Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1225
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View Postdell99, on 13 mai 2017 - 20:07, said:


La mine combinatia castigatoare a fost masina de tuns pe benzina si trimerul cu acumulator.

Ce model de trimer?

#1226
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Trimmerul este asta BOSCH ART 23-18 LI Trimmer de gazon cu acumulator.

#1227
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Eu tund de 4 ani gazonul cu masina electrica si niciodata nu am trecut cu masina peste cablu. Si mai am asa o impresie ca mai sunt vreo cateva milioane in lumea larga. Daca mai e cate un gargaune pe ici pe colo care taie cablul, evident, nu este vina tehnologiei ci a "tehnicii". Generalizarile nu au adus nimic bun si nici acum nu e bine sa generalizam.

Niciodata nu te apropii cu masina de cablu ci te indepartezi de el. In cazul in care cablul ajunge sa mature florile se fixeaza in niste puncte intermediare cu ce ai la indemana. Nu trebuie sa fii inginer NASA ca sa observi un pic mersul lucrurilor.

Masina cu motor termic o ei pt productivitate, pt suprafete mari, nu pt ca esti neindemanatic. Pt 2-300mp nu cred ca merita investitia si mentenanta unei masini termice. Dar e doar o parere...

#1228
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Fiecare cu parerea si experienta lui, eu am spus ca timpul pierdut in intinsul acelor cabluri (mai ales vara cand te ia cu lesin de cald) nu a meritat diferenta de 250lei pe care am dat-o in plus la masina cu benzina si daca as fi citit si pareri contra la asta poate nu as fi dat banii pe cea electrica de la bun inceput. Iar cu ntretinerea ei sa fim seriosi, cutitul il ascuti la ambele, iar schimbatul uleiului daca nu esti doamna ca mine nu ar trebui sa iti ia mai mult de o ora pe an...

#1229
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar nu inteleg problema cablului. Un cablu gros de 30m il intind in 30s si il strang in 1min.

In fine, cum doamnele au intotdeauna dreptate ma retrag din discutie ca deja ce a fost de spus s-a spus. Ramane ca cei care citesc sa isi traga singuri concluziile care li se potrivesc.

#1230
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Buna ziua,

Am o intrebare mai tampita.

Am plantat si eu marti gazon pe o suprafata de 150 mp. Il ud seara si uneori dimineata (nu pot ajunge mereu la curte dimineata). Cum nu am luat ustensile de irigat (ma gandesc la ceva oscilant pt ca suprafata e de 12 pe 12) il irig manual sa zicem.

Dupa insamantare se poate calca pe gazon? Intreb pt ca mai cresc tot felul de fire de alte plante si vreau sa le smulg si cand ud cu furtunul ajung mai usor in toate colturile cand sunt in mijlocul suprafetei plantate.

Multumesc.

P.S. Foloseste cineva aspersor oscilant pt o suprafata asa mica? Recomandari?

#1231
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Eu n-as uda atat de mult.
In perioada asta, ca soarele-i deja puternic, poti sa stropesti o data la trei zile. In primavara (acum o luna) am udat o singura data gazonul si trifoiul semanat. Acum sunt iesite bine.
Si incercam sa ud doar superficial, ca samanta e la suprafata. In felul asta nu incurajez buruienile care au radacini mai adanci.

Cred ca faci o mare greseala calcand in zona semanata. Acum faci denivelari in teren. Iar mai tarziu o sa bati cu piciorul iarba proaspat rasarita.

Nu-ti face griji ca ies buruieni acum. Intra o singura data la smuls, cand or mai creste. Se smulg foarte usor cand au 15-20cm inaltime si pana la momentul ala nu vor fi afectat prea mult iarba semanata de tine. De fapt poate chiar o protejeaza.

Edited by til, 19 May 2017 - 12:16.


#1232
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Aspersorul oscilant e foarte bun, am folosit acum trei ani la infiintarea unei suprafete de doar ~100mp lucerna. De fapt au trebuit 2-3 bucati aliniate, avand parcela ingusta si lunga.

#1233
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
@ til

Ok, am sa gasesc solutii sa nu mai calc peste terenul semnat.

Mersi de sfaturi.

#1234
raket80

raket80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.03.2017
Va salut,

Va rog un sfat pt achizitia unei masini de tuns gazon, sunt la primul gazon ...aproximativ 150m2.

viking-me-235
grunman-c3811
Bosch ARM 34

Daca aveti alte variante, sunt deschis.

Multumesc.

#1235
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttil, on 19 mai 2017 - 13:13, said:

Aspersorul oscilant e foarte bun, am folosit acum trei ani la infiintarea unei suprafete de doar ~100mp lucerna. De fapt au trebuit 2-3 bucati aliniate, avand parcela ingusta si lunga.
Aici m-am incurcat, credeam ca te referi la aspersor normal, cum e asta: https://www.dedeman....c-1/2/p/7031105
Asa ceva am eu si sunt bune pentru ca acopera o suprafata mare. Nici nu-i nevoie sa calci suprafata irigata, poti sa-l pui pe o latura si sa-i limitezi unghiul de rotire la cate grade vrei tu.
E mai complicat daca ai 2-3 in linie, ca la ultimul ajunge presiune mai mica, plus ca e posibil ca ele sa lucreze/arunce un pic diferit.

View Postraket80, on 23 mai 2017 - 09:36, said:

Va salut,
Va rog un sfat pt achizitia unei masini de tuns gazon, sunt la primul gazon ...aproximativ 150m2.
viking-me-235
grunman-c3811
Bosch ARM 34
Daca aveti alte variante, sunt deschis.
Multumesc.
Vad ca e un topic dedicat, nu l-am urmarit sa vad cat e de folos:
https://forum.softpe...on/page__st__90

#1236
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Pentru sfatulul privitor la masina de tuns gazon, ia-o pe cea mai lata cu putinta in bugetul tau. O sa-ti multumesti ulterior. La motorasele electrice, conteaza foarte mult cum o intretii, pentru ca motoarele sunt foarte longevive daca ai grija de ele. Grija la lama, sa fie ascutita si echilibrata si putina atentie sa nu lovesti vreo piatra ori borduri ori alte obiecte straine peluzei de gazon. In felul asta rulmentii vor rezista mult si bine indiferent de marca. Eu am NAC, de la Praktiker, cu latime 40cm. Pana in prezent am tuns doar o data cu cea mare, pe benzina, anul asta. NAC e ok.

Vizavi de semintele noi, ele trebuie udate cate putin in permanenta, eu am avut program de udat de 5 ori pe zi a cate 4 minute fiecare circuit in prima luna pana au rasarit. Mai ales ca e soarele arzator si bate vantul si usuca tot, au nevoie de permanenta umiditate la suprafata pentru a supravietul, incolti si se dezvolta.

Subscriu la ce a zis un coleg mai sus, daca aveti posibilitatea de a merge cu un cablu dupa voi, nu vad nici eu sensul achizitionarii de Li-ION ori benzina, pentru ca pe termen lung, Li-ION vor necesita baterii care sunt f. scumpe iar benzina desi sunt foarte longevive ca motor, am vazut ca cele din gama ieftina tind sa se dezmembreze ca si carcasa, chiar daca motoarele sunt ok, fie brand fie China, si per total costurile de intretinere sunt mai mari comparativ cu electricele. Ai ulei, ai carburatoare, benzina, toate adunandu-se. Nu mai punem greutatea mare si manevrabilitatea mult scazuta comparativ cu electricele.
Pentru peluze de pana in 1500mp unde ai si sursa de curent, o masinuta buna electrica e best buy.

Bafta!

#1237
raket80

raket80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.03.2017
Multumesc de sfaturi, samanta am semanat-o acum 10 zile, acum iarba are 5-5,5cm masurat cu ruleta si udat de 2 ori pe zi, spre norocul meu am prins vremea ok fara calduri mari.Intr-adevar intr-o zi cu vant se cam vede ca nu mai este umed la suprafata...
Din punct de vedere alimentare cu curent nu este problema, necesita atentie la fir dar nu ma afum :)

Cam la ce inaltime ar trebui tuns prima data si cam cat de inalt sa ramana?

#1238
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Stripping rollerul in actiune. Face treaba bunicica. 🙂

Attached Files



#1239
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Legat de recomandari de masini de tuns gazon: am descoperit avantajele reglarii rapide a inaltimii de taiere dintr-un levier pozitionat pe carcasa. In general inaltimea de taiere se regleaza din pozitionarea rotilor, ceea ce nu e comod si nu iti permite schimbarea frecventa a inaltimii. De ex eu acum tund la inaltimea cea mai mica pt a tine buruienile din scurt. Insa in dreptul trotuarelor maresc inaltimea, ca sa nu dau cu cutitul in beton si apoi iar o cobor. Modificarea asta o fac rapid, din levier si imi e utila. Recomand.

#1240
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Au trecut 2 saptamani de cand am semanat si eu gazonul.

Evident nu arata cum speram, dar pe zi ce trece apar noi fire si asta reduce munca pe care trebuie s-o depun ca sa scap pe viitor de zonele goale.

O intrebare totusi: Imi creste din ce in ce mai multa volbura (poala randunicii) si inca vreo 2-3 plante. Nu am intrat sa plivesc pentru ca asa cum ziceam inca mai cresc fire mici de gazon si nu voiam sa calc.

Cum ar trebui sa procedez..astept pana se face gazonul gata de tuns si tund si plivesc? Firele de gazon am vazut ca cresc si pe langa planta asta, doar ca volbura se intinde din ce in ce mai mult si mi-e teama sa nu afecteze gazonul.

A avut cineva problema asta? Un sfat?

Multumesc mult.

#1241
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Continui sa uzi des, pentru ca deja a dat caldura si or sa-ti moara multe din firele tinere, fara apa, umiditate la nivelul superior al solului.
Dupa ce tunzi prima oara, te pui si plivesti. Eu in primul an stateam cu orele si smulgeam galeti intregi de buruieni. Partea buna e ca faci miscare si ceea ce-ti place. Partea proasta e ca e foarte multa munca.

Daca ai o pompa de stropit, poti face o concentratie ceva mai slabuta de SDMA, erbicid selectiv, poate scapi de volbura sau macar iti da un ajutor in combaterea ei.

Bafta!

#1242
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006

View Postscintion, on 31 mai 2017 - 11:26, said:

Continui sa uzi des, pentru ca deja a dat caldura si or sa-ti moara multe din firele tinere, fara apa, umiditate la nivelul superior al solului.
Dupa ce tunzi prima oara, te pui si plivesti. Eu in primul an stateam cu orele si smulgeam galeti intregi de buruieni. Partea buna e ca faci miscare si ceea ce-ti place. Partea proasta e ca e foarte multa munca.

Daca ai o pompa de stropit, poti face o concentratie ceva mai slabuta de SDMA, erbicid selectiv, poate scapi de volbura sau macar iti da un ajutor in combaterea ei.

Bafta!

Ok, de plivit ma apuc atunci.

Sincer, nu prea as vrea sa bag erbicid in bucata aia de teren.

Inca o intrebare..pentru ca se apropie primul tuns...la 140 mp de gazon ..masina electrica (http://www.emag.ro/m...1/pd/D3N6Y7BBM/) sau manuala (Bosch AHM - 30 -  am gasit la cineva la 190 ron) ?

Daca e sa fie electrica, nu as vrea sa dau mai mult de 300-330 ron.

Edited by cipin85, 31 May 2017 - 13:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate