Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#19
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posthoracescu, on Jul 9 2007, 17:57, said:

pune-i apaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
multa apaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


singura solutie este sa-l inunde, cam 15-25 l/m2 pe zi, de preferat seara sau un aspersor in 2 reprize 2,5-3 ore per repriza.
in 2 saptamani are gazon inchegat.

#20
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

View Posttrestie-de-balta, on Jul 9 2007, 23:25, said:

singura solutie este sa-l inunde, cam 15-25 l/m2 pe zi, de preferat seara sau un aspersor in 2 reprize 2,5-3 ore per repriza.
in 2 saptamani are gazon inchegat.


Eu ii pun apa multa , foarte multa , dar am probleme ca apa balteste . Dar si asa cu multa apa  pamantul se crapa . Nu stiu ce sa fac . E bine sa balteasca apa ? De ce crapa pamantul ? Il ud zilnic , dimineata si seara .

#21
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostAri, on Jul 10 2007, 22:55, said:

Eu ii pun apa multa , foarte multa , dar am probleme ca apa balteste . Dar si asa cu multa apa  pamantul se crapa . Nu stiu ce sa fac . E bine sa balteasca apa ? De ce crapa pamantul ? Il ud zilnic , dimineata si seara .


tu trebuie sa imbunatatesti structura solului.
asta o faci prin adaugarea de nisip fin la 2-3 tunderi, iar toamna tarziu data o cantitate mai mare de nisip.

nu-i bine sa balteasca apa, asta creeaza alte neplaceri.

o solutie radicala presupune aratul gazonului, adaugarea de nisip si reinsamantarea.ideal ar fi sa semeni in septembrie.

#22
bebe_scumpiku2005

bebe_scumpiku2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.04.2007
mint...eu am zis 6-7 luni cand m-am mutat dar nu atunci s-a plantat gazonul...deci inainte prin sept-oct....cat despre udat vreau sa zic ca ud mereu...pun aspersoru pe zone cate jumatate de ora...si nimik... a fost o firma si tot degeaba,pune vina pe noi ca nu am udat dar de unde..nu stiu ce sa mai cred...e aiurea si cu gazonul asta  :bigwhitegrin:  asta e...

#23
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005
Si la mine se festejeste. Poate e de la Ucrainieni cu norul toxic. :)

Totul a inceput cu faptul in intro dimineata pe la 9 pe roua l-am tuns si pe timpul zilei au fost 39 de grade, stiti voi canicula. Am observat ca la inceput farfurile erau ofilite, dar cu timpul iarba a prins o culoare tot mai ofilita sa zic asa. Acuma e tot mai rau. Are vreo legatura cu felul in care l-am tuns?

Edited by attempt, 30 July 2007 - 17:24.


#24
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Noi ne-am distrat 4 luni cu gazonul, avem si foarte multa suprafata, iinclusiv niste delusoare pe care le-am ranforsat cu plasa ca sa n-o ia pamantul la vale.
Am cumparat initial Turfline Sport ca sa reziste la turele cainelui si la santierul din vara asta.
Dupa ce am dat bani pe gazon, a venit un cunoscator care ne-a adus o samanta speciala de gazon, a pregatit "patul germinativ" de vreo 30 de cm (sub care exista un strat de drenaj de vreo 15 cm), a sapat, a greblat, a tavalugit si a semanat.
Asteptam firele de iarba ca pe sfintele moaste.
Am udat de ne-a iesit pe nas, cam 2 ore dimineata si alte doua seara...
Dupa aprox 2 saptamani aveam peluza rosie, plina de ceva ce parea loboda, dar nu era, nici macar de-o ciorba nu era buna.
A venit din nou cunoscatorul si ne-a anuntat ca buruiana iese din pamantul adus pentru patul germinativ.
Primele 2 luni, cele de inceput, am udat si ras-udat pamantul, am smuls zile intregi buruiana si acum mai avem doar o bucata de deal cu "loboda" respectiva. Cum dam o tura pe acolo, cum mai smulgem un brat de buruiana :)
Dupa cele doua luni de "foc", ne bucuram acum de o peluza aproape perfecta, dar daca as da timpul inapoi, cred ca as prefera sa iau rulouri de gazon...

Au fost 4 luni, 2 luni grele, primele, apoi  2 luni mai lejere, in care mai mult l-am intretinut, l-am tuns o data la saptamana. Chestia cu tunsul ajuta si ea la starpirea buruienilor.

Cred ca am gresit ca nu am ierbicidat inainte pamantul...

Edited by Cela, 17 August 2007 - 22:28.


#25
silvic24

silvic24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2007
Pentru un gazon de calitate sunt indicate cateva specii de graminee. Gazonul fie se obtine din samanta sau cu bucati de brazda din speciile respective . Va recomand de asemenea pentru reusita culturii sa folositi pamant negru , cernoziomul ar fi unul din cele mai indicate are proprietati nutritive de calitate superioara . Se pot folosii ca specii de graminee fie Festuca rubra ,pentru un gazon nu foarte des , fie Lolium multiflorul si inca doua specii pe care nu mi le aduc aminte acum insa ma voi uita in cartea de specialitate si va voi spune .
Am si eu o intrebare daca se poate pentru cei care se pricep in horticultura referitoare la butasire . Am facut o incercare de butasire la thuja occidentalis , am folosit si un stimulator de inradacinare si ca sol am folosit nisipul de rau . Vreau sa va intreb cam in cat timp se formeaza radacinile si la cat timp se poate repica ? si de asemenea umbrirea care se face este neaparat in camp deschis sau se poate face si prin introducerea laditelor intr-o incapere ? Va multumesc si astept un raspuns daca se poate de la dumneavoastra . aici sau pe email ([email protected] sau inginer_silvic @yahoo.com)

#26
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
am si eu o intrebare referitoare la intretinerea gazonului - mai exact la tunderea lui (e vorba de o suprafata de cateva sute de m2).

trecand in revista mijloacele existente, avem cam asa:
1. masina de tuns cu motor cu benzina (motorina)
2. masina de tuns electrica
3. trimmer electric
4. masina de tuns mecanica
5. coasa


solutia 1 mi se pare ca ar da cam multa bataie de cap: pune benzina, schimba uleiul, etc.
2 si 3 - nu prea imi convine sa tarasc dupa mine un cablu electric de cateva zeci de m
4 - pare tentanta prin simplitatea ei dar e eficienta?
5 mi se pare prea "profi" - fara gluma!

pe care mi-o recomandati?

multumesc.

#27
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postego_zenovius, on Apr 21 2008, 20:35, said:

am si eu o intrebare referitoare la intretinerea gazonului - mai exact la tunderea lui (e vorba de o suprafata de cateva sute de m2).

trecand in revista mijloacele existente, avem cam asa:
1. masina de tuns cu motor cu benzina (motorina)
2. masina de tuns electrica
3. trimmer electric
4. masina de tuns mecanica
5. coasa


solutia 1 mi se pare ca ar da cam multa bataie de cap: pune benzina, schimba uleiul, etc.
2 si 3 - nu prea imi convine sa tarasc dupa mine un cablu electric de cateva zeci de m
4 - pare tentanta prin simplitatea ei dar e eficienta?
5 mi se pare prea "profi" - fara gluma!

pe care mi-o recomandati?

multumesc.
pe benzina.
e singura care face fata
restul nu se preteaza sau inconvenientele sunt prea mari

#28
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on Apr 21 2008, 21:19, said:

pe benzina.
e singura care face fata
restul nu se preteaza sau inconvenientele sunt prea mari
multumesc pentru sfat!
care sunt inconvenientele in cazul masinii mecanice?

#29
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,170
  • Înscris: 15.10.2006

View Postego_zenovius, on Apr 21 2008, 23:24, said:

multumesc pentru sfat!
care sunt inconvenientele in cazul masinii mecanice?

Asta as dori sa aflu si eu.
Dar daca tai cu coasa manuala cum se comporta gazonul?

#30
costin.calin

costin.calin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.07.2006

View Posttrestie-de-balta, on Apr 21 2008, 22:19, said:

pe benzina.
e singura care face fata
restul nu se preteaza sau inconvenientele sunt prea mari
dar pentru 100m2 ce zici trimerul sau m. tuns electrica. si de ce?

si cu "loboda" apropo, sigur nu mi e de trebuinta. adica nu face parte din gazon?
pastrez doar ce are frunza ascutita?

#31
costin.calin

costin.calin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.07.2006

View Posttrestie-de-balta, on Apr 21 2008, 22:19, said:

pe benzina.
e singura care face fata
restul nu se preteaza sau inconvenientele sunt prea mari
dar pentru 100m2 ce zici trimerul sau m. tuns electrica. si de ce?

si cu "loboda" apropo, sigur nu mi e de trebuinta. adica nu face parte din gazon?
pastrez doar ce are frunza ascutita?

#32
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007

View PostIonutcovaciu, on Apr 15 2007, 15:52, said:

Am semanat niste iarba Turfline (Sunshine), care se preteaza locurilor insorite. am respectat toate etapele indicate. stropesc cu apa terenul in fiecare zi, insa iarba refuza sa rasara. Au trecut deja 3 saptamani de la insamantarea terenului. stie careva care este cauza? Este prea devreme pt rasarire?

Am folosit acelasi gazon luat din Dedeman dar la mine iarba a iesit pe alocuri.In unele zone lipseste cu desavirsire desi am pus gazonul pe un teren destelenit,lasat 1 luna sa rasara buruienile pe care apoi le-am smuls si abia dupa aceea am pus iarba care a iesit in 8 zile.De udat am udat mult,nu cred ca asta e problema.Ma gindesc la saminta,tot ce am luat din Dedeman a mers prost (si au fost si arbusti,trandafiri pom,rododendron-toate au ramas pitice).
Ce sa fac,m-am saturat sa ud un teren cam gol.Sa adaug saminta sau sa o inlocuiesc?Am folosit 2 cutii de 1kg la 70mp.

#33
cybersamuray

cybersamuray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 26.07.2005
am decopertat o parte din gradina pentru a indeparta resturile de la materialele de constructie si am adus pamant negru. L-am intins, greblat, udat. Am pus gazon care a inceput sa iasa. Numai ca, fie ca il ud fie ca ploua pamantul crapa ...cam ca in imaginea atasata. Il ud in fiecare seara destul de bine. Ce pot sa-i fac ca sa obtin un gazon de calitate.
Cu locurile ramase neacoperite de gazon cum se procedeaza ???

Attached Files



#34
hair

hair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.06.2006
Salut

O mica trecere in revista care ti-ar putea fi de folos - e un rezumat al plantarii si intretinerii gazonului. Sper sa iti fie de folos. Document editat reclama


View Postcybersamuray, on Jul 22 2008, 11:37, said:

am decopertat o parte din gradina pentru a indeparta resturile de la materialele de constructie si am adus pamant negru. L-am intins, greblat, udat. Am pus gazon care a inceput sa iasa. Numai ca, fie ca il ud fie ca ploua pamantul crapa ...cam ca in imaginea atasata. Il ud in fiecare seara destul de bine. Ce pot sa-i fac ca sa obtin un gazon de calitate.
Cu locurile ramase neacoperite de gazon cum se procedeaza ???

Edited by Valentina30, 29 July 2008 - 17:34.


#35
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Dupa prima semanare am mai cumparat inca 2kg seminte si am repetat isprava cu acelasi rezultat negativ.
Am observat ca pasarile se hraneau copios din semintele neingropate.Si mie imi crapa pamintul,pe caldura asta daca dimineata de la 7 la 8,30 ud,la ora 14 este uscat si crapat.
Cred ca voi apela o persoana care a mai semanat,ma las pagubas.

#36
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Am apelat la o firma de amenajari si mi s-a spus ca nu e bine de insamintat acum,pe caldura asta ci poate pe la sfirsitul lunii august.
Trebuie nisip in amestec de 1:4 sau 1:5 si a mentionat o cifra de 10cm ca fiind substratul.In aceste conditii ar trebui un minim de 2cm de nisip pe toata suprafata de 70mp adica 1,5mc nisip.
Cum se calculeaza necesarul de nisip pentru o suprafata curata,destelenita?De cit nisip as avea nevoie?Nu cumva este suficient sa iau in calcul o adincime de cca 2-3cm si pentru aceasta sa calculez un raport de 1:4/5?

Edited by dan_ghetau, 30 July 2008 - 17:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate