Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Saltele Dormeo

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
josephro

josephro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 25.10.2002
Salut, sunt interesat de achizitionarea unei saltele pentru pat.
Am gasit asa ceva si voiam sa stiu daca a mai achizitionat
cineva acest produs.

Multam. :rolleyes:

#2
unroman

unroman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.03.2008
Sunt TOTAL NEMULTUMIT de firma Studio Moderna care vinde saltelele Dormeo. In primul rand nu fac livrari decat in mijlocul zilei, de luni pana vineri, pana la ora 17. Imi propuneau ora 14 pentru livrare, ora total nepotrivita pentru ca ar fi trebuit sa-mi iau o zi de concediu. Dupa mai multe conversatii au reusit sa-mi aduca salteaua intr-o sambata. Salteaua, o Dormeo ortopedic, era ambalata sub vid, iar dupa ce am desfacut-o am constatat ca avea un miros foarte puternic, total neplacut. Am lasat-o la aerisit o intreaga saptamana si tot n-am reusit sa o pun pe pat. Stiind ca are un termen limita de returnare, n-am vrut sa risc si m-am dus cu salteaua la depozitul lor din comuna Jilava( un loc greu de gasit, intr-o zona industriala, fara indicatoare, in care nici portarul nu stia unde isi are firma depozitul). In procesul verbal de predare primire se specifica ca banii vor fi returnati in maxim 30 de zile. Surpriza a fost ca dupa aproape o luna sun la ei si imi spun ca in baza lor de date salteaua le-a fost returnata doar de 4 zile si ca trebuie sa astept inca 3 saptamani  :cursing: . Cu alte cuvinte, cu noroc, in 2 luni de cand am returnat salteaua imi vad banii inapoi. Eu personal nu mai cumpar nimic de la Studio Moderna si Top Shop. A doua oara nu mai risc.

#3
lucianlucs

lucianlucs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.04.2007

 josephro, on Apr 28 2007, 19:37, said:

Salut, sunt interesat de achizitionarea unei saltele pentru pat.
Am gasit asa ceva si voiam sa stiu daca a mai achizitionat
cineva acest produs.

Multam. :rolleyes:

Ceva asemanator dar mai de calitate si un pic mai scump vedeti aici
Ce trebuie sa stiti este ca termenul de livrare este de maxim 30 de zile calendaristice pentru ca se importa si nu sunt pe stoc in tara.

Edited by lucianlucs, 11 April 2008 - 19:05.


#4
alinus80

alinus80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2010

 josephro, on 28th April 2007, 19:37, said:

Salut, sunt interesat de achizitionarea unei saltele pentru pat.
Am gasit asa ceva si voiam sa stiu daca a mai achizitionat
cineva acest produs.

Multam. :rolleyes:



Sunt foarte bune saltelele Dormeo. Noi am intrat pe site si ne-am cumparat mai intai una in dormitor si acum am luat una si pentru bebe.
Eu una sunt foarte multumita. Stiu ca am dat niste bani, dar merita.  :thumbup:

#5
cinchin

cinchin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.05.2009

Salut celor de forum. SUNT FOATE SUPARAT PE TOP SHOP.Am cumparat o saltea dormeo 2+12 memory cu tot setul (husa ,perne,pilota)de la Studio Moderna , comanda efectuata prin internet pe site-ul www.dormeo.ro.La sosirea coletului dupa 14 zile, am constatat ca salteaua era de alta dimensiune decat cea dorita,fapt ce m-a nemultumit pentru ca firma de curierat a incasat suma de 1700 lei c/v coletului iar eu nu puteam folosii salteaua.A doua zi am reclamat la departamentul relatii cu clientii faptul ca au trimis altceva decat am comandat,si ca drept rezolvare mi-au spus ca va trebui sa returnez salteaua prin alt serviciu de curierat se pare mai rapid decit primul, avand in vedere ca la primul coletul a facut 14 zile,si voi primi un proces verbal de ridicare, la care va trebui sa anexez copie de pe buletin,factura si chitanta de achitare a facturii.Contravaloarea saltelei achiatate de catre mine o voi primii prin mandat postal in termen de 30 zile.Daca mai doresc totusi sa cumpar salteaua ,sa comand din nou si sa achi iar c/v saltelei, care va veni din nou in cca 14 zile si nu se stie sigur daca cea dorita sau din nou cea cu ghinion.Deci o luna si jumatate timp pierdut, de doua ori banii luati si folositi de firnma olandeza,taxe achitate inutil.Am ramas cu pernele, husele si pilota cumparate, bagate pe git cu forta de un angajat al firmei si salteaua tot nu au vrut sa mi-o schimbe , chipurile imi pierd garantia.Am sa-i actionez in judecata pentru daune morale si materiale,atit pentru timpul pierdut cit si pentru banii folositi de firma pe o perioada de 44 zile ,fara sa-mi livreze produsul dorit.Am sa fac reclamatii la OPC Bucuresti, la politia economica si la garda financiara, pentru ca numai asa isi vor schima atitudinea fata de noi cumparatorii.


#6
danapi

danapi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.02.2008
E MARE TEAPA FIRMA ASTA.
Am comandat pe net, a venit imediat cuerierul, a luat banii si a plecat. Dupa 5 minute, deschid coletul si vad ca nu corespunde culoarea paturii pe care o comandasem. Sun la firma cu rugamintea sa vina imediat omul sa ia inapoi comanda gresita. NICI VORBA! Nu se poate, e o alta procedura. Trebuie sa fac retur si primesc banii in 30 de zile. Ce sa mai povestesc... O bataie de joc crunta. Ca si cum eu as fi gresit!!! Mai mult, sunt 2 luni de atunci, timp in care mai sun din cand in cand, cand am chef sa ma cert cu cineva. MI SE SPUN NUMAI MINCIUNI LA TELEFON, ba ca e inventar si ca nu pot trimite banii, ba ca banii sunt pe drum (si daca revin a doua zi mi se spune ca banii inca nu au plecat de la firma) si tot asa.
Ma tot intreb daca imi voi mai recupera vreodata banii.
Voi ati primit pana la urma?
Le-am mai spus ca ma ofer sa merg la firma sa+mi dea banii direct, sa nu mai dureze atat cu posta. Bineinteles ca nu se poate!!!
Cred ca fac special asa, gresesc comanda, ca sa foloseasca banii clientilor.





 cinchin, on 17th September 2010, 18:37, said:


Salut celor de forum. SUNT FOATE SUPARAT PE TOP SHOP.Am cumparat o saltea dormeo 2+12 memory cu tot setul (husa ,perne,pilota)de la Studio Moderna , comanda efectuata prin internet pe site-ul www.dormeo.ro.La sosirea coletului dupa 14 zile, am constatat ca salteaua era de alta dimensiune decat cea dorita,fapt ce m-a nemultumit pentru ca firma de curierat a incasat suma de 1700 lei c/v coletului iar eu nu puteam folosii salteaua.A doua zi am reclamat la departamentul relatii cu clientii faptul ca au trimis altceva decat am comandat,si ca drept rezolvare mi-au spus ca va trebui sa returnez salteaua prin alt serviciu de curierat se pare mai rapid decit primul, avand in vedere ca la primul coletul a facut 14 zile,si voi primi un proces verbal de ridicare, la care va trebui sa anexez copie de pe buletin,factura si chitanta de achitare a facturii.Contravaloarea saltelei achiatate de catre mine o voi primii prin mandat postal in termen de 30 zile.Daca mai doresc totusi sa cumpar salteaua ,sa comand din nou si sa achi iar c/v saltelei, care va veni din nou in cca 14 zile si nu se stie sigur daca cea dorita sau din nou cea cu ghinion.Deci o luna si jumatate timp pierdut, de doua ori banii luati si folositi de firnma olandeza,taxe achitate inutil.Am ramas cu pernele, husele si pilota cumparate, bagate pe git cu forta de un angajat al firmei si salteaua tot nu au vrut sa mi-o schimbe , chipurile imi pierd garantia.Am sa-i actionez in judecata pentru daune morale si materiale,atit pentru timpul pierdut cit si pentru banii folositi de firma pe o perioada de 44 zile ,fara sa-mi livreze produsul dorit.Am sa fac reclamatii la OPC Bucuresti, la politia economica si la garda financiara, pentru ca numai asa isi vor schima atitudinea fata de noi cumparatorii.


#7
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Si de ce pe tot topicul asta sunt numai useri cu 1 post?  :naughty:

#8
nicoleta20

nicoleta20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 20.04.2007
Eu nu am probleme cu Studio Moderna. Si am cumparat destule produse de la ei :  saltea memory 2+12 cu 2 perne memosan, robot bucatarie Bullet express, 3 tigai Dry Cooker ( si pentru soacra si o vecina ), tigaia Hot Pan.
Am avut probleme cu 2 tigai Dry Cooker, dar s-au inlocuit fara probleme, fara sa platesc eu transportul suplimentar, fara intarzieri.

#9
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007
Vad ca toti se plang de firma dar de saltele nu... Eu unul folosesc o saltea ortopedica Dormeo de mai bine de un an de zile si sunt extrem de multumit de ea, nu am ce sa-i reprosez. E drept ca nu am avut de-a face cu firma Studio Moderna, salteaua luand-o din Dedeman.

danapi, ce legatura are postul tau cu calitatea saltelelor Dormeo?

Edited by - Rares -, 05 November 2010 - 18:32.


#10
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Trebuie sa cumpar o saltea 160x200, buget mediu spre mare (maxim 1500, nu as da chiar 30-40m cum am vazut unele prin IKEA). Jumatatea mea mai buna e incantata de Dormeo Memory 2+12. Am vazut-o live si pare ok, dar pretul de aprox. 14 milioane e maricel asa ca ma intreb daca merita cu adevarat banii si daca este rezistenta si buna. Voi ce saltele aveti, cat v-au tinut, cat ati dat pe ele, dar, si ce mi-ati recomanda (si de unde)? Mersi anticipat.
http://www.dormeo.ro...=cat_9449_other
Lasand la o parte problemele legate de livrare, returnare etc. sunteti multumiti de saltele Dormeo? Merita banii? Sunt rezistente in timp? Ati recomanda altceva?

#11
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Cred ca sunt eu mai de la tara.
Cum sa dai frate 2000-3000 de lei pe o saltea? A-nebunit lupu! Si 1500 mi se pare mult. Eu mi-am luat una la 500 de lei, 140 x 200, nu e romaneasca, cei de la magazin ziceau ca se numeste pocket, adica are fiecare arc ambalat individual. Nu stiu cum sa explic senzatia, e tare si moale in acelasi timp. Arcurile nu se simt absolut deloc. Eu dorm pe o parte si se intampla sa stau pe aceeasi parte toata noaptea. Cu salteaua veche ma trezeam cu durere in sold. Cu asta sunt fresh. :P
O am cam de un an si jumatate si o intorc cam la 2-3 luni. Pana acum e ca noua.
Este exceptionala si foarte confortabila, iar pretul mi se pare mai mult decat de bun simt.

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
Pai daca esti "mai de la tara"...nu te opreste nimeni sa te "cizelezi" . Adica, te duci frumos in showroom-uri si vezi de ce costa o saltea 500 lei si una 3000.
Si eu am fost la fel de ..."mai de la tara" acum un an jumatate. Tot in ideea asta, am refuzat sa ma gandesc macar sa cumpar o saltea din latex, pentru ca mi s-a parut inuman de scumpa.   Si fiind nevoit sa cumpar o saltea, m-am dus in Mobexpert (la recomandarea unei prietene) sa aleg o saltea.
Partea frumoasa este ca au toate saltelele expuse, una langa alta, cu explicatii si cu posibilitatea de a te urca pe ele si a vedea cum te simti, cum e...diferente...etc.  Si dupa ce-am testat eu toate saltelele cu arcuri si pret sub 1000 ron (180x200). Am testat cam 1 ora la ele si am plecat cu o saltea.....din latex, strat superior cu memoria formei, in valoare de vreo 2200 ron :D.  E ceva similar ca idee cu Dormeo, poate doar materialele sa fie de o calitate mai buna...si nu stiu cum sta Dormeo cu zonele de portanta, asta are 5.  Crede-ma, in momentul in care m-am intins pe ea, era sa adorm in mai putin de 1 minut. Asta mi-a fost suficient sa-mi dau seama ce inseamna o SALTEA.  E o diferenta enorma intre o saltea buna si una...ieftina.
Partea proasta e ca dupa atata timp de utilizare, ne-am obisnuit prost cu ea astfel incat, cand dormim prin hoteluri/pensiuni, ne plangem amandoi (si eu si nevasta-mea) de dureri de spate

#13
nicoleta20

nicoleta20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 20.04.2007

 the__1, on 12th January 2011, 00:04, said:

Trebuie sa cumpar o saltea 160x200, buget mediu spre mare (maxim 1500, nu as da chiar 30-40m cum am vazut unele prin IKEA). Jumatatea mea mai buna e incantata de Dormeo Memory 2+12. Am vazut-o live si pare ok, dar pretul de aprox. 14 milioane e maricel asa ca ma intreb daca merita cu adevarat banii si daca este rezistenta si buna. Voi ce saltele aveti, cat v-au tinut, cat ati dat pe ele, dar, si ce mi-ati recomanda (si de unde)? Mersi anticipat.
http://www.dormeo.ro...=cat_9449_other
Lasand la o parte problemele legate de livrare, returnare etc. sunteti multumiti de saltele Dormeo? Merita banii? Sunt rezistente in timp? Ati recomanda altceva?

eu am o saltea memory 2+12 de aproximativ un an si sunt foarte multumita. nu am avut probleme cu ea sub nici o forma. sincer 1400 ron e ok, cand am cumparat-o eu 160x200 era 1700 ron, so... eu iti recomand sa iei salteaua, este o investitie foarte buna pe timp indelungat.

#14
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

 richelieu, on 12th January 2011, 10:16, said:


era o auto-ironie fina. de fapt sunt foarte cizelat. banuiesc ca intr-o viata anterioara am facut parte din nobilimea franceza.
am testat si eu saltele din latex. nu zic ca nu sunt bune, foarte bune, exceptionale, cum vrei, dar in comparatie cu confortul saltelei pe care am luat-o nu se justifica diferenta enorma de pret. eu cred ca ce ai testat tu la Mobexpert sub 1000 lei nu seamana cu ce am gasit eu. probabil erau ortopedice, superortopedice si alte cacaturi pe care dormi ca la ocna. m-am intins si eu pe paturile de la Mobexpert si nu am fost prea impresionat de confort, mai degraba de design.

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
No offence, nu am avut intentia sa te jignesc :). Era o gluma.

Am testat si saltele cu arcuri impachetate individual. Sunt intr-adevar mult mai bune decat cele clasice, dar repet...nu mi-au oferit senzatia aia...si ce-i mai important este ca a fost singura saltea care a reusit sa ma relaxeze intr-un timp atat de scurt.

Dar, probabil e deja chestie de gusturi :)

#16
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
@r@zvan si richelieu: Si, mai exact, ce modele aveti? Cea cu arcuri pocket e de la Saltex cumva?

Mersi, nicoleta20. Nu e prea moale in utilizarea de zi cu zi, nu? Sa se formeze ''gropite'' sub tine sau sa aiba un balans ciudat. Chiar nu se misca prea tare cand te muti de colo-colo prin pat (cum arata ei in reclama cu paharele de vin) sau e marketing?

E adevarat ca la inceput are un miros neplacut sau e valabil doar in cazul celor din latex 100%? Cate ore ai lasat-o sa se ''aseze'' dupa ce ai desfacut-o? Stiu ca vine rulata si are nevoie de putin timp pana cand te poti aseza pe ea.

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006
O sa-ti spun cand ajung acasa, nu mai stiu cum o cheama. Trebuie sa ma uit pe ea....

#18
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Sigur. Mersi anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate