Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Acer vs Toshiba

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
voxsteel

voxsteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.09.2006
Salutare,
deschid un nou topic, sper sa fie ultimul referitor la alegerea unui laptop.
As vrea sa ma sfatuiti la alegerea intre Acer si Toshiba
Atentie! Va rog sa tineti cont si de preturi ... vreau un raport pret/performanta.
Acer AICI si TOSHIBA AICI .

Va multumesc mult !

#2
ByteMe95

ByteMe95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.06.2003
eu am avut numai acer travelmate pana acum (cam tot in pretul acerului de il ai tu). alegerea mea personala este http://www.acerstore...mi_vista~109239  , pt ca e cel mai mic pret din seria lui

#3
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
ca sa-ti spun drept nici una din configuratiile tale nu cred ca merita efortul. acerul e acer, oricat de performant ar fi tot te astepti sa te lase balta cand lumea iti e mai draga, prietenii stiu de ce, iar toshiba e pe celeron,se incalzeste si bateria tine o ora probabil.
sfatul meu e sa mai citesti pe aici ca vorbea lumea de un dell cu dual core si 1 giga de ram pe la 23 de milioane pe cel.ro
mai pune si tu 1 milion doua ca nu o sa-ti para rau, decat sa dai banii pe celeroane.

pace!

Edited by nicolaie, 26 April 2007 - 13:55.


#4
Sailorman

Sailorman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007

 nicolaie, on Apr 26 2007, 14:54, said:

ca sa-ti spun drept nici una din configuratiile tale nu cred ca merita efortul. acerul e acer, oricat de performant ar fi tot te astepti sa te lase balta cand lumea iti e mai draga, prietenii stiu de ce, iar toshiba e pe celeron,se incalzeste si bateria tine o ora probabil.
sfatul meu e sa mai citesti pe aici ca vorbea lumea de un dell cu dual core si 1 giga de ram pe la 23 de milioane pe cel.ro
mai pune si tu 1 milion doua ca nu o sa-ti para rau, decat sa dai banii pe celeroane.

pace!

Niciodata nu am sa inteleg de ce vorbesc unii doar sa nu adoarma sau doar pt ca "asa au auzit ei de la altii"...

Fratilor, nu sunt reprezentatnt Acer, nu am treaba cu ei, dar spuneti-mi si mie ce ar trebui sa spun despre Acer cand eu am un laptop Acer pe care-l iau cu mine in voiaj pe mare, trambalat prin avioane, prin aeroporturi, prin tren (fac des ruta Buc-CT)  si care nu mi-a facut niciodata nici cea mai mica problema???  Ce sa spun, ca e prost????
E bun Vaio ca se strica cand ti-e lumea mai draga???  Pe nava am avut dou colegi cu Vaio si era vai de ele. Unul se lauda ca daduse 2200 Euroi pe el (si avea probleme la tastatura) iar altul avea probleme la CD-Rom (si avea doar DVD reader).
Eu am luat Acerul meu cu 300 de euro si sunt super multumit, imi rulez programele de navigatie, vad filme, ascult muzica, uneori ma si joc (e adevarat, nu joc jocuri care "storc" computerul). Dar cine isi ia laptop, nu cred ca-l ia doar sa se joace sau sa vada filme - in acest caz e o achizitie proasta. Laptop iti iei cand ai realmente nevoie de mobilitate (parerea mea).

Eu nu spun ca alte marci sunt proaste... desi stiu atatea si atatea povesti despre HP-uri si despre Sony. Ca sa fiu sincer, despre Acer, Toshiba ori Asus, personal nu am auzit niciodata nimic de rau (asta nu inseamna ca nu pot fi si la ele probleme).
Dar nu e normal sa spui "Acer sunt proaste"  doar pt ca nu e Sony sau doar pt ca asa "ai auzit tu prin targ" ori asta e impresia ta. Afirmatiile trebuie sustinute si de fapte sau dovezi. Conteaza si cum intretii aparatul respectiv si... mai trebuie sa ai si un pic de noroc.  Degeaba e Sony daca se strica!

Parerea mea - ca un sfat adresat tuturor celor ce deschid intr-una topicuri cu intrebarea "ce laptop sa-mi iau? " - este ca trebuie sa-ti iei CE AI NEVOIE, evident si functie de cat te tine punga. E absurd sa-ti iei un super laptop, pe care sa dai mii de euroi, ca sa vezi filme! Pt filme, ia-ti nene unul mai ieftin. Sau daca vrei sa te joci seara acasa, ia-ti un desktop puternic, nu laptop doar ca sa impresionezi.

Eu am laptop pt ca realmente am nevoie de el, il iau pe nava, il iau in comanda, imi rulez programele de navigatie si, asa cum spuneam, mai ascult si o muzica cand sunt de cart sau vad un film in cabina.  Si sunt suuuuper multumit de Acerul meu de 300 de euro, care scrie DVD-uri si care nu-mi face probleme. Are HDD-ul cam mic, e adevarat (de 40 GB) dar cu 2.5 milioane mi-am facut un HDD extern  de 80G pe care pot pune mult mai mult decat am eu nevoie. Si fac voiaje de cate 6 luni!!!

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Să-l stăpânești sănătos, ești unul din cazurile fericite!  :lol:

#6
bogda1313

bogda1313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.04.2006
Mi-a placut cum vede lucrurile Sailorman  ;) . Si eu cred ca depinde foarte mult si de cum ingrijesti jucaria respectiva, la fel de mult depinzand si de noroc.

#7
devilus

devilus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2006

 Sailorman, on Apr 27 2007, 19:33, said:

Niciodata nu am sa inteleg de ce vorbesc unii doar sa nu adoarma sau doar pt ca "asa au auzit ei de la altii"...

Fratilor, nu sunt reprezentatnt Acer, nu am treaba cu ei, dar spuneti-mi si mie ce ar trebui sa spun despre Acer cand eu am un laptop Acer pe care-l iau cu mine in voiaj pe mare, trambalat prin avioane, prin aeroporturi, prin tren (fac des ruta Buc-CT)  si care nu mi-a facut niciodata nici cea mai mica problema???  Ce sa spun, ca e prost????
E bun Vaio ca se strica cand ti-e lumea mai draga???  Pe nava am avut dou colegi cu Vaio si era vai de ele. Unul se lauda ca daduse 2200 Euroi pe el (si avea probleme la tastatura) iar altul avea probleme la CD-Rom (si avea doar DVD reader).
Eu am luat Acerul meu cu 300 de euro si sunt super multumit, imi rulez programele de navigatie, vad filme, ascult muzica, uneori ma si joc (e adevarat, nu joc jocuri care "storc" computerul). Dar cine isi ia laptop, nu cred ca-l ia doar sa se joace sau sa vada filme - in acest caz e o achizitie proasta. Laptop iti iei cand ai realmente nevoie de mobilitate (parerea mea).

Eu nu spun ca alte marci sunt proaste... desi stiu atatea si atatea povesti despre HP-uri si despre Sony. Ca sa fiu sincer, despre Acer, Toshiba ori Asus, personal nu am auzit niciodata nimic de rau (asta nu inseamna ca nu pot fi si la ele probleme).
Dar nu e normal sa spui "Acer sunt proaste"  doar pt ca nu e Sony sau doar pt ca asa "ai auzit tu prin targ" ori asta e impresia ta. Afirmatiile trebuie sustinute si de fapte sau dovezi. Conteaza si cum intretii aparatul respectiv si... mai trebuie sa ai si un pic de noroc.  Degeaba e Sony daca se strica!

Parerea mea - ca un sfat adresat tuturor celor ce deschid intr-una topicuri cu intrebarea "ce laptop sa-mi iau? " - este ca trebuie sa-ti iei CE AI NEVOIE, evident si functie de cat te tine punga. E absurd sa-ti iei un super laptop, pe care sa dai mii de euroi, ca sa vezi filme! Pt filme, ia-ti nene unul mai ieftin. Sau daca vrei sa te joci seara acasa, ia-ti un desktop puternic, nu laptop doar ca sa impresionezi.

Eu am laptop pt ca realmente am nevoie de el, il iau pe nava, il iau in comanda, imi rulez programele de navigatie si, asa cum spuneam, mai ascult si o muzica cand sunt de cart sau vad un film in cabina.  Si sunt suuuuper multumit de Acerul meu de 300 de euro, care scrie DVD-uri si care nu-mi face probleme. Are HDD-ul cam mic, e adevarat (de 40 GB) dar cu 2.5 milioane mi-am facut un HDD extern  de 80G pe care pot pune mult mai mult decat am eu nevoie. Si fac voiaje de cate 6 luni!!!

Eu am si acer si hp si e o diferenta de la cer la pamant.Acerul dupa 4 luni de folosire a inceput sa se crape carcasa,bateria mai tine maxim 20 de min,in schimb hp-ul nx9110 am varsat si cola pe el si tot mai merge,il am de 2 ani,nu are absolut nici o crapatura si bateria tine 1 ora si jumate aproape,la inceput tinea 2 ore.

Edited by devilus, 28 April 2007 - 18:47.


#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 devilus, on Apr 28 2007, 19:46, said:

Eu am si acer si hp si e o diferenta de la cer la pamant.Acerul dupa 4 luni de folosire a inceput sa se crape carcasa,bateria mai tine maxim 20 de min,in schimb hp-ul nx9110 am varsat si cola pe el si tot mai merge,il am de 2 ani,nu are absolut nici o crapatura si bateria tine 1 ora si jumate aproape,la inceput tinea 2 ore.
Eu am acer si bateria tine cel putin 2 ore jumate, la fel ca la inceput (l-am luat la inceputul lui decembrie 2006). Cat despre cola, ai avut noroc. Ai curaj sa mai incerci o data? :)

Hai sa incetam cu porcariile astea de genul "Bruce-lee il bate pe van Damme" ca nu ajungem nicaieri. Fiecare brand are modele mai bune si modele mai putin bune, dar nu se pote da un verdict "X sunt proaste, iar Y sunt perfecte". Am vazut atatea HP-uri cu defecte stupide ca nici sa ma bati nu cred ca sunt mai bune decat Acer-urile. La aceiasi bani is toate-o apa si-un pamant, variatiuni pe aceeasi tema...

#9
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

 devilus, on Apr 28 2007, 11:46, said:

Eu am si acer si hp si e o diferenta de la cer la pamant.Acerul dupa 4 luni de folosire a inceput sa se crape carcasa,bateria mai tine maxim 20 de min,in schimb hp-ul nx9110 am varsat si cola pe el si tot mai merge,il am de 2 ani,nu are absolut nici o crapatura si bateria tine 1 ora si jumate aproape,la inceput tinea 2 ore.
Si eu am varsat suc de portocale pe ecranul si tastatura Acer-ului meu. Nici macar nu l-am oprit dupa acest incident. Am pus o gramada de servetele pe el :P
Carcasa ce e drept a crapat si la al meu -_-

#10
ghigeanu

ghigeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.09.2006

 Neuron, on Apr 29 2007, 00:44, said:

Carcasa ce e drept a crapat si la al meu -_-

In ce loc crapa carcasa? Daca se poate si poze...

#11
Indrid

Indrid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2004
am un acer de aproape doai ani si merge foarte bine pana acum.

nu stiu daca conteaza sau nu daca l/am cumparat din state. am mai auzit eu zvonuri cum ca ar conta ca si calitate, dar nu stiu...

singurul toshiba pe care am pus mana era unul care se stricase la doua saptamani dupa ce a fost cumparat


deci, nu stiu///

asta a fost experienta mea

#12
devilus

devilus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2006

 ghigeanu, on Apr 29 2007, 09:11, said:

In ce loc crapa carcasa? Daca se poate si poze...
De obicei se crapa la balamale.

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Draga Sailorman, consideratiile tale sunt binevenite,privesti problema cu impartialitate si echidistanta.Cu o singura exceptie:am avut un acer pe mana,primul si singurul de pana acum ,si stiu ce vorbesc,plus ca daca citesti pe net te lamuresti ce vreau sa zic.Acum am un HP si e bulletproof.Sigur,cum spunea cineva mai sus,tine mult si de model.In viziunea mea nu poti sa compari Acer cu Toshiba.E ca si cand ai confrunta Superoferta cu Traditia si Calitatea.Nu merge asa,iar topicul e propus de cineva care chiar nu are ce face.Poti sa pui ceva de gen Acer VS Asus,poate sau Acer VS Packard Bell,Toshiba VS HP,Dell sau IBM.
Salutare!

Edited by nicolaie, 30 April 2007 - 16:34.


#14
maya

maya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2005
salut , uite aci laptop-ul tau un pic mai ieftin :) .

acer , la modelel mai vechi apareau crapaturi la balamele , dar si alea sa zicem la 1 din 100  .plasticul un pic mai prost , ajutat si de o utilizare nu prea ok ...

modele noi de acer nu mai au nici o probldema cu carcasa

#15
Sailorman

Sailorman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007

 nicolaie, on Apr 30 2007, 17:28, said:

Draga Sailorman, consideratiile tale sunt binevenite,privesti problema cu impartialitate si echidistanta.Cu o singura exceptie:am avut un acer pe mana,primul si singurul de pana acum ,si stiu ce vorbesc,plus ca daca citesti pe net te lamuresti ce vreau sa zic.Acum am un HP si e bulletproof.Sigur,cum spunea cineva mai sus,tine mult si de model.In viziunea mea nu poti sa compari Acer cu Toshiba.E ca si cand ai confrunta Superoferta cu Traditia si Calitatea.Nu merge asa,iar topicul e propus de cineva care chiar nu are ce face.Poti sa pui ceva de gen Acer VS Asus,poate sau Acer VS Packard Bell,Toshiba VS HP,Dell sau IBM.
Salutare!

Nic, nu te contrazic si cred ca ai facut niste comentarii pertinente. Eu nu am mai avut alt laptop inainte ca sa fac comparatie, acesta e primul. Dar daca merge PERFECT de 2 ani de zile, nu pot decat sa ma declar suuuper multumit.  Sincer sa fiu, cand va fi sa-l schimb nici nu ma gandesc sa-mi iau altceva decat ACER!  
  Cat despre Toshiba, eu cred ca intr-adevar este brandul cel mai de valoare in domeniul "laptop".  De asemenea, cred ca si afirmatia ta ("nu poti sa compari Acer cu Toshiba. E ca si cand ai confrunta Superoferta cu Traditia si Calitatea")  este cat se poate de reala. Ai spus lucrurilor pe nume.  Dar, inca odata, eu cand achizitionez ceva nu cumpar nici ce e mai ieftin, nici ce e mai scump, nici ce e de "fitze" nici ce zice unul si altul. Eu ma ghidez intotdeauna dupa cel mai bun raport  pret/calitate, si la acest capitol cred ca ACER are un loc de frunte!  Poate este chiar campion...

Edited by Sailorman, 01 May 2007 - 22:53.


#16
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Campion ACER este la vanzari intr-adevar.Sunt in Italia acum si merg la net cu wirelessul in holul unei facultati mari,tot timpul aici e plin si ai impresia ca e ceva show room de laptopuri..Jumatate cred ca au ACER.Restul HP si ceva mac-uri.Celelalte branduri nu prea,ceva Toshiba,Dell aproape deloc si nelipsitele Packard Bell,care vand la pret de dumping.
Acer face oferte serioase aici, la modele faine,nu ce vand astia in Romania, si de aia le cumpara lumea.Adevarat ca a cel mai bun raport pret-calitate dar pentru un ban in plus iei un HP,Toshiba si stai fara griji.

#17
voxsteel

voxsteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.09.2006
Salutare,
in final mi-am luat un Acer TM2493NWLMi si deocamdata sunt destul de multumit. Nu am avut timp sa-l fortez foarte tare, dar imi place cum se misca momentan iar designul este super.

Concluzia : este OK!

#18
Sailorman

Sailorman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
Eu te felicit pt alegerea facuta si-ti doresc sa mearga multa, multa vreme de aici incolo fara nici o problema! Sa-l stapanesti sanatos! ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate