Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#1945
Silvyio

Silvyio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.02.2016

View PostKendo, on 25 iulie 2016 - 10:53, said:

Am modificat putin datele din u-wert pentru ca nu aveau aceleasi valori ca si cele din specificatiile de pe site si ar arata asa:
Attachment u-wert-berechnung_ThermoBrick_365.pdf

Simularea cu caramida de 25 si termoizolant de 20 o gasiti aici http://forum.softped...ie/page__st__18

#1946
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 25 iulie 2016 - 10:53, said:

Am modificat putin datele din u-wert pentru ca nu aveau aceleasi valori ca si cele din specificatiile de pe site si ar arata asa:
Attachment u-wert-berechnung_ThermoBrick_365.pdf
Bravo @Kendo !Posted Image Posted Image
Deci, ca si BCA-ul cu lambda sub 0,1 W/(mpK), aceasta caramida necesita un "tratament suplimentar"", care dupa mine poate fi ori o bariera contra vaporilor pe interior, ori un strat de termoizolant de minim 10cm pe exterior.. Dar nu este gresit sa se aplice si una, si alta..
Ar mai fi cineva doritor sa se ofere sa faca o simulare cu noile date?Posted Image

#1947
Silvyio

Silvyio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.02.2016

View Postandreilesan, on 25 iulie 2016 - 19:26, said:

Bravo @Kendo !Posted Image Posted Image
Deci, ca si BCA-ul cu lambda sub 0,1 W/(mpK), aceasta caramida necesita un "tratament suplimentar"", care dupa mine poate fi ori o bariera contra vaporilor pe interior, ori un strat de termoizolant de minim 10cm pe exterior.. Dar nu este gresit sa se aplice si una, si alta..
Ar mai fi cineva doritor sa se ofere sa faca o simulare cu noile date?Posted Image

Salutare comunitate,

Daca as folosi aceasta caramida si o bariera contra vaporilor pe interior plus rigips; exista riscul de condens intre caramida si bariera contra vaporilor?

Multumesc!

#1948
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PE_bUYZbTeY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Traducere cu gogu din prezentarea video-ului..
În această lecție ne vom uita la principiile de bază ale izolației termice a pereților din interiorul camerei și balcoane. Cum pot fi utilizate spatiile, grosimea izolației din interior, caracteristicile de mediu ale acestui tip de izolație, precum și instalarea  ,regulile de fixare a izolației.

Edited by ciobimar, 27 July 2016 - 07:37.


#1949
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006
Buna seara! Sunt in plin proces de izolare termina mansarda. Am folosit 2x10cm vata bazaltica de calitate buna. Nu sunt sigur cat de buna e treaba pe care au facut-o mesterii care au montat vata. Atasez cateva fotografii.
Va rog mult sa-mi spuneti daca pare in regula montajul sau, daca nu, ce se poate face - daca se poate face... - pentru a repara ce nu e in regula. Multumesc mult!

Attached Files



#1950
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
umple golurile ramase cu spuma...

#1951
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006

View Postbrawnie, on 27 iulie 2016 - 21:05, said:

umple golurile ramase cu spuma...
Mersid e raspuns! Nu ar fi o solutie sa dau jos vata si s-o pun din nou, cum trebuie?

#1952
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu vad in poze cateva zone "cu probleme" unde si-au batut joc efectiv de vata...in rest pare a fi montat ok...uite tocmai din acest motiv la mine acasa am ales sa imi fac singur izolatia in pod pentru ca nici un meserias nu ar fi reusit sa o monteze mai bine ca mine...eu am pus 30 cm de vata in 4 straturi : 2 de 5 cm si 2 de 10 cm tesute in sah ca sa nu am rosturi (aici)...pe placa de la etaj la tine par a fi puse saltele de vata una peste alta...

#1953
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006

View Postbrawnie, on 27 iulie 2016 - 21:31, said:

eu vad in poze cateva zone "cu probleme" unde si-au batut joc efectiv de vata...in rest pare a fi montat ok...uite tocmai din acest motiv la mine acasa am ales sa imi fac singur izolatia in pod pentru ca nici un meserias nu ar fi reusit sa o monteze mai bine ca mine...eu am pus 30 cm de vata in 4 straturi : 2 de 5 cm si 2 de 10 cm tesute in sah ca sa nu am rosturi (aici)...pe placa de la etaj la tine par a fi puse saltele de vata una peste alta...
asta m-am gandit sa fac si eu. s-o dau jos si s-o pun la eu, cu mainele mele, dupa un mic research pe net. Ca nu gasesc pe nimeni pe care sa-l platesc si sa-si respecte cuvantul. Acolo unde pare mai ok face burta, e in cadere si nu e normal, acest lucru se va lasa peste foliie si rigips in cateva saptamani, pun pariu.

#1954
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postbrawnie, on 27 iulie 2016 - 21:05, said:

umple golurile ramase cu spuma...
Se pot umple si cu vata la fel de bine...doar ca trebuie sa faca asta, cineva  cu multa rabdare , se pot remedia micile neajunsuri vizibile acum, mai importanta e bariera de vapori si inchiderea izolatiei sa nu patrunda umezeala la ea...decat aspectul din acest stadiu..

#1955
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006
problema pe care o vad eu este ca stratul 2, cel vizibil, nu e prins bine, face burta si se va lasa. Am o folie buna, ce urmeaza a fi pusa. O alta problema pe care o vad (se poate observa intr-o poza) e ca suruburile ("tebe"-uri?)folosite pentru prinderea bridelor sunt mici si nu cred ca vor sustine placile de rigips

#1956
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postteletrance, on 27 iulie 2016 - 21:50, said:

e ca suruburile ("tebe"-uri?)
TN-uri

#1957
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006

View Postteletrance, on 27 iulie 2016 - 21:39, said:

asta m-am gandit sa fac si eu. s-o dau jos si s-o pun la eu, cu mainele mele, dupa un mic research pe net. Ca nu gasesc pe nimeni pe care sa-l platesc si sa-si respecte cuvantul. Acolo unde pare mai ok face burta, e in cadere si nu e normal, acest lucru se va lasa peste foliie si rigips in cateva saptamani, pun pariu.
m-a trimis sa cumpar tn-uri, am fost, i le-am adus si mi-a spus ca-s tb-uri, dar ca sunt bune... :) in fine. cred ca profilele pt rigips vor servi ca si structura de sustinere pentru stratul 2 (vizibil) de vata.

View Postciobimar, on 27 iulie 2016 - 21:39, said:

Se pot umple si cu vata la fel de bine...doar ca trebuie sa faca asta, cineva  cu multa rabdare , se pot remedia micile neajunsuri vizibile acum, mai importanta e bariera de vapori si inchiderea izolatiei sa nu patrunda umezeala la ea...decat aspectul din acest stadiu..
nu-mi dau exact seama la ce te referi cand spui "inchiderea izolatiei". acest proces se face, practiv, cu o folie, nu-i asa?

#1958
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
vata e pusa acceptabil dar trebuie sa umpli toate golurile ori cu spuma ori cu vata de sticla. la mansarda ar trebui placi gipscarton antifoc din alea rosii care sunt grele asa ca mare grija cum la sustii, eventual mai adauga suport pt ele.

la folia bariera de vapori nu ii mai lasa singuri si ai mare grija sa nu o gaureasca prea mult si sa o puna si suprapus cam 10 cm.

la mine cand au terminat cu vata au rasuflat asa de usurati ca scapa de mine de parca eram diavolul in persoana... :) ,  nu stiau ei ce ii asteapta la finisajul rigipsului...

Edited by msn2, 28 July 2016 - 08:51.


#1959
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006

View Postmsn2, on 28 iulie 2016 - 08:50, said:

vata e pusa acceptabil dar trebuie sa umpli toate golurile ori cu spuma ori cu vata de sticla. la mansarda ar trebui placi gipscarton antifoc din alea rosii care sunt grele asa ca mare grija cum la sustii, eventual mai adauga suport pt ele.

la folia bariera de vapori nu ii mai lasa singuri si ai mare grija sa nu o gaureasca prea mult si sa o puna si suprapus cam 10 cm.

la mine cand au terminat cu vata au rasuflat asa de usurati ca scapa de mine de parca eram diavolul in persoana... Posted Image ,  nu stiau ei ce ii asteapta la finisajul rigipsului...
Multumesc mult pentru raspuns!
Am cumparat spuma (pt usi si ferestre), o pun acum baietii. Placile, da, sunt rosii, antifoc. Le prind cu bride multe. Ce nu reusesc sa-mi dau seama: se pun bridele si pe urma folia sau ar trebui pusa intai folia si apoi bridele?
Personal, la finisajul rigipsului nu am pretentii, am vazut ca la asta se pricep mai bine decat la vata/izolatie.

#1960
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Cand am auzit credeam ca am halucinatii, 40.000 lei pentru izolatie platiti de stat, cred ca se ajung banii la cativa, restul tot cu polistiren...
Casa Verde Plus 2016. Dacă-ți izolezi termic locuința, vei putea cere statului până la 40.000 de lei
Ce place la proictul asta este ca polistirenul nu este agreat, sper ca asa sa ramana!

Edited by sandy76, 28 July 2016 - 12:40.


#1961
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
......si la sfarsit;
Atenție! Proiectul de ordin NU se aplică momentan. Pentru a intra în vigoare, acesta trebuie să fie aprobat și publicat în Monitorul Oficial.

#1962
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ramane de vazut cum se va pune in practica. Daca dureaza luni de zile pana primesti un raspuns, or sa stea oamenii cu casele neterminate?! Si daca nu le este aprobat proiectul, ce fac? Platesc din banii lor sau nu mai respecta proiectul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate