Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Mituri cotidiene

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#55
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007
am si eu doua:
1. nu te uita la televizor cu lumina stinsa ca te dor ochii  :huh:
2. o idiotenie propagata de rudele mele (cu un iq de ingheata apa) de la tara: nu mai bea atata apa ca faci broaste-n burta; la mintea mea de atunci eram terifiata de idee si mai bine muream de sete  decat sa beau apa cand mergeam pe la ei.  :death: (asta nu e chiar mit, e din seria cu bau-bau..dar simteam nevoia sa zic  :) )

Edited by MissTrouble, 01 June 2007 - 08:43.


#56
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 MissTrouble, on Jun 1 2007, 09:41, said:

am si eu doua:
1. nu te uita la televizor cu lumina stinsa ca te dor ochii  :huh:
2. o idiotenie propagata de rudele mele (cu un iq de ingheata apa) de la tara: nu mai bea atata apa ca faci broaste-n burta; la mintea mea de atunci eram terifiata de idee si mai bine muream de sete  decat sa beau apa cand mergeam pe la ei.  :death: (asta nu e chiar mit, e din seria cu bau-bau..dar simteam nevoia sa zic  :) )

la prima cam asa e
a doua e partial adevarata...e vorba de broaste testoase ninja :ninja:  care se hranesc din intestinele tale zi de zi...dar nu e problema, daca dupa fiecare masa bei cola, acidul le va omori in final si vei scapa si de broastele din burta :gunsmilie:

#57
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007
Populatia americana e obeza de la hamburgeri si alte mancaruri din astea. Chiar nu cred ca e vreo legatura intre cola si ingrasatul.

Ala cu televizorul in camera intunecata e foarte adevarat !

Inca unu mi-a trecut prin cap acuma : cica nu e sanatos pentru urechi sa asculti muzica la casti. Nu pentru ca asculti tare. Deci la acelasi nivel de decibeli, e mult mai sanatos sa asculti la boxe in camera decat la casti, pentru ca asa e obisnuita urechea sa auda din jur sunete, nu la cativa milimetrii de timpan. Nu stiu... o fi ?

#58
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006

 Raynor152, on Jun 1 2007, 14:16, said:

Populatia americana e obeza de la hamburgeri si alte mancaruri din astea. Chiar nu cred ca e vreo legatura intre cola si ingrasatul.

Cola ingrasa , si nu doar cola , toate sucurile astea pline de coloranti si alte tampenii , in orice regim de slabire sucurile sunt taiate de pe lista la fel ca unele fructe ( banane , struguri .... )

#59
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 Raynor152, on Jun 1 2007, 14:16, said:

Populatia americana e obeza de la hamburgeri si alte mancaruri din astea. Chiar nu cred ca e vreo legatura intre cola si ingrasatul.

Tocmai asta spuneam, că nu DOAR de la fast-food. E populația cea mai consumatoare de cola și ff. Din cauza lor s-a inventat Cola Light, tu ce crezi?
Mai învață ce-nseamnă glucidele și zahărul. Încearcă să nu mai scrii aberații de genul „nu văd legătura între cola și îngrășat”

La faza cu căștile e alta. Nu atât din cauza proximității față de timpan, cât din cauza bacteriilor cărora le creezi un mediu favorabil pentru dezvoltare prin umiditate, temperatură, bureții respectivi (dacă e cazul). Dacă asculți mult timp muzică la căști, mărești riscul infecțiilor. O altă problemă a ascultatului la căști, odată cu apariția walkman-ului, a început un fenomen de desocializare, interiorizare, izolare de lumea exterioară. NU știu exact prin ce se manifestă, dar așa am citit :D.
Dacă zgomotul de la căști e mai dăunător decât cel de la boxe, nu știu. Tot ce-i posibil.

Edited by Fr3ak, 01 June 2007 - 15:13.


#60
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

 Fr3ak, on Jun 1 2007, 16:12, said:

Tocmai asta spuneam, că nu DOAR de la fast-food. E populația cea mai consumatoare de cola și ff. Din cauza lor s-a inventat Cola Light, tu ce crezi?
Mai învață ce-nseamnă glucidele și zahărul. Încearcă să nu mai scrii aberații de genul „nu văd legătura între cola și îngrășat”

La faza cu căștile e alta. Nu atât din cauza proximității față de timpan, cât din cauza bacteriilor cărora le creezi un mediu favorabil pentru dezvoltare prin umiditate, temperatură, bureții respectivi (dacă e cazul). Dacă asculți mult timp muzică la căști, mărești riscul infecțiilor. O altă problemă a ascultatului la căști, odată cu apariția walkman-ului, a început un fenomen de desocializare, interiorizare, izolare de lumea exterioară. NU știu exact prin ce se manifestă, dar așa am citit :D.
Dacă zgomotul de la căști e mai dăunător decât cel de la boxe, nu știu. Tot ce-i posibil.

Nush cat de desocializare , dar eu unul mai degraba as asculta ceva muzica buna pe strada decat zumzaitul masinilor si claxoane nervoase.  -_-

Cat despre Cola .. ma mir ca nu a adus nimeni vorba de continutul de cocaina, dar cica nu se mai practica  :naughty:

#61
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

Quote

Coca-Cola did once contain an estimated nine milligrams of cocaine per glass, but in 1903 it was removed.[6] After 1904, Coca-Cola started using, instead of fresh leaves, "spent" leaves - the leftovers of the cocaine-extraction process with cocaine trace levels left over at a molecular level.

Am și eu o curiozitate: care-i diferența între topicul ăsa și cele despre „LEGENDE URBANE” pe acest subforum și altele?

Edited by Fr3ak, 03 June 2007 - 08:22.


#62
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

 Fr3ak, on Jun 1 2007, 00:43, said:

Eu în ultimele zile am ieșit în fiecare seară cu un amic la „un suc”. El a băut suc, eu bere. N-am poftă de cola.

@raynor: știi ce-i aia „normal conditions” și „IMMEDIATE harm”?

am spus că nu în 24 de ore ți se topesc dinții.

a-propos: ați auzit mitul că de la dulciuri vă stricați dinții?


Cata Coca-Cola trebuie sa beau ca sa patesc ceva ? Eu am baut cat a incaput in mine, si nu am nimic, si sper sa nici nu am pe viitor.

 MissTrouble, on Jun 1 2007, 09:41, said:

am si eu doua:
1. nu te uita la televizor cu lumina stinsa ca te dor ochii  :huh:

Mai ales in cazul in care contrastul este foarte puternic e real.

 Raynor152, on Jun 1 2007, 14:16, said:

...
Inca unu mi-a trecut prin cap acuma : cica nu e sanatos pentru urechi sa asculti muzica la casti. Nu pentru ca asculti tare. Deci la acelasi nivel de decibeli, e mult mai sanatos sa asculti la boxe in camera decat la casti, pentru ca asa e obisnuita urechea sa auda din jur sunete, nu la cativa milimetrii de timpan. Nu stiu... o fi ?

Cam asa e, zgomotul de casti e mai daunator, insa nu stiu in ce proportii. Cat despre problemele de socializare datorate muzicii continue mai ales pe strada, uite cum gasesc eu raspunsuri la unele lucruri din viata mea pe net.  :naughty:

#63
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Urechile umane sunt mai obisnuite sa asculte de la distanta decat de aproape, a? :D Rili rili?
E adevarat ca orice zgomot puternic la care esti expus perioade lungi de timp afecteaza auzul, dar nu vad care ar fi diferenta intre 80 dbA de la casti si 80 dbA de la un avion ce`ti decoleaza in cap in mod repetat. Acu` e altceva ca la casti ai nevoie de mai putin zgomot decat la boxe pentru a ajunge la un volum egal, dar aici intervin vecinii si bunul simt. La casti e mult mai usor sa asculti de sa`ti sara ochii din cap decat la difuzoare si poate de aici a aparut asta. N`am vazut boxe care sa vina cu avertizari de genul "pot dauna auzului la o folosire indelungata la volum mare".

#64
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

E adevarat ca orice zgomot puternic la care esti expus perioade lungi de timp afecteaza auzul, dar nu vad care ar fi diferenta intre 80 dbA de la casti si 80 dbA de la un avion ce`ti decoleaza in cap in mod repetat
inseamna ca esti chior respectiv orb !
sunetul emis de o boxa, se mai pierde, si nu se concentreaza direct si numai pe timpan, care in caz ca nu stiai este o membrana !
atunci cand ai casca pe urechi izolezi complet urechea si suntetul ajunge direct in timpana facandu-l sa vibreze mult mai puternic, asta insemnand peste un anmit nivel, leziune !
acum vezi ?

#65
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Nu.
Dupa cum ziceam.. da`i mai incet :) Ia baga tu un senzor in ureche si masoara intensitati egale ale sunetului cu boxe si casti. Volumul sunetului perceput si odata cu asta presiunea asupra timpanului e tot acolo, ori ca ai boxe mergand la maxim ori ca ai casti pe volum mediu. Probabil e mai complicat de atat, asa ca ma opresc pana nu zic o prostie, dar diferenta dintre doua presiuni egale e undeva pe la zero, nu`i asa?

PS: sunt doar miop, da` vad bine, ca am ochelari ;)

Edited by mnezo, 04 June 2007 - 01:29.


#66
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Probabil e mai complicat de atat, asa ca ma opresc pana nu zic o prostie, dar diferenta dintre doua presiuni egale e undeva pe la zero, nu`i asa?
bine faci ca esti pe langa ! pace

#67
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Imi amintesc ca bunica-mea imi zicea ca nu e bine sa tii flori de crini albi in camera in care dormi caci s-ar putea sa nu te mai trezesti. :w00t: Parintii mi-au spus ca mirosul acestor flori amplifica starea de somnolenta. E adevarat? :huh:

#68
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007

Quote

Imi amintesc ca bunica-mea imi zicea ca nu e bine sa tii flori de crini albi in camera in care dormi caci s-ar putea sa nu te mai trezesti.  Parintii mi-au spus ca mirosul acestor flori amplifica starea de somnolenta. E adevarat?

Ma indoiesc.. ar fi pe tv la "Pentru sanatatea dumneavoastra evitati consumul de x,y,z" :P

Bunica mea, cand eram mic, nu ma lasa sa tin calculatorul deschis mai mult de 1 ora - 1 ora jumate, ca se incalzea si lua foc :|

#69
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Cu calculatorul e real doar in cazul in care are vreo defectiune, altfel nu ia foc nici daca merge o saptamana sau luna continuu.

Cat despre Crini nu stiu ce sa zic, eu am dormit de cateva ori cu ei in camera si nu am patit nimic, dupaia am aflat si eu de chestia asta, posibil reala in anumite situatii.

#70
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Bunica mea, cand eram mic, nu ma lasa sa tin calculatorul deschis mai mult de 1 ora - 1 ora jumate, ca se incalzea si lua foc :|
adica ? cam cand era asta asa ?

#71
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 spare-me, on Jun 5 2007, 01:48, said:

adica ? cam cand era asta asa ?

Poi ia-o așa, bunica-ți poruncește MAX până pe la 14 ani. E grav dacă mai iei ordine de la ea peste 14 ani.
Deci ori e foarte tânăr tipul, ori e din generația care juca PONG, acasă pe Chip când eu jucam mortal kombat cu fise, prin baruri  :lol:

Edited by Fr3ak, 05 June 2007 - 06:53.


#72
Raynor152

Raynor152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 04.01.2007

Quote

adica ? cam cand era asta asa ?

Foarteeeee de multttt... cred ca aveam vreo 12-13 ani. Nu mai stiu. Stiu ca nu e adevarat, ca doar cine nu tine zile astea calculaotrul de dimineata pana seara, si stiam si atunci ca nu e adevarat da dejeaba ziceam eu... trebuia sa il sting ca statea langa perdea si lua foc :roflmao:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate