Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3394 replies to this topic

#3277
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Multumesc pentru mesaj. Riscul carantinei este cam peste tot, e destul de aiurea politica cu contactul direct.

#3278
BuldogulTrist

BuldogulTrist

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2021
Se pare, ca, incepand cu 16 decembrie, se va renunta la testele PCR, la sosirea in Thailanda, in favoarea testelor rapide.Testul va fi realizat tot la hotelurile AQ sau SHA + extra, insa nu va mai fi nevoie de o noapte obligatorie de carantina.Doar de prebooking pentru transport la hotel + transfer, care este tot o smecherie thailandeza, prin care sa mai stoarca un ban de la turisti, pentru ca ar putea sa testeze turistii la aeroport, dar, na, tara lor, regulile lor.

#3279
BuldogulTrist

BuldogulTrist

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2021
S-au mai trezit si thailandezii.
De la 1 aprilie nu mai este nevoie de test PCR la 72 ore inainte de imbarcare.Se mentine totusi test PCR la sosire, o noapte la AQ sau SHA+ si test rapid la 5 zile.
Sandbox redus la 5 zile.

#3280
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Ceva updates privind Thailanda? :)

#3281
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Legat de Visa on Arrival, pe site-ul ambasadei Thailandeze scrie ca numai cash, si in baht se poate plati.

Pay a fee of 2,000 THB upon entry. This fee is subject to change without notice. It must be paid in cash and only Thai currency is accepted.
https://www.thaiemba...visa-on-arrival

Nu am de unde sa iau baht in Romania, poate confirma cineva ca se poate plati si cu euro sau dolari cash? Casa de schimb la aeroport inainte de imigrari au??

Edited by Champy0n, 19 December 2022 - 11:50.


#3282
mihab

mihab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.06.2005
Dacă în loc să obținem viza în aeroport aplicăm online aici (https://thailandevoa...line/home/index ) e ok? Eu asa vreau sa procedez. Am sosirea in 18 ianuarie 2023. Mi se pare mai comod si mai rapid. Informatii aici.
Citez de pe site : "De ce ar trebui să folosesc sistemul de aplicare online?
Prin depunerea cererii online, nu va trebui să stați la coadă la coada lungă de pe culoarul normal de la Imigrări. Puteți depune toate documentele și informațiile necesare și plăti taxele de viză de acasă sau de la birou. În cazul în care cererea dumneavoastră E-VOA este aprobată, vă vom trimite o copie a codului de preaprobare la adresa dumneavoastră de e-mail înregistrată."
Intrebari si raspunsuri aici.

#3283
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007

View Postmihab, on 19 decembrie 2022 - 12:54, said:

Dacă în loc să obținem viza în aeroport aplicăm online aici (https://thailandevoa...line/home/index ) e ok? Eu asa vreau sa procedez. Am sosirea in 18 ianuarie 2023. Mi se pare mai comod si mai rapid. Informatii aici.
Citez de pe site : "De ce ar trebui să folosesc sistemul de aplicare online?
Prin depunerea cererii online, nu va trebui să stați la coadă la coada lungă de pe culoarul normal de la Imigrări. Puteți depune toate documentele și informațiile necesare și plăti taxele de viză de acasă sau de la birou. În cazul în care cererea dumneavoastră E-VOA este aprobată, vă vom trimite o copie a codului de preaprobare la adresa dumneavoastră de e-mail înregistrată."
Intrebari si raspunsuri aici.

M-am intors din Thailanda acum o saptamana si am ales sa aplic pentru viza prin metoda descrisa de tine si pot confirma ca e mult mai rapid si mai simplu decat sa aplici in aeroprt. E mai scump cu 500 de baht decat daca aplici acolo , dar castigi cel putin jumatate de ora cand ajungi in aeroport..si dupa atatea ore de zbor, chiar conteaza :)
Sa ai dosarul facut cu tot ce zice acolo,  intri in aeroport mergi la un ghiseu care e mai gol cu E-VOA, acolo iti ia preaprobarea(nici nu i-a interesat pozele, bani, cazare, etc) si in 2 minute esti la controlul de la pasaport unde ti se face o poza si ti se iau amprentele. Sunt oameni amabili care te ghideaza in caz de orice.
Pentru @Champy0n : baht poti schimba acolo la ghisee sau poti scoate de la bancomat(revolut functioneaza ok). Un sfat, nu schimbati in aeroport mai mult decat aveti nevoie pentru transportul pana la hotel. In statiuni sunt cursurile de schimb mai bune.

#3284
unu-altu

unu-altu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.05.2007
Salutare, oameni buni! Vreau să fiu cat mai concis... În 18 martie urmează să plec împreună cu familia in minunata Tailanda. Vom zbura din Cluj cu Turkish airlines până în Bangkok, de unde avem transfer pana in Balon Rachasima , unde vom zăbovi 2 noapte. Apoi ne vom întoarce pentru 2 nopți în Bangkok, după care, o săptămână în Pukhet. Am foarte multe întrebări , dar voi incerca sa nu obosesc lumea cu multele mele temeri legate de acest sejur. Din prima vreau sa specific că sunt un "aspirator de țânțari" , oare ar trebui să-mi fac probleme mari legat de acest aspect? Despre viză ce se mai aude? E mai ok să aplicăm de aici, sau e suficient să ne descurcăm pe loc, in aeroport?ancarea "la stradă" in zonele în care am amintit mai sus că vom merge, este șade, sau mai bine să ne orientăm spre mâncarea de la hotelurile unde vom fi cazați? Pe mine cel puțin mă tentează să degust mâncarea stradală de oriunde, dar acolo mi se ridică niste semne de întrebare.Vom avea și bagaje de cală și mi-aș duce umpic de pălincă. Oare e voie?  Deocamdată atât mă roade. Dacă primesc bună-vointa cu ceva răspunsuri, mai aduc o avalanșă de întrebări... Mulțumesc tuturor pentru efortul și timpul acordat acestui topic . Cele bune!

Edited by unu-altu, 05 March 2023 - 22:16.


#3285
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Salutare.
Incerc eu sa-ti raspund la unele intrebari.
  • Viza: In functie de aeroportul pe care aterizezi, poti aplica sau nu pt E-VOA(o preaprobare a visa on arrival). Dar daca nu te grabesti, merge destul de repede si VOA in aeroport, atata timp cat ai dosarul complet.
  • Tantarii..eu am fost in Phuket in decembrie, si da, am folosit ceva spray si creme de tantari preventiv, dar nu am avut probleme.
  • Street food si night market: Cele mai bune locuri in care poti manca! fara exagerare. In doua saptamani am mancat de 3 ori la restaurante si in rest doar mancare "de pe strada". Am fost 3 adulti(o persoana vegetariana si foarte pretentioasa la mancare) si ne-am mai intalnit cu un cuplu cu un copil de 6 ani, si cu totii am mancat preponderent street food si nu am avut probleme digestive sau ceva. Eu chiar am gustat gandaci... etc.. Ne este foarte dor de mancarea din Thailanda..
  • Alcool in bagajul de cala mi se pare ca ai voie, 1L  de persoana fara sa trebuiasca sa declari..
In orice caz, iti recomand sa fii atent la informatiile despre viza si calatorie. Pot sa apara modificari de la o ora la alta. Better safe than sorry :)
Vacanta frumoasa!

#3286
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

View Postunu-altu, on 05 martie 2023 - 22:01, said:

Salutare, oameni buni!
Te-ai intors cu bine? Ceva impresii?

View PostFlavius87, on 20 decembrie 2022 - 10:21, said:

M-am intors din Thailanda acum o saptamana
Ai fost si in Bangkok?

View Postmihab, on 19 decembrie 2022 - 12:54, said:

Am sosirea in 18 ianuarie 2023..
Ai fost si in Bangkok?

#3287
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 21.09.2007
Pe internet scrie ca este necesar sa le areti ca ai minim 10,000 THB

"Provide proof of funds of at least 10,000 THB for single travelers, or 20,000 THB per family during your stay in Thailand."
https://www.thaiemba...visa-on-arrival

Daca schimb 20,000 THB (pentru 2 persoane) si nu ii cheltui pe toti pe acolo pe mancare, excursii etc, am ceva sanse sa-i schimb inapoi in ron? sau macar in euro ca sa-i pot recupera.

#3288
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Nu inseamna ca trebuie sa ai cash la tine 10.000 / 20.000 THB, ci sa faci dovada ca ai.
Poti sa le arati extrasul de cont bancar in RON/EUR/USD (aplicatie pe smart) sau chiar echivalent cash in EUR/USD.
Schimbi in moneda locala cat crezi de cuviinta. Au ATM-uri si in copaci...doar ca te taxeaza cu un fee la fiecare retragere (suplimentar fata de rata de schimb a bancii tale).
Incearca sa faci un estimat cat mai exact, ca sa tragi cash doar odata, maxim de 2x. Plus ca aveau limita de extragere din ATM-uri ceva pe la 200 EUR (echivalent THB). Poti sa platesti si cu cardul, in special in locuri "sigure" (hoteluri, supermarket-uri, etc.). Nu are rost sa schimbi inapoi THB in RON/etc. Nu am patit asa ceva.
Ce spun eu este de acum 10 ani, mai verifica informatiile la zi. Poate confirma altcineva care a fost recent. Citeste si pe aici si pe TA sau forumurile expatilor australieni, aia sunt multi acolo.

#3289
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

View Postrokyronnie, on 27 aprilie 2023 - 13:17, said:

Daca schimb 20,000 THB (pentru 2 persoane) si nu ii cheltui pe toti pe acolo pe mancare, excursii etc, am ceva sanse sa-i schimb inapoi in ron? sau macar in euro ca sa-i pot recupera.

Nu stiu daca trebuie sa ai suma asta in moneda locala sau sa arati ca ai echivalentul ei in valute convertibile.
Am inteles ca practic nu prea intreaba asta la vama.
Oricum, 10000 THB inseamna aprox. 270E/pers. Crezi ca intr-un sejur in Thailanda nu apuci sa cheltui suma asta?

Edited by judas, 28 April 2023 - 06:33.


#3290
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 21.09.2007
Intradevar, se pare ca se poate cu un simplu extras de cont. Chiar si asa, se pare ca nu intotdeauna te verifica cineva.

#3291
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 28.11.2022
Salutare,
Am gasit niste bilete de avion,pret bunicel zic eu pentru Martie anul viitor catre Krabi.
Juniorul va avea 2 ani si 9 luni in acel moment.
Se preteaza zona si pentru familii cu copii sau sa cautam altceva?
Mentionez ca nu este problema de drun lung ca acum nici o luna l-am carat pana in Malaezia,asa ca stie cum e cu drumurile lungi.

#3292
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare tuturor,

In Septembrie urmeaza sa mergem in luna de miere in Phuket (11 nopti) si am cateva intrebari pentru cei care au mai fost acolo:
Cazarea cred ca o sa fie luata prin AirBnb.

(1). In localitate recomandati sa ne cazam (Patong,Karon Beach,Kata Beach)? (nu vrem sa stam intr-o singura cazare toate vacanta)
Din ce mai citisem Karon si Kata sunt cam la mijlocul distantei cam pentru toate atractiile turistice.
Patong am auzit ca e oras de noapte, o sa-l vizitam seara daca nu luam cazare acolo.

(2). Cum este cu transportul acolo, care e mai convenabil, ce recomandati? Sa ajungem din punctul A in punctul B. ( nu vreau sa inchiriez scuter Posted Image) )

(3). Excursiile catre insulele din zona, de unde sa le luam? Ceva agentii de incredere, etc. (am vrea Phi Phi si Similan)
Si bineinteles daca mai aveti recomandari pentru ce ar trebui vizitat.

(4). Am vrea sa ajungem si in Krabi. Merita sa rezervam 2-3 zile doar pentru asta? (acum nu stiu cum este mai bine, sa mergem direct dupa ce aterizam in Krabi sau la final si sa mergem direct la aeroport din Krabi). Ce zone recomandati pentru cazare?

(5). Unde este cel mai ok sa scoatem/schimbani bani ?

(6). Cam de buget ar trebui sa avem acolo de persoana pentru cele 12 nopti? (mancare, excursii, transport, etc)

Mersi.

#3293
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Multe intrebari Posted Image Nu mai sunt la zi cu ce se intampla pe acolo, insa:

Inteleg ca aterizezi si pleci din Krabi. Ideal era sa aterizezi in Krabi si sa pleci din Phuket sau invers.
De ce asa?
Daca as avea 11 nopti le-as imparti asa: 5n in zona Krabi => ferry => 3n in Phi Phi => ferry => 3n in Phuket. Sau 4n Krabi, 3n Phi Phi si 4n Phuket. Daca ai 12n e si mai bine.
Pt Krabi as alege Ao Nang sau similar, iar pentru Phuket as alege Kata / Karon, your call. In niciu caz latrina Patong, decat daca vrei dezmat de tip Sodoma.
Nu as merge in Similan, este departe, zona Krabi - Phi Phi - Phuket este greu de acoperit in 11/12 nopti. Tentatia este mare, recunosc, are zone care aduce putin cu Seychelles, mai putin aglomeratia. Poate exista excursie de o zi-doua cu speed boat, verifica. Voi decideti.
Despre bani nu imi permit sa comentez, your pocket.
Nu lua scuter!!! => Mergi cu transportul public, gen tuk tuk sau/si minivan. Pentru excursii ai de multe ori si transferul inclus pana la barca/rafting/elephant trekking/etc.
Excursii loco, cauta pe tripadvisor ce mai spun oamenii, nu mai sunt la curent cu firmele loco bune.
Au ATM-uri peste tot (stiu ca aveau taxa fixa + cat iti mai cere banca ta la retragere, fct de ce plan ai la card/banca). Poti schimba si in statiuni, accepta si plati cu cardul. Personal as merge cu cash loco, ori scoti max cat iti permite ATM-ul (aveau o limita zilnica sau pe tranzactie - verifica) ori la casa schimb, verifici comisioane, etc. Poate te lamureste cineva care a fost mai recent.

Edited by metalactual, 24 July 2023 - 18:13.


#3294
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

View Postarmag3d0n, on 24 iulie 2023 - 13:27, said:


In Septembrie urmeaza sa mergem in luna de miere in Phuket (11 nopti) si am cateva intrebari pentru cei care au mai fost acolo:


Nu vreau sa-ti stric buna dispozitie, dar trebuie sa iei in calcul ca septembrie este cea mai ploioasa luna in Phuket. Trebuie sa iei si asta in calcul cand la stabilirea programului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate