Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

HELP! Demisie cu problemeee!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
lliliana

lliliana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2007
Am o urgentza. Ma numesc Liliana...

Sotzul meu shi-a dat demisia de la o anumita firma. I-a dat actul sefului lui, care i-a semnat pentru primire. A trimis demisia si prin fax. A trimis-o shi recomandata cu confirmare de primire, anticipand problemele :D Evident ca recomandata a fost refuzata.  :o Tinand cont de momentul in care a fost data demisia sefului direct, s-au scurs cele 15 zile calendaristice. Angajatorul ameninta ca desface contractul de munca cu indisciplina. Intrebarea este: "a aduce la cunoshtinta angajatorului" din codul muncii inseamna ceea ce a facut sotzul meu, sau trebuia sa inregistreze demisia la ITM? Ce se poate intampla daca nu mai merge la vechiul loc de munca?

Plecaciuni shi multumiri pentru raspunsurile pe care sper sa le primesc :) M-as bucura sa vina repede :)

Edited by lliliana, 23 April 2007 - 19:00.


#2
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

Quote

Evident ca recomandata a fost refuzata
Mie aici mi se pare ca e punctul lor slab; o institutie, intreprindere, sau ce-o fi aia nu poate refuza sa primeasca o recomandata.
O scrisoare recomandata este considerata comunicare oficiala. E mai tare ca faxul, in fata justitiei.

Dupa parerea mea, 15 zile dupa refuzul recomandatei.
Refuzul constituie, in cazul de fata, luarea la cunostinta ca angajatul tau a vrut sa-ti comunice ceva, dar tu nu vrei sa-l asculti, thank you very much

Dar ar trebui sa te mai uiti si prin contractul de munca, unele contracte prevad mai mult de 15 zile, de exemplu 30. Sau mai stiu eu ce altceva... Sa nu te agate cu ce nu te astepti
Citeste cu atentie contractul, macar acum cind il desfaci, ue, ue...

#3
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
oricand e loc de ,, mai bine ''

#4
Loading501

Loading501

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 15.07.2017
E o gluma? Desfacerea contractului de muncă cu indisciplina?:)) Dar crezi că suntem în anii 90?:)) Numai exista așa ceva.

Leșin :)))

#5
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
E de acum 10 ani postarea, madagascar123 troleaza forumul sa obtina reactii de la cei care nu vad data ultimei postari... Cheap thrills.

Edited by pexCom, 19 July 2017 - 15:22.


#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Ha ha ha ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate