Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

LAMPA VIDEOPROIECTOR

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
strikea

strikea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 04.04.2007
AS DORI SA AFLU PARERI SI SA IMPARTASITI EXPERIENTE , IN LEGATURA CU ALTERNATIVA INLOCUIRII LAMPILOR ORIGINALE DE VIDEOPRIECTORCU ALTELE CU HALOGEN, XENON......

#2
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

 strikea, on Apr 20 2007, 19:05, said:

AS DORI SA AFLU PARERI SI SA IMPARTASITI EXPERIENTE , IN LEGATURA CU ALTERNATIVA INLOCUIRII LAMPILOR ORIGINALE DE VIDEOPRIECTORCU ALTELE CU HALOGEN, XENON......
Am tinut o singura data o lampa de videoproiector in mana (de la aparatul personal) si mi s-a parut ca nu prea seamana cu cele "clasice". Eu unul as lasa-o balta si as cumpara una dedicata - nu neaparat originala, dar sa fie pt videoproiector. Desi e destul de scumpa, daca respecta numarul de ore de functionare, n-ar trebui sa fie o problema pretul.
De ex. in prospectul proiectorului meu scrie ca lampa tine 3000-4000h(in mod economic). Intr-un an de zile eu am folosit mai putin de 300h proiectorul, ceea ce ar insemna ca ma tine 10 ani. Si asta nu e timpull in care lampa se arde efectiv, ci timpul in care isi pierde atat de mult din proprietati incat nu mai respecta caracteristicile date de producator (luminozitate, contrast), deci ar mai putea functiona.
Pe de alta parte, daca e vorba de un proiector folosit pe terasa unui restaurant, s-ar putea sa expire orele mult mai repede, dar atunci nu cred ca se pune problema banilor.
Daca insa este vorba de un proiector folosit acasa in regim de carciuma mai bine gandeste-te la o plasma sau un LCD ceva, ca s-au ieftinit mult.
Bafta!

#3
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Datorita randamentului foarte mic nu se folosesc in videoproiectoare lampi cu incandescenta (peste
90% din energia consumata o transforma in caldura ).
Din acest motiv sant folosite lampi speciale cu descarcare alimentate cu inalta tensiune.Asigura un flux
luminos mare (2500-4000 lumeni). In schimb sant scumpe (pot ajunge si la 1200 euro/buc) si au o
durata de viata relativ mica.
In cazul "imbatranirii" lampii ,partea electronica de control  sesizeaza cresterea curentului cosumat sau micsorarea fluxului luminos si blocheaza sursa de inalta tensiune care alimenteaza lampa si se afiseaza
un semnal de avarie (in general se indica cu un led faptul ca lampa trebuie schimbata).
Partea electonica care realizeaza alimentarea lampii,controlul curentului cosumat de aceasta,intensitatea fluxului luminos ,controlul ventilatoarelor,controlul temperaturilor si comanda motorului care roteste filtrul din fata lampii este destul de "stufoasa",30-35% din toata partea electronica a unui videoproiector.

Este complicat (electronic si mecanic) inlocuirea unei lampi de videoproiector (descarcare)
cu o lampa clasica (incandescenta).

Edited by bit 61, 21 April 2007 - 10:00.


#4
GeorgeBoboc

GeorgeBoboc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.12.2009
lampi pentru videoproiectoare gasesti aici: gbcshop.ro
cel mai bine este sa suni. suni disponibile si variantele fara housing, doar bulbul. asta reduce pretul foarte mult..
gasesti lampi videoproiectoare in stoc sipe comanda in 5 zile

#5
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 bit 61, on 21st April 2007, 10:52, said:

Asigura un flux
luminos mare (2500-4000 lumeni). In schimb sant scumpe (pot ajunge si la 1200 euro/buc) si au o
durata de viata relativ mica.

am văzut led care are acest flux luminos, de circa 80 wați parca la zextar

#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
In aprilie 2007 sigur existau astfel de led-uri doar in laboratoarele de prototipuri ale producatorilor.  :D
Led-ul specificat de tine are 5000l.
In schimb nu cred ca are cromatica luminii corespunzatoare a fi folosit in aparate gen video proiector.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate