Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Academia militara merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
adytzwu

adytzwu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2006
cu toate ca nu sunt inca in clasa a-XII-a ca sa fiu foarte interesat de academie, vreau si eu sa imi spuneti parerea voastra(chiar din       partea unui student/fost student  daca se poate sau din partea unuia din domeniu)  despre Academia Miliatara in domeniul aviatiei in special.Nu stiu prea multe, dar oare merita sa mergi ?????????Astept cateva nume de academi in domeniul aviatie, ce poti devenii daca termini, ce salariu as avea, cateva indrumari si sugesti cu privire la academia fortelor terestre,si fortelor aeriene,.....oare este greu precum se spune?????Eu as fi mers si la liceul militar dar nu m-au lasat parintii :angry: .
     Acept orice sfaturi cu privire la academia militara!!!!!!!
  Va multumesc! :D

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu propun asa !
reciteste-ti postul si apoi concentreaza-te inca un an, doi pe limba romana ! dar rau de tot, da ?
si dupa aia cred ca ai toate sansele sa te concentrezi si pe academia militara !
bafta ! si vezi c-acolo iti trebuie si gramatica !

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Sa ajungi acolo ori inveti foarte bine, ori ai pile puternice, ori ai multi bani. Oricum in aviatie e destul de greu, stiu ca sunt putine locuri si cine termina academia este dezamagit de starea lucrurilor din cadrul fortelor aeriene romane.

PS da si tu pe google Academia Fortelor Aeriene HENRI COANDA Brasov

Edited by mwlambo, 23 April 2007 - 19:43.


#4
adytzwu

adytzwu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2006
dar la fortele teresre atunci, cum este???????? ar fi mai bine??????ce viitor as avea?????mai bun decat la fortele aeriene

#5
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 adytzwu, on Apr 23 2007, 21:11, said:

dar la fortele teresre atunci, cum este???????? ar fi mai bine??????ce viitor as avea?????mai bun decat la fortele aeriene


www.forter.ro

#6
briza_marii

briza_marii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 27.05.2006
vrei un sfat bun? fugi de aviatie!!!!!!!!!! Am avut un prieten f bun, cu care am crescut ca fratii si care a terminat mandru nevoie mare academia, era pilot si zbura din an in paste ca de, asa e pe la noi. Cand era in aer era cel  mai fericit. Iar cand il intrebam dc nu ii este frica sa zboare cu "cosciugele" alea (sunt f vechi si vai de mama lor), mereu zicea ca dc asa o fi scris sa moara , asa moare. Si asa a si fost. Era copilotul elicopterului militar prabusit la Golesti. La inmormantare toti colegii lui spuneau ca toate aparatele pe care zboara sunt rable. Avea 27 de ani si il cheam Adrian, ca si pe tine.
ALEGE ALTCEVA!

#7
Balthasar

Balthasar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.11.2005
Vezi ca AFT-ul are un forum al studentilor. Inregistreaza-te acolo si intreaba ceea ce te intereseaza.

#8
gabitzu'87

gabitzu'87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.04.2007

 mwlambo, on Apr 23 2007, 20:43, said:

Sa ajungi acolo ori inveti foarte bine, ori ai pile puternice, ori ai multi bani. Oricum in aviatie e destul de greu, stiu ca sunt putine locuri si cine termina academia este dezamagit de starea lucrurilor din cadrul fortelor aeriene romane.

PS da si tu pe google Academia Fortelor Aeriene HENRI COANDA Brasov

Are mare dreptate.
Faza cu pilele si spaga e valabil la tot invatzamantul militar, fie MApN, MAI, sau altele.
Pe de alta parte, majoritatea tehnicii e hrb (30-40 de ani). E adevarat ca vor ashtia sa ia F16, da' si alea la mana a 2-a.
La Fortele terestre e alta treaba. Nici alea nu snt bijuterii, dar, macar ai pamantul sub picioare.
Vezi ca distinctia pe arme se face in anul 2 ( examene, medii, chestii), pana atunci corp comun.

tre' sa stii:
matematica
lb straina
psihologie/sociologie
gramatica (nu neaparat)

Mult Noroc si judeca limpede!

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La fortele terestre din cate stiu eu se intra destul de usor. M-a batut si pe mine gandul cand eram de varsta ta, dar am avut oameni care mi-au bagat mintile in cap. Intr-un final nu conteaza ce alegi, salariul e bunicel pentru multi oameni fara asteptari prea ridicate de la viata, dar un lucru e sigur: fara relatii puternice vei imbatrani prin nu stiu ce infundatura, ca nu stiu daca ai observat, dar unitatile militare nu prea sunt in centrul oraselor. ;)

#10
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Pentru cel care a deschis topicu,mergi si tu la centrul militar de pe raza judetului de care apartii.oricum am inteles ca anul acesta sunt ceva locuri:
forte terestre,aviatie,tehnica militara,marina,medicina militara-numai tg mures.
acolo vei afla tot ce ai nevoie insa e cam tarziu de acum,dar daca esti bine pregatit ai timp selectiile se fac pana cel tarziu 30 iunie la CEZO,si am impresia ca pana la 15 mai la birourile de resurse umane si management apartinand fiecarui centru militar in parte!

Edited by huafa, 05 May 2007 - 08:26.


#11
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 filipxxx, on Apr 27 2007, 01:48, said:

La fortele terestre din cate stiu eu se intra destul de usor. M-a batut si pe mine gandul cand eram de varsta ta, dar am avut oameni care mi-au bagat mintile in cap. Intr-un final nu conteaza ce alegi, salariul e bunicel pentru multi oameni fara asteptari prea ridicate de la viata, dar un lucru e sigur: fara relatii puternice vei imbatrani prin nu stiu ce infundatura, ca nu stiu daca ai observat, dar unitatile militare nu prea sunt in centrul oraselor. ;)
Serios habar nu ai,se vede ca te gasesti si tu pe aicea asa in treaba.ai fost vreodata la un centru militar sa vezi o programa de admitere cu cate probe de selectie sunt si cate bareme ti se cer.iti spun eu ca ti se acreste.cu AFT cu tot,iar in plus trebuie sa ai psihicul tare pana la final!
Auz la el "destul de usor"

#12
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
E visul meu sa ajung acolo, insa am niste probleme de sanatate (mai bine zis cu maselele <=> 1 plomba => eliminat din concurs). In rest, testele sunt extrem de grele si ai nevoie de foarte multe cunostinte din toate domeniile, mai ales fizica, matematica, limbi straine, limba romana ... se dau o gramada de teste psihologice (pe care sa zicem ca le iei) ... se dau apoi teste la aparate speciale (rotatie 360, presiune, altitudine, etc.).

In consecinta, trebuie sa fii omul perfect din toate punctele de vedere pentru a ajunge la Brasov si mai ales pentru a reusi la admitere cu brio!

Ma reorientez spre Politehnica, Constructii sau Marina(fie civila, fie militara) ...

Voi incerca peste ceva timp insa si la Brasov, insa trebuie sa ma pun la punct cu toata situatia legata de sanatate (chiar daca fac sport de performanta de foarte multi ani, asta nu-mi permite sa zic ca sunt de nota 10, din cauza unor probleme, pe care le-am mentionat si mai sus si anume: o plomba) :(

Sa aveti bafta cei care doriti sa ajungeti "Top Gun" ... eu asta visez de mic, insa sunt constient ca am sanse de 1% de a reusi! Insa, nu se stie niciodata! Traim si vedem!

#13
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 briza_marii, on Apr 24 2007, 10:24, said:

vrei un sfat bun? fugi de aviatie!!!!!!!!!! Am avut un prieten f bun, cu care am crescut ca fratii si care a terminat mandru nevoie mare academia, era pilot si zbura din an in paste ca de, asa e pe la noi. Cand era in aer era cel  mai fericit. Iar cand il intrebam dc nu ii este frica sa zboare cu "cosciugele" alea (sunt f vechi si vai de mama lor), mereu zicea ca dc asa o fi scris sa moara , asa moare. Si asa a si fost. Era copilotul elicopterului militar prabusit la Golesti. La inmormantare toti colegii lui spuneau ca toate aparatele pe care zboara sunt rable. Avea 27 de ani si il cheam Adrian, ca si pe tine.
ALEGE ALTCEVA!


Il cunosteam pe Adi, de pe vremea cand a facut scoala de aplicatie (sau cum se cheama) din Buzau....May he rest in peace.

#14
adytzwu

adytzwu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2006
atuni imi puteti pe ce materii sa ma axex (sunt la profil mate info acuma termina clasa aIX)iar in legatura cu proba fizica...imi puteti spune ce probe exista si de unde as putea face rost de un bare sau asa ceva.... si la controlul medical cam ce teste iti fac
   iar treaba cu plombele este adevarata????

#15
Balthasar

Balthasar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.11.2005
Vezi site-ul academiei. Ai acolo toate detaliile.

#16
any2any2002

any2any2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2007

 adytzwu, on Apr 23 2007, 18:55, said:

cu toate ca nu sunt inca in clasa a-XII-a ca sa fiu foarte interesat de academie, vreau si eu sa imi spuneti parerea voastra(chiar din       partea unui student/fost student  daca se poate sau din partea unuia din domeniu)  despre Academia Miliatara in domeniul aviatiei in special.Nu stiu prea multe, dar oare merita sa mergi ?????????Astept cateva nume de academi in domeniul aviatie, ce poti devenii daca termini, ce salariu as avea, cateva indrumari si sugesti cu privire la academia fortelor terestre,si fortelor aeriene,.....oare este greu precum se spune?????Eu as fi mers si la liceul militar dar nu m-au lasat parintii :angry: .
     Acept orice sfaturi cu privire la academia militara!!!!!!!
  Va multumesc! :D
Da , merita... insa  e destul de greu!

#17
any2any2002

any2any2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2007
[quote name='mwlambo' date='Apr 23 2007, 20:43' post='2741753']
Sa ajungi acolo ori inveti foarte bine, ori ai pile puternice, ori ai multi bani. Oricum in aviatie e destul de greu, stiu ca sunt putine locuri si cine termina academia este dezamagit de starea lucrurilor din cadrul fortelor aeriene romane.

PS da si tu pe google Academia Fortelor Aeriene HENRI COANDA Brasov
[/quote


Poti intra si fara pile.... tot ce trebuie, e,  sa inveti!!! O sa ai un salariu frumusel! ;) Eu zic, ca merita incercat.

#18
adytzwu

adytzwu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2006

 Balthasar, on May 30 2007, 20:20, said:

Vezi site-ul academiei. Ai acolo toate detaliile.


SCUZE.....greseala mea .Atunci cand am intrebat pe ce materii sa ma axez, ma referam pe langa cele de la examene...
iar in legatura cu proba fizica si controlul medical inca nu m-ati lamurit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate