Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cheile Nerei, primavara

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Ati fost careva pe acolo primavara ?

Adica mai intereseaza daca se poate merge si se poate sta cu cortul, prin mai ?

#2
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
eu nu am fost niciodaat... asa ca astept amanunte, din orice luna.

#3
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
n-am fost niciodata... dar gasiti mai multe info aici http://www.alpinet.o...hp?lng=ro&id=22

#4
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Lasa ca atunci ma duc eu si va spun si voua ...  ;)

De fapt am mai fost, dar acum vreo 6-7 ani, si vroiam sa primesc ceva informatii mai noi.

Mersi oricum. :OK:

#5
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View PostCasual, on Mar 23 2004, 09:59, said:

Lasa ca atunci ma duc eu si va spun si voua ...  ;)
De fapt am mai fost, dar acum vreo 6-7 ani, si vroiam sa primesc ceva informatii mai noi.
Mersi oricum. :OK:

Cheile Nerei sunt superbe. Le-am parcurs anul acesta. Am inceput de la Sopotul Nou si le-am terminat in Sasca Montana. M-a uimit sa intalnesc numai straini prin chei...f putini romani si cei care erau se opreau la Lacul Dracului pt un gratar.

Zona este de o salbaticie si frumusete extraordinara iar traseul este usor de parcurs (fata de Fagaras, Retezat sau Piatra Craiului e floare la ureche). Anul acesta din cauza secetei, Nera era f mica. Sunt maluri cu nisip fin si poti f usor sa faci baie. Vipere nu am intalnit.. din fericire! Oricum aveam aparatori de zapada..just in case :P. Sunt foarte multe pesteri in care poti sa intrii si sa descoperi niste galerii extraordinare...mergi atat cat te incumeti si iti permite echipamentul..noi aveam doar frontale iar dintr-o pestera eu am fugit repede pt ca deranjasem niste lilieci si sapca mea si rucascul erau la gura pesterii..asa ca daca se infingea unul la mine in coama...era de rau. :D prietenul meu a ramas sa mai admire..e tuns 1 :D

ca si timp, am plecat dimineata pe la 10 si seara la 6 eram la Cantonul Damian(care este pustiu)..apoi a doua zi am facut Ochiul Bei si cascada Beusnitei si am ajuns in Sasca Montana (prin tuneluri). Acolo am gasit un localnic sa ne duca pana la Sopotul Nou unde lasasem masina.

Zona intreaga merita vizitata...daca tot ajungeti la Sopotul Nou opriti-va si in comuna Eftimie Murgu sa vedeti Morile pe apa cu ciutura ale rudarilor de pe raul Rudaria.

Ar mai fi multe de povestit dar cel mai bine sa descoperiti voi!!

#6
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postginger_my, on Aug 19 2007, 18:31, said:

Cheile Nerei sunt superbe. Le-am parcurs anul acesta. Am inceput de la Sopotul Nou si le-am terminat in Sasca Montana. M-a uimit sa intalnesc numai straini prin chei...f putini romani si cei care erau se opreau la Lacul Dracului pt un gratar.

Zona este de o salbaticie si frumusete extraordinara iar traseul este usor de parcurs (fata de Fagaras, Retezat sau Piatra Craiului e floare la ureche). Anul acesta din cauza secetei, Nera era f mica. Sunt maluri cu nisip fin si poti f usor sa faci baie. Vipere nu am intalnit.. din fericire! Oricum aveam aparatori de zapada..just in case :P. Sunt foarte multe pesteri in care poti sa intrii si sa descoperi niste galerii extraordinare...mergi atat cat te incumeti si iti permite echipamentul..noi aveam doar frontale iar dintr-o pestera eu am fugit repede pt ca deranjasem niste lilieci si sapca mea si rucascul erau la gura pesterii..asa ca daca se infingea unul la mine in coama...era de rau. :D prietenul meu a ramas sa mai admire..e tuns 1 :D

ca si timp, am plecat dimineata pe la 10 si seara la 6 eram la Cantonul Damian(care este pustiu)..apoi a doua zi am facut Ochiul Bei si cascada Beusnitei si am ajuns in Sasca Montana (prin tuneluri). Acolo am gasit un localnic sa ne duca pana la Sopotul Nou unde lasasem masina.

Zona intreaga merita vizitata...daca tot ajungeti la Sopotul Nou opriti-va si in comuna Eftimie Murgu sa vedeti Morile pe apa cu ciutura ale rudarilor de pe raul Rudaria.

Ar mai fi multe de povestit dar cel mai bine sa descoperiti voi!!

Salut forumisti,

Incerc sa mai "reimprospatez" acest topic, cam uitat.

As dori sa merg cu familia la vara in aceasta zona Cheile Nerei si astept sugestii pentru vreo 2 pensiuni in zona.
Vreau sa stau 3-4 zile intr-una din ele si apoi tot asa, in cealalta.
In total intentionez sa stau o saptamana in zona Cheile Nerei si o saptamana in Clisura Dunarii: Dubova, Mraconia, etc.

Deci cine imi poate da cateva sugestii de cazare si drumetii pentru aceste zone îi multumesc anticipat.

Voi merge cu masina proprie, cu sotia si un baiat de 11 ani si mai avem in spate destule astfel de aventuri in circuit prin tara, deci cautam trasee cat mai variate si distractii si excursii in zona cat mai bogate.

Multumesc

spam.spam

#7
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View Postspam.spam, on Mar 4 2009, 11:41, said:

Salut forumisti,

Incerc sa mai "reimprospatez" acest topic, cam uitat.

As dori sa merg cu familia la vara in aceasta zona Cheile Nerei si astept sugestii pentru vreo 2 pensiuni in zona.
Vreau sa stau 3-4 zile intr-una din ele si apoi tot asa, in cealalta.
In total intentionez sa stau o saptamana in zona Cheile Nerei si o saptamana in Clisura Dunarii: Dubova, Mraconia, etc.

Deci cine imi poate da cateva sugestii de cazare si drumetii pentru aceste zone îi multumesc anticipat.

Voi merge cu masina proprie, cu sotia si un baiat de 11 ani si mai avem in spate destule astfel de aventuri in circuit prin tara, deci cautam trasee cat mai variate si distractii si excursii in zona cat mai bogate.

Multumesc

spam.spam

Din pacate, din ce stiu eu, nu prea sunt pensiuni in zona respectiva- deci cortul este de preferat. Ca sa poti vedea frumusetile Nerei trebuie sa treci prin ele. Eu am vazut doar o cabana mai comunista asa la Ochiul Bei si cam atat. Ar fi bine sa te interesezi.

#8
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postginger_my, on Mar 9 2009, 22:00, said:

Din pacate, din ce stiu eu, nu prea sunt pensiuni in zona respectiva- deci cortul este de preferat. Ca sa poti vedea frumusetile Nerei trebuie sa treci prin ele. Eu am vazut doar o cabana mai comunista asa la Ochiul Bei si cam atat. Ar fi bine sa te interesezi.

Buna,

De documentat ma documentez: "din localitatea Sasca Româna, se trece puntea suspendata si se urca pe poteca ingusta pe malul drept al Nerei, se trece prin cele sase tunele sapate în stânca si se ajunge la Podul Beiului. De aici mergând pe Iânga apa limpede si rece a Beiului, se trece prin poiana de la Morile Potocului, apoi pe langa Cantonul si Pastravaria de pe Bei, dupa care ajungem la Ochiul Beiului, lac carstic care este alimentat de un curs de apa subteran care prin fenomenul de exurgenta iese la lumina zilei pe fundul colinei în care s-a format lacul. Lacul este înconjurat de o padure de brad care îi da un farmec si un pitoresc deosebit. Are o suprafata de 284 mp si o adâncime de 3,6 m. Din acest loc se poate face si traseul spre Cascada Beusnita, care se afla la circa 1,5 km in amonte pe Râul Beusnita. Traseul continua pe Valea Beiului Sec si dupa o ora se ajunge la Cantonul Silvic Delamea (Beiul Sec), de aici prin partea de nord a Poienii Gura Racajdeanului, se intra în padure, se ajunge în Poiana lui Marcu, de unde pe Valea Padina Seaca se ajunge la Crivina si în continuare pe DN 57B se ajunge la Anina"

Am gasit si o pensiune in Sasca Româna, se numeste chiar Cheile Nerei, ma intereseza parerea unora care au fost pe aici.

Multumesc

spam.spam

#9
boby_77`

boby_77`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.01.2006

View Postspam.spam, on Mar 10 2009, 06:02, said:

Buna,

De documentat ma documentez: "din localitatea Sasca Româna, se trece puntea suspendata si se urca pe poteca ingusta pe malul drept al Nerei, se trece prin cele sase tunele sapate în stânca si se ajunge la Podul Beiului. De aici mergând pe Iânga apa limpede si rece a Beiului, se trece prin poiana de la Morile Potocului, apoi pe langa Cantonul si Pastravaria de pe Bei, dupa care ajungem la Ochiul Beiului, lac carstic care este alimentat de un curs de apa subteran care prin fenomenul de exurgenta iese la lumina zilei pe fundul colinei în care s-a format lacul. Lacul este înconjurat de o padure de brad care îi da un farmec si un pitoresc deosebit. Are o suprafata de 284 mp si o adâncime de 3,6 m. Din acest loc se poate face si traseul spre Cascada Beusnita, care se afla la circa 1,5 km in amonte pe Râul Beusnita. Traseul continua pe Valea Beiului Sec si dupa o ora se ajunge la Cantonul Silvic Delamea (Beiul Sec), de aici prin partea de nord a Poienii Gura Racajdeanului, se intra în padure, se ajunge în Poiana lui Marcu, de unde pe Valea Padina Seaca se ajunge la Crivina si în continuare pe DN 57B se ajunge la Anina"

Am gasit si o pensiune in Sasca Româna, se numeste chiar Cheile Nerei, ma intereseza parerea unora care au fost pe aici.

Multumesc

spam.spam

Salut eu am fost in weekendul trecut la pensiunea Cheile Nerei si pot spune numai lucruri de bine.Pretul pentru camera dubla este de 94 ron, camera curata, jos au restaurant si mancare buna la preturi acceptabile.

Boby

#10
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View Postspam.spam, on Mar 10 2009, 06:02, said:

Buna,

De documentat ma documentez: "din localitatea Sasca Româna, se trece puntea suspendata si se urca pe poteca ingusta pe malul drept al Nerei, se trece prin cele sase tunele sapate în stânca si se ajunge la Podul Beiului. De aici mergând pe Iânga apa limpede si rece a Beiului, se trece prin poiana de la Morile Potocului, apoi pe langa Cantonul si Pastravaria de pe Bei, dupa care ajungem la Ochiul Beiului, lac carstic care este alimentat de un curs de apa subteran care prin fenomenul de exurgenta iese la lumina zilei pe fundul colinei în care s-a format lacul. Lacul este înconjurat de o padure de brad care îi da un farmec si un pitoresc deosebit. Are o suprafata de 284 mp si o adâncime de 3,6 m. Din acest loc se poate face si traseul spre Cascada Beusnita, care se afla la circa 1,5 km in amonte pe Râul Beusnita. Traseul continua pe Valea Beiului Sec si dupa o ora se ajunge la Cantonul Silvic Delamea (Beiul Sec), de aici prin partea de nord a Poienii Gura Racajdeanului, se intra în padure, se ajunge în Poiana lui Marcu, de unde pe Valea Padina Seaca se ajunge la Crivina si în continuare pe DN 57B se ajunge la Anina"

Am gasit si o pensiune in Sasca Româna, se numeste chiar Cheile Nerei, ma intereseza parerea unora care au fost pe aici.

Multumesc

spam.spam

Intradevar la Bei si Beusnita se ajunge si cu masina dar ce ai descris este doar o mica parte din chei. Cheile Nerei se fac "per pedes" asta daca vrei sa le parcurgi pana la capat. Daca nu, e foarte frumos si la ochiul bei si la cascada. Ideea e ca in capatul celalalt este doar un sat- nu am vazut pensiuni.

#11
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postginger_my, on Mar 11 2009, 09:50, said:

Intradevar la Bei si Beusnita se ajunge si cu masina dar ce ai descris este doar o mica parte din chei. Cheile Nerei se fac "per pedes" asta daca vrei sa le parcurgi pana la capat. Daca nu, e foarte frumos si la ochiul bei si la cascada. Ideea e ca in capatul celalalt este doar un sat- nu am vazut pensiuni.

Buna,

Vad ca intr-adevar ai parcurs destul din chei pe jos  :D

Ar mai fi o varianta sa ma cazez la un capat al cheilor o zi, doua, sa parcurg jumate din ele si apoi sa ma mut la capatul celalalt, pentru a vedea si restul.

Intrebari pentru Boby:

Cum se ajunge la Pensiunea Cheile Nerei ? Eu o sa vin dinspre Bucuresti cu masina.

La Pensiune ai gasit o harta cu traseele din zona, sau ai venit pregatit cu ea de acasa ?

Multumesc

spam.spam

#12
boby_77`

boby_77`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.01.2006

View Postspam.spam, on Mar 11 2009, 22:23, said:

Buna,

Vad ca intr-adevar ai parcurs destul din chei pe jos  :D

Ar mai fi o varianta sa ma cazez la un capat al cheilor o zi, doua, sa parcurg jumate din ele si apoi sa ma mut la capatul celalalt, pentru a vedea si restul.

Intrebari pentru Boby:

Cum se ajunge la Pensiunea Cheile Nerei ? Eu o sa vin dinspre Bucuresti cu masina.

La Pensiune ai gasit o harta cu traseele din zona, sau ai venit pregatit cu ea de acasa ?

Multumesc

spam.spam

Avand in vedere ca vii din Bucuresti poti sa vii pe Craiova - Turnu Severin - Orsova - Moldova Noua - Sasca Montana - Sasca Romana.Nu stiu cum se prezinta drumul, dar cred ca este varianta de preferat, totusi poate ar trebui sa te interesezi si la o varianta prin Targu Jiu.Legat de trasee vei gasi la pensiuni informatiile necesare si poti inchiria de acolo ATV.

Boby

#13
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postboby_77`, on Mar 12 2009, 16:43, said:

Avand in vedere ca vii din Bucuresti poti sa vii pe Craiova - Turnu Severin - Orsova - Moldova Noua - Sasca Montana - Sasca Romana.Nu stiu cum se prezinta drumul, dar cred ca este varianta de preferat, totusi poate ar trebui sa te interesezi si la o varianta prin Targu Jiu.Legat de trasee vei gasi la pensiuni informatiile necesare si poti inchiria de acolo ATV.

Boby

Multumesc frumos pentru raspuns.

Cred ca vom veni prin Targu Jiu, pentru ca am fost anul trecut in concediu pe acolo si mi-a placut.
Avem chiar si o pensiune preferata unde ne-am opri daca ni se va parea prea lung drumul ca sa-l facem intr-o singura zi.

Din zona Targu Jiu as incerca sa parcurg (ocolind putin, bineinteles) si drumul Campul lui Neag - Herculane, daca o fi practicabil pentru masini pana la vara...

O sa sun la Pensiunea Cheile Nerei sa-i intreb direct ce ne ofera si ce ne recomanda.

Pentru a vedea cat mai mult din zona Cheilor, sunt interesat sa ajung cu masina cat mai mult in interiorul Cheilor si in rest sa mergem pe jos.
Ideal ar fi sa gasim pe cineva care sa ne ofere si o coborare cu barca prin Chei, pe toata lungimea lor  :rolleyes:

O sa continui si documentarea, pentru ca vreau sa prindem si capatul celalalt al Cheilor, la Sopotul Nou.

De asemenea avem alocata o saptamana si pentru Clisura Dunarii.
Trebuie sa vedem in ce ordine le facem: Cheile si Clisura sau Clisura si Cheile.

Mai este asa mult pana in iulie...  :cursing:

spam.spam

#14
georgianabudur

georgianabudur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 05.05.2008
@BOBY 77,AI NR DE TELEFON DE LA PENSIUNEA UNDE AI STAT??

Eu nu am mai fost de 7 ani la Cheile Nerei,dar m-as intoarce cu drag!Stiu ca nu am repetat destinatia aceasta din ,,povestile,,cu....vipere!

Dar acum m-am gandit ca pentru noi cei de aici,de aproape(pentru ca sunt si eu din acelasi oras cu tine,poate ca ne-om fi si cunoscut!) e un traseu destul de scurt si frumos.Si parca as mai dori si altceva decat Poiana Marului si....Semenic...pentru o fuga de weekand!Sau....o fuga in Ungaria!am fost la Cheile Nerei si acum 14 ani,am fost atat de tineri si inconstienti pot sa zic acum,cu cortul,am stat langa Cantonul Damian,imi amintesc si acum cum mergem dupa apa la izvor ,in padure,micii aia fripti langa apa Nerei au fost cei mai faini,berea era bagata la rece tot in Nera,legata de-o buturuga plasa sa nu o fure Nera,ca era tare nervoasa!!

Si  acum 7 ani am stat in Sasca o saptamina,la o pensiune agroturistica,unde a fost bine,cu inca 2 familii din oras,iar de acolo faceam zilnic traseie.Erau pe Nera si canoe.Am fost in chei-pe trecatoarea romanilor,asa imi amintesc ca se numea drumul de la  Cantonul Damian  in sus,acolo unde se termina drumul,iar in dreapta e Nera,iar in stanga nu e poteca,ci doar urme in stanca imensa,atat cat sa-ti vari piciorul,unul cate unul,iar sus niste cabluri bine fixate de care e obligatoriu sa te tii in traversare,si nu trebuie sa te uiti in jos,ca e cam...ametitor!Nu stiu daca as mai repeta treaba asta cu...cablurile,dar atunci am fost obligata de imprejurari ramanand ultima,nu aveam de ales prea multe obtiuni...Deci nu o recomand decat acelora care sunt mari amatori de...sezatii tari,dar si acelora,nu inainte de a-si pune ..ultima dorinta si a-si face o ultima rugaciune.Asta era aum 7 ani,dar nu a scris nimeni pe topic daca mai este trecatoarea romanilor.Am fost la Lacul Ochiu  Beiului.la Cascada Beusnita,prin cele 10 tunele,dar mai tot timpul cu privirea in jos,de teama de a nu calca pe
vreo vipera,dar nu am vazut niciuna.Drumul cu masina paralel cu Nera era foarte ingust si rau,iar daca ajungi si dupa ploaie e si mai grav.Apoi am vazut in zona ca erau o multime de pensiuni agroturistice,undeva la marginea satului era un drum prin padure  bun,dar cam lung,care ducea la o  manastire,acolo, am avut nevoie de o calauza din sat,drumul la un moment dat ducea peste apa,peste un pod dinala ca-n filme,o scandura da.una nu,ce

@BOBY 77,AI NR DE TELEFON DE LA PENSIUNEA UNDE AI STAT??

Eu nu am mai fost de 7 ani la Cheile Nerei,dar m-as intoarce cu drag!Stiu ca nu am repetat destinatia aceasta din ,,povestile,,cu....vipere!

Dar acum m-am gandit ca pentru noi cei de aici,de aproape(pentru ca sunt si eu din acelasi oras cu tine,poate ca ne-om fi si cunoscut!) e un traseu destul de scurt si frumos.Si parca as mai dori si altceva decat Poiana Marului si....Semenic...pentru o fuga de weekand!Sau....o fuga in Ungaria!am fost la Cheile Nerei si acum 14 ani,am fost atat de tineri si inconstienti pot sa zic acum,cu cortul,am stat langa Cantonul Damian,imi amintesc si acum cum mergem dupa apa la izvor ,in padure,micii aia fripti langa apa Nerei au fost cei mai faini,berea era bagata la rece tot in Nera,legata de-o buturuga plasa sa nu o fure Nera,ca era tare nervoasa!!

Si  acum 7 ani am stat in Sasca o saptamina,la o pensiune agroturistica,unde a fost bine,cu inca 2 familii din oras,iar de acolo faceam zilnic traseie.Erau pe Nera si canoe.Am fost in chei-pe trecatoarea romanilor,asa imi amintesc ca se numea drumul de la  Cantonul Damian  in sus,acolo unde se termina drumul,iar in dreapta e Nera,iar in stanga nu e poteca,ci doar urme in stanca imensa,atat cat sa-ti vari piciorul,unul cate unul,iar sus niste cabluri bine fixate de care e obligatoriu sa te tii in traversare,si nu trebuie sa te uiti in jos,ca e cam...ametitor!Nu stiu daca as mai repeta treaba asta cu...cablurile,dar atunci am fost obligata de imprejurari ramanand ultima,nu aveam de ales prea multe obtiuni...Deci nu o recomand decat acelora care sunt mari amatori de...sezatii tari,dar si acelora,nu inainte de a-si pune ..ultima dorinta si a-si face o ultima rugaciune.Asta era aum 7 ani,dar nu a scris nimeni pe topic daca mai este trecatoarea romanilor.Am fost la Lacul Ochiul Beiului.la Cascada Beusnita,prin cele 10 tunele,dar mai tot timpul cu privirea in jos,de teama de a nu calca pe
vreo vipera,dar nu am vazut niciuna.Drumul cu masina paralel cu Nera era foarte ingust si rau,iar daca ajungi si dupa ploaie e si mai grav.Apoi am vazut in zona ca erau o multime de pensiuni agroturistice,undeva la marginea satului era un drum prin padure  bun,dar cam lung,care ducea la o  manastire,acolo, am avut nevoie de o calauza din sat,drumul la un moment dat ducea peste apa,peste un pod dinala ca-n filme,o scandura da.una nu,ce parca mai conta,,M-a impresionat tare mult vegetatia de acolo,fiind alta dacat in restul tarii,datorita faptului ca trece paralela in acea zona.Poate ca topicul acesta se va mai anima,cu contributia celor care au mai fost curand si doresc sa ne impartaseasca celorlalti din experienta lor.Sper ca voi reveni si eu in acest  mic colt de rai in primavara aceasta...

Imi cer scuze.cred ca am apasat din greseala pe ceva si s-a copiat de 2 ori.DAR...varianta a doua e cea completa!Vacanta placuta!

Edited by georgianabudur, 19 March 2009 - 16:01.


#15
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008
Salutare,

eu am fost de revelion la Sasca Montana. Multe detalii despre chei nu prea stiu, intrucat eu am fost iarna si nu prea am vizitat. Vara in schimb, am auzit ca este foarte frumos.
Pot sa va dau informatii asadar despre cazare si transport.
Noi ne-am cazat la Pensiunea Nera Land. Nu este cine stie ce, dar per ansamblu am fost multumiti de ea.

http://www.roturism....ntana-1779.html

In ceea ce priveste traseul urmat:
-dus: DrTrSeverin-Orsova-Moldova Noua- Sasca Montana. Un drum destul de prost si in afara Cazanelor nu mi s-a parut nimic interesant de vazut!
-intors: Sasca Montana-Oravita-Anina-Bozovici-Baile Herculane- Orsova- Dr Tr Severin. Drum mult mai bun, iar zona Anina-Cheile Minisului este superba.

Sper sa va fie de ajutor

Edited by Basti, 19 March 2009 - 17:23.


#16
georgianabudur

georgianabudur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 05.05.2008
@BASTI,

Tu ai fost iarna si,normal ca nu ai gasit drumul atat de frumos,dar cand e totul verde...e altceva!Dar ,,CHIPUL LUI DECEBAL SAPAT IN PIATRA,, cum de nu te-a impresionat,era pe dreapta soselei/???Iar pe malul Dunarii,chiar acolo,in apropiere  s-a construit de curand o manastire tare frumoasa;Iar tot pe malul Dunarii este si o foarte veche cetate.Si intre Eselnita si Dubova,este o zona foarte frumoasa,e zona pescarilor...vara sa vezi ce nebunie e acolo!Pacat ca la noi toate frumusetile pe care le avem trebuie sa le descoperim cu greu...intre boscheti ,sticle goale de plastic,cutii de conseve,hartii si altele...Pentru ca nu ne pasa...Nu ne pasa ca ne rupem masina in doua pe drumurile care ,din pacate ne costa atata,si atunci alergam catre alte meleaguri...fara manele,fara gun :P oaie,fara...limba romaneasca,dar cu ..euro...

@boby,

Za falem za PM!

#17
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008
Georgiana,

intr-adevar, la Cazane peisajul este superb chiar si iarna. Si da, am admirat si chipul lui Decebal sculptat in stanca, fortareata de la Tri-Kule..doar ca zona Moldova-Noua si satele acelea pescaresti de la sosea nu prea m-au impresionat.
Chiar recomand vizitarea orasului Oravita, unde se gaseste celebra copie a Burgtheater-ului din Viena, o plimbare prin muntii Banatului, prin livezile de smochini, pe la morile de apa de pe Rudaria, cheile Minisului..:)

#18
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
[quote name='georgianabudur' date='Mar 19 2009, 16:04' post='6203929']
@BOBY 77,AI NR DE TELEFON DE LA PENSIUNEA UNDE AI STAT??

Buna,

Nu sunt Boby, dar am telefonul si adresa la mai multe pensiuni din zona:

Pensiunea "Cheile Nerei" (aici a stat Boby)
Sasca Romana, nr.55,
Caras-Severin, Romania
Rezervari: Tel: 0721.095.591

Pensiunea DORA
Sasca Montana, Nr.749
Cod Postal 327 330
Caras Severin, Banat, Romania
Persoana de contact: d-na Ana Zavolan
0745 520 331 - mobil
0255 576 585 ; telefon Sasca Montana
0256 295 861 ; telefon Timisoara

PENSIUNEA NERA LAND
Sasca Montana , nr. 730
Telefon: 0723 624383; 0724 853151

PENSIUNE RUSTICA
Sasca Montana, Nr. 722
Telefon: 0255 576545
Mobil: 0722-989911

Aceste adrese le-am gasit pe internet, dar cum nu am fost niciodata in zona, nu stiu care este mai buna.

Din ce am vazut aici ca trasee prin Chei, un punct de plecare este din Sasca Româna, deci Pensiunea Cheile Nerei ar fi cea mai apropiata.

Eu caut pensiune si la Sopotul Nou, in capatul celalalt al Cheilor.
Vrem sa stam in doua locuri diferite, cate 3-4 zile in fiecare loc, pentru a parcurge cat mai mult din fiecare jumatate a Cheilor.

spam.spam

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate