Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pneumonie

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
@mihai   Sa ne spui in continuare ce ai mai facut...
Si prietena mea s-a ales cu o pneumonie bilaterala, dar sper sa ii treaca cat mai repede.

#38
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postscc1911, on Jan 22 2008, 14:03, said:

@mihai   Sa ne spui in continuare ce ai mai facut...
Si prietena mea s-a ales cu o pneumonie bilaterala, dar sper sa ii treaca cat mai repede.
astazi, am avut programare la Neuromed in Tm, pentru o tomografie toracica (la plamani)
am ajuns mai devreme cu 20min, am semnat niste acte (am mai facut tomografie? sunt bolnav cu rinichii? claustrofobie ?) dupa care am asteeptat 2 ore jumate (aviz celor care ) si am intrat, mi-a pus un fluturas (pentru sonda) (m-a intrebat daca sunt alergic la iod, daca am avut probleme cu tiroida, rinichii) si m-a pus in masina, am fost gata in 5 min. (desigur mi-a bagat ceva in timp ce eram in "masina" ce m-a incalzit putin, m-a pus sa imi tin respiratia si gata)
Maine mi-au spus sa merg dupa rezultate.

Nu stiu daca Neuromed e clinica privata, insa am o greata cand pronunt acest nume din cauza intarzierii de 2h:30 min !!!?
Si asta in contextul in care aveam programare si nr de telefon cerut.

#39
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Dupa o viroza cu febra si stat 2 zile in pat am vazut ca nu trece tusea si am revenit la medicul de familie, care a spus ca am o congestie pulmonara, a mai avut cineva asa ceva?

Cam de 10 zile tusesc si am o durere in spate , medicul a spus ca fara injectie nu trece asa usor, pentru inceput am zis ca sa incerc cu tabete si am primit pentru 7 zile un tratament cu KLABAX (  claritromicina ) , beau multe lichide, mananc iaurt si sper sa treaca fara injectii.

As dori sa stiu daca a mai avut cineva congestie pulmonara si cum a scapat, peste cateva zile va trebui sa plec la Londra, exact cand termin tratamentul cu antibiotic.

#40
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
In cat timp trece o pneumonie?

#41
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Depinde de pneumonie. De la cateva saptamani pana la cateva luni.

#42
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostRules_suck, on Mar 11 2009, 11:01, said:

In cat timp trece o pneumonie?
tratată sau netratată?

data viitoare pune mâna și folosește "search", că nu ești nou pe Softpedia și nu te mai iert.

#43
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Ms pt topic adadoi :hug: !

----

Ms pt raspunsul rapid antigen!  :cheers:  

Deci in niciun caz nu poate sa treaca intr-o saptamana? [tratata]

#44
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Mnu... Poti sa te simti mai bine dupa cateva zile de tratament, dar nu e vindecare propriu-zisa inca.

#45
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
Multumesc frumos pentru raspunsuri!

#46
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Buna din nou,

sunt intr-o situatie delicata:
lucrez iar medicul de familie e la 150km departare. Am din nou pneumonie si am nevoie urgenta de antibiotice.
Abia acum cateva zile am aflat ca imi pot schimba medicul de familie usor si abia ieri am fost la un medic din apropiere dar care mi-a spus sa strabat judetul natal pentru a-i aduce hartogariile de care are nevoie. Stiu, vrea sa-si vada banii, insa am facut un efort imens ieri pentru a ajunge la cabinetul dansului. Bine, nu mai spun nimic despre sistemul asta romanesc de sanatate, spun doar atat: e vina mea ca am ajuns sa ma imbolnavesc si ca nu am fost destul de informat asa incat o foaie ma desparte de antibiotice legale. Dar cum o pot solutiona :
1.Poate ca-mi voi cumpara un pistol, intru intr-o farmacie si cer antibiotice. probabil, daca au camera [sincer nu prea am vazut la farmacii] voi merge la clinica puscariei pentru tratamentul de pneumonie sau in cel mai bun caz voi ajunge si la lucru daca o fac cat mai repede.
2.voi merge la urgente, le voi spune ca am o problema urgenta, dar isi vor da seama ca nu sunt asa urgent prin urmare ma voi intoarce poate mai bolnav decat am fost. bad idea.
3.merg pe tren 4h [da cu cfr, infrunt si frigul din vagoane, asta e] iar luni dimineata il astept pe medicul meu de familie sa imi dea reteta mult sperata si voi incepe tratamentul incepand de luni, probabil voi lua si concediul medical de la medic ... apoi, pentru ca am "intalniri importante" va trebui sa indur iarasi 4h de drum inapoi ... macar am antibioticele
4.merg din nou la medicul de aici si ii aduc hartogariile mult asteptate de el, ii spun sa imi scrie reteta [daca poate] si am scapat si de drum si de puscarie si am si antibioticele si concediul.

Dar intrebarea e: de cand medicul o sa devina medicul meu de familie oficial ?

#47
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Post***MIHAI***, on Mar 21 2009, 00:36, said:

Buna din nou,

sunt intr-o situatie delicata:
lucrez iar medicul de familie e la 150km departare. Am din nou pneumonie si am nevoie urgenta de antibiotice.
Abia acum cateva zile am aflat ca imi pot schimba medicul de familie usor si abia ieri am fost la un medic din apropiere dar care mi-a spus sa strabat judetul natal pentru a-i aduce hartogariile de care are nevoie. Stiu, vrea sa-si vada banii, insa am facut un efort imens ieri pentru a ajunge la cabinetul dansului. Bine, nu mai spun nimic despre sistemul asta romanesc de sanatate, spun doar atat: e vina mea ca am ajuns sa ma imbolnavesc si ca nu am fost destul de informat asa incat o foaie ma desparte de antibiotice legale. Dar cum o pot solutiona :
1.Poate ca-mi voi cumpara un pistol, intru intr-o farmacie si cer antibiotice. probabil, daca au camera [sincer nu prea am vazut la farmacii] voi merge la clinica puscariei pentru tratamentul de pneumonie sau in cel mai bun caz voi ajunge si la lucru daca o fac cat mai repede.
2.voi merge la urgente, le voi spune ca am o problema urgenta, dar isi vor da seama ca nu sunt asa urgent prin urmare ma voi intoarce poate mai bolnav decat am fost. bad idea.
3.merg pe tren 4h [da cu cfr, infrunt si frigul din vagoane, asta e] iar luni dimineata il astept pe medicul meu de familie sa imi dea reteta mult sperata si voi incepe tratamentul incepand de luni, probabil voi lua si concediul medical de la medic ... apoi, pentru ca am "intalniri importante" va trebui sa indur iarasi 4h de drum inapoi ... macar am antibioticele
4.merg din nou la medicul de aici si ii aduc hartogariile mult asteptate de el, ii spun sa imi scrie reteta [daca poate] si am scapat si de drum si de puscarie si am si antibioticele si concediul.

Dar intrebarea e: de cand medicul o sa devina medicul meu de familie oficial ?

Din luna urmatoare celei in care ii duci hartiile.

Cine ti-a pus diagnosticul de pneumonie, daca n-ai fost la medic?
1. eu am camera. Multe farmacii au. Si decat sa-ti bati capul sa cumperi un pistol, nu mai bine te duci la o policlinica privata?
2. Stii ca daca te duci la urgente te vor consulta si-ti vor da un tratament, chiar daca nu ai o urgenta majora si reteta nu va fi gratuita? Iti place tie sa astepti ca sa ai motiv sa te plangi?
3 si 4. Drumul ala va trebui sa-l faci oricum. Poti insa sa trimiti pe cineva dupa hartii, concediu nu cred ca primesti asa, la neve, dar nu vad de ce nu ti-ar putea trimite parintii actele.

#48
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadadoi, on Mar 21 2009, 08:58, said:

Din luna urmatoare celei in care ii duci hartiile.

Cine ti-a pus diagnosticul de pneumonie, daca n-ai fost la medic?
1. eu am camera. Multe farmacii au. Si decat sa-ti bati capul sa cumperi un pistol, nu mai bine te duci la o policlinica privata?
2. Stii ca daca te duci la urgente te vor consulta si-ti vor da un tratament, chiar daca nu ai o urgenta majora si reteta nu va fi gratuita? Iti place tie sa astepti ca sa ai motiv sa te plangi?
3 si 4. Drumul ala va trebui sa-l faci oricum. Poti insa sa trimiti pe cineva dupa hartii, concediu nu cred ca primesti asa, la neve, dar nu vad de ce nu ti-ar putea trimite parintii actele.
Mersi pentru sfat. Am fost azi la urgente. Eram pregatit sa astept. A durat doar 3h:30min. Mi-a luat tensiunea, m-a ascultat la plamani si mi-a facut "raze". Diagnosticul a fost dat in urma rezultatului de la radiologie: "cond, pulmonar aspect normal radiologie" [Molomfalean Ramona medic rezident radiologie - imagistica medicala], diagnostic : "viroza respiratorie". Mi-a dat paracetamol si decasept spre surprinderea mea.

Totusi, nu-mi explic de ce simptomele mele sunt mai aproape de cele ale pneumoniei ?
-am scuipat o data o mana de puroi galben inchis. alta data verzui. de unde vin astea ? sinuzita ?
-ameteli frecvente
-deosebit de transpirat, febra de 38.5
-dureri foarte mari cateodata in zona toracelui.

Cei de la urgente [spitalul municipal Tm] mi-au spus ca pe baza radiografiei mi-au dat diagnosticul si reteta, daca nu-mi convine sa vad ALT doctor. Nu-mi permit sa mai pierd 4h.

nu ma plang, m-au tinut [eram leoarca de ud] destul de putin, ma asteptam sa fie peste 5h [sunt obisnuit cu spitalele din Ro] dar e bine ca mi s-au uscat hainele cand am ajuns acasa. Greseala mea, mai bine stateam acasa decat sa-mi agravez boala.

#49
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
gata, m-am facut bine.
au avut dreptate doctorii ! era o simpla viroza.
bine ca nu m-am tratat dupa capul meu cu antibiotic...

Edited by ***MIHAI***, 26 March 2009 - 20:13.


#50
soultaker74

soultaker74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.03.2008
Prietena mea a avut si ea pneumonie interstiatiala(diagnostic de la medic) prin noiembrie, a facut tratament cu ospamox si fervex,dar junghiurile nu i-au trecut de atunci.Acum a mers iar la medic pentru in plus a aparut si transpiratia - diagnosticul : pneumonie virala, tratament cu augmentin si aulin.Au trecut 3 saptamani de la terminarea tratamentului si simptomele persista.Poate fi altceva sau e posibil ca pneumonia asta sa nu treaca dupa aproape un an?

#51
Laura-Alessandra

Laura-Alessandra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.08.2009
Atunci ar trebui internata. Nu de alta, dar pneumonia abia asteapta ziua de maine, poimaine .. etc. Pot aparea complicatii. Fugi la un spital din apropiere, vorbeste cu medicul de garda, si interneaz-o. In spital se fac tratamente mai putenice decat ce-ti prescrie tie medicul de familie sau oricine altcineva.

Edited by Laura-Alessandra, 31 August 2009 - 14:43.


#52
bibacj

bibacj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.08.2006
In urma controlului medical am fost diagnosticata cu pneumonie mixta trenanta. Inafara tratamentelor prescrise de medic imi puteti recomanda alte sfaturi? E contagioasa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate