Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bonsai

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#37
wintt

wintt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2007

 risuka, on Sep 17 2007, 19:40, said:

Si eu am patit asa cu bonsaiul, dar nu din cauza apei....Eu l-am pus la fereastra, unde are soare toata ziua si si-a revenit. Incearca si asta, desi nu stiu daca o sa mearga :confuzzled:

A stat tot timpul in lumina directa...
Multumesc ,oricum ...

#38
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
acelasi lucru mi s-a intamplat si mie, cu acelasi tip de bonsai. i l-am luat cadou mamei in aprilie, cand l-am adus acasa i-au cazut frunzele dar si-a revenit. in august, nu stiu ce s-a intamplat, nu stiu ce a fost cu apa, cu aerul, habar n-am, ca jumatate din flori au murit, bonsaiul s-a uscat... violetele au putrezit, colocasia se pleostise, lamaiul se ingalbenise. in fine, restul le-am mai salvat dar bonsaiul nu da semne bune deloc. mama il uda in continuare in speranta ca isi revine, desi cred ca-s slabe sanse.

#39
alinasuciu

alinasuciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2006
Am primit ieri un bonsai....pana acuma nu stiam nimic despre aceste plante....numa ca sunt mici. Pe masura ce citesc forumurile despre acest subiect.....deja mi se face mila de sarmana planta....ca imi imaginez cum urmeaza sa moara.
Totusi pana invat.....cum trebuie ingrijit bonsaiul pe perioada iernii? Trebuie pus langa calorifer? in lumina naturala? Cum se uda?
Va rog scapati un bonsai de la moarte   :lol: :worthy:

#40
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 alinasuciu, on Oct 26 2007, 13:23, said:

Am primit ieri un bonsai....pana acuma nu stiam nimic despre aceste plante....numa ca sunt mici. Pe masura ce citesc forumurile despre acest subiect.....deja mi se face mila de sarmana planta....ca imi imaginez cum urmeaza sa moara.
Totusi pana invat.....cum trebuie ingrijit bonsaiul pe perioada iernii? Trebuie pus langa calorifer? in lumina naturala? Cum se uda?
Va rog scapati un bonsai de la moarte   :lol: :worthy:
Cat mai multa lumina, udare redusa (la 8-10 zile) si pulverizare periodica cu apa a frunzelor. Nu trebuie pus pe calorifer, caci aerul uscat ii va ingalbenis si usca frunzisul...
Pozitionarea plantei la lumina  (cum am spus deja iubeste lumina), intr-ul loc aerisit dar fara curenti reci de aer.

#41
alinasuciu

alinasuciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2006

 Valentina30, on Oct 27 2007, 11:05, said:

Cat mai multa lumina, udare redusa (la 8-10 zile) si pulverizare periodica cu apa a frunzelor. Nu trebuie pus pe calorifer, caci aerul uscat ii va ingalbenis si usca frunzisul...
Pozitionarea plantei la lumina  (cum am spus deja iubeste lumina), intr-ul loc aerisit dar fara curenti reci de aer.
Udare la 8-10 zile??....ups...pana acuma l-am udat odata la 2 zile....am sa repar asta
L-am pus in bucatarie sub geam.....nu bate soarele direct pe el, ca e pe nord, insa in bucatarie e mai racoare decat in restul casei (nu e ok ceva cu caloriferul), si deschid des geamul. Sa inteleg ca daca nu e voie sa fie curenti de aer reci...nu e locul ideal.
Am sa ghicesc alt loc pt el......
Multumesc

#42
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 alinasuciu, on Oct 29 2007, 09:39, said:

Udare la 8-10 zile??....ups...pana acuma l-am udat odata la 2 zile....am sa repar asta
L-am pus in bucatarie sub geam.....nu bate soarele direct pe el, ca e pe nord, insa in bucatarie e mai racoare decat in restul casei (nu e ok ceva cu caloriferul), si deschid des geamul. Sa inteleg ca daca nu e voie sa fie curenti de aer reci...nu e locul ideal.
Am sa ghicesc alt loc pt el......
Multumesc
Daca ghiveciul sau recipientul in care se afla bonsaiul tau e foarte mic si pamantul se usuca repede, poti sa-l uzi si mi des de 8 zile... dar cu vremea de acum (e iarna deja, ziua a scazut - lumina mai putina, ceva mai frig) udarea la fiecare 2 zile e mult prea mult...
Cum spuneam daca recipientul e foarte mic il poti uda si mai des de 8 zile, dar vezi sa se usuce pamantul intre doua udari. :)

#43
alinasuciu

alinasuciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2006

 Valentina30, on Oct 29 2007, 11:33, said:

Daca ghiveciul sau recipientul in care se afla bonsaiul tau e foarte mic si pamantul se usuca repede, poti sa-l uzi si mi des de 8 zile... dar cu vremea de acum (e iarna deja, ziua a scazut - lumina mai putina, ceva mai frig) udarea la fiecare 2 zile e mult prea mult...
Cum spuneam daca recipientul e foarte mic il poti uda si mai des de 8 zile, dar vezi sa se usuce pamantul intre doua udari. :)
Multumesc de raspuns :)
Recipientul e foarte micut, e un ghiveci dreptunghiular de 7/15 cm, inaltime 3-4 cm insa si plantuta e mica inca are 10-15 cm inaltime (am vazut in magazin plantute mai mari de 30 cm)....iar pamantul e acoperit de muschi (deci nu prea imi dau seama cand e uscat pamantul). Il am de joi, deci de joi incepand il ud la 2 zile. Am sa astept acuma macar 10 zile pana data viitoare cand il ud.

#44
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Salut.

Sunt proaspatul posesor al Bonsaiului din imagine:

Attached File  DSC_2126.jpg   182.49K   163 downloads

Attached File  Rotation_of_DSC_2125.jpg   127.39K   164 downloads

Attached File  Rotation_of_DSC_2128.jpg   167.54K   203 downloads

Imi plac foarte mult plantele si am de gand sa am grija de el, de aceea am urmatoarele intrebari, pentru cunoscatori:

- ce specie este?
- cum se uda? am gasit mai multe variante: prin scufundare, udare zilnica, udare de trei ori pe zi, prin stropire, etc.

Alte precizari:

- pe pamant are muschi;
- are niste flori mici, albe;
- va fi tinut in apartament;

Daca ma puteti indruma catre niste site-uri de incredere sau imi puteti oferi niste informatii v-as ramane recunoscator!

#45
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Nimic ? Va rog, ii cam cad frunzele. L-am udat, pamantul era destul de uscat si la o zi dupa l-am scufundat in apa.

Cum trebuie sa fie pamantul? Cum se uda? etc.

Toate cele bune,
Vlad

#46
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Nu ma pricep la bonsai, dar uite niste precizari, gasite pe net, in caz ca nu ai tinut cont de ele, mai ales de temperatura:

"Iarna, temperatura nu trebuie sa fie prea ridicata. Aerul foarte uscat este daunator pentru toti bonsaii. Cu cat vasul in care e plantat are volum mai mic, cu atat frecventa udarilor va fi mai mare. Uneori, e nevoie de acoperirea pamantului cu un strat de muschi (de exemplu, muschi Sphagnum). Locul in care e amplasat trebuie sa fie ferit de curenti de aer si foarte luminos. Vara trebuie asigurata o usoara umbrire (insolatia puternica e daunatoare).

Se poate uda in permanenta cu cantitati mici de apa, mai des, dar fara a se exagera si in momentul udatului se stropesc frunzele cu apa sau se uda bine, prin scufundarea vasului in apa pana cand se umezeste solul, dupa care se scoate vasul din apa, se lasa sa se scurga bine si se pune in farfuria lui. De asemenea, se stropeste cu apa pe frunze. Urmatoarea udare se face cand solul se usuca la suprafata.

Este bine ca incaperea sa fie aerisita si nu foarte calda. Incaperile cu temperaturi de 18-22º C sunt potrivite pentru majoritatea bonsailor."

Succes.

#47
cris_crissu

cris_crissu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.03.2008
tocmai am primit un bonsai. este foarte dragut. dar cateva intrebari:
-cum se uda, la cat timp, cu ce fel de apa
-apa plata , de la robinet, de ploaie
-la cat timp se uda-va multumesc

#48
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Bun venit pe forum cris_crissu!
Vezi ca s-a mai scris despre bonsai si la alte subiecte.
Inainte de a posta pe forum, incearca sa folosesti functia search din meniu, pentru a afla daca sunt deschise topicuri care sa contina subiectul ce te intereseaza.
De multe ori informatiile cautate de tine sunt deja postate in topicuri similare si atunci nu are sens sa mai deschizi altul. E posibil ca cei care au oferit odinioara acele informatii, ce iti sunt utile si tie, sa nu mai aiba rabdarea sa le posteze din nou.
Uite aici topicuri deschise pe subiectul bonsai, in care vei gasi raspunsuri la intrebarile tale:
http://forum.softped...howtopic=352213  
http://forum.softped...howtopic=355280

Edited by Valentina30, 01 March 2008 - 20:00.


#49
Julia22

Julia22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 06.01.2007
am primit si eu o mandrie de bonsai pe numele lui adevarat carmona macrophylla si m-am dat putin pe google.com. am aflat cu stupoare ca e cel mai sensibil bonsai dintre toti si ca are nevoie de ingrijiri speciale, ca e cel mai predispus la boli si la caderea frunzelor. acum bucuria mea s-a injumatatit dar imi dau toata silinta sa-l cresc asa cum trebuie. il am doar de o zi dar am facut o poza cu el sa va arat si voua? sper sa creasca mare si sanatos.

Attached File  Poza_Copacel_01.jpg   437.22K   207 downloads

#50
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mi-am cumparat azi un bonsai dar desi am intrebat vanzatoarea cum se ingrijeste, era unguroaica si nu m-am putut intelege cu ea deloc. Ma poate ajuta cineva cu o denumire, un sfat, ceva, orice? Nu as vrea sa moara, e mic si frumusel si mi-e tare drag.

Attached Files



#51
sasha33

sasha33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.04.2008
am un bonsai ficus   care ...nu-i prieshte ...dar nu shtiu ce?? se ingalbenesc frunzele shi cad......ce tre sa-i fac.??? multumesc

am voi sa-l mut??   ziua afara pe terasa si noaptea in casa? sau trebe sa-l tin intr-un loc? eu il stropesc cu apa .....pulverizator!!

Attached Files


Edited by sasha33, 05 May 2008 - 12:24.


#52
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
e de preferat sa-l tii intr-un singur loc. Plantele nu agreaza plimbarile dese.
Nu-l tine in bataia soarelui  si uda-l zilnic sau la 2 zile... isi va reveni.

#53
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ii trebuie lumina multa, dar indirecta, udare la 2-3 zile, de preferat prin imersiune in vas cu apa 10-15 minute. depinde acum de cum este suportul, uneori pamintul este mai afinat si nu permite imersiunea, pentru ca se spala.
In conditii normale, frunze galbene insemana lumina putina. valentina30 zice bine, nu il plimba de colo-colo, o planta bonsai este oricum o planta stresata, nu adauga schimbari dese de mediu. daca il ai de putin timp, e posibil sa fi crescut intr-un mediu controlat, si ce a gasit la tine acasa probabil ca nu prea seamana cu locul de unde a venit.

#54
sasha33

sasha33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.04.2008
man  ..inca o intrebare!!!   te rog .....suportul este dretunghilar,asha l-am luat.il bag cu totul in apa ....sau il pulverizez in fiecare zi?
unde stau eu este cam umbra toata ziua.am nishte copaci in fata casei.care tin umbra.
merci mult

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate