Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#3259
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
voi cand incepeti sa irigati gazonul primavara ?

Edited by don_King, 07 March 2023 - 14:16.


#3260
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020

 MirceaDWC, on 07 martie 2023 - 11:50, said:

Eu am dat 1 parte pamant si 2 nisip, dupa scarificare si suprainsamantare, in toamna.
Sambata intentionez sa il tund si eu si sa ii aplic primul ingrasamant pe anul asta, urmat de o udare zdravana.
Scuze pentru intrebare, dar ce fel de ingrasamint? Eu am dat cu granule NPK 16-16-16 prin februarie si as vrea sa dau si cu un inggrasamint foliar. Pentru erbicidare, Foxtrot+ Dicopur, care ar fi perioada potrivita? As vrea sa erbicidez, dar astept sa apara mai multe buruieni.

#3261
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006

 octav_sergiu, on 07 martie 2023 - 13:45, said:

Am folosit turba in amestec cu nisip : https://www.glissand...aturi-klasmann/
E destul de curata de impuritati, atat crengute cat si seminte aiurea. Cand am facut suprainsamantare am pus cam 2 baloti de 200 L ..
Cred ca a fost putin peste 100 lei balotul (in toamna).

Vad ca magazinul respectiv e in Timisoara, oare livreaza si in alte localitati? Din care turba ai folosit, vad ca sunt o multime acolo listate de 200l. Pe magazinul lor online, nu am gasit acele produse....

#3262
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Si eu sunt interesat de acest magazin. Daca te uiti pe pagina de contact, vezi ca au depozite in mai multe judete / localitati.

@marius_rg scrie te rog ce turba ai folosit. In ce proportie ai amestecat cu nisip ? Nisipul de unde l-ai cumparat ? E bun si nisip de constructii de granulatie mica sau trebuie ceva nisip special ?

#3263
balexis

balexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.02.2007
Salut,

Am o curte libera de cam 180 mp. Am contactat o firma pentru montat gazon, iar estimarea lor a fost de vreo 4100 de euro pentru gazon si sistem de irigatie. Nu cunosc preturile si piata prea bine, (mie mi se pare destul de scump) asa ca voiam sa va intreb daca asta este un pret rezonabil sau ar trebui sa mai caut oferte Eventual, daca aveti, as aprecia o sugestie de firma care se ocupa cu asa ceva.

Mersi!

Edited by balexis, 07 March 2023 - 21:53.


#3264
marius_rg

marius_rg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 19.12.2006
@laurcj Cred ca mai sus era întrebarea pentru @ octav_sergiu

Am văzut într-adevăr ca au mai multe locații, printre care și una în apropiere de mine. 👍

Rămâne de văzut care din acele produse e mai pretabil pentru gazon.

E enorm prețul ala pentru montat gazon și sistem de irigare.
Gazon cu montaj ar trebui sa găsești pe la 35-40ron /m2, iar sistemul de irigare, nu are cum sa depășească 1000euro.

#3265
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 07.10.2010
@don_king : gazonul se iriga doar atunci cand pamantul de la suprafata este complet uscat. Cantitatea de apa/saptamana e bine sa fie undeva la media temepraturilor de peste zi. Ca idee e nevoie de cam 12-15 L/m2 pt ca apa sa mai si patrunda in adancime (acolo unde vrem sa fie).

@marius_rg : Da, este cel mai mare magazin de profil din TM. Are puncte de desfacere in mai multe locatii din tara, poate te ajuta vre-una. Am folosit Turba TS3 (nu mai stiu daca fina sau medie - ambalajul era alb/albastru).

@laurcj : Am folosit nisip de la Dedeman. Poti folosi ce nisip vrei, cu granulatie cat mai mica. In general se merge pe 4 (nisip) : 1 (pamant). In exemplul de mai sus, am folosit relativ putin nisip, ca asa a fost situatia la momentul respectiv. Din acest motiv am folosit cam 1.5 baloti de turba. Daca folosesti si nisip destul de mult, te poti incadra in cam 40L (poate mai putin_/10mp de turba.

#3266
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006

 dingo31, on 07 martie 2023 - 15:50, said:

Scuze pentru intrebare, dar ce fel de ingrasamint? Eu am dat cu granule NPK 16-16-16 prin februarie si as vrea sa dau si cu un inggrasamint foliar. Pentru erbicidare, Foxtrot+ Dicopur, care ar fi perioada potrivita? As vrea sa erbicidez, dar astept sa apara mai multe buruieni.
NPK 16= + Mg folosesc acum. Incep de acum si dau cam la 6 saptamani o data, pana prin iunie. Din iunie si pana in septembrie trec pe foliar, am dat si cropmax, dar si o alta chestie mai ieftina. Neaparat dupa aplicarea granulelor udat bine, sa se dizolve.
Foxtrot+dicopur trebuie dat doar dupa ce apar buruienile, acum dai degeaba. Cand buruienile sunt la 3 frunze, aplici primul tratament cu erbicide selective, pe care il repeti la 14 zile. O a treia repetare e necesara doar daca ai in continuare buruieni. Preferabil, acolo unde poti, smulge buruienile, e mult mai safe.

#3267
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Dintre substraturile ce se gasesc la Hornbach - Agro si FloraSelf, ce recomandati?
Sau alte sugestii? Doar turba?

Am un pamant lutos si nu as merge deloc pe nisip nici in combinatii, inteleg ca exista riscul sa-l cimenteze si mai tare, am deja zone unde este cam batatorit.

#3268
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Nisipul cimenteaza si mai tare pamantul lutos ? Eu credeam ca e fix invers, ca nisipul il face mai sfarmicios.

#3269
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Da, il cimenteaza. Cumva pare logic sa amesteci pamantul ce are drenaj slab cu nisipul - ce are un drenaj foarte bun, dar de fapt nu duce la rezultatul dorit. O informatie luata de pe un site (tradus cu google translate):

Quote

Vă rugăm să nu adăugați nisip în solul argilos. Iată ce se întâmplă: particulele de argilă sunt mult mai mici decât particulele de nisip (deși toate ni se par destul de mici). Când nisipul și argila se amestecă împreună, particulele minuscule de argilă se cern între spațiile dintre bucățile de nisip, umplându-le. Apoi aveți un drenaj destul de solid – chiar mai rău decât ați început.
Materia organică este formata din bucăți mari care își fac drum între particulele de argilă. Materia organică hrănește, de asemenea, microbii care lipesc particulele de argilă, astfel încât acestea să acționeze ca particulele de nisip mai mari (cu drenare mai bună).

Pentru ca pamantul lutos sa fie drenat corespunzator cu nisip, trebuie o proportie de 1:1, ceea ce este foarte mult.
O alta pagina cu detalii importante.

Edited by drein, 14 March 2023 - 23:30.


#3270
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 07.10.2010
Eu am pamant lutos si nu am problemele acelea de compactare dupa adaugare de nisip. Am folosit nisip in 2 variante: pus doar deasupra ca nivelare; aerat (manual  -e suprafata mica) si pus nisip peste. Pe unde m-am perindat am tot folosit nisip si peste tot a fost cu succes.

Mentionez ca parcela este in soare plin mai tot anul (mai putin iarna), si daca e udat corespunzator nu sunt probleme.

#3271
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Povestea cu nisipul + pamantul lutos = ciment este doar o poveste.

Ca sa va convingeti, amestecati intr-un recipient niste pamant lutos cu nisip si vedeti daca iese ciment.

Daca nu iese ciment, stiti ce aveti de facut mai departe, inclusiv sa nu mai imprastiati informatii neverificate.

#3272
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Si la mine pamantul este lutos. La insamantarea gazonului in 2019 am adaugat cam 3 mc de nisip pe o suprafata de circa 200 mp. Ulterior, in fiecare toamna am procedat la scarificare, suprainsamantare si adaugat strat de nisip circa 1-1,5 mc, an de an. Fara probleme, gazonul a fost foarte OK, nivelul de drenaj al solului creste. Anul trecut am fost nevoit sa rdidic pe o zona de circa 60 mp nivelul cu 2 pana la 10 cm, motiv pentru care am reinsamantat zona respectiva procedand la fel. Totul in regula.

Sambata asta am tuns prima oara pe 2023, urmat de fertilizare si apoi de irigare. Intrucat trebuia sa curat putul, am irigat ca niciodata, prin inundare, dupa ce am aplicat NPK-ul. Deja la 3 zile se cunoaste, culoarea gazonului s-a schimbat din galben pe alocuri si galben verzui in verde.

#3273
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
Sper sa pot si eu taia sambata. La noi cand as putea sa fac ceva in curte ploua. Dar nu voi uda, inca, doar voi da cu Fertalga (kind reminder 2 myself: intai trebuie sa cumperi). As si scarifica, dar pamantul este mult prea ud.

#3274
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Salut,

Am montat rulouri de gazon anul trecut in toamna. Saptamana trecuta am scarificat usor si am aplicat ingrasamant solid. Am observat ca in cateva locuri au aparut niste smocuri de iarba mai ciudate. Iarba aceea are o culoare mai deschisa si firul este mai lat.

Attached File  PXL_20230321_084758565.jpg   784.68K   29 downloads

Attached File  PXL_20230322_073739890.jpg   630.39K   31 downloads

Este cumva o buruiana sau iarba salbatica si ar trebui sa o smulg ?

#3275
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Este poa annua, o "iarba" care apare in fiecare an primavara si toamna.

Trebuie smulsa. Partea buna e ca se smulge foarte usor.

Cand o smulgi, incearca sa nu scuturi din seminte in gazon, sa nu ai alte surprize ulterior.

#3276
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Cand se poate face scarificare ?

(Gazonul este semanat , pus in 2021)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate