Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#73
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
si ai in plus de experimentat si la altii daca sunt rari :)

#74
vioara09

vioara09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.06.2009
Lamaiul si cei 2 mandarini (clementine ) sunt din seminte, puse in pamant acum un an cam prin ianuarie - 2009
De altoit, n-am altoit niciodata dar o sa incerc. Asa ca am mai pus la incoltit seminte de lamaie si mandarin ( acum 3 saptamani, dar vad ca n-au rasarit pana acum )
Experimentul merge bine, sau dezvoltat cate 2 ramificatii la cei 2 mandarini.
In curand, in martie fiind aceasta, o sa tai din nou ramificatiile noi aparute, ptr a forta plantele sa dea alti lastari. Scopul este daca reusesc sa fac sa apara ramificatii de ordinul IV-V, cat mai repede posibil, ptr a inflorii si a nu astepta 8-10 ani. Asta binenteles, nealtoind plantele. Am inteles ca altoiul fructifica in 3 ani, eu sunt curios sa vad in cat timp vor fructifica plantele, dupa experimentul meu.
Poze
Mandarin-1,Mamdarin-2

Attached Files



#75
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
in realitate ptr seminte e minim 5 ani , 3 ani e altoiul rau butas prins din altoi , de inflorit infloresc doar cind ramura/crenguta este maturizata sa poate purta fructe asa ca nu e obligatoriu sa tot tai la 30 cm , eu personal cred ca maxim 3 ciupiri este de ajuns ptr fiecare ramurica , nici prea des la coroana nu e indicat..

Succes

#76
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Am plantat cateva seminte de lamâie cojite de acea membrana la vreo 1 cm sub pamant si acestia sunt primii lamâi care mi-au iesit dupa cateva saptamani.
I-am facut poze sa-i vedeti si voi.
Am sa le mai fac poze si am sa mai postez pe masura ce mai cresc. Ma gandeam totusi ca ar trebui sa las doar un lamâi si sa-i scot pe ceilalti, pentru ca se afla intr-un vas mic. Poate ar fi bine sa astept sa vad care creste mai repede si apoi sa-i scot pe ceilalti?!

Attached Files



#77
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

 LycoSs, on 26th February 2010, 15:12, said:

Am plantat cateva seminte de lamâie cojite de acea membrana la vreo 1 cm sub pamant si acestia sunt primii lamâi care mi-au iesit dupa cateva saptamani.
I-am facut poze sa-i vedeti si voi.
Am sa le mai fac poze si am sa mai postez pe masura ce mai cresc. Ma gandeam totusi ca ar trebui sa las doar un lamâi si sa-i scot pe ceilalti, pentru ca se afla intr-un vas mic. Poate ar fi bine sa astept sa vad care creste mai repede si apoi sa-i scot pe ceilalti?!
Cand au prima pereche de frunze naturale , nu de samanta, se pot muta

#78
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007

 danero2004, on 26th February 2010, 19:14, said:

Cand au prima pereche de frunze naturale , nu de samanta, se pot muta

Am inteles, merci pentru sfat!  :thumbup:
A'propo de sfaturi, acum am observat in vas ca sunt niste paraziti foarte mici albi, se vad si in poza, oare ce sunt? Cu ce sa-i extermin?

Edited by LycoSs, 27 February 2010 - 17:41.


#79
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
Lamai din seminte :)
Asa vor arata si ale tale in cateva luni.

Attached Files



#80
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007

 mikiduzza, on 27th February 2010, 17:37, said:

Lamai din seminte :)
Asa vor arata si ale tale in cateva luni.

Merci pentru poza, foarte frumos!  :coolspeak:

#81
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 LycoSs, on 27th February 2010, 17:35, said:

A'propo de sfaturi, acum am observat in vas ca sunt niste paraziti foarte mici albi, se vad si in poza, oare ce sunt? Cu ce sa-i extermin?
Sunt de la umezeala din pamant. Grija mare la udat. Nu sunt daunatori. Eu i-am exterminat cu Mospilan pentru ca mi-a fost lene sa schimb substratul.

#82
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
nu folosi insecticide la varsta asta , ia un flacon de 200 ml de la un pulverizator ,pune apa calduta si pune 3 picaturi de detergent de vase si 3 lingurite de spirt si stropeste peste sol , apoi poti pune facultativ scortisoara macinata , presarata f f f rar.

succes

#83
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Am si eu un lamai de vreo 7-8 ani, obtinut din seminte, si nu prea ingrijit actualmente. Nu a facut flori sau fructe niciodata, si din cate stiam eu trebuie aloit. Am citit insa pe aici ca ar incepe sa infloreasca in 10 ani chair daca nu e altoit. Vreau sa stiu daca va incepe sa infloreasca de buna voie sau va trebui sa il ingrijesc intr-un mod anume pentru a incuraja inflorirea respectiva?

#84
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
In principiu trebuie sa-i oferi cantitatea de lumina necesara si caldura. Cam ca in mediul lui natural, clima mediteraneana/subtropicala.

#85
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

 citronelle, on 4th March 2010, 01:43, said:

Am si eu un lamai de vreo 7-8 ani, obtinut din seminte, si nu prea ingrijit actualmente. Nu a facut flori sau fructe niciodata, si din cate stiam eu trebuie aloit. Am citit insa pe aici ca ar incepe sa infloreasca in 10 ani chair daca nu e altoit. Vreau sa stiu daca va incepe sa infloreasca de buna voie sau va trebui sa il ingrijesc intr-un mod anume pentru a incuraja inflorirea respectiva?
am mai scris si mai sus , daca nu e ramificat sau e ramificat rau , se curata de crengile inutile , daca e crescut columnar atunci e mai simplu , se alege un loc de la sol sa zicem intre 40-60 cm si se reteaza varful fortand ramificarea la acel nivel , apoi dupa o perioada cind ramificatiile ating 30 cm se ciupesc varfurile si tot asa pina obtii cel putin ramuri de grad 3 .

Ingasamantul iar e un punct cheie , de ex ingrasamantul ptr plante verzi nu va forta niciodata o planta florifera sa induca muguri florali , asa ca recomand doar ingrasamant de citrice.

Altoirea e un punct de vedere , dar sa stii ca e placut sa ai un lamai crescut de la "mama natura'

succes

Edited by danero2004, 04 March 2010 - 07:59.


#86
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 danero2004, on 4th March 2010, 07:58, said:

am mai scris si mai sus , daca nu e ramificat sau e ramificat rau , se curata de crengile inutile , daca e crescut columnar atunci e mai simplu , se alege un loc de la sol sa zicem intre 40-60 cm si se reteaza varful fortand ramificarea la acel nivel , apoi dupa o perioada cind ramificatiile ating 30 cm se ciupesc varfurile si tot asa pina obtii cel putin ramuri de grad 3 .

Ingasamantul iar e un punct cheie , de ex ingrasamantul ptr plante verzi nu va forta niciodata o planta florifera sa induca muguri florali , asa ca recomand doar ingrasamant de citrice.

Altoirea e un punct de vedere , dar sa stii ca e placut sa ai un lamai crescut de la "mama natura'

succes


Lamaiul meu arata cam asa, doar mai mare si fara lamai, si cu ceva crengute noi rasarite pe tulpina. Nu i-am pus niciodata ingrasamant, doar i-am schimbat ghiveciul mai demult. O sa caut pe net sa vad cum sta treaba cu ciupiturile, si o sa-i pun si nite ingrasaminte. Sper sa rodeasca odata.

[ http://cn1.kaboodle.com/hi/img/2/0/0/c9/9/AAAAAsHbjAYAAAAAAMmWZw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#87
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

 citronelle, on 4th March 2010, 17:38, said:

Lamaiul meu arata cam asa, doar mai mare si fara lamai, si cu ceva crengute noi rasarite pe tulpina. Nu i-am pus niciodata ingrasamant, doar i-am schimbat ghiveciul mai demult. O sa caut pe net sa vad cum sta treaba cu ciupiturile, si o sa-i pun si nite ingrasaminte. Sper sa rodeasca odata.

[ http://cn1.kaboodle.com/hi/img/2/0/0/c9/9/AAAAAsHbjAYAAAAAAMmWZw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


hmmm , forma aia nu e chiar indicata la un lamai , e mai mult comercial decat practic.

Daca se formeaza noi muguri de ramificatii stabileste de la ce inaltime vrei coroana si tot ce e dedesubtul acelei linii se curata sa ramana doar tulpina goala si nu se permite alte ramificatii , iar cele situate deasupra liniei virtuale se pot "coafa" conform indicatiilor


succes

#88
WEDGGBJH

WEDGGBJH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2010
AM CUMPARAT ACUM 3 ANI UN PORTOCAL  , PE AMBALAJ SCRIA SPECIA CITRICE  ,CALAMONDIN SI MADE HOLAND.ACUM A  RODIT PRIMA DATA,DAR IN CIUDA UNUI ROD BOGAT  FRUCTELE SUNT MICI DE MARIMEA UNEI CAISE  SI,DESI SUNT  COAPTE ,SUNT FOARTE ACRE ,MAI RAU CA LAMIILE.  CALAMONDINELE DIN CITE STIU  SUNT DULCI,SAU ACRE.INTREBAREA MEA ESTE, CE POM CRESC SI DACA FRUCTELE SUNT COMESTIBILE?CE ESTE CLAR ESTE CA E DIN SPECIA CITRICE ,FRUNZELE SI FRUCTELE MIROS CA CELE ALE LAMIIULUI.ATASEZ DOUA POZE PENTRU  EDIFICARE.

Attached Files



#89
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

 WEDGGBJH, on 6th March 2010, 17:24, said:

AM CUMPARAT ACUM 3 ANI UN PORTOCAL  , PE AMBALAJ SCRIA SPECIA CITRICE  ,CALAMONDIN SI MADE HOLAND.ACUM A  RODIT PRIMA DATA,DAR IN CIUDA UNUI ROD BOGAT  FRUCTELE SUNT MICI DE MARIMEA UNEI CAISE  SI,DESI SUNT  COAPTE ,SUNT FOARTE ACRE ,MAI RAU CA LAMIILE.  CALAMONDINELE DIN CITE STIU  SUNT DULCI,SAU ACRE.INTREBAREA MEA ESTE, CE POM CRESC SI DACA FRUCTELE SUNT COMESTIBILE?CE ESTE CLAR ESTE CA E DIN SPECIA CITRICE ,FRUNZELE SI FRUCTELE MIROS CA CELE ALE LAMIIULUI.ATASEZ DOUA POZE PENTRU  EDIFICARE.


1.ai doar o poza si aia cam aiurea, noroc ca am laptop si pot sa l rotesc  :huh:
2 nu mai scrie cu litere mari , varsta de navigare pe net e mai mica decat a pensionarilor cu vedere slaba  :nonobad:

e cumva altoit sau cel cumparat gen patioplant ?
[ http://www.capitalgardens.co.uk/v3/images/taylors/CP50.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cresterea lui e f defectuoasa , ca , copacel nu mai are o structura corecta a ramurilor si a ventilarii corecte a coroanei.Cat priveste fructele , cum se zice  "Small citrus fruit resembling a miniature tangerine. Fruits are very juicy, with a sweet but acidic flavor. Common in tropical zones, but lesser known elsewhere." O mica-mare masura o are si alimentatia pomisorului , excesiv de acid cu solutii acide in exces = fructe cu gust f acru si viceversa.Volumul de apa pe care pomisorul il consuma afecteaza in acelasi mod si structura fructului , poate si de aici marimea mai mica

Igiena totala a pomului e jalnica  :eek: , se vad panze de paianjen si cred ca e f chinuit.


sper ca te ajuta

Attached Files


Edited by danero2004, 06 March 2010 - 16:45.


#90
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
din cite stiu eu calamodinul e folosit numa pentru scopuri decorative, fructele fiind prea acre pentru consum, si se folosesc citeodata la gatit. faptul ca e incapatinat si rodeste in conditii vitrege il face sa fie mult utilizat pe post de bonsai. stiu ca exista niste hibridari cu alte citrice care produc fructe mai dulci da nu m-am documentat prea mult in directia asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate