Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Este Universul infinit? Sau nu...

- - - - -
  • Please log in to reply
480 replies to this topic

#37
xperience

xperience

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.02.2007

View PostTyrye, on May 8 2007, 16:04, said:

logic ca nu avem inca o vedere completa a universului.
Deci este CLAR... daca nu avem o viziune completa asupra universului nu putem spune ca este finit, sau infinit...
Universul este finit in infinitate.

#38
Tyrye

Tyrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.04.2007

View Postxperience, on May 8 2007, 17:08, said:

Deci este CLAR... daca nu avem o viziune completa asupra universului nu putem spune ca este finit, sau infinit...

Pai asta dezbatem si noi aici sa vedem opinii, teorii sa mai aflam una, alta de la altii. De ce ai mai deschis topicul atunci?

#39
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005

View Postxperience, on May 8 2007, 16:00, said:

Ce se intampla cand avem situatia asta:  (?!?) Am atasat o poza in care se observa cam cum vad eu situatia...

Doua universuri care sunt la o distanta extrem de mare intre ele - si nu interactioneaza unul cu celalalt ... poate unul e in expansiune, celalalt nu...
[........]

Totul conteaza de la big-bang fiecarui univers... El stabileste toate regulile, si sigur vor aparea diferente mari. Poate in celalalt univers, viteza luminii nu e aceeasi ca la noi. Nu le vad bine daca se unesc :P

#40
xperience

xperience

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.02.2007

View PostTyrye, on May 8 2007, 18:49, said:

Pai asta dezbatem si noi aici sa vedem opinii, teorii sa mai aflam una, alta de la altii. De ce ai mai deschis topicul atunci?

Care e problema Tyrye? Am spus eu ca nu sunt deschis la opinii? Sunt foarte interesante toate, si fiecare teorie este probabila, dar nici una nu poate fi dovedita pana la capat.
Ce ti se pare gresit la acest topic? Este si normal ca pe aceasta tema de discutie raspunsurile sa fie multe si contradictorii, dar nu ma iei tu pe mine cu intrebari off topic de genul "de ce am deschis topicul"

#41
Tyrye

Tyrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.04.2007
Ti-am spus asta pentru ca si tu ai spus ce ai zis. :lol:
Hai sa n-o luam de la inceput cu cearta asta intre orgolii. Parca rezolvasem treaba asta cel putin o data.
Ideea era ca ai zis: e clar ca nu stim. Asta stiam cu totii dinainte sa postam si dinainte sa faci tu topicul si mi se pare inutil sa spui ce ai zis. Dar cum ziceam, hai sa o lasam balta toata treaba asta de orgoliu si sa postam numai daca avem ceva interesant de zis.

#42
xperience

xperience

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.02.2007
OK. Back to buisness...
Interesant este teoria conform careia viteza luminii poate fi (si a fost) depasita. Atunci oare ma intreb - teoria relativitatii mai este valabila?

#43
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Pai trebuie sa va spun ca teoria conform careia daca vei calatori in trecut, ca sa se evite paradoxul bunicului mort, vei ajunge in alt Univers este cam tare ilogica. Conform teoriei mai multor oameni printre care si eu, o galeata cu apa poate fi impartita intr-o infinitate de stropi mai mici. Aceasta teorie se aplica si timpului practic sa zicem ca spre exemplu eu scriu litera "L" la ora 11:30,12425451435........... asta inseamna ca si daca timpul este finit (sau nu) el poate fi impartit intr-o infinitate de momente care tind spre 0 ca durata. Deci ca sa ne putem intoarce in timp la o anumita data trebuie sa existe o infinitate de universuri fiecare avand ca timp prezent un moment din acela precizat de mine spre exemplu daca vreau sa ma intorc in timp la momentul la care am scris litera "L", trebuie ca sa existe un univers unde voi ajunge exact in momentul acela.
Pai pana acum nu am spus nimic care sa demonteze teoria calatoriei in timp enuntata de voi. Doar ca acum intervine o problema. Daca exista o infinitate de universuri paralele sansa ca bunicu tau sa se nasca intr-un univers paralel exact la momentul X, moment in care s-a nascut si in universul in care traiesti tu este de una la un infinit deci tinde spre zero. Adica chiar daca toate acele o infinitate de universuri ar fi avut acelasi inceput, sansa ca in fiecare (sau macar in inca unul) lucrurile sa se fi petrecut in continuare la fel este zero sau mai precis este o nedeterminare fiindca vom avea o infinitate de cazuri probabile supra o infinitate de cazuri posibile ceea ce ne da cum am mai spus o nedeterminare. Deci nu poate exista asa ceva nici macar in teorie. Sper ca ati inteles ce am incercat sa explic, daca nu ati inteles nu ezitati sa intrebati poate reusesc sa explic mai simplu. ;)

#44
Tyrye

Tyrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.04.2007
Pai intr-un univers paralel e de ajuns ca o particula sa-si schimbe traiectoria ca totul sa fie diferit, probabil ca nici macar pamantul nu ar exista sau nici macar sistemul nostru solar. In plus viata daca ar exista ar fi total diferita.
Asa ca intorcandu-te in timp probabil ai ajunge in vid sau poate mai rau in mijlocul unei stele (what are the odds? ).
Dar in fine... cine zice ca intorcandu-te in timp trebuie sa calatoresti intr-un univers paralel?

#45
Mirc.

Mirc.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2007
Nu pot concepe universul ca finit, din cauza:

View Postboriss2oo6, on May 6 2007, 20:29, said:

T1. daca universul este finit si ajungem la margine, ce se afla dupa margine ?

Ce e dincolo de el? Vid? Atunci partea aia e tot parte din el (o gramada de vid in universul actual)! Mai mult decat vid? Nu inteleg asemenea termen. :)

#46
Tyrye

Tyrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.04.2007
Va recomand cu multa caldura un documentar absolut superb.... http://micida.wordpr.../2007/05/01/32/. Eventual daca stie cineva unde as putea sa-l gasesc intr-un format acceptabil. Daca da, unde si sub ce fel de denumire.

#47
neo2buha

neo2buha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.01.2004
despre universuri paralele si mai mult ...
http://www.tenthdime....com/flash2.php

#48
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View PostTyrye, on May 10 2007, 17:59, said:

Va recomand cu multa caldura un documentar absolut superb.... http://micida.wordpr.../2007/05/01/32/. Eventual daca stie cineva unde as putea sa-l gasesc intr-un format acceptabil. Daca da, unde si sub ce fel de denumire.


View Postneo2buha, on May 10 2007, 18:30, said:

despre universuri paralele si mai mult ...
http://www.tenthdime....com/flash2.php

Va recomand sa urmariti intai link-ul lui neo, apoi pe cel al lui Tyrye. Documentarul facut de BBC fiind mai nou, arata care au fost speculatiile conform carora s-a ajuns la concluzia ca sunt de fapt 11 dimensiuni si nu 10.

#49
neo2buha

neo2buha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.01.2004

View PostTyrye, on May 10 2007, 17:59, said:

Va recomand cu multa caldura un documentar absolut superb.... http://micida.wordpr.../2007/05/01/32/. Eventual daca stie cineva unde as putea sa-l gasesc intr-un format acceptabil. Daca da, unde si sub ce fel de denumire.
nu l-am gasit exact pe asta dar am gasit unele la fel de interesante
The Elegant Universe - Disc 1 - Einstein's Dream
The Elegant Universe - Disc 2 - Strings theory
The Elegant Universe - Disc 3 - Welcome to the 11th Dimension

Vizionare placuta

#50
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007
Un subiect care evolueaza simultan cu evolutia umana. Intrebari similare au fost puse si acum 10000 de ani dar cu raspunsuri diferite. Exista totusi o realitate fizica si una imaginara si stiinta este cea care le aliniaza din cand in cand. Unul din oameni de stiinta din domeniul astrofizic este Stephen Hawkins si i-am urmarit teoriile de cativa ani buni. Realitatea teoretica vb despre universe multiple si asta incurca conceptul de univers si infinit pt majoritatea. O entitate care nu poate creste sau scade cum este materia/energia nu poate fi decat finita si in continua transformare si interactie. Asta ar sugera ca este finit ca timp si masa. Dar ca volum? Creste intr-un spatiu pt a se contracta din nou pt alt ciclu cosmic? Deocamdata doar imaginatia ne poate da raspunsuri care de care mai bizare dar in timp vom avea mai multe raspunsuri cu siguranta.

#51
askey

askey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 31.08.2005
Parerea mea este universul este ca un fractal cu ecuatie complexa, sau, de ce nu, o entitate Gaia.

#52
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View PostGimsys, on Apr 30 2007, 18:56, said:

Excelenta explicatie Tyrye !

Un lucru de mentionat ar fi ca s-a depasit viteza luminii
Semnal electric trimis cu de 4 ori viteza luminii
Un puls de lumina trimis de 300 de ori mai repede ca viteza luminii

Comform teoriei relativitatii depasind viteza luminii calatoresti in trecut.
Problema paradoxului bunicului impuscat(ce se intampla daca iti impusti bunicul in trecut) se rezolva prin faptul ca pot fi o infinitate de universuri paralele. Calatorind inapoi in timp automat  intri intr-un univers paralel.

Asta cu bunicul impuscat in trecut e o mare prostie.. Trebuie sa faceti  distinctie intre timpul relativ si timpul absolut.
Cititi La Steaua de M Eminescu...

#53
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
Mi-e teama ca pana nu descoperim ce se intampla in atomii pe care ii tinem in palma, nu avem nicio sansa sa aflam ce e cu universul despre care nici macar nu stim unde se afla.

#54
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007
http://www.space.com...righest_sn.html
Un articol ff interesant despre ce se intampla in jurul nostru.
O lumina mai puternica decat soarele nostru de 5 milioane de ori!!!!
Un soare care emana in cateva zile materie echivalenta cu cativa pamanti!!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate