Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bonsai

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#19
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Posteglantine, on Apr 26 2007, 19:07, said:

depinde ce fel de ulm este..
pamantul..tuf vulcanic,turba si pietris..
bonsaiul se modeleaza astfel incat sa capete o forma ..dupa bunul plac al stapanului..
oricum..pentru mai multe informatii...  bonsaiclub.ro ..

cu www ... www.bonsaiclub.ro

well...dupa ce m-am vanturat ceva pe site-ul ala am decis sa imi iau unul :)

#20
eglantine

eglantine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.04.2007
http://all.hobby-sit...nt/view/60/155/

#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
am primit si eu un bonsai ginseng, si e in ghiveci normal. prin urmare, am intrebari:

- unde gasesc vase speciale pt bonsai?

- cand am voie sa-l transplantez (presupunand ca o sa-i gasesc vas mai mic)?

#22
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmianna, on Jun 10 2007, 22:22, said:

am primit si eu un bonsai ginseng, si e in ghiveci normal. prin urmare, am intrebari:

- unde gasesc vase speciale pt bonsai?

- cand am voie sa-l transplantez (presupunand ca o sa-i gasesc vas mai mic)?

eu am gasit la bricostore ...si i-am schimbat si pamantul si pietris (pe pamant si ca strat de eliminare a apei in surplus

aici am gasit de toate : www.bonsaiclub.ro

#23
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postendless, on Jun 10 2007, 23:26, said:

eu am gasit la bricostore ...si i-am schimbat si pamantul si pietris (pe pamant si ca strat de eliminare a apei in surplus

aici am gasit de toate : www.bonsaiclub.ro

cu ala incepusem, dar m-a cam derutat. in primul rand, zice ca replantarea se face primavara. apuca al meu primavara viitoare in ghiveciul asta? sau mai pot considera ca acum e primavara? (dupa standardele mele-i vara).

am mai gasit acolo ceva ce nu mi-a placut - referitor la fertilizare. au sarit in sus cu un "au, au" cand cineva a dat si pe frunze, recomandandu-i apoi sa procedeze conform instructiunilor de pe sticla si sa spele repede amaratul de bonsai. omul precizase ca exact dupa instructiuni s-a luat (si pe a mea zice la fel, ca poti pulveriza si pe frunze). pe alt site am gasit ca da, poti da si pe frunze, dar injumatatind concentratia recomandata.


ufff, vorba prietenei mele care mi l-a facut cadou "mey, eu voiam sa-ti fac o bucurie, nu griji in plus" :D

#24
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmianna, on Jun 11 2007, 15:01, said:

...
stiu ca asa zice dar eu l-am replantat fara sa-i curat pamantul original dintre radacini ..insa era musai ca in ce l-am cumparat era tare mic

#25
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postendless, on Jun 11 2007, 16:22, said:

stiu ca asa zice dar eu l-am replantat fara sa-i curat pamantul original dintre radacini ..insa era musai ca in ce l-am cumparat era tare mic

al meu, din ce citesc, pare tare mare :) (e in ghiveci normal de plastic, vreo 12 cm diametru si cam tot atata inaltime). nu-i pun apa sa balteasca, ghiveciul are 12 gauri, si in farfurioara i-am pus pietre - ca asa am citit, sa pun apa peste ele sa mentina umezeala in jur, dar apa nu ajunge la ghiveci.

#26
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Aș vrea să achiziționez un bonsai dar nu știu de care. Nu vreau să iau unul extraordinar de frumos și etc.
Aș vrea să mă sfătuiți unde aș putea găsi cel mai ieftin bonsai. În Cora, Auchan, Carrefour găsesc ?

#27
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postbig.brother, on Jun 21 2007, 16:10, said:

Aș vrea să achiziționez un bonsai dar nu știu de care. Nu vreau să iau unul extraordinar de frumos și etc.
Aș vrea să mă sfătuiți unde aș putea găsi cel mai ieftin bonsai. În Cora, Auchan, Carrefour găsesc ?

Aha... deci aici cereai sfaturi ...:)
In urma cu cca 2 luni am vazut la Metro Militari... dar poti gasi si la Bricostore si uneori la Practiker.
Mai sigur e sa mergi la sere (Deco Flora sau Romstal Garden)...

#28
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

View PostValentina30, on Jun 21 2007, 18:53, said:

Aha... deci aici cereai sfaturi ...:)
In urma cu cca 2 luni am vazut la Metro Militari... dar poti gasi si la Bricostore si uneori la Practiker.
Mai sigur e sa mergi la sere (Deco Flora sau Romstal Garden)...
Și cam cât costă ?

#29
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postbig.brother, on Jun 21 2007, 19:03, said:

Și cam cât costă ?
In general preturile pentru bonsaii cultivati ca si plante de apartament oscileaza intre 25 si 80 de Lei, dar sunt si bonsai mai mari pentru decorarea vilelor, gradinilor sau teraselor al caror pret poate ajunge pana la 200 sau chiar 300 Lei.

Preturile bonsailor difera in functie de specie (speciile exotice, deci mai rare costa mai mult), de varsta plantei (cele mature sunt desigur mai scumpe), de vasul de prezentare (vasele de ceramica smaltuita/pictata cresc pretul) si mai ales de calitatea plantei si stilul in care este format bonsaiul (plantele sanatoase cu frunzis bogat, lucios, sanatos si cu aspect estetic deosebit au preturi pe masura in timp de plantele bolnave pot face obiectul unor reduceri de pret) . :)

#30
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

View PostValentina30, on Jun 21 2007, 19:25, said:

In general preturile pentru bonsaii cultivati ca si plante de apartament oscileaza intre 25 si 80 de Lei, dar sunt si bonsai mai mari pentru decorarea vilelor, gradinilor sau teraselor al caror pret poate ajunge pana la 200 sau chiar 300 Lei.

Preturile bonsailor difera in functie de specie (speciile exotice, deci mai rare costa mai mult), de varsta plantei (cele mature sunt desigur mai scumpe), de vasul de prezentare (vasele de ceramica smaltuita/pictata cresc pretul) si mai ales de calitatea plantei si stilul in care este format bonsaiul (plantele sanatoase cu frunzis bogat, lucios, sanatos si cu aspect estetic deosebit au preturi pe masura in timp de plantele bolnave pot face obiectul unor reduceri de pret) . :)
Am găsit numai la 70 lei. Nu îmi mai iau deoarece am auzit că le trebuie multă atenție, îngrijire. Eu, neavând timp, am lăsat-o baltă.

Edited by big.brother, 28 June 2007 - 14:53.


#31
rapsodiedetoamna

rapsodiedetoamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2007
Da, intr-adevar trebuie ingrijit si acordata multa atentie acestei plante. este extraordinar de sensibila.

#32
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

View Postrapsodiedetoamna, on Jun 29 2007, 11:10, said:

Da, intr-adevar trebuie ingrijit si acordata multa atentie acestei plante. este extraordinar de sensibila.
Tocmai de aceea nu l-am luat :)

#33
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Si eu tocmai am primit un bonsai si desi nu-i dau asa mare importanta cum am citit ii merge foarte bine....Daca-l uzi la timp (acum il ud zilnic, dimineata, ca asa am citit ca e bine...), il pui in locul potrivit (nu soare direct)....cred ca nu are nici o problema...Eu il am de o saptamana si au inceput sa-i de frunzulite noi, deci am sperante ca pana la anul sa creasca sa pot sa-l tund dupa bunul meu plac.

Sincer, la cat timp liber nu am daca mai stau sa vorbesc si cu bonsaiul.....inseamna ca m-am terminat definitiv:D. Deci parerea mea e sa nu va stresati prea tare, sa-l ingrijiti si sa-l iubiti ca pe oricare alta planta si va fi in regula....

#34
White_moon

White_moon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2007
Salut, mar interesa o florarie (supermarket, magazin, etc.),din Brasov,de unde pot cumpara un bonsai.Spun sincer, nu am cautat nicaieri caci deabia m-am hotarat sa imi iau....Daca imi puteti recomanda un loc unde marfa sa fie de calitate,sa nu fie prea scump (max 350.000 lei vechi) si mai ales sa nu fie prea departe...
Multumesc anticipat.

#35
wintt

wintt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2007
Am un bonsai ulmus parvifolia de 6 luni..in luna iulie am fost plecata pt 3 zile de acasa si nu a avut cine sa il ude...s-a uscat..nu a mai ramas nicio frunza si asa este de atunci..am incercat sa-l si scufund,sa-i fac si o mini sera...dar nu si nu...oare ce ar trebui sa mai fac? ...
Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns ce mi-ar putea salva bonsaiul.

#36
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View Postwintt, on Sep 17 2007, 19:35, said:

Am un bonsai ulmus parvifolia de 6 luni..in luna iulie am fost plecata pt 3 zile de acasa si nu a avut cine sa il ude...s-a uscat..nu a mai ramas nicio frunza si asa este de atunci..am incercat sa-l si scufund,sa-i fac si o mini sera...dar nu si nu...oare ce ar trebui sa mai fac? ...
Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns ce mi-ar putea salva bonsaiul.
Si eu am patit asa cu bonsaiul, dar nu din cauza apei....Eu l-am pus la fereastra, unde are soare toata ziua si si-a revenit. Incearca si asta, desi nu stiu daca o sa mearga :confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate