Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Academia militara merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Balthasar

Balthasar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.11.2005
Baga matematica si fizica, pentru a nu avea surprize.

Tin minte ca ai de efectuat niste teste (numai pentru naviganti) la Institutul National de Medicina Aeronautica.
Ca probe fizice ai un traseu aplicativ (2 sarituri in lungime, aruncare mingi la tinta, trecere pe sub obstacol, tractiuni, etc) intr-un anumit timp, 2km in vreo 8'20". Afli mai multe detalii la B.I.R.-ul din orasul tau.

Controlul medical: ti se da o fisa medicala cu care trebuie sa te plimbi la diferite cabinete gen chirurgie, stomatologie, neuropsihiatrie, etc. Mai multa frectie decat munca, cel putin pe unde am fost eu.

Repet, B.I.R.-ul e baza.

#20
adytzwu

adytzwu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2006

View PostBalthasar, on May 31 2007, 19:56, said:

Baga matematica si fizica, pentru a nu avea surprize.

Tin minte ca ai de efectuat niste teste (numai pentru naviganti) la Institutul National de Medicina Aeronautica.
Ca probe fizice ai un traseu aplicativ (2 sarituri in lungime, aruncare mingi la tinta, trecere pe sub obstacol, tractiuni, etc) intr-un anumit timp, 2km in vreo 8'20". Afli mai multe detalii la B.I.R.-ul din orasul tau.

Controlul medical: ti se da o fisa medicala cu care trebuie sa te plimbi la diferite cabinete gen chirurgie, stomatologie, neuropsihiatrie, etc. Mai multa frectie decat munca, cel putin pe unde am fost eu.

Repet, B.I.R.-ul e baza.


mai repet inca odata, la proba medicala este adevarata chestia cu plombele

#21
Balthasar

Balthasar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.11.2005
Eu am plombe si nu mi-a zis nimeni nimic. Nu stiu la aviatie cum o fi. Defapt, eu la stomatolog m-am dus din greseala, nu aveam treaba cu el. Si anul asta mi-a luat fisa, pus stampila si sanatate. Bine, nu am dat la aceeasi institutie :)

Edited by Balthasar, 31 May 2007 - 20:36.


#22
adytzwu

adytzwu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2006
dar daca am probleme cu vederea (am auzit ca tre sa te incadres intre niste valori cu dioptriile ca sa te accepte)??

#23
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005

View Postadytzwu, on May 31 2007, 20:02, said:

mai repet inca odata, la proba medicala este adevarata chestia cu plombele


Vizita medicala la aviatie nu e jucarie. La candidati e durere, pica jumatate. E una dintre cele mai grea vizita medicala. Nu se pica la o plomba....dar eu cel putin fac o verificare la dantura inainte de a face vizita medicala. E valabil si cu vederea, sunt teste seioase. Sunt unii dintre cei mai buni medici din tara cu aparatura moderna si cu standardizare foarte clara, nu se joaca nimeni. Daca dai la aviatie asta e primul hop important.Se numeste  Institutul national de medicina aeronautica si spatiala

Edited by viocons72, 28 October 2007 - 10:24.


#24
kola93

kola93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2012
[quote name='adytzwu' date='23rd April 2007, 18:55' post='2741225']
cu toate ca nu sunt inca in clasa a-XII-a ca sa fiu foarte interesat de academie, vreau si eu sa imi spuneti parerea voastra(chiar din       partea unui student/fost student  daca se poate sau din partea unuia din domeniu)  despre Academia Miliatara in domeniul aviatiei in special.Nu stiu prea multe, dar oare merita sa mergi ?????????Astept cateva nume de academi in domeniul aviatie, ce poti devenii daca termini, ce salariu as avea, cateva indrumari si sugesti cu privire la academia fortelor terestre,si fortelor aeriene,.....oare este greu precum se spune?????Eu as fi mers si la liceul militar dar nu m-au lasat parintii :angry: .
     Acept orice sfaturi cu privire la academia militara!!!!!!!
  Va multumesc! :D


Frate trebuie sa ai pile bune sau sa inveti foarte bn si sa ai un corp fizic foarte bun.
apoi ai de facut dosar si de trecut 2 mari probe ,
1 proba fizica care ii facuta din toua examene : proba fizica 2000m in 9m si 10 sec s noua aparate facute in 1m si 40 sec , si mai ai examenul psihologic care il dai primul si daca nu il treci nu poti merge mai departe multi au cazut la examenul asta din urmatoarele cauze : unii erau prea veseli , altii prea tristi, altii prea nervosi , altii prea calmi ( asta ii testul de personalitate 300 de intrebari) si mai ai examenul de inteligenta contra cronometru . :thumbdown:
2 si a doua mare proba ii scrisu la academia unde vrei sa dai .  :thumbdown:
Bafta ( sincer ii o mare porcarie testul psihologic ) am auzit ca la britanici la testul psihic te pun in diferite situatii pana cedezi ( amenintat cu arma , te pune la tot felul de teste , ura la tn , te fac in toate felurile, te injura de toate neamurile , is bat joc de tn, etc. TOATE ASTEA IN SCOPUL SA CEDEZI PSIHIC . ( asa ar trebuii sa se faca si la noi  :thumbup::D  )

Mai bn te duci in legiunea straina  :peacefingers::)

#25
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,202
  • Înscris: 03.08.2010
cam 50% pica la testarea fizică

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkola93, on 23rd June 2012, 12:35, said:

Bafta
A si absolvit de cand a pus intrebarea...

#27
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 23rd June 2012, 13:20, said:

A si absolvit de cand a pus intrebarea...
:roflmaofast:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate