Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Este Universul infinit? Sau nu...

- - - - -
  • Please log in to reply
480 replies to this topic

#1
xperience

xperience

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.02.2007
Cineva zicea odata ca la fel cum acuma cateva sute de ani inca se credea ca Pamantul este plat la nesfarsit - si s-a dovedit a fi gresit - la fel si acum lumea are impresia ca universul este infinit - care la fel ar fi gresit.... Este oare finit? Sau din contra...
Eu as avea o teorie personala care suna cam asa:
Cosmosul, asa cum il stim noi, cu  BigBang-ul ce-l cunoastem, este doar o teorie de moment. Se va ajunge peste miliarde de ani cand vom avea tehnologia probabil sa vedem ca acest univers este finit, dar NICIODATA nu vom sti cu certitudine ca dupa distante inimaginabile - nici chiar unei tehnologii "gauri de vierme" - ca nu mai exista inca un "cosmos" sau mai multe - bineinteles acum vei spune ca si acest cosmos face parte din acelasi univers, dar ideea e ca universul NU are limite, nu exista nici un zid prin care nu se poate trece si nici abis - tot timpul va exista ceva mai mare, mai departe - e vorba doar de tehnologia pe care o avem - in functie de ea cunoasterea universului devine tot mai ampla - la fel cum tehnologia nu are limite in descoperiri – nici universul nu are limite

Va astept sa discutam - ori legat de ce am zis eu ori legat de orice credeti despre acest univers, despre aceasta lume si tehnologia in care traim

#2
Tyrye

Tyrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.04.2007
Teoria mea este ca UNIVERSUL E FINIT ATAT IN SPATIU CAT SI IN TIMP.

Universul a fost creeat la Big-Bang, s-a extins si inca e in extindere (lucru dovedit). Odata cu aceasta dezvoltare in timp.... formarea stelelor, planetelor, etc.... si s-au format si GAURILE NEGRE (lucru dovedit).

O gaura neagra e un punct de singularitate cu o gravitatie absolut imensa fata de care nici macar lumina nu poate scapa.

Chiar in mijlocul galagiei noastre e o gaura neagra ce absoarbe materie si numai gravitatia acesteia tine toate formatiunile la un loc. Personal cred ca exista o gaura neagra in mijlocul fiecarei galaxii si chiar daca aceea absoarbe sau nu materie in momentul acesta ea isi face rolul de a tine totul la un loc. Dc o gaura neagra nu e vizibila nu inseamna ca nu exista, ea neabsorband materie, respectiv lumina care sa o faca vizibila.

Exista gauri negre care nu au in raza lor de actiune materie si pot fi inerte un timp foarte indelungat dar mai devreme sau mai tarziu datorita faptului ca materia este intr-o continua miscare este practic doar o chestiune de timp pana ce acestea vor manca tot ceea ce exista chiar si alte gauri negre.

Asadar ''la sfarsit'' va fi o singura, unica si imensa gaura neagra.

Bun dar atunci veti spune ca universul e intr-o continua expansiune si vi se va parea ilogic ca o gaura neagra sa actioneze asupra unei farame de materie de la capatul universului. Materia nu va fi tot timpul in expansiune ci aceasta se va opri si materia va incepe sa revina spre origini datorita racirii tot mai intense a universului (se va contracta).

Si atunci ce se intampla.... se sfarseste totul? Nu, o luam de la capat, desi cu mai putina materie deoarece sa pierdut o cantitate prin transformarea ei in energie. Acea singura, unica gaura neagra ramasa se va contracta si mai mult pe masura ce temperatura din univers va tinde spre temperatura absoluta si datorita acestui fenomen va avea loc o noua implozie, un nou big-bang.

Gaurile negre sunt modul universului de se regenera. Bine dar cat timp?
Pai inaintea noastra se pare ca a fost un alt univers lucru demonstrat de niste oameni de stiinta prin calcule fizice si matematice. Se pare ca acestia au folosit teoria relativitatii si alte lucruri demonstrate de Einstein pentru a ''derula timpul inapoi'' dar nu a fost de ajuns si au apelat si la un lucru pe care Einstein nu il avea si anume mecanica cuantica.

Asadar inaintea noastra su fost alte universe iar dupa noi vor veni altele, dar datorita pierderii materiei in fiecare ciclu prin arderea iei si transformarea in energie care se pierde putem concluziona ca aceasta regenerare a universului nu va merge la infinit.

         Concluzie:

Universul e finit in spatiu deoarece in fiecare ciclu al exitentei sale expansiunea sa are o limita.
Universul e finit in timp deoarece in fiecare ciclu al existentei sale se pierde materie.

PS1 Idei de genul odata oamenii credeau ca pamantul e plat si totul se invarte in jurul pamantului la care se adaoga limitarea acelor oameni de a vedea cum stau cu adevarat lucrurile sunt foarte prost puse langa o situatie in care judecam finitatea sau infinitatea universului. Nu poti spune ca un om care vede universul intr-un fel sau altul e limitat, e opinia fiecaruia si trebuie respectata.

PS2As dori sa nu se recurga la presupuneri hazardate de genul ''Si daca omul va depasi viteza lumii scapand astfel de atractia gaurilor negre salvandu-se astfel... bla bla bla.'' Puneti-va astfel problema ''Si daca o gaura neagra absoarbe lucruri care calatoresc mult mai repede decat viteza luminii?''

PS3 Oamenii nu vor putea in veci sa iasa efectiv din univers deoarece la temperatura absoluta ce ii paste,vor muri instantaneu, asta e zidul de care se va izbi omenirea, cu mentiunea ca aceasta sa ajunga pana acolo.

PS4 Printre lucrurile pe care nu le stim sunt cateva mai interesante:

- Cum s-a intamplat de a ajuns sa se formeze acel punct de singularite de la care a inceput totul? Spun totul pentru ca atunci a inceput si timpul si spatiul notiuni care fara un univers nu isi au rostul.
- Cum s-a format viata? Se zice ca ar fi venit de pe alta planeta pentru ca s-a format foarte repede pe pamant dar asta nu e o explicatie. Dar de acolo de unde a venit cum s-a format ea? E greu de imaginat cum o materie ''moarta'' poate prinde viata...

#3
Tyrye

Tyrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.04.2007
E usor de spus ca daca nu am gasit limita unui lucru acela e infinit dar nu e practic deoarece nu sta in capacitatea noastra umana de a ne imagina lucruri fara limita. De exemplu imaginativa infinitul, perfectiunea, absolutul, etc.  

Recunosc ca e greu de spus ''gata merg pana acolo si de acolo se sfarseste drumul'' dar e imaginabil - imaginativa moartea.

#4
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
Materia se transformă în energie? Păi și energia se transformă n materie, nimic nu se pierde. Nasol că peste câteva zeci de miliarde de ani tot o mierlim. :(

#5
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Prostia e infinită. Restul universului face și el ce poate.

#6
xperience

xperience

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.02.2007
Domnule Tyrye adica vrei sa spui ca atata timp cat viata noastra nu e infinita, nici universul nu e? Nu are relevanta...
Si ce vrei sa spui prin "Timpul este finit" Prin "finit" se intelege ca un lucru a avut un inceput si are sfarsit - ceea ce e fals in cazul UNIVERSULUI. Tin sa te-anunt ca aici vorbim despre perfectiune, absolut si implicit INFINIT.
Nu poti spune despre un lucru ca este finit atata timp cat tu nu ii stii limitele !!!!
Prin ce vrei tu sa spui, redefinesti termenul de "finit" asa cum vrei tu... ori este o definitie CLARA a acestui cuvant (PS - uita-te in DEX - si vei intelege mai multe  :console: ) )

#7
xperience

xperience

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.02.2007

View PostTyrye, on Apr 28 2007, 00:01, said:

E greu de imaginat cum o materie ''moarta'' poate prinde viata...
Intr-adevar, viata nu a aparut din materie "moarta", ci a existat dintotdeauna, in diferite feluri, forme...etc.
Ori daca viata a existat dintotdeauna, atunci implicit si universul - provine din infinit - si tinde spre infinit (atat in timp , cat si in spatiu)

#8
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.01.2006
Frumoasa discutie, despre univers si infinit. Eu sunt de parere ca universul este infinit, si sunt de parere ca si infinitul este tot finit.
Despr eultima afirmatie infinitul este finit pot da si o explicatie, pentru ca suna ciudat rau de tot. De exemplu sa limitam o axa. Sa o limitam de la 1 la 2, si apoi sa incepem sa numaram: 1.0,.........1.01,...........1.(9) si tot asa, deci intre 1 si 2 poti numara un infinit, sau poti imparti numarul 1 la 2, de un infinit de ori fara sa ajungi la 0, deci intre 0 si 1 este un infinit, dar totusi 0 si 1 sunt doua margini care limiteaza acel infinit. prea complicat, mai bine ne apucam de altele, desi imi plac discutiile astea.

Mi-a placut foarte mult explicatia lui Tyrye.

@xperience, ideea lui tyrye cu imaginatia moartii e foarte buna, el nu a facut nici o legatura intre moarte si univers, ne-a pus sa ne imaginam capatul universului, si nu putem, la fel cum nu putem sa ne imaginam nici moartea. Dupa moarte omul pleaca in Rai sau in Iad, oare? sau atunci omul va intelege ce inseamna NIMIC, adica ceea ce este dincolo de univers. Ti-ai imaginat ce e ala nimic vreodata? adica nici alb nici negru, nici intre alb si negru, nici cald nici rece, nici potrivit, nici tare nici moale, nici spatiu nici vid nici aer............ adica nimic, stii ce e aia? eu nu pot sa-mi imaginez cam ce ar insemna nimic, tu poti, sunt sigur ca nimeni nu poate, cel putin eu oricat m-as strofloca nu as putea sa inteleg. Chestia aia care nu o inteleg eu cred ca e dincolo de univers. Dar asta e parerea mea.

#9
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
universul cunoscut azi, posibil să fie într-un pahar cu apă la care se uită distrat cineva...
am citat....

#10
xperience

xperience

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.02.2007
Daca nu ne putem imagina ce este dupa moarte, sau daca nu ne putem imagina unde este capatul universului, asta NU inseamna ca Universul este FINIT! E o aberatie!!! Gandirea noastra este foarte limitata, de aici si ideea ca undeva totul are un sfarsit - ceea ce este FALS.
La fel este aberant si cand spui ca universul este finit, dar infinit...  adica ori e alba, ori e neagra... Iar atata timp cat dupa universul finit mai exista ceva (nenea care se uita la noi in paharul cu apa) cu siguranta pica ideea conform careia universul este finit!
Pe de alta parte, haide-ti s-o luam la polul opus - unde la prima vedere universul e finit dar totusi e infinit... si aici ma refer la infinitul mic - fiecare particula - la randul ei e formata din alte particule, care la randul ei poate fi impartita in 2... s.a.m.d.  Fizic nu vom putea face niciodata aceasta "imparteala" - tot timpul ne vom ivi de un "capat", dar un "capat" al cunostintelor si al tehnologiei - la fel se intampla si la infinitul mare.
Pe cat de mare credeti voi ca este universul, eu tot timpul voi spune ca universul este mai mare, ca este ceva mai incolo...  
Un lucru se numeste FINIT, daca se poate preciza unde este capatul lui, din acest motiv universul este infinit, pentru ca nu are "capat".

#11
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postxperience, on Apr 27 2007, 21:24, said:

Cineva zicea odata ca la fel cum acuma cateva sute de ani inca se credea ca Pamantul este plat la nesfarsit - si s-a dovedit a fi gresit - la fel si acum lumea are impresia ca universul este infinit - care la fel ar fi gresit.... Este oare finit? Sau din contra...
Eu as avea o teorie personala care suna cam asa:
Cosmosul, asa cum il stim noi, cu  BigBang-ul ce-l cunoastem, este doar o teorie de moment. Se va ajunge peste miliarde de ani cand vom avea tehnologia probabil sa vedem ca acest univers este finit, dar NICIODATA nu vom sti cu certitudine ca dupa distante inimaginabile - nici chiar unei tehnologii "gauri de vierme" - ca nu mai exista inca un "cosmos" sau mai multe - bineinteles acum vei spune ca si acest cosmos face parte din acelasi univers, dar ideea e ca universul NU are limite, nu exista nici un zid prin care nu se poate trece si nici abis - tot timpul va exista ceva mai mare, mai departe - e vorba doar de tehnologia pe care o avem - in functie de ea cunoasterea universului devine tot mai ampla - la fel cum tehnologia nu are limite in descoperiri – nici universul nu are limite

Va astept sa discutam - ori legat de ce am zis eu ori legat de orice credeti despre acest univers, despre aceasta lume si tehnologia in care traim
Este nene infinit si cred ca nimeni nu poate sa devedeasca contrariul

#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
mie mi se pare aiurea intrebarea... este extrem de limpede ca NU STIM! si nu vom sti degraba... poate niciodata...
iar idei de genul "infinitul este tot finit" sunt de-a dreptul caraghioase... :)

Quote

Concluzie:

Universul e finit in spatiu deoarece in fiecare ciclu al exitentei sale expansiunea sa are o limita.
de unde stii tu ce cicluri are universul si ca expansiunea ar avea o limita? putem fi siguri ca expansiunea e un fenomen general in univers si nu doar un fenomen izolat, observabil de pe pamant? tot ceea ce se observa de pe pamant reprezinta o parte importanta din univers? oooops... pt. a raspunde la aceasta intrebare trebuie sa stim cat de mare e universul...

Quote

Universul e finit in timp deoarece in fiecare ciclu al existentei sale se pierde materie.
de unde stii?

#13
hexa

hexa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.12.2006

View PostTyrye, on Apr 28 2007, 00:01, said:

Universul a fost creeat la Big-Bang, s-a extins si inca e in extindere (lucru dovedit). Odata cu aceasta dezvoltare in timp.... formarea stelelor, planetelor, etc.... si s-au format si GAURILE NEGRE (lucru dovedit).

Pai inaintea noastra se pare ca a fost un alt univers lucru demonstrat de niste oameni de stiinta prin calcule fizice si matematice. Se pare ca acestia au folosit teoria relativitatii si alte lucruri demonstrate de Einstein pentru a ''derula timpul inapoi'' dar nu a fost de ajuns si au apelat si la un lucru pe care Einstein nu il avea si anume mecanica cuantica.

Asadar inaintea noastra su fost alte universe iar dupa noi vor veni altele, dar datorita pierderii materiei in fiecare ciclu prin arderea iei si transformarea in energie care se pierde putem concluziona ca aceasta regenerare a universului nu va merge la infinit.

E adevarat ca, pe baza lucrurilor observate azi, s-au facut calcule si s-au emis IPOTEZE cu privire la formarea universului, la modul in care va evolua si chiar cu privire la existenta unor universuri anterioare. Dar e cam mult sa spui ca aceste lucruri sunt dovedite. Nu poti sa vorbesti cu siguranta absoluta despre lucruri care s-au intamplat acum multe miliarde de ani in conditiile in care nu ai putut observa decat ce s-a intamplat timp de cateva zeci de ani si pe o raza relativ mica in jurul pamantului.

Chiar si asa, teoriile despre formarea universului macar au la baza niste argumente. Dar universuri anterioare?!? Asta e o simpla ipoteza. Poate chiar au existat, dar nu poti sa spui ca existenta lor a fost demonstrata.

#14
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postxperience, on Apr 27 2007, 22:24, said:

Este oare finit? Sau din contra...

iata o informatie de maxim interes. :) la ce-ti foloseste? :rolleyes:

#15
xperience

xperience

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.02.2007

View PostCapitanuPICARD, on Apr 28 2007, 19:50, said:

iata o informatie de maxim interes. :) la ce-ti foloseste? :rolleyes:
Curiozitatea si nevoia de cunoastere, si de a intelege cine suntem si de ce existam - sunt afirmatii fara de care nu am putea evolua, ne este in firea omeneasca sa cunoasteam, sa aflam ce este mai incolo - altfel nu s-ar fi descoperi focul, altfel nu s-ar fi descoperit ca pamantul e rotund, am ramane PRIMITIVI.

#16
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.01.2006

View Postcostaan, on Apr 28 2007, 02:40, said:

universul cunoscut azi, posibil să fie într-un pahar cu apă la care se uită distrat cineva...
am citat....

Si eu m-am gandit la asta cu mult timp in urma, ceva asemanator, nu exact la fel, si universul in care traieste ala care se uita la paharul nostru, probabil este o bucata de salam, nu?si ar aparea un fel de lant al slabiciunilor.

@gtk, "infinitul este finit" de ce ti se pare caraghios, am explicat si cum. Intr-un spatiu limitat este un infinit, o dreapta cu inceput si sfarsit, deci finita, poate fi impartita la 2 de un infinit de ori, deci infinitul este finit, sau matematica nu-i perfecta. :D, de fapt nimic nu-i perfect, nici macar haosul nu e perfect. Nici nimicul ala de care vorbeam cred ca nu-i perfect, desi nu-l inteleg, sau poate ca din cauza ca nu-l intelegem este singurul lucru perfect.

#17
Tyrye

Tyrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.04.2007

View Posthexa, on Apr 28 2007, 18:16, said:

E adevarat ca, pe baza lucrurilor observate azi, s-au facut calcule si s-au emis IPOTEZE cu privire la formarea universului, la modul in care va evolua si chiar cu privire la existenta unor universuri anterioare. Dar e cam mult sa spui ca aceste lucruri sunt dovedite. Nu poti sa vorbesti cu siguranta absoluta despre lucruri care s-au intamplat acum multe miliarde de ani in conditiile in care nu ai putut observa decat ce s-a intamplat timp de cateva zeci de ani si pe o raza relativ mica in jurul pamantului.

Chiar si asa, teoriile despre formarea universului macar au la baza niste argumente. Dar universuri anterioare?!? Asta e o simpla ipoteza. Poate chiar au existat, dar nu poti sa spui ca existenta lor a fost demonstrata.

Intradevar am spus ca sunt lucruri dovedite si in mare parte sunt. Chiar pe softpedia am citit un articol foarte interesant numit ''Ce-a fost inainte de aparitia Universului?'' il gasesti aici: http://news.softpedi...-ro-24443.shtml
Cat despre teoria big-bang, o teorie foarte controversata, 5000 de fizicieni/savanti/oameni de stiinta pregatesc un experiment prin care sa reproduca pe pamant un big-bang la scara mai mica. Vei gasi pe net cu siguranta, sunt foarte multe aritcole. Ce anume e CERN (institutia unde lucreaza toti fizcienii astia), cu ce se ocupa si cum vor sa reproduca acel prim-moment.

#18
Tyrye

Tyrye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.04.2007

View Postgtk, on Apr 28 2007, 15:16, said:

de unde stii tu ce cicluri are universul si ca expansiunea ar avea o limita? putem fi siguri ca expansiunea e un fenomen general in univers si nu doar un fenomen izolat, observabil de pe pamant? tot ceea ce se observa de pe pamant reprezinta o parte importanta din univers? oooops... pt. a raspunde la aceasta intrebare trebuie sa stim cat de mare e universul...
Pai nu se stie inca sigur nimic, dar datele pe care le avem ne conduc spre aceste concluzii. Ar fi si culmea sa vezi ca tot universul vizibil se extinde si tu sa sustii in gura mare ca el defapt de contracta. Sunt ipoteze, teorii, nu sunt lucruri batute in cuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate