Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Harta Romaniei - FREE

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Excelent program, felicitari,testat pe un Motorola C980, merge OK, o singura rugaminte : poti sa folosesti o harta mai clara si eventual mai detaliata, sau asta conduce la un fisier mai mare si timp de incarcare mai mari? M-am jucat si eu mai demult cu ideea de a face o aplicatie de genul asta dar mi-a iesit un "monstru" de 6MB, si telefonul a refuzat sa-l instaleze. Cum ai reusit sa o faci numai de 478 Kb ??

#20
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005
Mutumim!

Aplicatia ar trebui sa ruleze optim, problema constituind-o telefonele mobile.
Testele facute de noi au scos in evidenta faptul ca timpii de incarcare / prelucrare pentru imagini difera relativ mult la telefoanele mobile indiferent de tipul imaginii si de dimensiunile ei (anumite terminale realizeaza timpi de peste 5 ori mai mare decat altele, implicit aplicatia va rula mai greu).  

Legat de harta, desigur ca o harta mai detaliata ar insemna foarte multa memorie pentru aplicatie. O sa incercam sa scoatem ce e mai bun din harta actuala, eventual o compresie mai mica.

Orice sugestie este bine venita, momentan acordand destula atentie si acestui proiect.

La revedere!

Edited by krysz, 09 May 2007 - 10:48.


#21
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Interesanta ar fii indeea unei asemenea aplicatii dar cu harta (rutiera) a unui singur judet, asa ar putea fi foarte detaliata in acelasi spatiu, dar asta ar insemna implicit si versiuni pt fiecare judet in parte, sau ma rog unele care crezi tu ca ar merita pt inceput :rolleyes: .

#22
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Vin si eu cu o idee: ar fi o chestie buna o harta a strazilor din Bucuresti.

#23
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

View Postgarett, on May 10 2007, 19:56, said:

Vin si eu cu o idee: ar fi o chestie buna o harta a strazilor din Bucuresti.

Idei sunt multe si bune ce-i drept. Problema este ca nu avem la dispozitie inca asemenea harti pentru a implementa varianta mobila pentru ele, si poate nici timp nu o sa fie chiar daca ne dorim cu totii.

Pe curand!

#24
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postkrysz, on May 10 2007, 20:46, said:

Idei sunt multe si bune ce-i drept. Problema este ca nu avem la dispozitie inca asemenea harti pentru a implementa varianta mobila pentru ele, si poate nici timp nu o sa fie chiar daca ne dorim cu totii.

Pe curand!
De o varianta care sa functioneze pe Motorola V360 se mai aude ceva?!

#25
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

View Postcrissty, on May 16 2007, 13:35, said:

De o varianta care sa functioneze pe Motorola V360 se mai aude ceva?!

Deocamdata nu stiu ce sa iti raspund.

In schimb a aparut varianta 2.0 atat a aplicatiei djk-Romap (harta Romania) cat si a aplicatiei djk-Euromap(mini harta Europa).

In curand aplicatiile mobile isi vor gasi locul pe un site dedicat.

LA REVEDERE!

Attached Files



#26
darko1515

darko1515

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 20.02.2006
fain, ..pacat ca nu merge pe motorola L7

#27
mishuulick

mishuulick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.05.2007

View PostZazie, on May 2 2007, 15:45, said:

Multumim  :coolspeak:


#28
mishuulick

mishuulick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.05.2007
varianta directa!

Edited by mishuulick, 27 May 2007 - 18:30.


#29
Justinn

Justinn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.08.2006
Pe Nokia 6288 merge foarte bine .. tnx  :P

#30
fastone

fastone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2007
sal am pus si eu harta var 2 pe nokia n95 se incarca cam in 10 sec pt fiecare marire . Merge decat deloc. As vrea sa o incarc in maps ca am gps pe tel da nu merge orice am incercat. Sugestii ? Mersi

#31
luigy_1621

luigy_1621

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.02.2007
Salut. am pus si eu aplicatia pe un 6288 si merge super. se incarca super repede chiar si cu zoom. e super. multumim. acum as avea si eu o intrebare: pe cand si una pentru bucuresti.as fi dispus chiar sa o platesc si nu cred ca as fi singurul. oricum inca odata felicitari.

#32
rbitere

rbitere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2007
lucrez eu la una ptr bucuresti si vreau sa o vand dar am problema cu drepturile de autor

#33
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

View Postluigy_1621, on Jun 7 2007, 13:42, said:

Salut. am pus si eu aplicatia pe un 6288 si merge super. se incarca super repede chiar si cu zoom. e super. multumim. acum as avea si eu o intrebare: pe cand si una pentru bucuresti.as fi dispus chiar sa o platesc si nu cred ca as fi singurul. oricum inca odata felicitari.


Salut.
Astept sa mi se puna la dispozitie o harta a Bucurestiului gratuit si o sa realizez aplicatia pentru Bucuresti in maxim 3 zile (motorul grafic este deja facut).
Autorul hartii va primii oricate copii doreste gratuit.

LA REVEDERE

Edited by krysz, 08 June 2007 - 14:54.


#34
rbitere

rbitere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2007

View Postkrysz, on Jun 8 2007, 15:52, said:

Salut.
Astept sa mi se puna la dispozitie o harta a Bucurestiului gratuit si o sa realizez aplicatia pentru Bucuresti in maxim 3 zile (motorul grafic este deja facut).
Autorul hartii va primii oricate copii doreste gratuit.

LA REVEDERE
vezi aici este problema ca aplicatii poate sa faca oricine, dar de unde iei harta ca sa nu te dea vreuni in judecata ptr drepturi de ajutor, eu am copiat-o de pe o alicatie ptr pc

#35
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

View Postrbitere, on Jun 8 2007, 23:21, said:

vezi aici este problema ca aplicatii poate sa faca oricine, dar de unde iei harta ca sa nu te dea vreuni in judecata ptr drepturi de ajutor, eu am copiat-o de pe o alicatie ptr pc

"aplicatii poate sa faca oricine" - m-as bucura sincer de treaba asta, DAR...

"oricine" este totusi prea mult, poate si doctorii programeaza si nu sunt eu la curent. Fiecare cu ale lui, zic eu. Continuand judecata ta si "harti pot sa faca toata lumea", deci aplicatii face tot omul, harti la fel...care e problema ?! A, nu tot omul face ceva gratuit, asta este, timpul si munca mai costa uneori. IDEEA E CA PENTRU A FACE CEVA DE APRECIAT INTR-UN DOMENIU, ORICARE AR FI EL, CRED CA ITI CAM TREBUIE TIMP, VOINTA, STUDIU, EFORT, POATE MOTIVATIE, POATE SI PASIUNE. Toate astea pot sa coste foarte mult sau deloc, DEPINDE. Nu "oricine" este dispus sa faca foarte multe sacrificii.

Faptul ca eu am zis ca pot realiza aplicatia in maxim 3 zile se bazeaza pe o munca anterioara de dezvoltare a unei aplicatii generice pentru afisarea hartilor, care poate fi adaptata la orice harta, indiferent de parametrii acesteia.

LA REVEDERE!

Edited by krysz, 09 June 2007 - 09:40.


#36
rbitere

rbitere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.05.2007
Bun! poate m-am lasat dus de val, oricum ceea ce vroiam sa subliniez era faptul ca este foarte greu sa faci o harta  pentru ca iti trebuie timp, foarte mult timp iar ca sa  o vinzi sub licenta e si mai greu pentru ca trebuie sa dovedesti ca tu ai facut-o si nu e copiata, eu am extras-o dintr-o aplicatie pc si am convertit-o ptr java . am incercat sa-i fac un screenshot dar am vazut ca nu merge decat asa:

Attached Files


Edited by rbitere, 10 June 2007 - 20:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate