

Active Member

• Grup: Members

View Postteletrance, on 28 iulie 2016 - 10:17, said:

Multumesc mult pentru raspuns!
Am cumparat spuma (pt usi si ferestre), o pun acum baietii. Placile, da, sunt rosii, antifoc. Le prind cu bride multe. Ce nu reusesc sa-mi dau seama: se pun bridele si pe urma folia sau ar trebui pusa intai folia si apoi bridele?
Personal, la finisajul rigipsului nu am pretentii, am vazut ca la asta se pricep mai bine decat la vata/izolatie.
se pun profilele de metal si pe ele se lipeste folia bariera de vapori, peste folie, dedesuptul ei se prind la sfarsit placile de rigips.

la finisaj rigips neaparat banda la canturi si o pasta de cutit de calitate altfel o sa crape.

Edited by msn2, 29 July 2016 - 09:49.

teletrance

teletrance

Junior Member

View Postmsn2, on 29 iulie 2016 - 09:35, said:

se pun profilele de metal si pe ele se lipeste folia bariera de vapori, peste folie, dedesuptul ei se prin la sfarsit placile de rigips.

la finisaj rigips neaparat banda la canturi si o pasta de cutit de calitate altfel o sa crape.
acum monteaza profilele de metal, ca ieri, dupa 3 tuburi de spuma, au plecat... Maine urmeaza, sper, folia. I-am intrebat acum si mi-au spus ca folia vine lipita de profile (o sa pun deseara poze cu structura de peste vata). Mi-au spus ca sungurele perforatii in folie se vor face de la tn-urile/suruburile cu care vor prinde rigipsul pe structura, peste folie.  Nu am inteles ce-ai vrut sa spui prin

View Postmsn2, on 29 iulie 2016 - 09:35, said:

Trebuie altfel de banda decat cea pe care o folosesc pentru prinderea foliei de structura?

p.s: la catepe (streasina, sus si pe laterale) folia o vor lipi cu silicon dedicat. In orice caz, cand vor pune folia, voi sta langa ei

multumesc

msn2

msn2

Active Member

cu finisat la canturi ma refeream la placile de rigips, nu are legatura cu folia. multi meseriasi dau superficial sau deloc cu ce trebuie la imbinarile dintre placile de rigips si asa apar crapaturi acolo f repede.

teletrance

teletrance

Junior Member

View Postmsn2, on 29 iulie 2016 - 12:16, said:

cu finisat la canturi ma refeream la placile de rigips, nu are legatura cu folia. multi meseriasi dau superficial sau deloc cu ce trebuie la imbinarile dintre placile de rigips si asa apar crapaturi acolo f repede.
am inteles. o sa intreb despre acest aspect. mersi mult pentru atentionare!

msn2

msn2

Active Member

cel mai bine e sa te uiti la manualul de la rigips ca acolo sunt trecute toate etapele care trebuiesc parcurse pt a avea un montaj si finisare corecte a placilor

ps: eu l-am scos la imprimanta si l-am lasat la casa sa poata sa il vada si muncitorii daca aveam divergente

Edited by msn2, 29 July 2016 - 13:08.

teletrance

teletrance

Junior Member

Am revenit cu fotografii dupa montajul scheletului. M-ar ajuta mult sa stiu daca acolo unde e prinsa brida de grinda (prima poza) trebuie sa nu sa pun spuma sau vata de sticla inainte sa fie montata folia.
Ultima poza e imbinarea dintre palcile de rigips de pe peretele vertical. A cam crapat deja pasta aia pusa acolo. Ar trebui sa pun si-o banda peste imbinare?
multumesc!

Attached Files

brawnie

brawnie

Ing.

• Grup: Senior Members
se pune obligatoriu banda. Nu tu ziceai ca se pricep la rigips mesterii...eu le-as da un picior in fund si i-as scoate afara daca fac tampenii din astea...

teletrance

teletrance

Junior Member

View Postbrawnie, on 29 iulie 2016 - 20:38, said:

se pune obligatoriu banda. Nu tu ziceai ca se pricep la rigips mesterii...eu le-as da un picior in fund si i-as scoate afara daca fac tampenii din astea...
of... tot eu ziceam ca nu ma pricep, vai si-amar. "Banda de armare din fibra de sticla se aseaza numai pe stratul proaspat de chit si se preseaza usor cu spaclul."
Practic, banda asta nu trebuie deja pusa? Sau mai vine alt strat de chit peste ce e acum?
Stiu sigur ca nu am cumparat banda din acest fel si niic nu mi-a spus ca trebuie sa cumpar.
i-as concedia, sincer. dar nu gasesc altii, si am tot cautat... toti au de lucru perioada asta si urmatoarea...

brawnie

brawnie

Ing.

banda trebuia pusa deja cand s-a dat cu chit....pune-i sa curate zona care a crapat si sa dea din nou cu chit si sa inglobeze banda in stratul proaspat (se face ca la plasa de armare de la termosistem)....Aceeasi banda trebuie pusa si la imbinarea placilor verticale cu cele orizontale (pereti cu tavan) sau mai stiu eu ce alte imbinari in unghi ai pe acolo...practic pe la toate imbinarile dintre placi....

teletrance

teletrance

Junior Member

View Postbrawnie, on 29 iulie 2016 - 20:57, said:

banda trebuia pusa deja cand s-a dat cu chit....pune-i sa curate zona care a crapat si sa dea din nou cu chit si sa inglobeze banda in stratul proaspat (se face ca la plasa de armare de la termosistem)....Aceeasi banda trebuie pusa si la imbinarea placilor verticale cu cele orizontale (pereti cu tavan) sau mai stiu eu ce alte imbinari in unghi ai pe acolo...practic pe la toate imbinarile dintre placi....
sa iau banda pe care mi-ai recomandat-o sau sa pun asta mult mai scumpa?

Peretii verticali sunt dublu placati. Sigur o sa-mi dea un motiv pentru care n-au pus banda de armare si probabil ca asta o sa fie motivul.
In orice caz, ma gandesc acum, daca le zic sa refaca, o sa se supere si-o sa faca altele in sila.
I-am dat banii inainte pentru ca cel care se ocupa de lucrare e o cunostinta. Daca nici la rigips n-a facut cum trebuie, atunci... nu stiu ce sa mai zic.
Banii de materiale n-au fost o problema, i-am spus sa luma cele mai bune materiale, ca o data fac si pe urma s anu mai am treaba...

brawnie

brawnie

Ing.

aia mai scumpa care e in link scrie clar ca e recomandata pentru imbinarea placilor rezistente la umiditate (rigips verde) care se foloseste de obicei in bai... eu zic ca nu e cazul la tine ...decat eventual in baie daca ai baie la mansarda...

teletrance

teletrance

Junior Member

View Postbrawnie, on 30 iulie 2016 - 12:18, said:

aia mai scumpa care e in link scrie clar ca e recomandata pentru imbinarea placilor rezistente la umiditate (rigips verde) care se foloseste de obicei in bai... eu zic ca nu e cazul la tine ...decat eventual in baie daca ai baie la mansarda...
am o baie fara dus. si acolo a pus rigips rosu. l-am intrebat astazi si mi-a spus ca avem luate 5 benzi din alea recomandate de tine, mai ieftine. A spus ca banda pune dupa ce umple golurile dintre rosturi.
Adica, umple golurile la nivel, lasa sa se usuce, apoi pune banda. O fi corecta abordarea?
In orice caz, am decis sa nu-si mai ia niciun ajutor si sa vin eu sa-l ajut, pana finalizeaza. Pierd ceva timp, dar stiu ca sunt acolo si urmaresc.
singurul lucru pe care-l regret e ca stratul 2 de vata a fost prins cu sarma si nu pe structura. In plus, acum si-a dat seama ca-i trebuie si tije, ca sa prinda structura. Sa vezi ce veselie e sa caute capriorul prin vata si sa bage bormasina sa prinda tija...
Si, daca nu i-as fi trimis filmulete de la producatori (de la knauff si isover) inainte sa se apuce de treaba...

brawnie

brawnie

Ing.

@teletrance...acea banda se pune inainte de a da cu chit...acum daca a dat deja chit nu mai are ce face...sa il dea jos nu poate ... citeste inca odata instructiunile de pe site la dede: "Banda de armare din fibra de sticla se aseaza numai pe stratul proaspat de chit si se preseaza usor cu spaclul. Dupa uscarea stratului de chit de umplere, se aplica stratul de nivelare, care apoi este intins cu muchia spaclului pe toata latimea pana se obtine un strat uniform, fara denivelari.
Etapa finala se poate realiza fie cu ajutorul unui chit de rosturi (clasic, pe baza de pulbere) sau cu ajutorul chitului sub forma de pasta gata preparata ProMix Mega, care este indicat in special pentru stratul final.
Dupa uscare, se slefuiesc chitul si suprafata chituita cu o panza abraziva fixata pe un suport manual. In timpul slefuirii trebuie o atentie sporita, pentru a nu deteriora banda de armare sau suprafata placii din gips-carton."

ciobimar

ciobimar

Senior Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AA2lZG_4cAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Montare "plasa de fibra-sticla"

msn2

msn2

Active Member

mama masii de treaba...plasa de armare, indiferent de situatie, se pune pe stratul suport si se inglobeaza in el, NU se pune intai plasa si dupa se da cu pasta!

asta e valabil la finisare placi rigips, glet direct pe pereti, spaclu polistiren etc...

teletrance

teletrance

Junior Member

multumesc mult tuturor pt info. personal, ma intereseaza mai putin cum pune rigipsul. tandemul vata - folie era important pt mine. azi am pus impreuna folia, maine punem rigips si scap de chestiunea asta.
n-a iesit o lucrare asa cum as fi vrut sa iasa, asa cum i-am spus de dinainte ca vreau sa iasa. n-a facut cum a spus c-o sa faca. acum, cum mi-o fi norocul! multumesc inca o data pt ajutor, seara frumoasa!

bilti

bilti

Senior Member

Am nevoie de un sfat legat de infiltratiile de apa pe timpul ploilor. Am o terasa inchisa care e acoperita cu tigla metalica. Din pacate lucrarea are niste probleme la imbinarea cu peretele casei si imi intra apa pe timpul ploilor mai puternice. Dorel a pus niste spuma care mai rau a facut prin expandare. Ce solutie sa folosesc? Ma gandesc sa dau jos bucata cu probleme impreuna cu spuma dar nu stiu ce as putea folosi pentru etansarea dintre tigla si perete. Ceva sfaturi de la priceputi?

Attached Files

tidicristi

tidicristi

Senior Member

Ceva de genul wakaflex -> https://www.google.r...5fH5u547covx-M:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate