Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1207
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007

View Postgabbipopa, on 19 aprilie 2017 - 17:59, said:

peluza are 70 mp

Fiind suprafata mica iti recomand masinuta de 32cm de la Nac, usoara si fiabila. Zilele astea aveau si voucher de 15% asa ca o s-o iei cu 140lei.
Niciodata nu ai sa obtii tundere de calitate cu trimmer.
Bafta!

#1208
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postscintion, on 19 aprilie 2017 - 19:03, said:

Fiind suprafata mica iti recomand masinuta de 32cm de la Nac, usoara si fiabila. Zilele astea aveau si voucher de 15% asa ca o s-o iei cu 140lei.
......
Buna idee si pt mine . Reducere am si eu pina pe 28 . Intrebarea este : e buna  pt ceva petice de gazon , sau sint alti bani aruncati ?

#1209
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
La ce te referi "petice de gazon"? Garantez ca obtii o calitate a taierii extrem de buna. Eu am tras de ea 2 ani si inca mai merge, am pasat-o tatalui. La banii astia nu are rival. Eu am tuns cu ea peluza din fata casei de 100mp si cea din lateral de 1000mp ocazional. Avand doar pe benzina fara sac colector, mi-a trebuit toamna sa culeg frunzele de pe jos, facandu-si treaba cu brio.

Ninge la Focsani... de rupe...  sper sa imi salvez macar o parte din seminte, desi ma indoiesc :( .

#1210
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Eu unul nu inteleg: ai o masina electrica pe care o folosesti "ocazional" ca sa culegi toamna niste frunze de pe jos si o recomanzi?

#1211
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Nu m-am facut inteles, tund peluza de 100mp regulat cu ea, mi-e peste mana cu cea pe benzina fiind grea. Folosesc ambele scule, la fiecare 4 zile vara. Avand masina pe benzina fara sac colector si pomi, de multe ori sunt nevoit sa culeg de pe jos destul de frecvent, nu doar toamna. Spre exemplu acum adun de pe jos flori cazute, mai pica si de prin nuci chestii... mai incolo vor incepe sa cada frunze de pe la caisi, etc. Mai am zone pe langa gard unde imi e mai comod cu electrica sa tund...

In alta ordine de idei, incep sa iasa fire noi, semn ca zapada/inghetul din ultimele zile n-a compromis chiar tot. Posted Image

Edited by scintion, 25 April 2017 - 07:15.


#1212
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
Salut !

Am si eu o intrebare. A inceput sa apara prin gazon urmatoarea buruiana:

Attached File  IMG_0100 (1).jpg   775.67K   36 downloads

Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce se poate face sa scap de ea ?

#1213
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Sa te relaxezi, sa tunzi cat mai des si sa ai grija de gazon ca sa reziste invaziilor.

#1214
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Daca ai posibilitate, poti smulge buruiana cu pricina. Pe masura ce se indeseste gazonul, va sufoca buruienile insa pana acolo, cum spunea colegul mai sus, tunde-l, iriga-l regulat, aplica un fertilizant bun si ofera-i atentie.

#1215
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Am pus si io gazon in curte, din ala de la dedeman cu 10 lei punga. Pe o bucata unde am pus mai devreme a crescut deja destul de mare si ar trebui tuns. Chestia e ca eu n-am decat motocoasa. Se poate rade cu motocoasa sau e prea mult si apoi nu mai creste? Pe alta bucata am pus mai tarziu si acum abia incep sa apara niste fire

Edited by alx42, 26 April 2017 - 15:55.


#1216
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
Multumesc de sfaturi. Gazonul e in al 3lea an de functionare. Am mai smuls buruienile, dar imi era ca muncesc in zadar, nu ies cu tot cu radacina. Voi mai insista.

#1217
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Chiar daca nu se smulg cu radacina, pe masura ce iarba buna se indeseste, va sufoca cresterea balariilor. Functioneaza intotdeauna. Eu am avut 300mp de gradina ce ulterior s-a transformat in peluza de gazon si 2 ani m-am chinuit cu balaria numita crab-grass. Smulgeam fir cu fir vara cu orele pana nu-mi mai simteam degetele... Acum ca s-a indesit gazonul, sper sa fi scapat definitiv. Germineaza undeva pe la finele lui iunie balaria respectiva, placandu-i caldura si seceta, atunci invada efectiv gazonul.

#1218
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postlucicop, on 27 aprilie 2017 - 14:27, said:

Multumesc de sfaturi. Gazonul e in al 3lea an de functionare. Am mai smuls buruienile, dar imi era ca muncesc in zadar, nu ies cu tot cu radacina. Voi mai insista.
Ce radacina sa scoti, ala e pir probabil tarator iar radacina se poate intinde   cativa metri......Pirul e ca PSD-ul..... nu moare niciodata.....cred ca si pe Marte pirul ar supravietui.......Tundere masiva ..... gazonul il va omora pana la urma.....

Edited by Clovis, 03 May 2017 - 20:42.


#1219
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Teaser. Inca in lucru 😋

Attached Files



#1220
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
🙂 E gata "striping roller-ul". A iesit mai bine decat speram initial. Astept sa se mai inzdraveneasca firele tinere si apoi il pun la treaba. Vedem cum ies dungile. 🙂

Attached Files



#1221
micha08

micha08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2008
Buna ziua dragi forumisti,

Am de pus gazon si sistem de irigatii pe o suprafata de vreo 180-200 mp si nu prea mai am chef sa trec prin tot procesul cu pregatirea terenului, eliminarea buruienilor, insamantare gazon etc.
Daca e permis, pot cere sa-mi trimiteti in mes privat un contact serios, la un prêt corect care sa-mi faca sistemul de irigatii si sa monteze gazon rulouri.

Multumesc anticipat

#1222
danutzablondutza

danutzablondutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.10.2010
Salutare! In sfarsit imi creste gazonul..si-mi trebuie masina de tuns! Electrica sau pe benzina? Aveti vreo recomandare? Am vazut in praktiker... Nac...ce parere aveti?

#1223
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Despre ce suprafata vorbim? Daca e sub 500mp eu recomand electric.

#1224
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

View Postgodaro, on 12 mai 2017 - 17:08, said:

Despre ce suprafata vorbim? Daca e sub 500mp eu recomand electric.
Daaa, e super sa pierzi 30min saptamanal intinzand prelungitor in prelungitor si mutandu-le dintro parte in alta si desfacandu-le de dupa plante si pomi. La mine combinatia castigatoare a fost masina de tuns pe benzina si trimerul cu acumulator. Alea electrice le-am aruncat dupa 3luni, am taiat 2 prelungitoare cu masina, am rupt o gramada de flori cu cablurile alea, nu e de mine, tunsul cu masina electrica e treaba de 2 persoane, unul tunde si altul se invarte sa tina trena.

Edited by dell99, 13 May 2017 - 20:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate