Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

router

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
calinmil

calinmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.04.2007
Buna seara tuturor.
Am o rugaminte si in acelasi timp o curiozitate.
Am achizitionat de ceva vreme un router de la EDIMAX (evident cel mai modest posibil). Si evident netul ce vine de unde vine trece prin el si l-am impartit la 4 persoane inclusiv eu.
Doresc sa stiu daca exista vreo metoda de a monitoriza traficul, cine si mai ales cat trage, dar in mod special, daca se pot face ceva restrictii, sa spunem ca vreau ca doi utilizatori sa nu poata beneficia de toata puterea de download-are, adica ceva de genul "net cu portia".
Multumiri anticipate.

#2
cagh

cagh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 25.11.2004

View Postcalinmil, on Apr 26 2007, 00:24, said:

Buna seara tuturor.
Am o rugaminte si in acelasi timp o curiozitate.
Am achizitionat de ceva vreme un router de la EDIMAX (evident cel mai modest posibil). Si evident netul ce vine de unde vine trece prin el si l-am impartit la 4 persoane inclusiv eu.
Doresc sa stiu daca exista vreo metoda de a monitoriza traficul, cine si mai ales cat trage, dar in mod special, daca se pot face ceva restrictii, sa spunem ca vreau ca doi utilizatori sa nu poata beneficia de toata puterea de download-are, adica ceva de genul "net cu portia".
Multumiri anticipate.

Ce model de router ai?

In primul rand va trebui sa configurezi routerul pentru DHCP in functie de adresa MAC.
Apoi, de obicei routerele au o optiune QOs in care poti sa dai "net cu portia" catre fiecare IP.

#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Salut
Acest lucru il poti face direct din softul roterului. Intra pe adresa acestuia cu ajutorul unui browser (citeste in manualul de utilizare si o sa gasesti). Undeva la STATISTICS sau ceva de genul (eu am MSI si asa e) o sa gasesti ceva cu privire la LOG. Activeaza optiunea de LOG si o sa iti retina intr-un tabel exact cine, cand, cat s-a conectat la roter. Ca sa restrictionezi, tot din roter o poti face, ai pe undeva tot felul de filtre. Dar, cred ca ar fi mai bine sa citesti manualul, imposibil sa nu iti descre acolo setarile.
Numai bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate