Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#55
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Mersi, am sa incerc intocmai sfaturile tale.

#56
Alberts79

Alberts79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2009
Si eu vreau sa intreb ceva despre lamaiul de apartament. daca are caldura si lumina mai tot timpul sper ca e bine. nu vreau  sa-l duc pe hol deoarece imi este frica ca o sa inghete il tin in camera mea unde e cald si lumina o are de la bec va rog ajutati-ma cu niste raspunsuri. Va multumesc astept ajutor.

Edited by Administrator, 04 December 2009 - 09:03.
Superofertele la torrents se fac pe PM. Multumesc.


#57
Alberts79

Alberts79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2009
My bad diorama Srry :D nu se va mai repeta

#58
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

View PostAlberts79, on 4th December 2009, 01:18, said:

Si eu vreau sa intreb ceva despre lamaiul de apartament. daca are caldura si lumina mai tot timpul sper ca e bine. nu vreau  sa-l duc pe hol deoarece imi este frica ca o sa inghete il tin in camera mea unde e cald si lumina o are de la bec va rog ajutati-ma cu niste raspunsuri. Va multumesc astept ajutor.
Lumina 14 ore pe zi, obligatoriu si un pic de intuneric , temp de lucru 80F/25C , umezeala medie in sol.
Becul nu e chiar indicat deoarece daca nu are spectrumul adecvat si da lumina mai mult pe spectrum verde pune planta in stand-by.
Un bec cu lumina rece e mai indicat decat un bulb normal

#59
Alberts79

Alberts79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2009

View Postdanero2004, on 4th December 2009, 10:21, said:

Lumina 14 ore pe zi, obligatoriu si un pic de intuneric , temp de lucru 80F/25C , umezeala medie in sol.
Becul nu e chiar indicat deoarece daca nu are spectrumul adecvat si da lumina mai mult pe spectrum verde pune planta in stand-by.
Un bec cu lumina rece e mai indicat decat un bulb normal



Lumina are cam 14 ore pe zi cateodata mai mult cateodata mai putin . Dar mai are o planta in ghiveciul lui una care atarna nush ce planta e  este de aceiasi varsta ku el cred , au stat in ghiveci toata viata lor ce sa fac sa o scot ? ii dauneaza ?  am gasit si niste melci fara cochilie iam luat rpd (ink un sfat el e destul de maricel eu am un hol unde sunt toate florile ce sa fac sa-l pun pe hol are lumina akolo slaba dar naturala nu e lumina de la geam din sticla transparenta e de la termopan dar termopan cu geam alb care nu se vede prin el ... ce sa fac sa-l tin la mine in camera ku lumina de la bec si cu mai multa caldura sau sa-l duc pe hol cu mai putina caldura si lumina de la geam ? Astept sfatul tau . Multumesc

Un bec cu lumina rece cum ar fi cele economice ? sau de care ?

#60
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Deci daca pe hol ai lumina naturala si e mai racoare , cu siguranta pe hol , nu lasa alte plante in ghiveciul lui , din cate stii el traieste in simbioza cu o ciuperca care il hraneste si e posibil ca acea planta sa i rapeasca din aceasta mancare.
Bec cu lumina albastra rece sunt neoanele dedicate cum ar fi Biolux sau Fluora sau in cel mai rau caz un bec economic de peste 23 W.
E un pic cam incalcita exprimarea ta , dar sa presupunem ca ai vrut sa scrii ca acea lumina naturala e filtrata, pai hai sa ti zic asa, lamaiul are nevoie de x lumeni si de x temperatura si acestea sunt in stransa legatura cu cresterea lui.
Daca nu ai de ex la o temp mare a ghiveciului si o lumina pe masura acesta se va usca, si invers daca nu ai la o lumina puternica si un sol incalzit ii vor cadea frunzele si apare fenomenul de innegrire a varfurilor de crestere.
Regula e : Mai putina lumina poti sa l tii si la mai frig, daca il tii la caldura trebuie sa i oferi si lumina pe masura.
Ciao

#61
Alberts79

Alberts79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2009
Asa am inteles ! Multumesc mult mi-ai raspuns la toate intrebarile raman dator , si inca ceva  ramele sau melcii fara cochili ii dauneaza , daca da cu ce ii pot elimina (Azi lam scos pe hol unde e putin mai racoare si lumina filtrata cum ai spus tu )

#62
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
preferabil sa le scoti manual dar e mai greu , din pacate nu e vara ca ai fi scufundat tot ghiveciul intr-o galeata de apa si il lasai asa vreo juma de ora si mureau toti .
O alta solutie dar e putin mirositoare ar fi  Sinoratox granule care elimina orice daunator din pamant dar miroase toata casa a varza murata.
Si ultima varianta e infuzie de tutun.
ciao

#63
vioara09

vioara09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.06.2009
Va salut !

Mi-am dorit de mult timp sa am si eu un lamai, crescut de mine nu cumparat. Parca este altceva sa vezi, cum se transforma, sub ochii tai si sub grija ta,  un sambure intr-o plantuta.
Am pus in pamant mai multi samburi de lamaie si mandarina – clementine -.Asta fiind prin februarie. Au iesit o puzderie de mici firisoare. Cand s-au mai ridicat, prin aprilie, le-am scos pe balcon la soare, sa se dezvolte mai bine, in urma sfaturilor din acest topic. Dar ce sa vezi, n-au avut parte, au fost imediat tocate de vrabiute. Am reusit sa recuperez 3 plantute, 2 mandarine si 1 lamai. Le-am bagat in casa, punandu-le la fereastra, ptr o mai buna lumina.
S-au dezvoltat bine, zic eu, fiind udate de 3 ori pe saptamana, astfel ca pamantul sa fie mereu umed. Pamantul este format din 2 parti turba si 1 parte nisip, avand un drenaj bun.
In afara de cativa paduchi testosi, pe care i-am indepartat cu unghia, de pe frunze, n-am observat alte probleme.
Pentru a inflori si a face fructe, trebuiesc altoiti. Aici nu ma prea pricep. Am citit ca se poate face altoirea daca planta are tulpina groasa, cel putin de dimensiunile unui creion si sa fie in al doilea an de viata. Alta varianta, fara sa se altoiasca, ar fi ca in fiecare an sa se tunda planta, pana ce aceasta formeaza ramuri de gradul IV, numai acestea fiind cele care infloresc.
Am sa experimentez, asa ca ...am taiat varful de crestere, cam 10cm, de la mandarinul cel mai mic. Incerc sa pun si niste poze
Lamai – Mandarin – mandarinul taiat

Attached Files



#64
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Corect intuit , se poate altoi de la orice dimensiune care sa-ti permita sa manevrezi planta cit si sa aiba destul cambiu ptr interschimb, era mai usor daca faceai rost de o ramurica de la un lamai care a inflorit odata . ar fi fost mai rapid procesul.De preferat este altoitul in T care nu distruge planta in caz de esec.
Ramurile de gradul V sunt intradevar purtatoare de fructe si se poate obtine prin ciupirea tuturor varfurilor de crestere dupa ce au 20-30 cm si eliminarea celor abuzivi cu crestere expansiva si a celor din mijlocul coroanei.
La mandarin vei avea fructe 90% identince cu parintele dar la lamai e posibil sa fie chiar si doar 10% sanse se semene cu lamaia mare si frumoasa pe care ai folosit-o la ceai sau prajituri si mai degraba cu o ruda mai primara din soiul CITRUS XXX.
o zi buna

si o intrebare de la mine , are cineva citrus x bizzaria pe acasa sa doneze o ramurica :D

Edited by danero2004, 14 December 2009 - 10:05.


#65
vioara09

vioara09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.06.2009
Multumesc ptr. sfaturi - danero2004 -
O sa incerc sa altoiesc singur, lamaiul si mandarinul. Ma gandeam sa fac acest lucru in primavara - vara, cand or fi mai dezvoltate plantele. Pana atunci poate fac rost si de altoi si mai invat cateva ceva, despre cum decurge operatia de altoire.
Se poate altoi, astfel incat sa am pe aceasi planta si lamai si mandarine ? Deja incep sa-mi vina idei, si nu stiu cat de bune sunt.
O zi buna tuturor !

#66
cipi_styl

cipi_styl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2008
Salut, am o cunostinta care are un lamai mare, anul asta a rodit pentru prima oara. Din punctul meu de vedere cred ca este crescut haotic este mai mult o tufa nu un pomisor. Oare ar putea sa-l taie??? Sa incerce sa-i dea o coroana!!!
Oare din crengutele putem prinde un alt pomisor???

#67
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006

View Postvioara09, on 14th December 2009, 14:52, said:

Multumesc ptr. sfaturi - danero2004 -
O sa incerc sa altoiesc singur, lamaiul si mandarinul. Ma gandeam sa fac acest lucru in primavara - vara, cand or fi mai dezvoltate plantele. Pana atunci poate fac rost si de altoi si mai invat cateva ceva, despre cum decurge operatia de altoire.
Se poate altoi, astfel incat sa am pe aceasi planta si lamai si mandarine ? Deja incep sa-mi vina idei, si nu stiu cat de bune sunt.
O zi buna tuturor !
Se poate altoi orice din rangul citrusilor , insa ptr o mai mare reusita unii portaltoi ofera o structura mai buna noului copacel . ex . poncirus trifoliata si flying dragon , fata de altoire pe un citrus lemon , cel mai comun lamai vandut ca soi in patioplant

View Postcipi_styl, on 10th January 2010, 20:50, said:

Salut, am o cunostinta care are un lamai mare, anul asta a rodit pentru prima oara. Din punctul meu de vedere cred ca este crescut haotic este mai mult o tufa nu un pomisor. Oare ar putea sa-l taie??? Sa incerce sa-i dea o coroana!!!
Oare din crengutele putem prinde un alt pomisor???
Logic si dupa carte o ramura luata dintr-un pom aflat pe rod apropie momentul rodirii la 3 ani la un lamai , cit despere haotic , da, se mai taie din ramurele ca sa se mai aeriseasca coroana si dupa metoda 30cm ciupit pina ajunge la forma dorita insa , dupa ce are forma corecta  , ramurile care se intersecteaza sau cresc inspre interior se elimina.Forma o alegi tu dar de tuns il tunzi doar primavara.
Poti sa prinzi usor un lamai daca ai curaj si rabdare , la un lamai am stat candva 5 luni sa vad o radacina chiar daca arata ca s-ar fi prins. Recomandat la butasire sa se foloseeasca recipiente transparente.
Succes

#68
cipi_styl

cipi_styl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2008
danero2004, multumesc mult!!!

#69
vioara09

vioara09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.06.2009
Evolutia experimentului

    -Mandarinului - nr.2.(cel mai mic), care a fost taiat primul, i-au crescut 2 lastari in dreptul frunzelor de sus.
    -Mandarinul ? nr.1.(cel mai dezvoltat), a fost si el taiat pe data de 03.01.2010.
Daca am vazut ca mandarinul nr.2. n-a patit nimic, am facut aceeasi operatie de taiere la circa 15cm de la sol. Iar din partea detasata am realizat 2 butasi pe care i-am pus la inradacinat., sub o folie de plastic ptr. mentinerea unei umiditati ridicate.
   -Lamaiul a avut o problema, i s-a uscat virful de crestere, dar a dat doi lastari la frunzele de sus. Primul lastar a iesit din dreptul celei mai mici frunze, de numai 1cm lungime, dar era prea firav si nu l-am pastrat.

Lamai - Mand.1 - Mand.2

Attached Files


Edited by vioara09, 11 January 2010 - 14:48.


#70
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Sunt incepator, iarna asta am pus cateva seminte de clementini si mandarini si surpriza, 15 rasaduri, sau cum le zice. Am si eu niste intrebari:
-Ce se intampla daca nu este altoit un mandarin sau clementin?
-Cum sa fie solul ? Mai uscat, ca la mama lor, sau mai umed
-Am inteles ca la portocali,mandarini,clementini temperatura trebuie sa fie mai mare, cat este minima admisa ? Si la ce temperatura pot sa-i scot afara

#71
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
vioara09
nu mai retin la tine lamaiul e din seminte sau din lamai care a rodit?

ovidiu
ce sa se intample
1 rodeste dupa minim 5-7 ani
2 nu seamana sau seamana aproape 50% cu mama lui (unele cazuri poliembrionice)
3 pot sa se imbolnaveasca mai usor de bolile comune citricelor

solul trebuie mentinut umed spre uscat dar la udare e bine sa fie patruns bine apoi lasat sa se usuce , orice pamant/sol care face asta e super ptr citrice

Cei mai potriviti ptr apartament sunt clementinele si lamaii, ptr sera si alte greenhouses e practicabil orice specie.O remarca la grapefruit si pomelo temp necesara ptr coacerea si dezv fructului e de 10 luni peste 20 grade minim.
Se pot scoate cind afara sunt noaptea peste 15 grade

Alte intrebari?

Edited by danero2004, 17 February 2010 - 22:15.


#72
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postdanero2004, on 17th February 2010, 22:14, said:

vioara09
nu mai retin la tine lamaiul e din seminte sau din lamai care a rodit?

ovidiu
ce sa se intample
1 rodeste dupa minim 5-7 ani
2 nu seamana sau seamana aproape 50% cu mama lui (unele cazuri poliembrionice)
3 pot sa se imbolnaveasca mai usor de bolile comune citricelor

solul trebuie mentinut umed spre uscat dar la udare e bine sa fie patruns bine apoi lasat sa se usuce , orice pamant/sol care face asta e super ptr citrice

Cei mai potriviti ptr apartament sunt clementinele si lamaii, ptr sera si alte greenhouses e practicabil orice specie.O remarca la grapefruit si pomelo temp necesara ptr coacerea si dezv fructului e de 10 luni peste 20 grade minim.
Se pot scoate cind afara sunt noaptea peste 15 grade

Alte intrebari?
Mersi mult, nu i-as altoii, am niste clementini si mandarini dintr-o serie foarte rar gasita

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate