Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cruzimea fata de animale

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmianna, on May 9 2007, 23:34, said:

ce propui? pastilute? :rolleyes:
o educatie realista a copiilor si o reeducare a adultilor care au ramas in urma la acest capitol.
hainele de pe noi au fost o creatura si majoritatea creaturilor au fost facute de oameni pt folosinta oamenilor.
problema este o societate crescuta la bloc si un % ridicat care sunt inca cu capul in nori.
pai TOATE pastilele sunt din materie organica.

#20
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
explica-mi totusi cu ce ramanem daca menajam si plante, si animale? presupun ca si insectele, ca doar si ele misca.

#21
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Sa fie clar: Aici nu ii vorba sa renuntam la a mai manca carne, sa nu taiem animalele, sa devenim vegetarieni, etc, etc, etc, si prostii de astea. Vad ca s-au gasit cativa sa comenteze, dar ei sunt total offtopic. Aici tema este videoclip-ul al carui link il gasiti in primul post. Cine are de comentat altceva sa se abtina!

#22
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmianna, on May 10 2007, 01:30, said:

explica-mi totusi cu ce ramanem daca menajam si plante, si animale? presupun ca si insectele, ca doar si ele misca.
Da, daca renuntam la omorat vom muri si noi.
Viatza cere viatza si este normal si natural asa dar au aparut din ce in ce mai multi indivizi cu opinii denaturate in ceea ce priveste cum si ce sa omoram. Intr-o discutie cu o astfel de persoana ultima concluzie a fost sa omoram NUMAI animalele URATE. Cica dupa ea doar alea MERITA mancate. Astfel de atrofieri sociale se inmultesc pe la orase si incep sa creeze probleme sociale prin ipocrizia lor.
Eu le-as recomanda o dieta neorganica de pietre si nisip.

#23
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdemonyx, on May 10 2007, 16:51, said:

Sa fie clar: Aici nu ii vorba sa renuntam la a mai manca carne, sa nu taiem animalele, sa devenim vegetarieni, etc, etc, etc, si prostii de astea. Vad ca s-au gasit cativa sa comenteze, dar ei sunt total offtopic. Aici tema este videoclip-ul al carui link il gasiti in primul post. Cine are de comentat altceva sa se abtina!
Ce este mai corect: Sa-ti omori singur ce mananci sau sa platesti pe altul sa fie ucigasul? Si dupa aceea sa-l judeci si sa-l condamni.

#24
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View PostAndreiRN, on May 10 2007, 18:02, said:

Ce este mai corect: Sa-ti omori singur ce mananci sau sa platesti pe altul sa fie ucigasul? Si dupa aceea sa-l judeci si sa-l condamni.

Mai termina naibii cu offtopic-ul! Citeste regulamentul si dupa aceea posteaza, ok?

#25
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdemonyx, on May 10 2007, 18:15, said:

Mai termina naibii cu offtopic-ul! Citeste regulamentul si dupa aceea posteaza, ok?
Se pare ca esti unul din indivizi depanjati de ratiune.
Este normal ca adevarul sa doara.
Dar in loc sa te razvratesti impotriva celor din jur care au o opinie diferita ar fi mult mai bine daca ti-ai pune singur anumite intrebari.
Este adevarat ceea ce ma irita sa de mult?
Este adevarat ceea ce sustin eu?
Si totusi de ce sunt asa de stresat si suparat cand cineva imi da argumente logice?
Prin astfel de intrebari si raspunsuri iti vei putea etala gandirea la realitate.
Si vei fi mai intelept in viitor.

#26
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View PostAndreiRN, on May 11 2007, 00:49, said:

Se pare ca esti unul din indivizi depanjati de ratiune.
Este normal ca adevarul sa doara.
Dar in loc sa te razvratesti impotriva celor din jur care au o opinie diferita ar fi mult mai bine daca ti-ai pune singur anumite intrebari.
Este adevarat ceea ce ma irita sa de mult?
Este adevarat ceea ce sustin eu?
Si totusi de ce sunt asa de stresat si suparat cand cineva imi da argumente logice?
Prin astfel de intrebari si raspunsuri iti vei putea etala gandirea la realitate.
Si vei fi mai intelept in viitor.

Nu sunt deranjant de nimic. In acest topic nu sustin nimic, prezint doar un videoclip. Se pare ca nu te poti opri...

#27
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
putin pe langa subiect dar perpendicular pe titlul topicului :lol: . pai e cruditatea sau cruzimea?

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postdemonyx, on May 11 2007, 00:05, said:

Nu sunt deranjant de nimic. In acest topic nu sustin nimic, prezint doar un videoclip. Se pare ca nu te poti opri...

io zic sa-ti mai recitesti o data posturile, sa vezi ca sustii ceva :wacko:

#29
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postbaimalesi, on May 9 2007, 18:59, said:

Nu stiu de unde ii aduna pe astia care sacrifica animale, cred ca ii i-a de la Balaceanca lor .
Trebuie sa fii un pic cam sadic sa iti placa sa faci asta zilnic si sa poti pune capul pe perna linistit.
AMERICA tara tuturor posibilitatilor.

Nu cred ca le place nici lor meseria lor...cel putin la majoritatea din ei...cred ca pur si simplu asta au ajuns sa faca si prefera sa nu moara de foame ramanand fara servici.

Nu sti udaca e acelasi film care il vazusem si eu mai demult, parca facut de peta, oricum stiu cam cum sunt tratate animalele, stiu ca sunt unele care de grase ce sunt si de imbuibate ce sunt cu prostii nu le mai tin picioarele, modul in care sunt selectate si omorate.....si am incercat atunci sa ma las de carne....n-a tinut prea mult. :huh:

Oricum imi place sa cred ca in Europa sunt tratate mai bine animalele... :huh:

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
de parca sint de vina crescatorii ca animalele minca ca proastele pina se umfla. la fel cum nici macshit nu e de vina ca unii maninca ca niste cretini, cum am vazut in filmul "moralist" supersize me :wacko:

dupa parerea unora gainile ar trebui hranite optim, fiecare sa aiba dietetician, maseur si o camera de 3x3 cu jacuzzi, iar noi sa le halim numai pe alea care mor de batrinete si isi lasa prin testament carnea pentru consum uman :death:

#31
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006
Am incercat sa ma uit la tot, am renuntat dupa 1 sfert. Nu zic ca nu voi deveni vegetariana... mai ales ca aici e vorba nu de faptul ca sunt omorate pentru hrana ci pentru cum sunt crescute si lovite cu batele in cap pana la deces daca sunt cumva bolnave sau nu se pot misca...

In fine...  :(  Nu il recomand totusi, spre vizionare.

#32
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postbaxyy77, on May 11 2007, 11:37, said:

Am incercat sa ma uit la tot, am renuntat dupa 1 sfert. Nu zic ca nu voi deveni vegetariana... mai ales ca aici e vorba nu de faptul ca sunt omorate pentru hrana ci pentru cum sunt crescute si lovite cu batele in cap pana la deces daca sunt cumva bolnave sau nu se pot misca...

In fine...  :(  Nu il recomand totusi, spre vizionare.

Nu stiu, eu sunt de parere ca astupatul urechilor si ochilor nu e ceva bun. E bine de stiut cum sunt tratate animalele cu care ne hranim...Din ce stiu eu e mai putin important daca se pot misca sau nu, cat daca se ingrasa sau nu, alea care nu se ingrasa (se mantin in forma ) sunt omorate, deci e clar ce mancare sanatoasa mancam noi.

#33
Shack

Shack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.04.2007
Daca urmariti tot filmul veti vedea ca intradevar este cruzime acolo dar probabil ca a fost facut si pentru a ne face pe noi consumatorii de carne sa renuntam. Nu cred ca poate exista un clip care sa ma faca sa devin vegetarian si nici sa ies la pascut pe camp.

#34
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdemonyx, on May 11 2007, 01:05, said:

Nu sunt deranjant de nimic.
In acest topic nu sustin nimic, prezint doar un videoclip.
Se pare ca nu te poti opri...
O sa-ti creasca nasul luuuuuuug de tot.
Serios??? Te-ai trezit glumind.
Adevarul nu poate fi oprit.
De fapt moderatori o tot fac intr-un forum cenzurat. Fa o plangere.  :P

#35
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View PostMosotti, on May 11 2007, 10:19, said:

io zic sa-ti mai recitesti o data posturile, sa vezi ca sustii ceva :wacko:

Nu sustin nimic, sunt doar aluzii, mai citeste tu odata.

#36
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postraz_md, on May 11 2007, 10:26, said:

1. Nu cred ca le place nici lor meseria lor...cel putin la majoritatea din ei...cred ca pur si simplu asta au ajuns sa faca si prefera sa nu moara de foame ramanand fara servici.
2. Oricum imi place sa cred ca in Europa sunt tratate mai bine animalele... :huh:
1. Glumesti. E o pasiune pt uni. Eu ca adolescent taiam gaini fara probleme de constiinta. Iepuri am jupuit cateva sute si sa nu mai vorbim de cati pesti am curatat inainte sa-i pun in tigaie. Voi mancati doar conserve?
2. Visuri. Vorbeam cu un roman care in Austria dadea cu ciocanul in cap la vaci inainte ca altul sa le taie gatul. In Viena atarnau fazani spanzurati cu penele pe ei in magazin. In Europa se omoara mai traditional, mai putin mecanizat. Peste ocean sa industrializat omorul si il fac mai mult masinile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate