Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#1819
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Ai tinut cont la calcul si de geamuri si aerisire/ventilare?

#1820
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
de geamuri da,de aerisire nu,ca nu mi/am dat seama cum sa calculez

#1821
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Uite aici niste calcule care tin cont si de aerisire: http://forum.softped...0#entry16616667

Posted Image Andrei

Edited by Kendo, 23 January 2016 - 21:31.


#1822
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
eps15cm,bks30 tencuiala 2cm,podea xps10cm,sapa 5cm,parchet14cm,tavan grinzi lemn,30cm vata minerala ,geamuri 17mp Uw-0,85,parter,casm astea sunt datele dupa care am facut simularea,

si Text -15 Tint 22 grade

#1823
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Dpdv matematic pare plauzibil. Partea de aerisire se calculeaza in funtie de volum. Daca ai 115mp utili la o inaltime de 2.75m => ~316mc
QAerisire: 0.189 x 316.25 x (22 - (-15)) = 0.189 x 316.25 x 37 = 2.2 kW

#1824
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
multumesc

#1825
sanduemil

sanduemil

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2016
Va salut,

Detin un spatiu commercial in interiorul caruia activitatea pe care o desfasuram implica o temperatura interioara mare, lucram cu foc deschis.
Structura este pe baza de termopan, acoperisul este din tabla, invelit in 2 straturi de smoala iar la interior, intre acoperis si tavanul fals am izolat cu vata minerala.

Avem urmatoarea problema, acum cand afara sunt temperaturi cu - grade, in interior caldura fiind ridicata, banuim noi ca undeva intre vata minerala si acoperis (vata nu este aplicata, este doar asezata deasupra tavanului fals) se formeza condens. Condensul este insa atat de mare ca practic ploua in interior peste tot.

Un sfat despre cum ar trebui sa remediem problema ? Cum ar trebui izolata o incapare a carui acoperis este dintr-o tabla subtire ?

Multumesc !

#1826
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca vrei sa izolezi pe interior atunci trebuie o bariera de vapori pe fata interioara a izolatiei. Daca vaporii nu mai ajung in vata, nu mai are ce sa condenseze. In cladiri rezidentiale se foloseste o folie de plastic, dar nu stiu daca ar rezista la temperaturile pe care le aveti voi acolo. Poate inca un rand de tabla si sub izolatie?

Alta varianta ar fi ca izolatia termica sa fie pe exterior. Atunci vaporii de apa nu vor mai trece prin tabla, iar tabla va fi calda, avand izolatie deasupra, deci nu va mai aparea condens. Dar asta nu stiu daca se poate pune in practica in cazul tau.

Atentie ca vata uda nu prea mai izoleaza termic.

#1827
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Condensul se face de la aer cald+corp rece.
Tabla fiind rece, ea fiind stratul exterior, trebuie doar sa impiedicam aerul sa ajung in contact cu tabla. Asta se face prin aplicarea izolatiei direct/lipit de tabla, astfel incat aerul cald sa nu mai ia contact cu tabla foarte rece. SI apoi folie anticondens. Sau inlocuiti acoperisul de tabla subtire cu panou de tip sandvis (tabla- spuma - tabla).

#1828
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Batranelul, on 25 ianuarie 2016 - 11:15, said:

trebuie doar sa impiedicam aerul sa ajung in contact cu tabla. Asta se face prin aplicarea izolatiei direct/lipit de tabla, astfel incat aerul cald sa nu mai ia contact cu tabla foarte rece.
Vaporii de apa din aerul de sub izolatie se infiltreaza prin vata si tot ajung la tabla.
Sau, daca punctul de condens se atinge in interiorul izolatiei, acesti vapori vor condensa chiar si in "miezul" izolatiei.
Asa ca lipirea izolatiei de tabla nu te ajuta cu nimic.

Bariera de vapori este solutia daca se insista pe izolatie interioara.

Edited by kolfleading, 25 January 2016 - 11:33.


#1829
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 Batranelul, on 25 ianuarie 2016 - 11:15, said:

Condensul se face de la aer cald+corp rece.

Gresit. Condensul se face de la umezeala din aerul cald+corp rece.
Problema e ca o mare parte din umezeala lor provine de la focul deschis, deci n-au cum sa scape de ea.
Eventual o solutie de captare a condensului si evacuarea cu un burlan, ca la acoperis?
Sau un tavan fals din materiale antiincendiu? Ignifugat nu e suficient...
Fa o intrebare la ISU - sau astia doar te lasa sa-ti faci si apoi dau amenzi daca nu e bine?...

#1830
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Pai normal ca de la 'umezeala' din aer (recte vapori), ca doar nu de la uscaciune.

Ma gandeam ca nu e o precizare musai de facut, din moment ce nu ai aer perfect uscat (care sa nu includa vapori de apa) in conditii normale.

#1831
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 kolfleading, on 25 ianuarie 2016 - 10:02, said:

.. In cladiri rezidentiale se foloseste o folie de plastic, dar nu stiu daca ar rezista la temperaturile pe care le aveti voi acolo. ..
Bariera de vapori poate fi nu doar din polimeri, ci si din metale.. spre exemplu, aluminiu..Posted Image

#1832
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
structura corecta a unui tavan, de jos in sus este:
- rigips sau altele
- membrana antivapori
- izolatie termica
- folie anticondens
- tabla

membrana antivapori nu permite vaporilor sa ajunga in jzolatie sau pe zone reci si sa condenseze
folia anticondens nu permite condensului format pe tabla sa picure jos

Edited by danr, 26 January 2016 - 22:07.


#1833
narcischopper

narcischopper

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.01.2016
Buna
Mi-ai cerut detali in legatura cu termo-izolatia.
Am folosit la pardoseala polistiren extrudar eps150 50mm r-value 0.032 apoi peste am folosit spuma poliuretanica de 10cm cu foli de aluminiu pe amandoua partile r-value 0.022 si apoi incalzire in pardoseala apoi sapa.
Pentru pereti am folisit porotherm sth 30cm r-value 0.141 cu adeziv termo tm 50 de la porotherm.
Apoi pentru toti stalpi,centuri si tot ce a fost beton armat am folosit in partea din exterior polistiren extrudat de 5cm
Am aplicat la exterior polistiren expandat grafitat  de 20cm r-value 0.032 si in partea interioara polistiren expandat eps 100 de 5cm r-value 0.036
Pentru acoperis am folosit izolatie multi foil din 15 straturi echivalent cu 210mm vata minerala si spuma poliuretanica suflata cu celule inchise de 13 cm r-value 0.023  
Geamuri salamander bluevolution 92mm si sticla tripan de 52 mm  4s 6mm+f4+lowe 4mm warm edge
Cam asta este ceea ce am folosit.
Daca mai doresti detali suplimentare iti dtau la dispozitie
Multumesc toate cele bune.


#1834
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Multumesc pentru raspuns.
As fi interesat de ceva denumiri comerciale, modele, producatori si preturi pentru placile de spuma folosite la pardoseala si izolatia "multi foil" de la acoperis.

Edited by kolfleading, 26 January 2016 - 22:52.


#1835
narcischopper

narcischopper

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.01.2016
Buna eu am adus materialele din Marea Britanie probabil caci exista si in alte tari in europa dar eu nu stiu exact.
Aici am atasat niste link-uri cu preturile.
http://m.builderdepo...mm-x-100mm.html

http://m.screwfix.co...0?filtered=true
Pentru transport am folosit pe cineva care face transport in UK si am iesit destul de bine!
Multumesc

#1836
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009

 narcischopper, on 26 ianuarie 2016 - 22:18, said:

Buna
Mi-ai cerut detali in legatura cu termo-izolatia.
Am folosit la pardoseala polistiren extrudar eps150 50mm r-value 0.032 apoi peste am folosit spuma poliuretanica de 10cm cu foli de aluminiu pe amandoua partile r-value 0.022 si apoi incalzire in pardoseala apoi sapa.
Pentru pereti am folisit porotherm sth 30cm r-value 0.141 cu adeziv termo tm 50 de la porotherm.
Apoi pentru toti stalpi,centuri si tot ce a fost beton armat am folosit in partea din exterior polistiren extrudat de 5cm
Am aplicat la exterior polistiren expandat grafitat  de 20cm r-value 0.032 si in partea interioara polistiren expandat eps 100 de 5cm r-value 0.036
Pentru acoperis am folosit izolatie multi foil din 15 straturi echivalent cu 210mm vata minerala si spuma poliuretanica suflata cu celule inchise de 13 cm r-value 0.023  
Geamuri salamander bluevolution 92mm si sticla tripan de 52 mm  4s 6mm+f4+lowe 4mm warm edge
Cam asta este ceea ce am folosit.
Daca mai doresti detali suplimentare iti dtau la dispozitie
Multumesc toate cele bune.

Poti sa explici putin te rog de ce ai izolat si la interior cu polistiren de 5 cm?
Din cate am citit pe aici, nu se recomandã izolarea la interior.

In explicatia ta cred ca este vorba de u-value si nu de r-value, care e rezistenta termica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate