Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Africa de Sud

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
polbr

polbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.04.2007
Vreau sa merg anul viitor in martie in Africa de Sud, mai precis in zona Hogsback - Mozel Bay  - am ocazia sa "profit" de cazare la cineva intr-un mountain resort - ma intereseaza detalii despre:
- clima in aceasta perioada la ei
- transport cu avionul-variante acceptabile ca pret
- vaccinari
- lucruri de luat in seama pentru plecare sau la fata locului
- orice alte tips-uri considerati utile

Multumesc.

#2
georgescus

georgescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.01.2007
am fost...am mers durban-port elizabeth-cape town...
superba tara....in parte de nord delicventa mare!!
in sud-ok..
am zburat prin amsterdam-klm-excelent!
sunt multe de spus....da-mi un pm si vorbim la tel.

#3
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Campionatul Mondial de fotbal din 2010 e o ocazie de a vizita Africa de Sud.
Acum e destul de scump, dar atunci poate vor aparea oferte mai accesibile.
De ex credeti ca e posibil sa stai vreo 7 zile si sa vezi 2-3 meciuri in limita a 1000 euro?

#4
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
sa vedem ofertele companiilor de zbor , posibilitatile de cazare ...

#5
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002

View PostHey23, on Sep 16 2007, 11:03, said:

Campionatul Mondial de fotbal din 2010 e o ocazie de a vizita Africa de Sud.
Acum e destul de scump, dar atunci poate vor aparea oferte mai accesibile.
De ex credeti ca e posibil sa stai vreo 7 zile si sa vezi 2-3 meciuri in limita a 1000 euro?

In general preturile cresc de 2-3 ori cind e vorba de un eveniment gazduit in zona. Numai biletul de avion este in jur de 800-900 EUR, cazarea cel putin 100 EUR / zi + mancare + bilete la meciuri. Fara un buget de minim 2000 EUR nu cred ca scapi.. oricum mai sunt multi ani pina atunci si se pot schimba multe.

#6
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Am gasit pe net cazare cu 20 EUR pe zi in Cape Town.  Probabil atunci preturile o sa creasca, dar daca imi fac rezervare din timp poate nu o sa fie asa scump...
La bilete de avion am vazut ca transportul e cam 700 EUR.
Bilete la meciuri nush cam la cat se ridica...sa fie mai mult de 100 EUR un pachet de 3 meciuri? Nu in faza avansata a competitiei.

#7
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Nu stiu de Africa De Sud, dar sigur la asa un eveniment, ce cazare e acum 20-30 de dolari/zi , atunci o sa fie de vreo 10 ori mai mult.Stiu sigur ca in Beijing, la Jocurile Olimpice din 2008, un apartament care acuma e 500 de euro pe luna, pe perioada jocurilor va fi 4000 -4500 de euro.Deci fa-ti aranjamente cat de devreme poti, sa prinzi un tarif mai omenesc.

#8
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007
apropos de africa de sud, un coleg de-al meu cica s-a dus cu autobuzu sa viziteze un sat zulu recomandat de ghid, undeva langa johanessburg, cred.

la intoarcere , in statie, vine un zulu de-asta cu un pistol , i-l pune in piept si ii ia tot , de la pasaport la ochelarii de soare...

ideea e ca rata de delicventa/violenta este f ridicata.

mai stiu pe cineva care s-a mutat in canada ptr ca era shocata de violurile salbatice care au loc frecvent mai ales in comunitatea neagra




a.

#9
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Sincer si eu sunt curios de acest CM. In afara de Cape Town si alte citeva orase, e cam periculos sa iesi pe strada.

#10
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Din ce mi-ati spus si din ce am aflat si prin alte parti m-am cam speriat....  Daca ma duc sigur nu calc prin interiorul tarii, doar Cape Town, Port Elizabeth sau Durban, in nici un caz Johannesburg.   Acum nu stiu niciin orasele astea cat de sigur e.  As vrea sa ma duc cu un grup organizat. Daca se califica si Romania, probabil o sa apara ceva oferte si pe la noi.
  Totusi ar fi frumos de mers si in safari.

#11
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Un alt oras mai "sigur" si in care banuiesc ca vor fi meciuri e Pretoria.

@Hey23, nu te speria ca nu-i asa de rau. Poti sa inchiriezi o masina, te urci in ea, blochezi usile si mergi pe unde vrei. Problema e sa te adaptezi cu circulatul pe stinga si sa sti pe unde vrei sa mergi. Feresti cartierele de negri, iar daca chiar ajungi prin ele din greseala bagi mare, treci pe rosu, etc.

#12
polbr

polbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.04.2007
Nu mai zice nimeni nimic, nimic?

trebuuie sa fac rezervare curand, sa fie pret rezonabil.

#13
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007

View Postpolbr, on Sep 23 2007, 08:54, said:

Nu mai zice nimeni nimic, nimic?

trebuuie sa fac rezervare curand, sa fie pret rezonabil.

  Am fost acolo in urma cu 13 ani...asa ca nu prea sunt de actualitate informatiile ce ti-le pot da...
Tot ce pot sa iti spun legat de cilma este sa ai grija ca acolo e "pe invers" :D  ca la noi.Eu am fost in luna iunie si...ningea!(dupa cum stii  Africa de Sud e...in emisfera sudica).
Ti-am spus toate astea,pt ca,pur si simplu,chiar daca nu iti vine sa crezi,se poate intampla sa nu te gandesti!Pare hilar,dar...crede-ma eu am fost cu un grup de 19 persoane,si,la nici unuia dintre noi "nu i-a picat fisa" :D Pe bune!Pare o dovada de incultura,insa,preocupati de alte probleme,am omis acest "mic_mare" amanunt esential! :D
In alta ordine de idei,daca vei ajunge la Cape Tawn,la celebrul cazinou(nu imi mai amintesc numele,dar...este celebru si este un punct de interes turistic),nu te speria de simularea de cutremur.Pana sa iti dai seama ca e o simulare,zau,te poti speria rau de tot!(am vazut,cu ochii mei oameni care s-au "albit la fata" sau care au intrat in panica)
Inaca un sfat;fa tot posibilul si nu rata Pretoria!Este un oras superb!

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpolbr, on Apr 30 2007, 21:19, said:

Vreau sa merg anul viitor in martie in Africa de Sud, mai precis in zona Hogsback - Mozel Bay  - am ocazia sa "profit" de cazare la cineva intr-un mountain resort - ma intereseaza detalii despre:
- clima in aceasta perioada la ei
- transport cu avionul-variante acceptabile ca pret
- vaccinari
- lucruri de luat in seama pentru plecare sau la fata locului
- orice alte tips-uri considerati utile

Multumesc.
Martie este inceputul toamnei in Africa de Sud, este ca septembrie la noi.
Avion -> nu exista low cost airlines sau chartere, du-te la o agentie de turism sa-ti dea cel mai bun pret, Exista numeroase companii aeriene care conecteaza Bucurestiul cu Africa de Sud (via un alt aeroport)
Vaccinari -> nu ai nevoie decat daca te duci in Kruger Park
Este una dintre cele mai periculoase tari din lume pentru turisti (si nu numai). Evita sa umbli noaptea si in general in afara de zonele "sigure", evita sa umbli pe jos - numai cu masina, geamuri inchise.

#15
polbr

polbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.04.2007

View PostImperator, on Sep 23 2007, 23:00, said:

Martie este inceputul toamnei in Africa de Sud, este ca septembrie la noi.
Avion -> nu exista low cost airlines sau chartere, du-te la o agentie de turism sa-ti dea cel mai bun pret, Exista numeroase companii aeriene care conecteaza Bucurestiul cu Africa de Sud (via un alt aeroport)
Vaccinari -> nu ai nevoie decat daca te duci in Kruger Park
Este una dintre cele mai periculoase tari din lume pentru turisti (si nu numai). Evita sa umbli noaptea si in general in afara de zonele "sigure", evita sa umbli pe jos - numai cu masina, geamuri inchise.

Multumesc, voi merge "insotit" - practic merg la o cunostinta care ma va duce peste tot, ma las in "grija" lui, problema mea este traseul zborului si airline.

#16
mondaymorning

mondaymorning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.10.2007
Ai mare grija la greutatea bagajelor. Mie cu AirFrance (Budapesta -Durban) mi s-au permis 20 de kg si chiar am avut probleme mari. Daca depasesti mai mult de un rezonabil 2-3 kg, te pune sa scoti afara din valiza.... Am patit-o de doua ori deja. Am lasat in Africa de Sud o gramada de haine si pantofi. Pune-ti ce ai mai greu in valiza de mana pe care de regula nu ti-o cantareste ( decat daca dai impresia ca nici nu poti sa o urnesti din loc fara sa te opintesti) . Am inteles ca si cu Swiss Air este aceeasi problema. Nu stiu la British. Ruta mea a fost Budapesta-Paris-Johannesburg-Durban. Viza am obtinut-o la Budapesta cu vreo luna inaite sa plec. . Este bine sa fii foarte politicos cu toti oficialii sudafricani negri pe care ii intalnesti.Nu ai nevoie de nici un vaccin dar ar fi bine sa iti faci totusi o asigurare inainte sa pleci.Inca ceva ce  poate nu ar strica sa stii , in Africa de Sud mor zilnic o mie de oameni din cauza SIDA. Si asta numai din cauza promiscuitatii sexuale.  Banii schimba-i cat mai multi odata deaorece comisioanele sunt ENORME. Daca schimbi doar 10 E de ex, nu mai ramai cu  nimic. In martie caldurile incep sa se domoleasca dar o sa ai parte de multe ploi. Nu umbla singur pe cat posibil si tine-ti tot timpul asupra ta ce ai de valoare. Vreau sa spun, daca te asezi la o terasa sau undeva, nu iti pune pe banca langa tine camera sau borseta. Mai bine stai cu ele la gat. In rest, nu stiu pe ce coasta te duci sau unde este locatia pe care ai dat-o. Desi ar fi minunat sa fie aproape de unul din oceane, oriunde ar fi, pregateste-te sa vezi cea mai frumoasa tara din lume!

#17
QWERTYUIO

QWERTYUIO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.07.2007
Buna!

Trebuie sa plec in Africa de Sud la sfarsitul lunii mai langa Johannesburg si as vrea sa stiu ce tipuri de vaccinuri trebuie sa am facute inainte de plecare.

#18
superunknown_ro

superunknown_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.02.2008
Am fost in Africa de Sud acum un an si jumatate. Biletul de avion costa cam la fel la toate companiile, in jur de 1100 euro. Eu am mers cu Lufthansa. Cum zicea un antevorbitor, nu-ti trebuie vaccin decit daca vizitezi Kruger Park (si chiar merita sa-l vizitezi daca ai 2-3 zile la dispozitie; eu nu l-am vazut ca am fost in celalalt capat al tarii, la Cape Town). La sfirsitul lui mai o sa fie cam frig...

In rest, cum au zis si ceilalti, mare grija la infractori, nu-ti lasa bunurile nesupravegheate si nu circula prn zone necunoscute dupa lasarea serii.

In alta ordine de idei, daca intereseaza pe cineva, am postat citeva impresii de calatorie si poze de pe-acolo: Cape Town, Capul Bunei Sperante, Stellenbosch, Robben Island etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate