Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cat de usor este sa faci o casa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Va salut. Un bun prieten de-al meu tocmai a inceput constructia (efectiv, sapand fundatia) unei case in comuna 1 Decembrie, acum o saptamana. De atunci il vizitez odata la cateva zile, din dorinta de a vedea cat mai multe si a invata cat mai multe, deoarece si eu si sotia intentionam sa facem acelasi lucru, imediat ce este posibil (probabil incepand din august). Trebuie sa precizez ca citesc aceasta sectiune a forumului de cam 6 luni, si impreuna cu celelalte surse de informare pe care le am, mi-am format o parere zic eu destul de precisa, asupra modului de constructie a unei cladiri cu zidarie portanta si putine nivele (P + 1). Nu pot termina aceasta introducere fara sa multumesc inca odata celor ce ne sfatuie/ dojenesc aici zi de zi, nu dau nume sa nu supar pe nimeni, dar se stiu ei :).

Bon, acum la subiect. Eu am crezut din tot ce am citit aici si am auzit de la rude/prieteni ca realizarea unei case este o aventura apoteotica, ce dureaza cel putin un an, din care iesi mai slab cu 10Kg si 5 ani din viata taiati de pe raboj... Vreau sa va spun ca nu este deloc asa, odata ce ai gasit o echipa de muncitori care sa se tina de treaba si ti-ai asigurat materialele necesare, lucrurile sunt chiar roz. Sa va explic:

Prietenul acesta s-a ocupat de planuri, autorizatii si alte hartoage inca de acum cateva luni, concomitent cu cautarea unei echipe. Odata gasita echipa si rezolvata hartogaraia, a pus manuta pe DDE, si a cumparat cantitatile date acolo de caramida, ciment, fier-beton, lemn, nisip si margaritar... etc. In acest timp a gasit si o statie de betoane aproape si a achitat un avans pentru anumite date si cantitati de beton. Toate astea au durat cam o luna, si acum o saptamana s-a apucat de treaba. Baietii vin de la ora 8 la 18 si se tin de treaba, eventual cu o gustare la pranz, iar lucrurile merg struna. Saptamana trecuta s-a trasat casa, au sapat santurile de 1m adancime, au turnat un strat de 10cm de beton, dupa care s-au apucat iar de fierul beton. Prima sarja de beton s-a turnat sambata, si baietii s-au apucat iar de fieratanii si cofraje. Ieri incepusera deja cofrajul pana la inaltimea placii, si singura problema aparuta era gasirea unui mai, care s-a inchiriat cu un milion pe zi, ca sa-l aiba la compactat pamantul de sub prima placa. Miercuri se va turna aceasta placa, si ma duc si eu sa vad cum se face. Urmeaza zidaria de caramida, unde banuiesc ca n-are ce sa fie complicat, si turnatul stalpilor, care se va face cu beton facut pe loc in betoniera proprie, si din nou, armarea si turnarea celei de-a doua placi cu elefantul si CIFA. Pana la acest stadiu chiar nu vad nici un fel de probleme, si chiar sunt uimit, ma asteptam la cine stie ce belele.

Voi continua threadul dupa turnarea placii, si o sa vin si cu poze, macar asa sa contribui si eu aici :). Astept comentarii, daca aveti.

#2
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
sa vedem cat de "repede" va merge la electrica,instalatii,finisaje...

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am vazut cat de repede se ridica casa de langa mine.
E incredibil...

Problemele mari sunt:
- autorizatiile
- gasirea unei echipe si pastrarea ei (daca e buna), pt ca oamenii nu sunt seriosi !
- ridicarea propriu-zisa e ca la LEGO, mai ales ca nu faci castel.
- problema mare vine dupa ce ai ridicat-o pt ca sunt alti mesteri mari ce s eocupa de finisaje, instalatii electrice si sanitare (darama juma de casa, pt ca cei dinainte erau prosti), parchetari, geamuri etc.
- Iti iei lumea in cap pt ca oricat de bine incerci sa planifici totul, tot dai de probleme logistice, iar furnizorii NU sunt parolisti.
- cheltuielile devin incredibil de mari cand e vorba de finisari, mai ales ca nu sunt genul de lucruri pe care sa le faci acum pt ca le schimbi la anu, cand o sa ai bani !

#4
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Bon, deci sa inteleg ca problemele mari nu apar la constructia "la rosu", ci in special la instalatii si finisari in speta. Pentru ca eu unul nu vad ce probleme ar fi in a "trage sapa", a tencui pe interior si termoizola casa. Dar in schimb intr-adevar, vad probleme atunci cand va trebui sa iei contact cu n oameni, unii pentru instalatii sanitare si termice, unii pentru geamuri, unii pentru usi, altii pentru parchet... etc. Oricum, de acestea din urma ne-am lovit cu totii (la o scara mai mica e adevarat), si asa cum am tencuit, renovat si finisat un apartament de 4 camere, o voi face si cu o casa. Sper.

#5
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 Vially, on Apr 26 2007, 19:02, said:

Bon, deci sa inteleg ca problemele mari nu apar la constructia "la rosu", ci in special la instalatii si finisari in speta. Pentru ca eu unul nu vad ce probleme ar fi in a "trage sapa", a tencui pe interior si termoizola casa. Dar in schimb intr-adevar, vad probleme atunci cand va trebui sa iei contact cu n oameni, unii pentru instalatii sanitare si termice, unii pentru geamuri, unii pentru usi, altii pentru parchet... etc. Oricum, de acestea din urma ne-am lovit cu totii (la o scara mai mica e adevarat), si asa cum am tencuit, renovat si finisat un apartament de 4 camere, o voi face si cu o casa. Sper.

nu ai vazut cate case se opresc la "rosu" si apoi raman asa, uneori cu anii?de ce oare?

#6
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003
Vially>> asteptam continuare.
eu unul, sigur.
Daca poate sa-ti spuna prietenul tau si ce buget are alocat.
Multam

#7
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
La rosu e boierie, concediu in insule cu soare mult si bauturi fine. E spectaculos, se ridica repede, in fiecare zi iti creste pipota un centimetru ca-ti vezi casuta ridicata. Te ocupi de f. putine materiale, n-ai treaba odata ce-ti gasesti furnizori constanti, dai tel la fabrica vine caramida, dai tel la statie vin betoanele... ai pus si acoperis/invelitoare si geamuri si deja te vezi mutat. La finisaje e sclavie, concediu la Balaceanca la furiosi, chinuiala, nervi, stres, ramai fara bani, ai sute de materiale de luat/aprovizionat, fiecare e in alt colt al orasului, tii echipa o saptamana ca nu gasesti fix gresia pe care ti s-a pus pata acu' trei zile, electricianul uita de niste legaturi in doze si spargi iar peretii, instalatorul ti-a pus sifonul de pardoseala prea sus si spargi iar sapa, ai inchis nisa de inst si-ai uitat ceva, schimbi culoarea la lavabila ca ai uitat de cearceaful cu flori, firma de gaze te lasa cu ochii in soare, ti-au plecat meseriasii fara sa zica nici pa, etc....

Succese!

#8
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007

 Vially, on Apr 26 2007, 19:02, said:

eu unul nu vad ce probleme ar fi in a "trage sapa", a tencui pe interior si termoizola casa

big mistake si big problem. ca sa nu ajungi la ele tre' sa fii informat, nu subestima nici una din operatiile de finisare.

1. "a trage sapa" presupune existenta sau inexistenta unor pante si respectarea unor cote. eu de ex. am refacut sapa uneia dintre bai caci panta era spre usa, nu spre sifon. apoi daca ai o suprafata mare deschisa este destul de dificila mentinerea unei planeitati la sapa

2. "a tencui pe interior" inseamna realizarea unor cote perfecte la ancadramentele/unghiurile usilor si a acoperi uniform eventualele burti (uneori insesizabile) din zidarie.

3. "a termoizola casa" implica si toate celelalte lucrari care se realizeaza de pe schela: jgheaburi/burlane, sageac, pazie, finisarea gaurilor rezultate de la hote, centrale, eierisiri, etc.

#9
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

Te ocupi de f. putine materiale, n-ai treaba odata ce-ti gasesti furnizori constanti, dai tel la fabrica vine caramida, dai tel la statie vin betoanele... ai pus si acoperis/invelitoare si geamuri si deja te vezi mutat.


Ihi...si la extrasele de armatura constati ca aia nu aui livrat tot, de te apuci tu sa le faci extrase de armatura ca sa fii sigur(a) a doua oara ca nu oracaie muncitorii ca n-au ce face....
Si de la statie vin betoanele...vine pompa prima, dupa care sta sa astepte CIFA  prinsa in trafic sau ti se sugereaza mieros daca nu s-ar putea turna betonul dupa orele 22:00, ca atunci sunt soselele mai libere si pot veni betonierele...si da-i si "negociaza" telefonic sa nu platesti stationarea pompei, ca doar nu e vina ta ca vin decalate, tu ai comandat totul la o anumita ora...


Da' tot e bine, reiese ca nici la finisaje nu ma voi plictisi. :calichhair:  :lol:

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Dana_H, on May 23 2007, 08:41, said:

Da' tot e bine, reiese ca nici la finisaje nu ma voi plictisi. :calichhair:  :lol:
Beneficiarul acestei case, dupa cum spune chiar el, "am scuipat singe la finisaje"  :D si asta in conditiile in care, banii NU au fost o problema. Greu de crezut, dar adevarat.
Finisajele consuma multe energii, in conditiile in care pretentiile sunt exclusiviste.

Ca si diferenta de bugete. Casa are 1500 mp construiti (Subsol 6 masini si dependinte, parter, etaj si pod cu 2 apartmanete de 80 mp fiecare) si a costat la rosu undeva in jur de 250.000 E si la finit cred ca a juns pe la 800.000. (fara mobila)

Mobila, in mare parte o marca de prestigiu, nu stiu totalu', dar pot sa va spun ca una din cele 2 bucatarii identice a costat 36.000 E. (multi oameni spera sa'si faca casa la rosu in banii astia  :lol: )

Attached Files



#11
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003
cu grija si cu atentie la toti banditii care nu vor decat sa ne praduie chiar reusim, nu numai vrem  :D (nu inteleg ce te hlizesti la treaba asta!)
Asta apropo de faza ca "unii vor casa la rosu cu 36.000 euro", dar, cum ai spus si tu, totul e la un alt nivel.
Multa bafta tuturor.

Edited by rapitorTM, 23 May 2007 - 23:55.


#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 rapitorTM, on May 24 2007, 00:54, said:

cu grija si cu atentie la toti banditii care nu vor decat sa ne praduie chiar reusim, nu numai vrem  :D (nu inteleg ce te hlizesti la treaba asta!)
Asta apropo de faza ca "unii vor casa la rosu cu 36.000 euro", dar, cum ai spus si tu, totul e la un alt nivel.
Multa bafta tuturor.
ce?

Omule, sunt oameni pe lumea asta, in nici un cazi io, care nu pun pret pe lucruri. Platesc cit este nevoie daca le place. Si cu toate astea, oriciti bani ar avea, tot i'si bat capu' si se streseaza enorm pt. a construi o casa asa cum o vor.

Proiectu' acelei case este facut de o colega de birou (cu foarte influente propuneri din partea beneficiarului). L'am asistat pe acesta in alegerea materialelor si in comenzile anumitor piese de mobila. Uneori, trimiteam de la birou anumite schite cu titlu de informare catre producatorii de mobila, si ei, faceau ofertele si normal ca eram si noi in CC.

DA..o bucatarie 36.000 E. In casa respectiva sunt 2.

In postul care te'a ofuscat pe tine, am ris din simplu' motiv ca beneficiaru' e idiot cind a acceptat asa un pret. Inclusiv io l'am "luat la misto" cind am vazut ofertele. I'am propus sa cumpere o garsoniera in schimbul uneia din bucatarii.

Edited by punkt, 24 May 2007 - 09:08.


#13
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 punkt, on May 23 2007, 10:46, said:

Beneficiarul acestei case, dupa cum spune chiar el, "am scuipat singe la finisaje"  :D si asta in conditiile in care, banii NU au fost o problema. Greu de crezut, dar adevarat.
Finisajele consuma multe energii, in conditiile in care pretentiile sunt exclusiviste.

Ca si diferenta de bugete. Casa are 1500 mp construiti (Subsol 6 masini si dependinte, parter, etaj si pod cu 2 apartmanete de 80 mp fiecare) si a costat la rosu undeva in jur de 250.000 E si la finit cred ca a juns pe la 800.000. (fara mobila)

Mobila, in mare parte o marca de prestigiu, nu stiu totalu', dar pot sa va spun ca una din cele 2 bucatarii identice a costat 36.000 E. (multi oameni spera sa'si faca casa la rosu in banii astia  :lol: )

Noi,astia de pe-aci, suntem muritori de rand, asa ca ...

#14
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
subscriu

si dpdv al executantului, structura e un adevarat concediu. ai un proiect, nu sunt foarte multe materiale diferite, in general oamenii stiu foarte bine ce au de facut.

in schimb, la finisaje ... ei bine la finisaje e alta poveste.

nevasta vrea o culoare, sotul alta, soacra alta. se duc la magazin si acolo se razgandesc iarasi toti trei. sa se hotarasca de care gresie merge cu de care faianta deja ii aduce in pragul divortului. unul vrea cada de colt, altul dus. nevasta vrea evacuare separata pentru masina de spalat, pe sot il enervezi daca il deranjezi cu astfel de detalii.

vor sa faca instalatia sanitara cu o firma recomandata de un prieten al unui prieten, dar astia au treaba doua saptamani si nu se poate turna sapa.
le-a spus lor cineva ca tamplaria din pvc trebuie prinsa neaparat cu 15 holzsuruburi, iar cei care le monteaza folosesc doar 10. dupa ce se cearta o zi intreaga, isi dau seama ca geamul se va deschide exact in locul unde va fi sifonierul.

sotul vrea mult spatiu vitrat spre terasa in living, dar dupa asta isi da seama ca nu mai are unde pune televizorul. cele trei perechi de prize duble, cea tv si mufa pentru reteaua de internet vin prost puse pentru au luat gresit masura cei cu mobila.

etc, etc.

a, toate astea si inca multe altele, NU sunt din auzite.

#15
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Si noi beneficiarii putem spune acelasi lucru despre finisaje: ne mancati sufletul (voi,executantii) la cat de scump,si de multe ori , la cat de prost le faceti !!!!!!!!

#16
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
ha!
jignesti un moderator ?!

#17
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu vorbeam la modul general, despre executanti !

Te simti cumva vizat ?  ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate