Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3501 replies to this topic

#1171
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmariovrs, on 06 noiembrie 2016 - 13:11, said:

Cat de scurt sa tund gazonul inainte de iarna. Acum are vreo 10-12 cm. Poate si mai mult in unele locuri.


3 degete sau 5-6 cm.

#1172
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

View Postjimmy_x86, on 02 septembrie 2016 - 09:54, said:

Acum exact 3 saptamani am dat cu NPK 16-16-16 de la Azomures.
Efectul a fost extraordinar. Iarba a inceput sa creasca foarte frumos si mult, a inverzit foarte bine si s-a indesit.

Dupa vreo doua saptamani a aparut o zona in care parca efectul "drogului" dispare si iarba incepe sa isi schimbe culoarea inspre verde inchis-maro, si nu mai creste ca restul.
Se vede in poze:
Attachment 20160902_091638.jpgAttachment 20160902_091825.jpg
Attachment 20160902_091705.jpgAttachment 20160902_091714.jpg

E putin calcata pentru ca am aruncat nisip acolo dupa ce am vazut ca incepe sa se ofileasca, dar ar fi trebuit deja sa se ridice sa nu se mai vada urmele.
Aveti idee ce poate fi? Poate in acea zona n-am dat destul NPK, sau am dat prea mult ?

Posibil să fi dat prea mult îngrășământ; oricum, nu știu de ce ai mai dat atât de târziu, nu prea are rost, cred.
De asemenea, dacă ai câine sau pisică prin curte, posibil să fie de la urina - în cantități mici e benefică (crește gazonul super-mișto, verde, mare gras) dar în cantități mari (urinări repetate) usucă, arde. Dacă ai pisică sau câine care urinează repetat cam în aceleași locuri, trebuie avut grijă să irigi abundent zonele respective.

#1173
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 08.12.2001
Ca tot am citit azi despre compostul facut acasa (din frunze uscate, plante verzi taiate marunt, chiar si iarba, coji de oua, zat de cafea), este vreo modalitate de a face compostul asta si de a-l imprastia pe gazon ca sa actioneze ca un ingrasamant?

Cum am semineu, scot la maxim doua zile vreo cateva sute de grame de cenusa de la lemne, pe care o mai arunc pe pamant, stiam ca nu strica, dar acum nu mai vreau sa fac asta, si ma gandeam daca pot face vreun compost/ingrasamant cu zat de cafea, coji de oua, niste iarba marunta rezultata din tunderea gazonului, ceva crengute, etc. Sa nu fie foarte mult de munca, stau foarte prost cu timpul, si gradina de zarzavaturi nu am, deci ramane strict pentru gazon (pentru cele cateva flori pe care le am nu merita deranjul), lor le ajunge sa completez pamantul de pe ele cu cel din spatele casei (pamant negru).

Peste tot unde am citit/vazut informatii despre compost am citit ca e foarte bun la legume, dar nu am vazut nimic despre gazon.

#1174
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Compostul se pitroceste vreun an de zile in spatele curtii, eventual pe caldura. E mai greu acum in toiul iernii...

#1175
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 08.12.2001
Nu vreau neaparat acum, as vrea sa stiu ce sa pastrez pentru la anul, sau cum sa ma pregatesc.

#1176
TheAlphonso

TheAlphonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.11.2005
In zona Bucuresti-Ilfov nu gasesc pe nimeni cu un aerator de inchiriat (masina, nu furca). Stiti pe cineva cu asa ceva de inchiriat?

#1177
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Am un amestec de gazon si trifoi alb pitic. dupa iarna am observat o grămada de fire galbene, uscate. Stiu ca pentru asta ss face scarificare si aerare plus completare cu semințe.

Întrebate: scarificarea afectează trifoiul? Pot face scarificare cu un gazon de cca 50% trifoi?

#1178
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postbodanelu, on 10 martie 2017 - 23:37, said:

Am un amestec de gazon si trifoi alb pitic. dupa iarna am observat o grămada de fire galbene, uscate. Stiu ca pentru asta ss face scarificare si aerare plus completare cu semințe.

Întrebate: scarificarea afectează trifoiul? Pot face scarificare cu un gazon de cca 50% trifoi?
Lasa-l asa ...da-i doar ingrasamant.....nu-i asa ca esti dupa prima iarna?

#1179
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004

View PostClovis, on 11 martie 2017 - 23:30, said:

Lasa-l asa ...da-i doar ingrasamant.....nu-i asa ca esti dupa prima iarna?

nope, e a 3-a. si parca anul asta e cel mai uscat dintre toate.

#1180
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Buna, are cineva semanat trifoi alb pitic? Ma intereseaza sa-l pun in loc de gazon pe o suprafata de 60mp. Sau amestecat cu gazon. Cam cat de mare poate fi lasat? Cum se comporta la uzura?

#1181
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Buna, eu am de 2 ani, pe o suprafata de 600 mp.Poate fi si cu gazon, dar am inteles ca il sufoca si o sa ai doar trifoi.
Eu il tund saptamanal, poate fi lasat si 2 luni fara tundere. Cea mai mare inaltime a fost de max 20 cm dupa cele 2 luni.
Fata de gazon, nu am avut, este ca se regenereaza foarte repede. Anul trecut am facut prostia sa-l tund pe canicula si a doua zi era ars total, am crezut ca-l pierd. Dar ajutat de aspersoare, in 3 saptamani era ca si nou.
Se poate calca pe el fara probleme, isi revine singur,chiar si cand este mai mare de 7-10 cm. Nu necesita ingrijire deosebita, in afara de tundere si udat zilnic nu am facut altceva. Am observat ca daca nu este udat 3-4 zile nu are nicio problema, posibil si mai multe, dar nu am fost plecat mai mult fara sa mearga aspersoarele.
Doua probleme am cu el. Prima este ca dupa cel tund, nu ramane precum gazonul, adica pamantul nu este acoperit uniform pana nu creste frunza(2 zile). A doua este ca trebuie sa curat prea des cutitul masini de tuns iarba pentru ca odata crescut trifoiul pastreaza pamantul umed, implicit si pe el, si se prinde de cutit din cauza trifoiului prea umed.

Edited by cata, 18 March 2017 - 09:17.


#1182
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
le ce inaltime il lasi? probleme cu albinele?

#1183
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
De obicei 10-12 cm.Nu am avut probleme cu albinele,sper sa nu am.

#1184
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
confirm ce zice Cata. Eu l-am pus cu gazon si se vede bine si dupa tundere.. ramane frumos la baza.

In rest 2-3 albine cand e inflorit, rezista la tavaleala.
Nu se aereaza/scarifica.

Eu am si un caine de vreo 40 kg ce-l joaca zilnic.

#1185
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
a pus cineva un gazon din seminte in locuri umbrite care a tinut mai mult de un an ? De care si de unde ?

#1186
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postgeorge90, on 29 martie 2017 - 17:27, said:

a pus cineva un gazon din seminte in locuri umbrite care a tinut mai mult de un an ? De care si de unde ?
Exista gazon seminte pentru locuri umbrite....

#1187
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Aveti idee daca gazonul acesta cu flori trebuie tuns frecvent? https://forum.softpe...jiste-cu-flori/

Vreau sa fac ceva de genul pajiste cu flori: https://forum.softpe...e-cu-flori/  , pe o fasie din spatele casei, spre nord, intre vie si trandafiri.

Orice idee e binevenita.

#1188
gabbipopa

gabbipopa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.04.2017

View Postcata, on 18 martie 2017 - 09:07, said:

Buna, eu am de 2 ani, pe o suprafata de 600 mp.Poate fi si cu gazon, dar am inteles ca il sufoca si o sa ai doar trifoi.
Eu il tund saptamanal, poate fi lasat si 2 luni fara tundere. Cea mai mare inaltime a fost de max 20 cm dupa cele 2 luni.
Fata de gazon, nu am avut, este ca se regenereaza foarte repede. Anul trecut am facut prostia sa-l tund pe canicula si a doua zi era ars total, am crezut ca-l pierd. Dar ajutat de aspersoare, in 3 saptamani era ca si nou.
Se poate calca pe el fara probleme, isi revine singur,chiar si cand este mai mare de 7-10 cm. Nu necesita ingrijire deosebita, in afara de tundere si udat zilnic nu am facut altceva. Am observat ca daca nu este udat 3-4 zile nu are nicio problema, posibil si mai multe, dar nu am fost plecat mai mult fara sa mearga aspersoarele.
Doua probleme am cu el. Prima este ca dupa cel tund, nu ramane precum gazonul, adica pamantul nu este acoperit uniform pana nu creste frunza(2 zile). A doua este ca trebuie sa curat prea des cutitul masini de tuns iarba pentru ca odata crescut trifoiul pastreaza pamantul umed, implicit si pe el, si se prinde de cutit din cauza trifoiului prea umed.

Sunt nou pe forum, am rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu un sfat pentru insamantarea trifoiului pitic alb, am o suprafata de 70mp si am cumparat 1kg de seminte. Dupa indicatiile firmei 500gr sunt suficiente pentru 50mp, in unele posturi am vazut ca nu-i suficient. Va rog sa-mi dati ceva sfaturi cei care aveti semanat trifoi pitic si cum trebuie sa procedez pentru semanat. Acum suprafata mea de pamant este sapata si greblata, ce fac mai departe. Multumesc

Edited by gabbipopa, 03 April 2017 - 20:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

laurcj

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate