Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Adrian Păunescu

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
œAdrian Păunescu, cel pe care ne este rușine să îl amintim.œ

"Iubitul nostru lider politic si sufletesc, ctitor al Romaniei moderne, curajos, intelept cirmaci, pe ale carui timple s-a asezat sarea tuturor furtunilor acestui final de veac, tovarase Nicolae Ceausescu,
Va scriu de mult si va iubesc de mult si sinteti parintele meu bun si v-am ascultat si m-am facut unul din nu multii purtatori ai mesajului dumneavoastra de omenie, cinste si inspiratie in cultura romana.

V-am iubit, va iubesc si va voi iubi si nici nu am alta cale. Tineretea mea va e daruita. Alta nu voi avea. Va iubesc nu demagogic, ci in intimitate, cu copiii mei, cu familia mea, careia ii sinteti geniu tutelar. Ati facut pentru Romania si pentru lume cit n-au facut toti Brejnevii, toti Carterii, toti Reaganii la un loc. Sinteti un om binecuvintat, aveti geniu, aveti linga dumnevoastra o femeie exceptionala si la lumina grijii dumnevoastra parintesti creste un tinar patriot revolutionar, din ce in ce mai matur si mai serios, in care simt ca mi-am facut un prieten, fiul dumneavoastra, Nicu.

Dar tara noastra, iubite tovarase Nicolae Ceausescu, este o tara condusa extraordinar si administrata sinuos. Stiu ca v-ar putea supara cele ce va voi spune, dar imi risc acum, aici, intrega mea cariera si savirsesc, in fond, un lucru nedrept fata de copiii mei, riscind linistea in care ar trebui sa-i cresc. Dar va iubesc ca pe lumina ochilor mei, cred in misiunea intelectualului patriot-revolutionar si sint gata de orice fel de sacrificii pentru a va convinge ca trebuie sa extirpati raul din radacina. Raul, iubitul nostru parinte, minunatul nostru om, inspiratul si dreptul nostru cirmaci, vine din persistenta modului greoi si suspicios in societatea noastra romaneasca. Ati intreprins enorm spre a elibera aceasta societate de servituti si balast, dar va rog sa-mi permiteti sa va spun ca singura care va poate ajuta in aceasta extraordinara expeditie  pentru fericirea Romaniei este – dupa cum insiva ati spus-o - nu o persoana sau alta, ci democratia in actiune, oamenii muncii in care credeti si care cred in dumneavoastra.

Dar oamenii au necazuri. Tara trece printr-un moment greu. Valorile sint plafonate, adesea, tot mai multi „vigilenti” de ocazie, debitori si introducatori de zizanie va irita, va dau informatii false. Aveti nevoie de liniste, spre a va concentra asupra misiunii dumneavoastra istorice. Dar asta nu se poate realiza decit printr-o reasezare a valorilor pe criteriul strict al daruirii si vocatiei, nu pe criterii false de adeziune formala si uscata. Ce folos aduce tarii cel ce se face ca striga lozinci si nu munceste nimic?

Dragul si bunul nostru Presedinte, iertati-ma ca va necajesc, dar competitia valorilor nu e incurajata si risca sa-si dea duhul in multe sectoare. Nu va suparati ca va spun, cu durere va spun, cu lacrimi in ochi va spun: n-aveti voie sa fiti in nici o clipa a vietii dumneavoastra mai putin maret decit va stie o lume intreaga.

Exista, desigur, explicatii pentru masurile luate impotriva celor ce din reavointa sau prostie sau naivitate au aderat la blestemata secta. Dar daca responsabilii politici merita toata severitatea, ce putem face impotriva marilor valori implicate absurd in aceasta chestiune? Intelegerea pe care ati aratat-o in cazul lui Sorescu este un exemplu de omenie. Poate cineva sa nege marea voce a lui Florei? Poate cineva sa treaca peste toata activitatea unui om de stiinta de valoare ca Ion Minzatu? Masurile, dupa opinia mea, trebuie nuantate. Va rog, nu lipsiti cultura nationala, stiinta, de oameni in care acest stat a investit. Va rog, iertati-i pe cei ce nu au tradat, ci au fost gagauti! Ati iertat dumneavoastra si pe criminalii pe care i-ati demascat ca au omorit pe Patrascanu si pe Foris, nu puteti avea sufletul sa lasati sa fie distruse carierele unor oameni care au invatat mult din aceasta lectie. Unul dintre cei loviti este inginerul Valeriu Popa, o natura umana inzestrata cu proprietati bionenergetice speciale, care poate face mult bine tuturor suferinzilor, chiar si dumnevoastra, daca veti fi vreodata obosit. Tovarasul Marin Enache l-a cunoscut si s-a convins de valoarea lui. Intrebati-l, va rog! Daca derbedeii care au condus actiunea au intentionat sa mascheze o oficina de spionaj sub valul cercetarii stiintifice, nu se poate sa eliminam cercetarea stiintifica din aceasta pricina. Valeriu Popa are 58 de ani si a fost trimis la Giurgiu, in vreme ce nevasta lui e pe patul de moarte. Se iau masuri – unii vor asta - impotriva practicilor Yoga. E absurd si excesiv.

Tovarase Ceausescu, tara asteapta rezolvari radicale pe care numai dumneavoastra le puteti da. Tara asteapta competitia valorilor, promovarea celor buni, eliminarea plafonarii.

Doctorul Leontopol, care reprezinta una din cele mai mari sanse ale sanatatii si sperantei noastre – ajuns astazi somitate mondiala, gratie numai si numai sprijinului dumneavoastra - este in continuare victima birocratiei din medicina. Sa asteptam sa fuga spre a realiza afara ce ar putea darui tarii si lumii? E trist, inacceptabil, e antipatriotic si antiuman ce-i fac invidiosii doctorului Leontopol. Astazi insa, cind inchei scrisoarea, trebuie sa va spun ca Leontopol se afla, bolnav de inima, pe un pat de spital si ca e posibil sa-l pierdem.

Pavel Kozak e astazi prezent pe multe file ale presei mondiale. El vrea, insa, acasa. Vrea cooperare in folosul Romaniei. Vrea sa aduca valuta tarii. Ce facem? Va rog, va rog, cu puterea ultima: nu-i mai lasati pe cei indiferenti la destinul patriei sa-si faca de cap.

Cit despre mine ce sa va spun? Scriu, ma chinui, m-am imbolnavit, nici un doctor nu ma poate ajuta. Sufar si-mi transform suferinta in munca. La ora de fata, Cenaclul Flacara, facut de UTC si de Flacara, nu are rival in lume. Spectacolele nu se pot desfasura decit cu cordoane de militie, securitate si garzi patriotice, datorita numarului incredibil de solicitari. Iar in sali cintam cu iubire pentru tara, pentru tineret, pentru dumneavoastra, uitind de necazuri si de faptul ca prin colturi obscure sint unii care ne pindesc sa gresim ca sa ne distruga. Desigur, mai si gresim, mai avem multe de facut, dar gresim din dorinta de a face in adevar ceea ce ati spus pentru educatia tineretului. Gresim muncind pe brinci. Televiziunea ne sprijina firav; multe judete au o adevarata vocatie pentru arta politica: Bihor, Dolj, Constanta, Prahova, Iasi, Arad, Timis. In schimb, in Sibiu si Brasov nu putem intra. Tiparul lasat acolo de V. Trofin nu le-a iesit din cap. Incercam in zadar sa facem cultura tinara pentru zecile de mii de locuitori din acele locuri.

Va ridic o chestiune pe care va rog s-o intelegeti pina la capat. Va rog dispuneti transmiterea mondialelor de fotbal prin televiziunea romana, caci o tara intreaga lucreaza spre a-si construi antene pentru bulgari, sirbi, rusi, unguri. Ii dam pe mina altora pe cetatenii nostri, o luna de zile, seara de seara. E pacat sa pierdem un canal de mare popularitate, televiziunea, e pacat ca turistii straini sa prefere litoralul bulgar. Va rog, aveti incredere in cele ce va spun. Cu dragoste si grija vi le spun.

Ne trebuie o televiziune puternica si competitiva. Ne trebuie un om ca lumea in fruntea ei. Dupa ce a incurcat toata propaganda, actualul sef al Televziunii a distrus cea mai mare parte a puntilor televiziunii spre oameni. Oamenii trec pe canale ale televiziunii sirbesti, unguresti, bulgaresti si chiar sovietice. Rusine pentru noi, care am putea sa fim cea mai luminata si ascultata tara din Est, caci sintem tara celui mai indraznet lider din Est. Rusine si pacat!

Dragul nostru conducator, vreau sa va vad, vreau sa ma primiti, va cer sa ma ascultati, va solicit sa facem ceva pentru echilivrul necesar al tarii. Aveti rabdare cu un poet.

Cultura e pe miini neinspirate. Noroc ca noul secretar cu probleme de propaganda, presa si cultura, Petru Enache, e un om deschis, sincer, loial, cu care se poate lucra rodnic. Noroc ca liderii UTC, Pantelimon Gavanescu si Nicu Ceausescu, au pasiunea adevarului si frumosului.

Ce sa mai zic? Reformele pe care le-ati preconizat se infaptuiesc greu si uneori anapoda. In agricultura, cum stiti, e inca mult de facut. Soarta Carpatilor nu e luata suficient in serios de cei pusi sa-i apere si sa-i exploateze judicios. Intelectualii sint agitati de reducerile de personal care-i afecteaza ca si cum ar fi personal auxiliar. E pacat ca reducerile nu tin seama de eficienta reala a actului intelectual. Posturile straine vor sa introduca zizanie intre intelectuali.

Ceva, cineva – nu stiu cine - va ofera adesea date inexacte despre situatia tarii. De fapt ar fi bine daca alegerea oamenilor s-ar petrece pe criterii precise si cu sarcini inextricabile. N-ar mai fi atitea esecuri. Rautu si Trofin par pentru unii eroi. Dar ei nu sint decit niste incuiati si conservatori care trebuie aratati pe indelete, ca atare. Unora le par, astazi, mari prin masuri nejustificate suficient.

Va scriu acum pentru ca mi-e tare rau. Ma tem ca am sa mor si n-am apucat sa va spun intreaga mea recunostinta pentru eroismul dumneavoastra de fiecare zi, precum si intreaga mea grija pentru lucrurile care nu merg asa cum ati dori dumneavoastra sa mearga. Sper sa nu mor, sper ca oboseala si boala mea, consecinte ale daruirii si muncii, sa ma lase sa-mi continui activitatea in slujba adevarului si frumosului. Daca veti crede ca nu e nevoie de mine, ma trag la mine acasa si nu vreau sa incurc pe nimeni. Dusmanii mei vor sa ma extermine moral.

Credinta in tara si in dumnevoastra ma tine inca in picioare. Nu vreau putere, nu vreau nimic. Vreau sa va slujesc, atita cit pot, vertical si cinstit.

Mi-e greu, va iubesc, mobilizez tineretul in jurul ideilor dumneavoastra, desi e mai greu decit in trecut, pentru ca nevoile zilnic sint siciitoare. De la un capat la altul al tarii, ei, oamenii, v-au cintat, la indemnul meu, cu o deosebita prospetime numele, au dezlantuit cel mai fierbinte fenomen cultural, sub specie politica si umana, existent azi in lume.

Acest fenomen, asupra caruia va rog sa cereti relatii tuturor judetelor tarii, pe unde am trecut, se desfasoara sub mindrul si minunatul nume al dumneavoastra, tovarase Ceausescu, la lumina orientarilor dumneavoastra, la lumina inimii dumneavoastra. Oricind putem provoca orice intrecere cu oricine in aceasta directie.

Cred ca am putea organiza noi, Cenaclul Flacara, un festival si un concurs international de poezie si muzica tinara. „Muzica si poezia in slujba pacii si prieteniei”.

Dati-ne, va rog, acum Teatrul Tineretului si Flacara ilustrata. Mai pot sa va fiu de folos. Nu-i lasati pe editori sa-mi amine la nesfirsit reeditarea cartilor atit de solicitate de public si plafonarea tirajelor. Fiti, va rog, o data oaspetele Cenaclului Flacara. Veniti printre noi.

Nu-i lasati prada deznadejdii pe cei care va iubesc, va servesc si va cinta. Ar fi nedrept si dumneavoastra nu puteti, nu trebuie sa faceti nedreptati. As avea multe sa va spun si despre situatia din Transilvania.

Mi-e dor de dumneavoastra. Sarut mina tovarasei Elena Ceausescu, asptept sa ma chemati si sa va spun inca o data aici:

Traiasca Ceausescu!

Traiasca Libertatea!

Traiasca Romania!

N-as vrea sa exagerez, dar cred ca pot sa fac mai mult pentru cauza, pot sa fiu „agent” al binelui intre oameni, spre folosul patriei si al culturii nationale.

Sa traiti in sanatate, glorie, inspiratie si deplina iubire!

Al dumneavoastra, coplesit deopotriva de respect, de nadejde, de grija si de dragoste.

Adrian Paunescu

28 mai 1982

#38
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Cum deschide Paunescu gura, cum pute a rahat!

#39
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru amatorii de senzațional există știrile de la ora 17 și tocșourile specializate în bălăcăreli featuring istorici fără frontiere, analiști fără capacitate de analiză și comentatori pe subiecte no comment, pe banii contribuabililor.

Pentru amatorii de poezie, există poeți publicați, recitați, traduși și eventual puși pe note muzicale.

Dacă e atât de greu de priceput despr ece vorbesc, să ne amintim că Alexandru cel Mare era un homosexual alcoolic, drept pentru care ne pipi pe calitățile lui de geniu strateg, Liszt era tot un poponaut lipsit de ureche muzicală, ca să nu mai spunem că Beethoven era chiar surd ca o scrumieră spre sfârșitul vieții lui de manelist șamd.

Noi, ăștia, talentații anonimi, mult mai mai celebri decât eroul necunoscut, avem opinii și ne permitem să judecăm literar nonvalori politice... Oricum, opiniile noastre nu contează decât pe forum sau prin manualele de logică alternativă.

În mod categoric, nimeni nu are de ce să-i fie rușine în viață, deoarece toți am fost și suntem născuți din Dumnezeu, blabla, dacă nu imaculați, măcar nescăpați în cap pe gresia maternității, deci putem să ne batem orice de oricine. Noi nu lingem pe nimeni în cur, nu aplaudăm pe nimeni pentru salariul mediu pe economie, nu votăm decât personalități ale căror biografii complete și detaliate ne-au fost dezvăluite în particular, la un grătar spontan, de  chiar aceștia, și nu râdem ca idioții la comandă la bancurile autiste ale șefilor...


Salut în final toate nulitățile notorii care se întrec pe sine însele, debitând la strungul carusel fraze de sudorițe autogene.


Pies.
Într-o lume în care tudorel și cretinulforumurilor (cu scuzele de rigoare și ochii vineți inevitabili) sunt repere lirice, iar becali și băsescu sunt salvatorii națiunii, e normal ca Păunescu să fie un doar un mare politician de căcat...
Dar de un lucru, în afară de impozite și avocați, sunt sigură: pentru o mie de euro 80 la sută dintre demnii noștri contemporani (nu cei de pe forum, noooo!) ar suge p... și ar și înghiți. Dacă ridic prețul la o cifră cu 6 zerouri, nu mai plagiez, că e prea evidentă sursa, ați fi surprinși pe cine ați fi în stare să-l clismați cu limba...

#40
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
@eddingro, mai arată-mi și mie măcar un paragraf scris pe forumul ăsta, similar celor citate de tine din maestrul căruia îi pute gura, care să emane atâta igienă gramaticală și ortografică și atâta limpezime în frazare!... O fi un gunoi, dar să nu uităm un amănunt, e profesor universitar de română... Și nu dinainte de 90, ci după...

#41
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Ombladon feat Guess Who - Noapte buna bucuresti

Tu nu vezi, daca inchizi ochii te pierzi
Totul se schimba-n jurul tau pana apuci sa te-asezi
Si vezi, ca prin viata asta doar o data treci
Deci pe unde mergi profita pana pleci

Oameni saraci ce-au incetat sa spere
Gropi in asfalt, blocuri intregi de garsoniere
Totu-i de (???) ciudat care te ineaca incet
Mai coloreaza decorul bagabontii din colt
In rest gratii la geam, bodegi jegoase si baruri
Tarfe jucate si pierdute la zaruri
Miroase-a saracie si foame in continuare
Pustanii isi baga-n vene bine-ascunsi dupa betoane
E un lux sa ai unde sa stai si-o stii
Multe familii sarace toarna copii ca prostii
Si continua goana dupa lei
Batrani pagani tarasc sticla de rom spurcat dupa ei
Ei sunt cei ce vor sa-ncerce, amarul sa inece
Timpul le trece, fireste , te lasa rece
Tramvaiele jegoase se retrag in noapte
Deci luminile s-au stins...Noapte Buna Bucuresti!


In colturi de blocuri: drogati, seringi, gunoaie
Copii jegosi, batrani uzati de timp, s-aprind lumini...bling-bling
Surprind copii cersind
Masini furate care se dau la preturi de nimic
E ca in ring, tre' sa stai in garda,
Garda-i gata sa te arda
E caz de targa daca te toarna cu iarba
E oarba justitia, e oarba politia,
E oarba orice privire ce nu vrea sa vada ca in graba
In Bucuresti totul dispare (Cum oare?)
Atentie la buzunare si la alarma din parcare
Blocurile murdare azi sunt singura scapare
Sa nu sfarsesti in strada calcat de altii in picioare
Sunt cartiere intregi din care nu mai poti sa iesi
Cand pleci esti in p##a goala, cu banii luati si ochii reci
Deci, ai grija unde mergi, sa te feresti
Micul Paris s-a stins...Noapte Buna Bucuresti!

Tu nu vezi...
Tu nu vezi...
---------------------

Și ăstuia îi pute gura rău...

#42
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
O fi un poet bun (chiar imi plac cateva poezii de-ale lui), insa ca om e de cacat. Cum poti sa numesti un tip care se lauda ca ramane "vertical si cinstit" in timp ce linge curul unui dictator? :puke: Si nu accept scuza cu cumparatul; exista o multime de scriitori, poate chiar mai valorosi (Nichita, de exemplu) care n-au facut coada la tucalul lui nea Ceasca. E adevarat, nimeni nu e perfect, dar de aici pana la a avea tupeul sa te mai consideri si dizident dupa cate osanale ai facut, e cale foarte lunga.

Edited by pufonel, 15 May 2007 - 21:55.


#43
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005
Nichita :  in  volumul  Operele imperfecte din Ž79

si anume ìn :


" Lecția despre cub



Se ia o bucată de piatră          

se cioplește cu o daltă de sînge,

se lustruiește cu ochiul lui Homer,

se răzuiește cu raze

pînă cubul iese perfect.



După aceea se sărută de nenumărate ori cubul

cu gura ta, cu gura altora,

și mai ales cu gura infantei.

După aceea se ia un ciocan

și brusc se fărîmă un colț de-al cubului.



Toți, dar absolut toți zice-vor:

-Ce cub perfect ar fi fost acesta  

de n-ar fi avut un colț sfărîmat! "




.. ce poet,  acest A.P. "...de n-ar fi avut un colț sfărîmat ! "....

#44
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View Postpufonel, on May 15 2007, 22:55, said:

O fi un poet bun (chiar imi plac cateva poezii de-ale lui), insa ca om e de cacat. Cum poti sa numesti un tip care se lauda ca ramane "vertical si cinstit" in timp ce linge curul unui dictator? :puke: Si nu accept scuza cu cumparatul; exista o multime de scriitori, poate chiar mai valorosi (Nichita, de exemplu) care n-au facut coada la tucalul lui nea Ceasca. E adevarat, nimeni nu e perfect, dar de aici pana la a avea tupeul sa te mai consideri si dizident dupa cate osanale ai facut, e cale foarte lunga.
Așa e.
Dar dizidența în România era de 2 feluri.
Felul 1: o chiști, înainte 89, și devii un adizident comod, adică te doare la bască de ce scrii, că nu te doare la tălpi. cretinulforumurilor îmi spunea, securist fiind, ce tratamente termale și termice aveau ca bonus lătrăii de la cozile la salam și pâine.

Felul 2: Rămâi în țară, te dai patriot, înalți osanale idioților, dar sapi la greu, la temelia idioților.

Nici felul 1, nici felul doi nu se consideră dizidență, atâta timp cât beneficiarii celor 2 feluri sunt printre noi, mult mai bogați și mai cinstiți ca noi.

Dar între nichita și ap ieste nește diferențe:
prima - nechita e din ploiești, scrie pe șervețele la cafenele și alții i le publică
doi - ap e oltean din basarabia, adică român...
doi contează mai mult decât unu.

Edited by naughtydream01, 19 May 2007 - 09:03.


#45
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Se ia un incult care n-a scos o vorbă până la 5 ani, dar e dornic de faimă, se toarnă la greu în el coniace, iese nepoezie. Pe alocuri și poezie.
Nechita e ce ar fi ajuns eminescu, dacă nu era român.

#46
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005

View Postnaughtydream01, on May 19 2007, 09:05, said:

Se ia un incult care n-a scos o vorbă până la 5 ani, dar e dornic de faimă, se toarnă la greu în el coniace, iese nepoezie. Pe alocuri și poezie.
Nechita e ce ar fi ajuns eminescu, dacă nu era român.

...marea ta cultura a omis, cu buná stiinta , diferenta íntre e si E .
Ne permitem, tacit ,doar
"... puritatea nu rodește, Fecioarele nu nasc copii..."

#47
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View Postcornete, on May 19 2007, 10:38, said:

...marea ta cultura a omis, cu buná stiinta , diferenta íntre e si E .
Ne permitem, tacit ,doar
"... puritatea nu rodește, Fecioarele nu nasc copii..."
Păi, dragă Elton, cam asta e toată proza la care se rezumă Nichita.

#48
BGU

BGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.05.2007
frumos ce spui "naughtydream01" despre AP.
a scris POEZIE si poezie (sau nepoezie).
sper ca ce va ramane dupa el sa fie doar POEZIA -
bine ar fi sa ramana in urma lui numai "frumosul-bunul" iar "uratul-raul" sa se uite.
oare noi ce vom lasa in urma ?...

#49
D_G_N

D_G_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.05.2007
Și totuși iubirea
    Și totuși există iubire
    Și totuși există blestem
    Dau lumii, dau lumii de știre
    Iubesc, am curaj și mă tem.
    Și totuși e stare de veghe
    Și totuși murim repetat
    Și totuși mai cred în pereche
    Și totuși ceva s-a-ntâmplat.
    Pretenții nici n-am de la lume
    Un pat, întuneric și tu

    Intrăm în amor fără nume
    Fiorul ca fulger căzu.
    Motoarele lumii sunt stinse
    Rețele pe căi au căzut
    Un mare pustiu pe cuprins e
    Trezește-le tu c-un sărut.
    Acum te declar Dumnezee
    Eu însumi să simt Dumnezeu
    Continuă lumea femeie
    Cu plozi scriși în numele meu.
    Afară roiesc întunerici
    Aici suntem noi luminoși
    Se ceartă-ntre ele biserici
    Făcându-și același reproș.
    Și tu și iubirea există
    Și moartea există în ea
    Îmi place mai mult când ești tristă
    Tristețea, de fapt, e a ta.
    Genunchii mi-i plec pe podele
    Cu capul mă sprijin de cer,
    Tu ești în puterile mele,
    Deși inchiziții te cer.
    Ce spun se aude aiurea,
    Mă-ntorc la silaba dintâi,
    Prăval peste tine pădurea:
    Adio, adică rămâi.
    Și totuși există iubire
    Și totuși există blestem
    Dau lumii, dau lumii de știre
    Iubesc, am curaj și mă tem.

#50
Sukar

Sukar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 30.12.2003
Si totusi iubirea transpira
si totusi e greu de atras
Ma uit la ea si respira
cind trage aer pe nas

tine minte fiul meu
ca la facultate-i greu
Cit e suta de lei pe pamint nu in gind
Pune mina la gura cind te simti stranutind

Si cind miroase a fin si-a balegar
de nu mai poate nasu sa respire
Tu sa-mi apari calare pe-un magar
Ca si Iisus la ceas de rastignire

la minut cum le face, musai ca mai nimereste cite una "buna"
Pupincurist de 2 lei

Edited by Sukar, 01 July 2007 - 21:36.


#51
Sukar

Sukar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 30.12.2003
Cit flamura ros galbena albastra
Isi trage seva dintr-un glorios trecut
Pentru izbinda, fericirea noastra
Conducatorul tarii e un scut

Ne cauta mirosu prin ciorapi
si ne maninca-n cur de tarisoara
Dar nu ne lasam mincati de ai satrapi
Cit mai avem in familion o Marioara


Hai mincatas poezie

#52
gnotiseuton

gnotiseuton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 30.07.2005
:puke:@, Admin,

   Daca un simplu raspuns decent la un topic ,recunosc,controversat cum e cel de fata,atrage stergerea lui ma intreb daca nu cumva va identificati cu personajul  {:puke:} din topic.Cei care ii publica acestui personaj gretoasele lui poezii pe topic n-au decit s-o faca,dar Dvs,ca admin,aveti obligatia sa pastrati echidistanta fata de parerile pro si contra ale userilor care intervin pe top[icul respectiv!Dumneata trebuie sa faci ce spune latinul:"AUDITUR ET ALTERA PARS{AUDI ALTERAM PARTEM}.
                  Dixit,gnotiseuton

#53
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostMosotti, on Apr 24 2007, 12:30, said:

chiama my ass

:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

#54
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
o fi facut multe Paunescu asta cu comunismu...nu zic nu, insa de ce se leaga toata lumea de asta si nu de ceea ce a scris? Il "judecati" ca om sau ca poet?
Ce mi-a placut mie foarte mult: a fost odata invitat la Nasu" (pe B1) si a venit cu un teanc de carti si-a spus ceva de genu "cititi-ma"!
Cititi-l si apoi criticati-l...si criticati-l ca poet, nu ca om!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate